lige werking is door de intrekking der vroegere bepa lingen betreffende het verhuren van loten beduidend verminderd, terwijl zij ook het deelnemen tegengaat in niet te oontroleeren buitenlandsche loterijen. - De bij drage van Rotterdam in de kosten van voortzetting der verbetering van den Rotterdamschen waterweg is toegezegd, met de bepaling dat zij, met uitzondering van den laatsten termijn, zal worden uitgekeerd in ronde sommen van ten minste f 300,000 en wel in het jaar volgende op dat waarin zal zijn gebleken dat het tienvoudig bedrag door den Staat zal zijn ver werkt. Daar nu op don dienst 1881 slechts ƒ2,340,000 voor dat werk ia toegestaan, zoo kan niet vóór 1883 op den eersten termijn der bijdrage worden gerekend. - In de onderstelling dat het wetsontwerp betreffende do schatkistpromeasen spoedig tot wet zal worden verheven, wordt nu bij eone nota van wijzigingen ook dit middel van voorziening in het wetsontwerp ver meld. - Ten gevolge van verschillende wijzigingen in dat ontwerp gebracht, worden nu de ontvangsten voor -1882 geraamd op f 107,421,555. Z. M. heeft pensioon verleend aan J. Yan ieerzum, gew. rijksveldw. 3de kl., ten bedrage van f 294 'sjaars, met ingang van 1 Jan. 1882; aan A. Déking Dura, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ingenieur van den waterstaat der 3de lel.; den off. van gezondheid der 1ste kl. bij de zee macht Y. Bakker, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met in gang van den lsten Dec. a. s. op pensioen gesteld onder toekenning: van een jaarlijksch pensioen van f 797 en van een verhooging van dat pensioen ter somma van f 600; - aan den eervol uit zijne be trekking ontslagen schrijver der 1ste kl. bij de inspectie der draagbare wapenen te Delft, J. G. A. Saraber, met ingang van 1 October 1881, een pen sioen toegekend ten laste van den staat, ten bedrage van f 365 'sjaars; benoemd in do orde van den Nederl. Leeuw: tot commandeur, den divisie-generaal A. Y. C. Cornat, commandant van het 4de Fransche armeccorps; tot ridder, de kapts. F. L. Labat, van het 20ste reg. jagers te paard, en J. T. De Swarte Vandamme, van het lilde reg. van linie, beiden mede van hot Fransche leger. Gemengd Nieuws. Wij mogen niet nalaten do aandacht der liefhebbers van het bezichtigen van St.-Nico- laas-étalages te vestigen ook op die van den heer Wagemans, vertegenwoordiger van het huis Lewen- stein. Hot magazijn op de Haarlemmerstraat toch is in een sierlijke grot van boomschors en groen herschapen, welko met de zich daarin bevindende uitstalling, ook des avonds bij gasverlichting, een inderdaad niet onaardig effect maakt. In het aanbrengon van teepassolijko versiering is ook de heer J. Van Geylik, in de nabijheid aldaar, niet achtergebloven. Bij don hoer Sleyser op de Hoogewoerd vindt men in diens étalage ook dit jaar weder surprises voor kinderen te kust en te kenr. Deor de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het verlcoopen van een zilveren lepeltje, dat door twee vuilnisophaalders in het huisvuil was gevonden en toebehoorde aan den heer S. op de Mare. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van oen 40-tal schapenvachten ten nadeele van den landbouwer Y. alhier, gepleegd door C. G., die op verzoek dor politie alhier te Rotterdam aangehouden en heden naar deze gemeente over gebracht is. Van 19 tot 22 dezer zijn to Katwijk aan Zee drie schuiten aangekomen, te zamen met 240 kantjes ton- of pekelharing en 32,000 stuks steur- haring; ze zijn met de haringvisscherij geëindigd. Er werd besteed voor pekelharing f 19 per tonen voor steurharing 13 a 18 per 1000. De kant- visschers besomden ieder 50 in 3 dagen. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren de twee Duitschers Fricke en Buch- holz, waarvan de oerste uit do gevangenis te Wolfen- buttel ontsnapt en de tweede een Pruisische deser teur is, ter zake van de diefstallen mot braak onder Haarlem en Leiden, waarvoor zij in de vorige week terecht stonden. Fricke kréég een tuchthuisstraf van vijf, Buchholz, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, een celstraf van twee jaren. De vrouw van Fricke werd vrijgesproken van de aan klacht van medeplichtigheid, door hot helen der gestolen goederen en gelden, op grond dat het be wijs van hare bekoudheid met do misdadige her komst niet is geleverd. Do gedetineerde V. O., die onlangs uit do cellulaire gevangenis te Rotterdam ontvluchtte, is gisteren door de rijksveldwacht naar die gevan genis teruggebracht. Te 's-Hertogenbosch heeft eon treffend sterfgeval plaats gehad, waarmee de geheele stad diep bewogen is. Zaterdag en Zondag overleden nl. do tweelingdochters van den hooggeachten Commissaris des Konings, jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, na slechts enkelo ziekte-dagen, nog geen 17 jaren oud. De bouwmanswoning van P. Marjjs aan den Niouwendijk onder Klaaswaal is lot den grond toe afgebrand. Nadere berichten uit Ruhrort melden dat do toestand daar steeds ernstiger wordt. De invloed daarvan doet zich ook hier reeds sedert lang gevoelen en het staat te vreezen dat do prij zen der steenkolen nog merkelijker zullen stijgen. Niet dan met groote opofferingen toch worden de bestellingen daarginds uitgevoerd. Men vreest zelfs dat men, als het zoo doorgaat, dezen winter tot een toestand zal geraken als sedert jaren zich niet heeft voorgedaan en dat er als het ware een kolen- nood zal uitbreken. Yolgens do Antwerpsche bladen heeft de gevangenneming van L. J. J. Roland, van Yeere, oud 23 jaren, plaats gehad in de Yan Bloerstraat. Te Antwerpen heeft men de opmerking gemaakt dat deze verdachte op verwonderlijke manier go- lijkt op Troppmann, den beruchten moordenaar van Pantin. Naar men verneemt, is Roland gearresteerd ten huize van den persoon waar hij sedert zijn vertrek uit Middelburg heeft gewoond. To Plymouth zijn twee jonge mannen gevat, die verdacht worden van medeplichtigheid aan den diefstal van de juweelon in het postkantoor te Hattongardon. Zij hadden eene visschersboot gehuurd om hen naar Frankrijk over te zotten, maar verkeerden in beschonken toestand, wekten door hun zonderling gedrag achterdocht op, en werden gevangengenomen vóór do boot uitzeilde. Men vond eene groote som golds en een aantal juweelen bij hen. Een jong beambte aan het postkantoor te Marseille, niet laDg geleden benoemd, heeft zich met aangeteekendo brieven ter waarde van 30,000 fr. uit de voeton gemaakt. Men schijnt hem op het spoor te zijn. Volgens t e 1 e g r a p h i s c h bericht uit Nieuw-York kan er tusschen 23 en 25 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche en Noord- scho kusten, uit het Zuiden en Westen. Een spoedig daarop volgende storm wordt verwacht, vergezeld van sneeuw en N.-Westelijken wind. In den Noord- Atlautischen Oceaan zal het ook zeer stormachtig weer zijn. De Par ij scho huurkoetsiers hebben tegen woordig veel last, van iemand, die in de dracht van een der hunnen loert op rjjtuigon, welke voor een oogen- blik door hunne koetsiers verlaten zijn, er zich van meester maakt en ze gebruikt om er vrachten mede te verdienen. - Aldaar is een dief uit Puy gevat, die daar een juwelier zijn halven winkolvosrraad had weten te rooven: 150 horloges, 200 paar oorringen, allerlei diamanten halssnoeren en sieraden en 600 fr. aan goud uit de kas. Te Havre had hij in een restaurant effecten en kostbaarheden gestolen. Zaterdag-middag heeft to Nottingham een vroeselijke dubbele moord plaats gehad. Men vond een werkman, Westby geheeten, in zijn huis doodgeschoten en kort daarna ontdekte men, dat een joogmensch, met den zoon van den vermoorde op hetzelfde kantoor werkzaam, mede was ver moord. De zoon, de 19-jarige Henry Smith Wostby, wordt van dozen vadermoord en ook van den ande ren verdacht. Twee broeders,beiden beschonkon, kre gen te Ogny (Hauto-Savoio) twist. De een bracht don ander zulke geweldige slagen toe dat deze weinige uron later overleed. De moordenaar is gearresteerd. Te Souburg (Walcheren) is een boeren arbeider overleden, die in de afgeloopen week ge durig luciferskoppen had ingenomen. Geneeskundige hulp werd door hem geweigerd. De man was een zonderling en leed aan gemoedsbezwaren. Een stoomboot stootte gisteren tegen een der bruggen over het Eemskanaal bij Warffum. Een vrouw werd de borst verpletterd, twee mannen verdronken. In de laatste dagen der vorige week is ten gevolge van zware regens het spoorwegverkeer in Indiana en Illinois gestremd. Bij Indianopolis stortte het metselwerk eener waterleiding onder een trein in, waarbij de stoker omkwam en de machinist gewond werd. BUITENLAND. Fi-anltryk. In den Senaat heeft de heer Griffe er op aange drongen dat de verkiezing van den heer Da Yoisins- Lavernière tot onafzetbaar lid zou worden nietig verklaard, op grond dat geen der candidaton de volstrekte meerderheid had verkregen. Hij diende een protest in, hetwelk hij op den dag van do af kondiging der benoeming zal verdedigen. De socialisten te Parijs hebben weder een vergadering gehouden, die ook door tien Duitschers en door twee soldaten van het 24ste regiment inf. werd bijgewoond. Gambetta niet alleen., ook Clé- mencean en zelfs Tony Revillon waren de mik punten van do scherpe aanvallen der sprekers. Een van hen verklaarde dat, indien de TuiJerieön niet reeds verbrand waren, hij ze aan de vlammen zou prijs geven, dewijl elk spoor van -dé monarchie verdwjjnen moet. Louise Michel echter was van ge voelen dat alleen Gambetta „klappen verdiende", niet Ciémenceau, Spuller c. s., die toch niéts anders zijn dan zijne knechts. Emile Gauthier, Louises boezemvriend, predikt onbewimpeld burgeroorlog. De vergadering eindigde met het aannemen van een motie, waarbij Gambetta en de burgers die de afgevaardigden gekozen hebben, verantwoordelijk worden verklaard. Duitschland. De Pruisische regeering heeft zich bereid verklaard het Rijn-Wcser-Elbekanaal te doen aanleggen, wan neer do belanghebbenden een rente van 2 percent willen waarborgen. Binnen eenigo dagen zal door keizer Willem een vice-kanselier benoemd worden, die don rijks kanselier Yon Bismarck bij afwezigheid of onge steldheid zal vertegenwoordigen. Men wil weteD, dat graaf van Ilatzfeldt, thans tijdelijk mot de leiding van het bureau van buitenlandsche zaken belast, voornamelijk voor dien post in aanmerking zal komen. De groothertog van Baden blijft in herstel vooruitgaan. Ook de toestand van zijn broeder, die door eene longontsteking was aangetast, boe zemt geene bezorgdheid meer in. De koningin van Saksen is bijna geheel hersteld. ■*- De bondsraad heeft besloten, krachtens de wet tegen do socialisten den kleinen staat van be leg te Berlijn voor één jaar te verlengen. G root-Britannlë. Ook de correspondent van de „Daily News" te Pietermaritzburg maakt gewag van de groote ver ontwaardiging, die in Natal gevoeld wordt over de benoeming van den heer Sondall, adjunct-secretaris van den raad van bestuur, tot gouverneur van Natal. Zoodra hot nieuws der benoeming bokend geworden was, is in den wetgevenden raad van Natal een motie aangekondigd, waarbij do raad zich bereid zou verklaren om het tractement van den gouverneur van 2500 pd. st. op 4000 pd. st. te brengen, zoo de rogeering een man van aanzien en ondervinding tot gouverneur wil benoemen, over eenkomstig de bepalingen van het charier, en niet een luitenant-gouverneur. CC ei ög ï-ituaiaenL. ROME, 22 November. Toen gisternamiddag de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden vergaderd was, wierp een man van deftig uiterlijk en die zich op do tribune voor het publiek bevond, omstreeks drie uren een geladen zesloopsrevolver naar den minister-president, terwijl hij uitriep„Voor Depre- tisHet wapen raakte oen der leden, Mordini, aan den slaap van het hoofd en viel ioen op een bank. Onmiddellijk word do dader gevat. Deze heet Benjamini Macaluso, is geboren te Aragona op Sicilië, 35 jaar oud, behoort tot een fatsoenljjke familie, maar heeft een ongunstig verleden. Meer dan eens was hij met de justitie in aanraking. Wegens poging tot moord op zijn schoonvader heeft hij een veroordeeling tot vijf jaren tuchthuisstraf ondergaan. Men zegt dat wraak de drijfveer tot de misdaad is geweest. Macaluso had nl. bij den minister een audiëntie verzocht, welke hem was ge weigerd. Hij had den minister willen te kennen geven dat eenige feiten, ter zake waarvan hij onder politietoezicht geplaatst was, valschelijk hem waren ten laste gelegd. MADRID, 22 Novomber. De Spaansche Cortes hebben aangenomen het ontwerp Yan wet betreffende het maken van een spoorweg van Huesca naar Canfranc, met eene staatssubsidie van 60,000 pesetas per kilometer. Do kosten voor den bouw van de tunnel deor de Pyreneeën worden geschat op 13 mi!»

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2