Woensdag 23 Movesnber. A0. 1881. K°. 6678. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 239 tot 244 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voot Leiden per 3 maanden1.10. Fresco per post.1.40. A(zonderl\jke Nommers0.05. PRIJS DEB ABVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iodere regel meer 9.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. SSTADS-BBRICHTEN. BURGEMEESTER km WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de be paling van art. 201 der Algemeens Politie»erordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad n°. 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eena in het voor- en eens in het iis aar, op kennisgeving van Btrgemecster en Wethouders, scboor8teenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders vnornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 November 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 Nfovember. Door don diracteur der IJsel-Stoomtramweg-Maat- schappij is vergunning verzocht om, ten behoeve van eoa aan te leggen stoomtramweg tnsschen VGravotihage en Gouda met een zjjtak van Stomp- wijk naar Leiden, rails te leggen on doen berijden in de Boozastraat, alsmede een station te plaatsen op de Ruïne. In hun hierover uitgebracht rapport zeggen B. en Ws. dat van den afstand van een ge deelte van de Ruïne geen sprake kan zijn omdat de beschikking over dien grond op dit oogenblik niet behoort aan de "gemeente, terwijl ook wanneer de beschikking over de Ruïne aan de gemeente mocht terugkeeren, do afstand van een gedeelte ten behoeve van bedoelden stoomtram eventueele bouw plannen zoude bemoeielijken. "Verder zonde eene verandering van de Doezabrug, ten einde baar ge schikt ta makon voor het passeeren van den tram, eene aanzienlijke uitgave vorderen. Bovendien schijnt er bij bet eventueel tot stand komen van het plan aan het doorrijden tot aan do Ruïne noch voor het passagier- noch voor het goederenvervoer vol strekte behoefte te bestaan, terwijl zonder bezwaar een station aan den Zoeterwoudsehen straatweg zou kunnen worden opgericht. Daarenboven stelt de adressant een aantal voorwaarden, aan de concessie te verbinden, in het vooruitzicht, welke der com missie van fabricage grootendeels onaannemelijk voorkomen en waardoor de gemeente gevaar zou loopen, aan verplichtingen gehouden te worden, die in geene verhouding staan tot het voordeel, dat de ontworpen tramdienst, in stede van aan den Zoe terwoudsehen Singel te eindigen, zich uitstrekte tot aan het Ruïneplein. Naar het oordeel van B. en Ws. zijn de beslui ten, tot heden genomen in zake de lichtsterkte van het gas, op verre na niet voldoende voor eene vol ledige regeling der zaak en zijn van het onderzoek, zooals het thans geschiedt, geen afdoende resul taten te wachten. In de eerste plaats zal, naar hunne zienswijze, door den Raad moeten worden overge gaan tot de benoeming van een deskundige, aan wien bedoeld onderzoek zal worden opgedragen, en vervolgens is het noodig dat voor dien gemeente ambtenaar eene instructie worde ontworpen, waarbij nauwkeurig wordt omschreven wolke verplichtingen aan die betrekking zijn verbonden en op welke wijze het onderzoek moet worden ingesteld, terwijl ein delijk de jaarwedde dier betrekking zal moeten worden bepaald. Ten gevolge van den onlangs gewoed hebbenden storm is eene niet onbelangrijke schade aan onder scheidene gemeente-gebouwen toegebracht, waar van de kosten van herstelling voorloopig zijn ge raamd als volgt: van Gehoorzaal, Telegraafkan toor, Stedelijk Museum, Korenbeurs, De Burg, Elisabeth-gasthuis, Zijl- en Morschpoorten, Bank van Leoning en de gebouwen buiten de Haagbrug f 405; het Caecilia Gasthuis en de huizen op de Aalmarkt f 278, het Raadhuis f 275, het IJkkantoor en de Timmerwerf 265, de lagere scholen f 303, de bewaarscholen f 50, de Hoogere Burgerscholen 64, hot gymnasium 40, de zwemplaats en de kleedenklopperjj 100, de stalling enz. bij de Span- jaardsbrug 160, te zamon 1940. Daar uit den aard der zaak later kan blijken dat meerdere uitgaven zullen worden vereischt, zoo kan volgens B. en Ws. zonder bezwaar een bedrag van 2200 daarvoor worden geraamd, en stellen zij mitsdien voor een crediet tot zoodanig bedrag te verleenen, zullende later wanneer de uitgaven met juistheid bekend zijn een staat van af- en overschrijving tot verhooging, voor zooveel noodig van de betrekkelijke posten der begrooting worden aangeboden. - De openbare ver koop van omgewaaide boomen heeft eene som van f 700 opgebracht. Op het verzoek van mej. J. F. Peyster geb. Berk om continuatie als adsistente-stadsvroedvrouw wordt gunstig geadviseerd. Door Burg. en Ws. is ingediend een door de commissie van fabricage ontworpen gewijzigd plan in zake eene verbetering van de rioleering in de buurt van het Ziekenhuis, waarin thans is opge nomen de demping van de Eerste Binnenvostgracht bij de Buiten sociëteit, met het maken van eene coupure in den Vestwal bij de Israëlictischo begraaf plaats, voor welke werken reeds een memoriepost op de begrooting voor 1882 is uitgetrokken, en waarvan de kosten thans worden geraamd op 8500. Het komt hun voor dat door de uitvoering van dit plan eene belangrijke verbetering in de rioleering van dit gedeelte der gemeente zal worden aange bracht en zal worden voorzien in eene reeds lang gevoelde behoefte. Vermits dit plan in verband staat met den afvoer van faecale stoffen van het Ziekenhuis, zal uit den aard der zaak met de be doelde werken geen aanvang worden gemaakt al vorens de uitloozing dor faecale stoffen van het Ziekenhuis in de Binnenvestgracht heeft opgehouden. Ten gevolge van het door mr. P. A. Van der Lith genomen ontslag als lid der plaatselijke com missie van toezicht ep de scholen voor middelbaar onderwijs alhier, is ter vervulling van do daardoor bestaande vacature de volgende voordracht opge maakt dr. W. Pleyte en J. M. J. Brutel de la Rivière. De commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland, geroepen om van advies te dienen omtrent het uitgebreid rapport, houdende mede- deeling van do resultaten van het onderzoek naar den feitelijken en rechtstoestand der vaarten en tevens verschillende voorstellen, aan die resultaten ontleend, heeft, als slotsom van haar onderzoek, aan die vergadering voorgesteld o. a. te besluiten dat de provincie op zich neme, in den Rijn van de Utrechtsche grens tot Leiden, uitgezonderd het ge deelte tusschen de Goudsche Sluis en de Helmans- wetering al datgene te verrichten wat, boven hetgeen in het belang der waterïoozing van den boezem efcor het boezembeheorend waterschap dient te geschieden, ter wegneming van voor de scheepvaart hinderlijke verondiepingen noodig mocht blijken, alsmede Ged. Staten uit te Doodigen nader te onderzoeken of buiten do bescheiden, welke zij reeds raadpleegden, en meer bijzonder in de verzameling stukken be treffende de droogmaking van den Noordpias, ook stukken te vinden zijn welke de verplichting van Leiden tot onderhoud van den Yliet aanwijzen, en in afwachting van de uitkomsten van dit onderzoek de vraag of de provincie zich ook het onderhoud van dit water behoort aan te trekken, onbeslist te laten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noderl. Oost-I*dië door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 26sten November a. s., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrjjdag-nacht om twaalf uren bezorgd zjjn. Nu de kerkelijke hoogleeraar dr. Acquoy, te Leiden, zijne benoeming als Rijks-hoogleeraar heeft aangenomen, zal do commissie van voordracht ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren 7 Dec. e. k. bijeenkomen tot het vormen van een drietal, waaruit de Algemeene Synode in eene buitengewone ver gadering op den 4 Jan. 1882 eene keuze zal doen. Toezegging van beroep bij de Ned.-Herv.jge- meente te Sassenheim is gedaan aan ds. A. J. P. W. Da Wilde te Beilen. Bij het examen in nuttige handwerken, door de Yereeniging „Tesselscbade" uitgesobreven, is het diploma o. a. uitgereikt aan mej. Visser uit Noord- wijk-binnen. Namens de erfgenamen van wijlen prins Fre- derik is den heer Kemps, stationschef der Rijnspoor wegmaatschappij te 's-Hage, een prachtig gouden horloge aangeboden als aandenken aan den over leden Vorst. Op da achterzijde van het fraaie ge schenk prijkt het in blauw geëmailleerd naamcijfer van den prins mot de koninklijke kroon daarboven. Gelijk souvenir werd, naar men verneemt, aange boden aan den heer Rademaker, chef van het Holl. spoorwegstation, vergezeld van een even vleiende betuiging van erkentelijkheid voor de door hem aan wijlen Z. K. H. in zijne betrekking bewezen diensten. Het heeft prinses Marianne der Nederlanden behaagd, eene bijdrage van f 1000 beschikbaar te stellen voor het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. Ook is door den heer J. F. Hardenberg te 's-Gravenhage in bruikleen voor het Museum aangeboden eene belangrijke ver zameling teekeningen en modellen betreffende da rijtuigschilderkunst in het begin dezer eeuw. Na een paar maanden onder behandeling van dr. Mezger te zijn geweest, is de vorstin-moeder Yon Wied uit Amsterdam naar Duitschland terug gekeerd. De gewone audiëntie van den minister vatt marine zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 19 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van 13,339,622.80,/1. Gemengd Nieuws, De meubelmakersvereeniging onder de zinspreuk „Welvaart zij ons doel" vierde gisteravond in de Stadszaal haar elfde jaarfeest, dat ook door eenige patroons on donateurs werd bjjgewoond, wien, evenals de leden met hunne vrouwen of meisjes, door den president, don heer H. F. Van Ewijk, een kort, maar bondig en harteijjk welkom werd toe geroepen. In het kort ging hij ook den toestand der vereeniging na, welke alleszins gunstig kan genoemd worden, hetgeen nader bleek uit het ver volgens door den waarnemenden secretaris uitge bracht verslag. Bij het begin van het jaar telde de vereeniging 132 leden en 13 donateurs; hiervan hebben 10 leden om verschillende redenen haar verlaten en zijn er 2 overleden; 18 nieuwe leden zijn echter toegetreden, zoodat het aantal leden nu 138 bedraagt. Het getal donateurs bleef onveranderd. In den loop van het jaar werd er naast het reeds bestaande ziekenfonds nog een weduwenfonds opgericht, waaruit elke weduwe bij het overlijden van haren man f 25 ontvangt. De staat der kas is eveneens bijzonder gunstig. Aan contributie enz. werd ontvangen ƒ912.47, aan interesten, bijdragen van donateurs enz. f 115.30, terwijl van het vorige jaar nog over was f 428.67, te zamen f 1456.44. Na aftrek van alle uitkeeringen en van alle onkosten voor de jaarlijksche feestviering bleef nu nog in kas een bedrag van ongeveer 450.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1