Dinsdag 22 November. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 Dec. begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. it DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. AtzoDderfijke Kommers.•.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 6.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» rea kuiten de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, 31 November. Aan de onderofficiersvereeniging „Door Vriend schap vereenigd" werd tijdens de voorstelling, Zaterdag-avond in de Stadszaal gegeven, door eenige dames een fraaie banier vereerd. Plaatsgebrek noopt ons omtrent de feestviering zelve eerst in een vol gend nummer meer in het bjjzondor terug te komen. De bewoners van de zuidzijde van het Rapenburg geven heden, door het uitsteken der vlaggen, van hunne belangstelling blijk in het gouden huwelijks feest, dat den aldaar wonenden kolonel militie commissaris C. A. Th. Vogel gegeven is met zijn gezin te vieren. De kapitein A. J. Prins, van het 2de reg. inf. te Maastricht, is benoemd tot regiments-adjndant bij het 4de reg. te Leiden, in plaats van den tot majoor bevorderden kapt.-adjudant Kraal. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 10 tot en met 17 Oct. Bij gelegenheid der groote repetitie der Meubel- makersvereeniging, gisteravond in de Stadszaal, werd eene collecte gehonden ten behoeve der Katwijksche en Noordwijksche nagelaten weduwen en weezen der bij den laatsten storm verongelukte visschers. Een bedrag van f 13.73 zal aan de commissie worden ter hand gesteld. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25, f 5 en f 2.55; de laagste f 25, 5 en 2.50. De drankwet heeft den Raad der gemeente Warmond het besluit doen nemen, de heffing in de gemeente te bepalen op ƒ15 ten honderd en onder dooien van de huurwaarde der gebouwen van hen die het vergunningsrecht hebben verkregen tot uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank. Men schrijft ons uit Bonthuizen: Gistervoor middag nam onze geachte leeraar, de weleerwaarde heer L. J. Van Apeldoorn, afseheid van zijne ge meente met eene leerrede over 1 Petr. 1 vs. 25. Na het eindigen der godsdienstoefening werd hem biddend toegezongen het welbekende 32ste vers uit den 134sten Psalm. - Bij de gehoudene stemming van één kerkvoogd en twee notabelen zijn verko zen tot kerkvoogd M. Van Dorp en tot notabelen P. Verheulen en D. Van Leeuwen. Di. A. J. Loois te Aalsmeer heeft bedankt voor het beroep naar Oude-Wetcring. De vierde buitengewone vergadering van de zangvereeniging „Crescendo" te Lisse, zal plaats hebben a. s. Donderdag, 's avonds te hal facht, in het lokaal „de Witte Zwaan". Het uitgegeven programma belooft aan velen een aaogenamen avond. De betrekking van referendaris-hoofdredacteur van de „Nederlandsche Staatscourant" zal niet weer vervuld worden. Ook de betrekking van redacteur behoeft niet behouden te bljjveD, maar met 1 Januari 1882 zal op een jaarwedde van 3000 een direc teur worden aangesteld, belaBt met de zorg voor de technische uitvoering. De namen der door het st. „Madura" van de Salomon-eilanden opgenomen mindere equipage en militairen Yan het st. „Koning der Nederlanden" zjjn De Jong, kwartierm.Visser, matroos ;Gundersen,id.; Sarlemin, ketelmaker; Bondey, stoker; DeVroome, idemZevenhek, tremmerAhrens, 2de kokSteg weg, lampenist; benevens 4 Javaanscho kellners. - Mili tairen Hendriks, Steen, Bakker, Dill, Fagot, Koster, De Hoorne, Beaufrou, Éckbcut, Bertee, BIora,Kra- mervis, matroos. Mr. L. E. Lenting, lid der Tweede Kamer voor Zutfen, is te 's-Hage overleden. Er is bepaald dat de stembriefjes, ter ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg op 20 Nov. a. s. in te leveren, zullen geopend worden op 1 Dec. d. a. v. j De waardige, door oud-leerlingen en leerlin gen zoozeer beminde en hooggewaardeerde rector van het Gymnasium te Amsterdam, dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, herdacht gisteren den dag, waarop hij veertig jaar geleden tot doctor in do letteren werd gepromoveerd. Bij die gelegenheid werd den algemeen geachten leeraar, die onlangs tot veler leedwezen zijn ontslag als rector heeft ge nomen, door een 150-tal oud-leerlingen, zoo van Amsterdam als uit Nijmegen en Gouda, uit dank bare herinnering, een door den heer J. C. Greive Jr. artistiek geschilderde voorstelling van het gymna siumgebouw aangeboden, waarbij gevoegd was een prachtig album, in zwart leder gebonden en met zilveren beslag, en waarvan het titelblad even keu rig als geestig is bewerkt door den heer Grevenstuk. Door wijlen den heer T. N. Husing, te Amster dam overleden, is ecu legaat van 1080 vermaakt aan het gesticht van liefde St.-Bernardus aldaar. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag-avond van Suez. De minister van binnonlaudsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand Dec. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot hot afleggen van de practischo examens van apotheker hjj heeft mede bepaald dat het examen, af te nemen van hen, die voor de betrokking van commies van Staat bij den Raad van State wenschen in aanmerking te komen, zal aanvangen 29 December 1881, des mid dags te twaalf uren, in een der lokalen van het dep. van binnenl. zaken. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebbeu. Z. M. heeft pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan jhr. mr. C. L. Van Beyma, gewezen kantonrechter te Berlicum, ten bedrage van/1374 'sjaars; - verleend de volgende pensioenen aan: mr. D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer, 3414; M. A. F. H. Philipse, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, 997J. Van Breugel, commies 1ste kL bij 's rijksbelastingen, ƒ474; P.J. Cornelissen, commies 2de kl. bij 's rijks belastingen, 293; P. Vermeulen, idem, ƒ423; J. J. Mali, idem lste kL, 496. De minister van justitie verzekert in zjjn antwoord op het sectiënverslag over Hoofdstuk IV der Staats- begrooting dat hij in elk begrootingsartikel de grootst mogelijke spaarzaamheid heeft betracht. Op de kosten voor de rechterlijke macht en op de wachtgelden is voorts ondor zijn bostuur eri dat van zijn voorganger, vergeleken met 1878, thans 156,250 bezuinigd; immers, de jaarljjksche uitgaven daarvoor die toen nog ruim 2 millioenen bedroegen, zjjn allengs gedaald tot even 1.9 millioen. De minister zegt dat, sedert zijn optreden, het der Kamers, wat justitie betreft, geen oogenblik aan arbeid heeft ontbroken. Hij verzokert dat ook in deze zitting kan gerekend worden op zijn ijver en opgewektheid om èn de invoering van het Strafwetboek èn wat hij verder heeft toe gezegd, tot afdoening te brengen. Nieuwe beloften kan hij echter niet doen, totdat al de loopende verbintenissen zjjn gekweten. Voor de invoering van het Strafwetboek heeft hij zich tot regel gesteld eerst af te doen wat den langsten tijd vordert: het gevangeniswezen. Een niet gelijktijdige invoering van het nieuw gevangenis stelsel heeft hem wel eens toegelachen, maar is niet aannemelijk, niet zoozeer om de lastige overgangs bepalingen, als wel omdat bij alle strafposities wordt uitgegaan van de onderstelling, dat de gevangenisstraf voortaan iu waarheid zijn zal het verblijf niet langer in een staatsfabriek, maar in een huis van boeto. Daarom is allereerst het ontwerp op het gevangenis wezen bjj den Raad van State aanhangig gemaakt en de verdere voorbereiding is zoover gevorderd, dat, wordt de wet in de eerste maanden van 1882 aangenomen en worden de gelden toegestaan, in 1884 de bouw voldoende zal zjjn gevorderd om het wetboek zonder overgangsbepaling voor de proefexe- cutie in te voeren. Over de verdere ontwerpen hoopt de minister eer lang met de Kamer van gedachten te wisselen. Wat de rechterlijke organisatie en de strafvordering be treft, is er keus niet tnsschen twee, maar drie stel- stels en de minister behoort die allen na te gaan, ook in bjjzonderheden en in verband met de alge meene hervorming van het rechtswezen. Aan ophef fing der Hoven denkt de minister niet. Wel wensebt hij op den duur een veel eenvoudiger rechterljjke inrichting en gelooft hjj dat appèl in strafzaken - mits na algeheele hervorming van het voorbereidend onderzoek en invoering van onderscheidene andere waarborgen - op den duur kan worden gemist. Maar op het tijdstip waarop een nieuw strafwetboek tal van nieuwe rechtsvragen zal doen ontstaan, mag de medewerking der Hoven tot vestiging der jurisprudentie niet ter zijde gesteld worden. Intns- schen kan het personeel der Hoven allengs op het minimum worden gebracht. Omtrent den omvangrijken arbeid der commission tot herziening van het Burgerljjk Wet boek en het Wetboek van Koophandel, kan de minister niots anders modedeelen dan dat zjj dien met den meesten ijver cn onverflauwde krachten voortzetten, zooveel na vervulling der ambts- en beroepsplichten in het vermogen der leden is. De minister gelooft niet, dat, als in België, 8 jaren noodig zullen zijn. Hjj acht voor beide wetboeken een doorloopende herziening noodig, maar wenscht toch enkele onderwerpen, waarbjj bijzondere haast is, afzonderljjk te herzien; over enkelen daarvan zijn reeds in eerste lezing de ontwerpen vastgesteld. Op uitnoodiging van Duitschland heeft onze regee ring zich reeds voor geruimen tjjd bereid verklaaid mede te werken tot een internationale regeling van het wisselrecht. Wegens het nauwe verband^ wenscht de minister thans de zaak der preven tieve hechtenis te goljjk met de regeling ten be hoeve van het strafwetboek ter hand te nemen, maar sommige bepalingen dan terstond in te voeren. Een ontwerp tot wijziging van de indeeling van het rechtsgebied onder het hof te Amsterdam, wordt of is bjj den Raad van State aanhangig ge maakt, evenzoo een op de binnenvisscherjj en tot bevordering der verdeeling van markegronden. Een ontwerp wordt voorbereid om kamers van toe zicht op het notariaat in te voerende minister ontkent echter dat enkele misbruiken bij notaris sen gevolgtrekkingen wettigen ten nadeele van de notarissen in het algemeen. De gewijzigde regeling van den kinderarbeid, reeds in de vorige zitting gereed, aal worden inge diend, nu gebleken is dat slechts in 39 gemeente» gebruik is gemaakt van de bepalingen der school wet omtrent deze zaak. Yoor kinderen onder 16 jaar wordt daarbij een verplichte rustdag 's weeks voorgedragen. Bjj de invoering yan het strafwetboek wenscht de minister de bestaande Zondagswet te doen vervallen en tevens een andere in te voeren, die zonder iemand tot Zondagsviering te dwingen, ieder handhaaft in zijn recht om den rustdag in acht te nemen en zonder stoornis te vieren. Bjj het gewijzigd indeelings-onderwerp van het hof te Amsterdam heeft de minister eene matige uitbreiding van het personeel der Amsterdamsche rechtbank vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1