Maandag 21 November. N°. 6676. A°. 1881. Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.*^"' LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..A;.;.".;.;;;:; f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 19 November. De gemeenteraad van Wassenaar heeft besloten, de aanvragen om concessie tot aanleg van een tram weg tusschen Leiden en 's-Grarvenhage, over Voor schoten en Wassenaar, ingediend door de firma Wisse en Piccaluga, Crans C°. en A. Schepper, in handen van het Dagelij ksch Bestuur te stellen om advies, na ingewonnen informatiën omtrent de deug delijkheid der aanvragen en de voorwaarden door de aanvragers te stellen. De Koning heeft tot Hds. kamerheer in buiten gewonen dienst benoemd R. G. S. baron Van Rhemen Van Remenshnizen, burgemeester van Wassenaar. Men schrijft ons uit KoudekerkEen der in stellingen, welke in den laatsten tijd in deze omstreek tot stand kwamen en welke het nuttige met het aangename vereenigen, is voorzeker de club „de Rijnstreek." Het doel dat deze vereeniging voor oogen heeft, is hoofdzakelijk het verschaffen van werk aan hen, die in den winter niets te verdienen hebben, maar door het in orde brengen van een baan op het ijs toch nog eenigszins in hun onderhoud kunnen voorzien. Hij, die behoeftig is en zich aan meldt bij een der commissarissen, kan zeker zijn dat hij aan het werk wordt gezet. Mocht er geen ijs komen, dan zal een bedeeling onder de armen voorzeker niet achterwege blijven. Haar werkkring strekt zich uit van af Zwammerdam en Woubrugge tot Leiderdorp. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 2.50, zoodat wjj, met het oog op deze weinige onkosten en het waarlijk schoone doel, vertrouwen dat het ledental van Koudekerk en Hazerswoude spoedig vermeerdere. In de laatste dagen is meermalen sprake ge weest van eene veiling van handschriften en brie ven, afkomstig uit de nalatenschap van wijlen den hoogleeraar Lobatti, in 1866 te Delft overleden. Naar men verneemt, is de veiling van deze be scheiden opgehouden, niet, zooals werd gemeld, omdat deze tot de archieven van het Rijk zouden behooren, maar omdat de nagelaten betrekkingen van den overledene hebben gemeend deze uit eigen beweging ter beschikking te moeten stellen van de regeering. Zij hebben bereids van den minister van binnenlandsche zaken een schrijven ontvangen, waarin hun werd medegedeeld dat hun aanbod met dank betuiging is aanvaard. In het Staatsblad wordt een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij, met intrekking van een vroeger besluit, omtrent het vervoer van vee langs spoorwegen en de ontsmetting van veewagens nadere bepalingen worden vastgesteld, volgens welke vervoer van vee langs spoorwegen alleen in daartoe bestemde wagens mag geschieden. De besturen van spoorwegmaat schappijen zijn verplicht wagens, waarin vee is ver voerd, na elk gebruik te doen reinigen en ontsmetten, met inachtneming van de voorschriften, door de Regeering vastgesteld of nog vast te stellen. Dezelfde verplichting bestaat ten opzichte van alle voorwerpen, waarmede het vee op de terreinen van den spoorweg in aanraking is geweest, alsloopplanken, emmers, voederbakken, touwen enz., en van het terrein, waar de in- en uitlading plaats heeft. Ter voorziening in de kosten dier reiniging en ontsmetting kunnen de spoorwegmaatschappijen van hen, wier vee zij vervoeren, eene geldelijke bijdrage vorderen. Vee wagens, uit den vreemde binnenkomende, worden aan het grensstation, door de zorg van de spoorwegmaat schappij, gezuiverd en ontsmet Blijkens bij het departement van marine ont vangen berichten is het schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van 'sKonings adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee jonkheer M. W. Van Rens- selaar Bowier, den 17den dezer van Hongkong vertrokken, koers stellende naar Singapore, en is het schroefstoomschip 4de kl. „Suriname", onder bevel van den luit. ter zee 4 ste kl. G. J. Buyskes, den 16den dezer te St.-Vincent aangekomen. Aan boord der beide bodems was alles wel. Het Nederlandsche comité heeft voor deVir- chow-Stiftung ruim 3300 mark aan bijdragen ont vangen. De luit. ter zee 2de kl. F. E. baron Mulert, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. Bij de platen van „Uilenspiegel" heeft zich het opzettelijk bedoeld of toevallig verschijn sel wel eens voorgedaan, dat platen, tegen het licht gehouden, eene nadere of gewijzigde beteekenis kregen. Wat de schertsende „Uilenspiegel" te zien gaf, brengt thans ook de beroemde Staatsdrukkerij te Weenen te aanschouwen. Als men de bankbiljetten van vijf gulden tegen het licht houdt, ziet men den kop van keizer Frans Jozef veranderd in dien van keizer Wilhelm. Dit optisch bedrog wordt teweeg gebracht door de vereeniging van de beeltenis van den óostenrijkschen keizer op de voorzijde met die op de achterzijde. Het schijnt intusschen dat men slechts aan een toeval heeft te denken, maar de Duitschers in Oos tenrijk zien daarin een gunstig voorteeken en de beurs heeft deze bankbiljetten allianz-noten gedoopt. Donderdag is te Essen het proces be gonnen tegen den bezembinder Peter Schiff, den bedrijver der beruchte Bochumer moorden. Hij is, blijkens de akte van beschuldiging, in den val ge- loopen door zijne begeerte om de premie te verdie nen, die voor het ontdekken van den moordenaar was uitgeloofd. Hij kwam aangeven dat hij twee mannen bespied had, welker namen hij opgaf, toen zij een der vermoorde en mishandeld gevonden vrouwen overvielen. Maar al spoedig bleek het dat de mannen onschuldig waren, terwijl Schiff eens deels zooveel wist, dat alleen den dader of den rechter van instructie bekend kon zijn, en ten ande ren zulke tegenstrijdige verklaringen aflegde dat hij zelf als de moordenaar in hechtenis genomen werd en daarna spoedig eene volledige bekentenis aflegde. Het bericht, door de telegraaf ons ge worden omtrent eene ontploffing van dyamiet aan boord van eene stoomboot, die op weg was van Bristol naar Glasgow, is in zoover onjuist dat de brand aan boord van het schip ontstaan is door het barsten van een vat met naphta-olie. Er zijn elf der opvarenden verbrand en vier zwaar gewond. Adelina Patti is voor 7000 dollars ge- engageerd om met Kerstmis te Cincinnati in Han dels „Messias" de sopraanpartij te zingen. Den 13den Nov. brak een geweldige brand uit in de Kaapstad. Het huis van William Anderson in de Central Wharf werd geheel vernield. Men schat de schade op 50,000 pd. st. In het paardenspel van Coup, te Car- tersville (Amerika), heeft dezer dagen een hevige vechtpartij plaats gehad; niet alleen werd daarbij een neger gedood en bekwamen twee artisten hevige verwondingen, maar in de verwarring ontsnapten een beer en een leeuw. De eerste werd gepakt, maar de tweede niet en deze maakt den omtrek zeer onveilig. Welles, die Jay Gould brandbrieven schreef, was 16 jaar geleden commissaris bij het leger, lichtte toen de regeering op voor meer dan 1 millioen dollars en vluchtte naar Europa, van waar hij eerst kort geleden naar de Yereenigde Staten terugkeerde. - Baldwin, de trouwelooze kas sier van de bank te Newark, had een halven broe der, die mede aan de bank werkzaam was en grof speculeerde. De inleggers van de bank zijn van plan de directeuren te vervolgen. Dezer dagen zijn twee spoorwegbeamb ten te Pontebla (Italië), benevens een conducteur en een hoofdconducteur van den Oosténrijkschen Rudolf-spoorweg in hechtenis genomen, als verdacht van den diefstal der juweelen van prinses Metternich. Deze bevonden zich in een bronzen kistje, geplaatst in een valies, waarop een koperen plaatje met den naam der eigenaresse. Zij bestonden in een paar oorringen en een doekspeld, ter gezamenlijke waarde van 40,000 fr. De hoofdconducteur heeft bekend dat hij in den goederenwagen het valies met een valschen sleutel geopend en de bovenvermelde kost baarheden daaruit genomen had, welke hij voor 950 fr. aan een goudsmid te Udine had verkocht. Ook deze laatste is sedert gevat. INGEZONDEN. Geachte Redacteur, Ik kan u de verzekering geven, dat ik, met het oog op alles wat in Amsterdam en Rotterdam ter herinnering aan 1830 en 31 is gedaan, en de flauwe houding, die door onze goede stad Leiden tot nog toe daarbij is aangenomen, alles behalve gesticht ben. Ik ben tot de volle overtuiging gekomen, dat Leiden van 1881 niet is het Leiden van 1830 en 31. Toen, onder de studenten een-en-al geestdrift voor het heil des Vaderlands, voor de bjj-elkander-houding der 17 vereenigde Nederlandsche gewesten, dat prachtig, sterk, leeuwen-Koninkrijkje in het midden van Europa! En nu? de geestdrift tot nul gereduceerd, zelfs waar het de vrome vereering geldt van de helden dier dagen I Of vergis ik mij Loop ik mogelijk ook vooruit op plannen, die men hier bezig is ten uitvoer te brengen? Dan verschoone men mijn ongeduld en neme in aanmerking, dat niet alle menschen even langzaam in hunne bewegingen zijn. Ik voor mij, nogal wat driftig en voortvarend uit gevallen, had verwacht, dat hier onmiddellijk na de opvoering in Amsterdam van het Nationale gelegen heidsstuk ter herinnering aan 1830 en 31 door de geheele burgerij en vooral door de studeerende jonge lingschap, dat stuk zou zijn begroet als een geurige roos op een anders zoo doodschen akker, dat men hier zich zou hebben willen verkwikken aan de tonen der muziek, die in 1830 en 31 onze aanbid ders van Minerva als ferme zonen van Mars het doodend lood der scheurmakers tegemoet voerde. Hoe menige theologant, medicus, jurist heeft in die dagen, om den wille van de eenheid van ons dierbaar Nederland, voor altijd zijne carrière opge offerd, en is ten onder gegaan in den hellen stroom, dien het noodlot over Nederland liet spoelen. En zou men dat in 81 niet meer gevoelen, zou men geen greintje geestdrift in Leiden meer over hebben voor hen, die toen martelaar werden voor het Nederland, dat nu ons droombeeld is? Neen, Mijnheer de Redacteur, ik kan zulks niet gelooven. Het lied van de Jagers van v. Dam moet ook hier weerklinken; ook de Schouwburg van Leiden moet de strijders, van 30 en 31 binnen zijne muren gastvrij ontvangen, terwijl daar in herinnering wordt gebracht wat en hoe ons lieve Vaderland was nu 50 jaren geleden. Vergeef mij mijn opgewonden geschrijf. Wie kan koel bljjven waar anderen branden Maar boven uwe vergiffenis stel ik prijs op uwe medewerking om hier nog een voorstelling te krijgen van het gelegenheids stuk dat in Amsterdam en Rotterdam de oudjes van 30 en 31 heeft begeisterd en het jonger geslacht de tranen in de oogen heeft gebracht. In afwachting blijf ik, Mijnheer de Redacteur, Leiden, Uw WelEd. Dw. Dienaar 18 Nov. 1881. J. De Hollander.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1