Vrijdag 18 November. N°. 6674. A0. 4881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAÖBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post. 1.49. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gremenyrtl NIeuww. Gistermiddag omstreeks twaalf uren had te Dordrecht een allerdroevigst ongeluk plaats. Het ruim 4-jarig dochtertje van P. R., aan de Raam straat, was met een 9-jarig meisje uit de school gekomen en bevond zich in de Wijnstraat nabij het Scheffersplein, toen juist een der tramwagens van de zijde der Merwekade langzaam kwam aan rijden. Tegelijkertijd werd een varken daarlangs vervoerd, welk dier het jongste meisje vrees aan jaagde, zoodat het zich van hare geleidster losrukte en wilde wegloopen, doch ongelukkig kwam zij in aanraking met den tram, ten gevolge waarvan zij op de rails viel. Onmiddellijk spande de hevig ver schrikte koetsier alles in het werk om zijn rijtuig tot staan te brengen, doch reeds was het voorste wiel het kind over den buik gegaan. Terstond op genomen en in huis gebracht bij den geneesheer dr. J. M. Yan Loon, aan de Groenmarkt, werd het kind daar geneeskundig behandeld, maar gaf binnen weinige oogenblikken den geest. Met zekerheid wordt gemeld dat dit onheil alleen aan de onvoorzichtigheid van het meisje is toe te schrijven. Te Yenloo heeft zich 's avonds een jong Duitscher in een druk bezochte herberg laten op sluiten. Hij wist na middernacht de slaapkamers te bereiken, alwaar hij het aanwezige geld medenam, benevens een gouden uurwerk met ketting en een zilveren horloge. Hij gaf, toen de herbergier ont waakte, dezen een geduchten slag, waarna hij over daken on muren wist te ontkomen. In deze vlucht wist hij nog bij een ander in te breken en een paar schoenen te stelen. Door eenige kleine koeherdertjes te Onstwedde werd een vuurtje aangelegd, waarbij een der kleinen, het 4-jarig meisje van zekeren K., in brand geraakto en aan de bekomen wonden den volgenden dag is overleden. Te Saint-Nazaire sloeg een slager met zijn hakbijl een landbouwer de hersenen in. Deze was terstond een lijk. De ongelukkige laat zes jonge kinderen achter. De moordenaar is in hech tenis genomen. Door Fransche soldaten werd eergis- termorgen een Arabier te Tunis doodgeschoten, dicht bij de woning van den bey. De Arabier was be schuldigd van een steen op den spoorweg te hebben gelegd, om den trein te doen derailleeren. De zuster van den bey had, ten spijt van de wetten van het land, die een vrouw verbieden zich in het publiek te vertoonen, zich tot den bevelhebber te Manouba begeven om gratie te vragen voor den Arabier, maar deze werd niet geschonken. Algemeen wordt de Arabier voor onschuldig gehouden; hij had een schaap achtemageloopen en bij ongeluk een steen op de rails laten vallen. Bij de ontploffing in de zwavelmijn op Sicilië werden 48 man gedood en 41 gewond. Een bende van 30 roovers viel hethuis van den burgemeester van Mara (Sardinië) aan, en plunderde dat. Zij namen voor 12,000 lires aan waarde mee. De volgenden dag werden 3 man van de bende gevangengenomen en een hunner bleek te zijn een lid van den gemeenteraad. Toen Adelina Patti verleden week den eersten avond te Nieuw-York zong werd zij niet minder dan drie en zestig malen teruggeroepen, terwijl het tooneel door de kransen en bouquetten als in een bloembed veranderd was. 's Avonds werd der zangeres aan haar hotel een serenade gebracht. Te Berlijn heeft weer een nieuwe en- gros-diefstal plaats gehad. Uit het manufactuur- magazijn van Hirschfeld en C°. heeft men Maandag- pacht een gedeelte van den goederen-voorraad ter waarde van 12,000 mark weggehaald en dit kan alleen met behulp van vrachtwagens zijn geschied. In het verre westen van Amerika hebben zware sneeuwstormen gewoed. Een trein op den centralen Colorado-spoorweg werd van de rails ge waaid, waarbij twee wagens vernield en 13 personen gewond werden. In de rechtzaal. - Yerdediger: „Eene omstandigheid, mijne heeren, die zeer voor den be schuldigde spreekt, is deze, dat hij ongehuwd is. Denkt eens, mijne heeren, hoe licht zou hij thans eene vrouw en kinderen in het ongeluk gebracht hebbenmaar hij deed het niet, hij bleef on gehuwd!" Op een avondpart ij tje. - Een bloode jonkman weet niet hoe hij het gesprek met zijne dame zal aanknoopen. Op eens en niet zonder in spanning, neemt hij een kloek besluit en begint op een zachten toon: „Juffrouw, heeft u al eens iemand zien ophangen INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. om eenige plaatsruimte in uw geacht blad. Gedurende eenige avonden mij over de Beesten markt (waar zoovele steenen palen schitterend ver licht worden) naar huis begevende, was het als ik op den Rjjnsburgersingel kwam (gedeelte over de Leidsche Bouwvereeniging), alwaar ik onderge- teekende woonachtig ben, of er een Egyptische duisternis heerscht; het was mij haast onmogelijk het bruggetje te vinden, hetgeen toegang tot mijn woning verschaft. Gisteravond b. v. was het zelfs meer dan erg, zoodat ik, na een paar malen met boomen en de niet brandende lantaarn in aanraking te zijn geweest, er in gelukte de brug te vinden, en mij verheugde er heelshuids afgekomen te zijn. De gedachte kwam bij mij op, zoo ik na het ongeluk had gehad in de moddersloot te zijn te recht gekomen, wiens schuld dit dan zou zijn geweest? Of zou men veronderstellen dat de Rijnsburger- singel niet onder de gemeente Leiden behoort? Als dit het geval is, zou ik het met mijn belasting papier kunnen bewijzen, dat dit wel het geval is. Ik hoop dat de lantaarn welke naast de brng prijkt, bij dergelijke duisternis, zijn licht mag ver spreiden, opdat het spreekwoord niet verwezenlijkt behoeft te worden„Men dempt den put als het kalf verdronken is". UEd. inmiddels dankzeggende voor de toegestane plaatsruimte, noem ik mij, Leiden, Uw WelEd. Dw. dienaar, 11 November 1881. J. P. Metzger. Mijnheer de Redacteur, In uw dagblad van den 5den October 1881, n®. 6636, komt de volgende mededeeling voor: „Tot directeur der Nuts-spaarbank te Rijnsater- woude is benoemd de heer F. v. d. Breggen Jz. te Leimuiden, in de plaats van den heer W. Timmers die voor deze betrekking heeft bedankt." Dit was geheel bezijden de waarheid, want bij de Spaarbank van het Departement Oude-Wetering c. a. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die te Rijnsaterwoude hare zitdagen houdt, is de betrek king van directeur geheel onbekend, doch schijnt wel te bestaan in de gedachten van uwen voor- barigen berichtgever. Tot opheldering kan ik uhet volgende mededeelen. Na het overlijden van den hèer J. v. d. Breggen Fz. heeft de heer W. Timmers de welwillendheid gehad voorloopig de betrekking van penningmeester bij bovengenoemde Spaarbank op zich te nemen. Met 1 Januari aanstaande zoude de heer J, v. d. Breggen Fz. in die betrekking periodiek aftreden, en is ter vervulling van de aanstaande vacature met algemeene stemmen benoemd de heer W. Tim mers voornoemd, die echter voor dezo benoeming bedankte. Den 5den November is men tot eene nieuwe be noeming overgegaan, en is met algemeene stemmen benoemd de heer F. v. d. Breggen Jz. te Leimuiden. De benoemingen van de leden van het bestuur en van een penningmeester van deze Spaarbank geschieden door het Departement Oude-Wetering c. a. voornoemd. Hoe deze benoeming uwen berichtgever reeds vóór 5 October 11. bekend kon zijn, is mij een raadsel. U voor de plaatsing dezer regelen mijnen dank betuigende, heb ik de eer te zijn, Met achting, Uw dienstw. Dienaar, P. Yan Sciiravendijk, Rijnsaterwoude, Voorzitter van genoemd Depar- 6 November 1881. tement en Spaarbank. KOLONIËN. BATAYIA, 8 October. (Vervolg.) De cijfers die in de dagbladen worden opgegeven omtrent den stand der choleraziekte op de ver schillende hoofdplaatsen zijn weinig vertrouwbaar, daar het in de zoo talrijke kampongs herhaaldelijk gebeurt dat lijken van aan die ziekte overleden in landers eenvoudig worden weggedragen en ergens begraven, zonder dat er aangifte van geschiedt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot griffier bij den land raad te Madioen mr. A. C. M. Van Lawick; tot insp.-generaal, chef van den dienst der Staatsspoorwegen op Java H. G. Deri, tot lid van het bestuur over het weduwen- en weezenfonds van burgerl. ambt. in Ned.-Indië mr. U. J. Huber Noodt; tot hoofdingenieur by den dienst der Staatsspoorwegen op Java J. C. Schippers; tot griffier bij den omgaanden rechter in de 2de afd. op Java en Madura mr. J. Reepmaker; tot subst.-griflier bij den raad van justitie te Samarang mr. A. J. A. Kollmann; tot controleur 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. C. F. Manden; tot aspir.-control.de ambtenaar voor den burgerl. diebst H. J. Broers; tot luit. der Chioeezen te Priamar, Tjia Khe Ting. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekkingvau aspirant-control, bij het binneul. bestunr op Java en Madura J. F. H. Van Raadshoven. Erkend an toegelaten: Als lid tevens secretaris bij de comm. tot bev. in Ned.-Indië van de belangen Van de maat schappij van weldadigheid in Nederland, de heer W. P. Groeneveldt. Werkzaam gesteld: Als hulponderwijzeres zonder be zoldiging aan de op. lag. meisjesschool te Meester-Cornelis mej. A. F. S. Kessler. Ingetrokken: Wegens vertrek, de ain F. M. Luther verleende in geheel Ned.-Indië geldige akte van toel. tot uitoefe ning der genees-, heel- en verlosk. praktijkteModjokerto(Cheribon.) V e r 1 e e n d Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de bnlponderwijzeres A. P. Frölieh; id. aan den leeraar in de Hoogduitscho taal, M. Van Westrienen. Ontslagen: Eervol, de opz. 2de kl. bij den waterstaat, J. F. Lammerding en H. J. N. Poth; id. het lid van de wees kamer te Batavia, M. L. W. Welker; id. als tijdelijk vervan gend notaris, te Japara, A. M. Varkevisser; id. de griffier bij den landr. te Magetan J. Raaff. Ontheven: Eervol, van de functiën van lid, teveas secre taris, bij de commissie tot bevord. in Ned.-Indië van de belangen van de maatsch. van weldadigheid in Nederland L. W. J. Olivier. Departement van Marine. Benoemd: Tot vasten werkmau bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia W. Buddingh. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot kapt. bij het wapen der artill., de 1ste lnits. J. A. Almerood en G. Feuiletau De Bruyn. Overgeplaatst: De off. v. gez. Kühr naar Samarang en de 2de luit. der inf. De Moulin naar Soemedang; de lnit.-kol. der inf. Boonk naar Samarang en de luits. der inf. De Vassy en Jouker naar Atjehin rang en anciënniteit, bij bet wapen der cavall. de 2de luits. der inf. C. Walraven, J. A. baron Van Heerdt en C. J. A. Statskwoaki; de onder-int. lste kl. Sexauer naar Atjeh, de lste. luit.-kwartierm. Gobée naar Soerabaia en de 2de luit.-kwartierm. Wilderink naar Fort De Koek. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den offic. van gez. 2de kl. J. A. C. Maier; id. naar Neder land aan den milit. paardenarts 2de kl. F. Meyer. Ontslagen: Eervol, onder toekenning als belooning voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande be wezen, van de gouden medaille voor burgerl. verdiensten, de kapt.-titnlair der Chineezen te Priaman Tjia Biaauw,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1