Vrijdag 11 November. N°. 6668. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws, I n Nieu w-Terbr egge, onder de gemeente Hillegersberg, werd Dinsdag-avond in een schuur hangende gevonden het lijk van zekeren J. R., fabrikant. Er meet hier aan zelfmoord gedacht wor den. Geldgebrek schijnt evenwel de oorzaak niet geweest te zijn. Een zekere J., te Parijs, sedert eenige jaren aan verlamming lijdende ten gevolge van een brand, waarbij hij bijna het slachtoffer geweest was, werd door zijne vrouw op de liefderijkste wijze verpleegd. Slechts deze ééne trek zij hier vermeld: Beide echtgenooten zijn oud van dagen en de eenige troost van den man is een pijpje te rooken, waartoe zijne vrouw hem vele malen daags met onvermoei baar geduld de pijp in den mond houdt. Maandag nn moest de vrouw buitenshuis en tegen hare ver wachting duurde hare afwezigheid twee uren. Den verloren tijd willende inhalen, spoedde zij zich der mate naar hare woning, om haren man het gewone genot te helpen verschaffen, dat zij, bij hem ge komen zijnde, door bloedaandrang getroffen, ineen zakte. De man was nu getuige van het lijden zijner vrouw zonder haar te kunnen bijstaan; hij deed wanhopige pogingen om te roepen, doch gelukte er niet in; eindelijk echter werden zijne uitgestoo- ten keelgeluiden daarbuiten vernomen en kwam er voor de daarnederliggende vrouw hulp opdagen; doch de ongelukkige was doodelijk getroffen. Zij kon nog alleen haren man aan de menschlievend- heid der omstanders aanbevelen en gaf den laatsten snik. Met geen woorden is dit aangrijpend tooneel te beschrjjven. Dadelijk werden door den politiecom missaris de noodige maatregelen genomen om den lammen man in een ziekengesticht te doen opnemen. Te South-Wheatly, een dorpje in Not- iinghamshire, woonde de algemeen geachte 71-jarige pachter George Hardy. Zijne vrouw was Zondag avond naar de kerk gegaan; hij zelf was thuis gebleven, lezende bij de kachel. Toen de vrouw thuis kwam, vond zij haar man niet; zij ging zoeken en vond Hardy vreeselijk verminkt liggen op de plaats voor de koeien. Hij was reeds dood en naast hem vond men een hooivork in twee stukken en twee groote blokken hout, waarmede hij waarschijnlijk was afgemaakt. Aan het hoofd waren twee diepe wonden, twee aan de keel en aan den schouderde kleeren van den ongelukkige dropen van het bloed, terwijl op den grond een plas bloed lag. Het bleek verder dat de doode bestolen was; zijn beurs werd niet gevonden. De moord werd gepleegd door Hardy's bediende Snell, 18 jaar oud, die reeds in handen der justitie is. Verleden Vrijdag sloeg de walvisch- vaarder „Delia Hodgkins" op de hoogte van Nan tucket (Massachus8etts) om. De bemanning, vijftien in getal, redde zich in de boot en werd den vol genden dag opgenomen, nadat echter vijf hunner van uitputting waren bezweken. Te Mullingar, in Ierland, had zekere Lynch de schandelijke gewoonte van tijd tot tijd een jongen van negen jaar, een wees, waarover hij voogd was, naar bed te jagen met een geladen ge weer. Toen hij dezer dagen het den knaap weer dreigend voorhield, ging het af - wij willen hopen, bij toeval - en het knaapje werd doodelijk gekwetst. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft de minister Ferry gisteren in antwoord op de inter^eïillatie, documenten aange haald, om te bewijzen dat het voorgevallene te Ensida en Bone-Quelma niets met den oorlog te doen had; de oorlog was het gevolg van eenige verschijnselen, die aanduidden dat men het er op toelegde, aan Frankrijk den invloed, dien het in Tunis bezat, te ontnemen. In zijne verdere verde diging der regeering verklaarde hij, dat haar de eer toekwam van op het juiste tijdstip eene nood zakelijke expeditie te hebben ondernomen. Ten slotte verwierp hij, in naam der geheele regeering, elk denkbeeld eener enquête. Nadat nog verscheidene sprekers het woord gevoerd hadden en de priori teit voor verscheidene moties verworpen was, waar onder zoowel die welke wantrouwen en afkeuring uitspraken, als de eenvoudige orde van den dag, stelde de heer Gambetta voor, dat de Kamer, ver klarende dat Frankrijk vast besloten is aan de be palingen van het Bardo-tractaat loyaal de hand te houden, over zou gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 379 tegen 71 stemmen. Daarna werd de zitting opgeheven, die tot 's avonds halftien dunrde. Te Caen, in Normandië, staat een standbeeld van Lodewijk XIV. Naar aanleiding van de her roeping van het Edict van Nantes, op 22 October 1685, bevat het „Journal de Caen", een gematigd republikeinsch blad, een artikel, waarin voorgesteld wordt, dat beeld uit den weg te ruimen. Dit voor stel geschiedt in naam van een aantal burgers, die „verbaasd en verontwaardigd" zijn, dat men hen dwingt op een hunner schoonste pleinen, dat nog wel de Place Royale heet, een kunstwerk te aan schouwen, hetwelk zulke hatelijke herinneringen op wekt. De vraag is niet, waarom men voor Lodewijk XIV, onder de Monarchie, een eereteeken heeftop- gericht, maar wel, waarom het onder de Republiek nog niet is verwijderd. Het blad wenscht dat er een einde gemaakt worde aan het publiek schan daal van een standbeeld ter eere van een misdadi ger, een Franschen despoot, gehuld in het kostuum van een Romeinschen keizer. De heer Robert de Witt, zoon van Cornelis De Witt en kleinzoon van Guizot, is te Val-Richer gestorven als slachtoffer van een ongeluk op 'de jacht. Luxemburg. De zitting der Kamer is Dinsdag geopend. De minister van Staat, de heer Blochausen, las de openingsboodschap voor. De koning-groothertog con stateert daarin, dat na de opofferingen die de Staat zich heeft getroost om de biljetten van de nationalq bank te betalen, de financiëele toestand niet ernstig bedreigd zal zijn. De boodschap constateert eveneens dat de uitvoering van de lageronderwijswet, dank zij de gematigdheid van de Kamer en de wijsheid van het hoofd van den Katholieken Eeredienst, ver zekerd is. Ten slotte zegt de boodschap dat onder de bestaande omstandigheden de koning-groothertog het ontslag der ministers niet heeft meenen te moeten aannemen. Groot-Britanniê. De „Daily News" verneemt dat aan den ex-koning der Zoeloe's Cetewayo vergund zal worden een be zoek aan Engeland te brengen. Het zal waarschijn lijk in April 1882 plaats hebben. De viering van den Guy-Fawkes-dag heeft geene aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. Afbeeldingen van Gladstone, Forster, Parnell, Big- gar enz., al naar gelang van den in de districten, steden en wijken bovendrijvenden geest, werden rondgedragen en verbrand. Ook eene beeltenis van Guiteau onderging op vele plaatsen dit lot. Hier en daar droegen, als vanouds, de vroolijke demon- stratiën een sterk anti-katholiek karakterte Lewis werd eene pop, voorstellende Paus Leo XHI, ver brand. Rusland. De „Riga-Zeitung" meldt dat het landraadscollege gisteren een keizerljjke aanschrijving heeft ontvan gen, inhoudende dat de czaar den llden September bevolen heeft de vraag aan den landraad voor te leggen of en op welke wijze de zemstwo aldaar in te voeren ware, aan wier oordeel de plaatselijke belangen onderworpen zouden kunnen worden, op voorwaarde echter dat op de grondslagen der ver ordening betreffende de Landschafts-regeling daar door geen inbreuk gemaakt worde. De desbetreffende besluiten van den landraad moeten, vergezeld van het rapport van den gouverneur, aan den minister van binnenlandsche zaken worden opgezonden. Volgens de laatste opgaven zijn er in Rusland 24,000 volksscholen met een millioen leerlingen. Meer dan 16,000 dier scholen zijn eerst sedert 1865 opgericht, meestal door de districten. De uitgaven van onderwijs zijn 16 millioen roebels, waarvan de Staat 1 '/2 millioen betaalt. Daar het getal kinderen tusschen 9 en 12 jaar in Rusland ongeveer 12 millioen bedraagt, blijven 90 pet. zonder onderwijs; om daarin te voorzien zouden nog bijna 80,000 scholen noodig zijn. Zuid-Afrika. Thans is de tekst bekend geworden van het tele gram, dat het Driemanschap der Transvaal, na de eerste beraadslagingen van den Volksraad over de conventie, aan de Engelsche regeering gezonden heeft. Het luidt ais volgt: „Aan den WelEd. Heer W. E. Gladstone, „Het Driemanschap is door den Volksraad ge ïnstrueerd u te doen weten, dat, naar zijne mee ning, de conventie strijdig is met het traktaat van Zandrivier, in 1852. „De conventie is in menig opzicht eene openlijke schending van het vredesverdrag tusschen sir E. Wood, namens Hare Majesteit, en de Boerenleiders, die, in het vertrouwen dat de toen te kennen ge geven principes zouden worden ten uitvoer gebracht, hunne wapenen nederlegden. „De Volksraad verzoekt, dat artikels 2 en 18 veranderd worden. De Suzerein heeft geen recht de vreemde aangelegenheden te leiden; alleen de controle er van. Evenzoo is bij het vredesverdrag overeengekomen, dat wij algeheel zelfbestuur ver krijgen zouden, en artikels 3, 13 en 26 zijn eene schending van dat plechtig traktaat. „De Suzerein heeft geen recht onze wetten goed te keuren. De Resident, een vreemdeling zijnde, kan geen beheerder wezen van onzen burgers toebe- hoorend eigendom. Het is infra dignitatum (tegen de waardigheid) van den president om lid eener com missie te zijn. „Ofschoon bereid onze schulden te betalen, ver langen we bewijs en borgtocht; deze zijn ons nu niet verstrekt. „In art. 8 het woord „commandeeren" te vervallen. „Art. 20, zij, die toekenningen te niet doen, betalen schadevergoeding. „Art. 15, 16, 26 en 27 overtollig - slechts be rekend om te beleedigen." Daarop werd door den heer Hudson, den Brit- schen resident te Pretoria een telegram van lord i Kimberley, den Britschen minister van koloniën, ontvangen, hem verzoekende, aan den Transvaal- schen Volksraad mede te deelen, dat, daar de con ventie werd gesloten met het Driemanschap onder belofte, dat zij binnen drie maanden na 3 Aug. 11. zou worden bekrachtigd door een nieuw te verkiezen Volksraad, Harer Majesteits regeering in geene onderhandelingen kon treden omtrent wijzigingen in het document alvorens het zal zijn bekrachtigd; dat zij evenwel het raadzame van wijzigingen zal in overweging nemen, indien de ondervinding na de bekrachtiging mocht leeren, dat deze wenschelijk zijn. Tevens kregen toen de troepen order om zich voor alle mogelijke gevallen voorbereid te houden. Dit telegram was gesteld in zeer beleefde, maar toch stellige bewoordingen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1