Donderdag 10 November. „Licht en Schadnw" A\ 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nop. 228 tot 230 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. GEORGE OPPER. iV. 6667. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEJf Tin 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rea buiten de stad wordt 0.10 berekend. In den loop dezer maand zal onzen Abonnés weder een nieuw boekwerk als premie worden aangeboden, getiteld NOVELLEN" EN SCHETSEN DOOR Zij die zich vóór 1 December a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, hebben mede het recht deze Premie te ontbieden. Deze Premie wordt uitsluitend afgeleverd aau Abonnés en tegen afgifte van den bon, die daartoe in ons blad zal worden geplaatstvoor Abonnés bin nen de stad tegen 50 en voor buiten de stad tegen 70 cents. Deze onderhoudende premie vaa den heer Kep- per, die zich onder onze Nederlandsche letterkun digen reeds een goeden naam heeft verworven, vormt een flink boekdeel van 240 bladzijden, in hetzelfde formaat als de vroeger verschenen premiën van dr. Jan Ten Brink. LEIDEN, 9 November. Naar wij vernemen, is door de firma Wisse, Piccaluga Co. te 's-Hage bij de betrokken ge meentebesturen vergunning gevraagd voor het leg gen en exploiteeren van een electrische spoorbaan van Leiden over Voorschoten door de Papenlaan naar Wassenaar, wat de Papenlaan botreft ook bij de particuliere eigenaars daarvan. Men verzoekt ons te melden dat dank zij de ijverige bemoeiingen van den heer M. E. Sepp, student alhier, te dezer stede een stndenten-afdee- ling van het Nederlandsch Tooneelverbond is opge richt, welke reeds 60 leden telt. De heer F. Pijper, candidaat alhier, heeft een toezegging van beroep ontvangen naar de Ned.- Herv. gemeente te Wjjdenes c. a. Bij het afdeelingsonderzoek van Hoofdstuk VI der StaatsbegrootiDg betuigde men gaarne zijne ingenomenheid met den vooral in vergelijking van vroeger alleszins voldoenden toestand onzer marine, terwijl door sommige leden hulde werd gebracht aan het goed beleid en de spaarzaamheid van den minister. Hoewel het eindcijfer van dit hoofdstuk der Staatsbegrooting wederom eenigszins lager was dan dat van het vorige jaar, meende men. toch opnieuw bij den minister te moeten aandringen op bezuinigingen, daar waar die, zonder stoornis in den dienst of zonder nadeelige gevolgen voor een deug delijk beheer van het materieel, zonden kunnen plaats vinden. O. a. kwamen ter sprake de belang rijke kosten verbonden aan het in Oost-Indië bij voortduring in dienst houden der ramtorenschepen „Koning der Nederlanden" en „Prins Hendrik der Nederlanden". Znllen, zoo vroeg men, die schepen niet bniten dienst en in Indië in conservatie gebracht kunnen worden evenals het materieel voor binnen- landsche verdediging in Nederland? Op nog andere bezuinigingen werd eveneens aan gedrongen. Enkele leden waren niet ingenomen met het in de vaart houden van oefenings-divisiën. De opleidingsvaartuigen zonden wel kunnen vervallen, desnoods onder verhooging der handgelden. Andere leden vereenigden zich in geenen deele met deze beschouwingen. In verscheidene afdeelingen werd wederom de vraag gedaan, wat den minister bekend is over den invloed van do afschaffing der lijfstraffen op de discipline aan boord. Sommige leden toch meenden te weten dat de maatregel demoraliseerend heeft gewerkt. In de Staatscourant van 14 October komt voor de bekendmaking eener aanbesteding wegens het ge- reedmaken en leveren van hardsteenwerk voor de verlichting op Mendanao (Stolze-straat). Deze be kendmaking, uitgegaan vaa den minister van marine, bevat onder anderen het volgende: „Inschrijvingen door bnitenlandsche aannemers worden niet aange nomen." Naar aanleiding hiervan werd door eenige leden gevraagd: 1°. welke vaderlandsche industrie bevorderd kan worden, waar het geldt de levering en bewerking van hardsteen? 2*. of, betreffende de uitsluiting van vreemdelingen bij aanbestedingen, bij alle departementen van algemeen bestnnr de zelfde regel wordt gevolgd? Overigens werd door verscheidene leden betuigd, dat de minister wel deed bij de verschillende aanbestedingen en werk zaamheden voor de marine zich zooveel mogelijk onafhankeljjk te maken van de bnitenlandsche industrie. Hoewel in den regel niet voor verhooging van eenigen post van het budget gestemd, meenden sommige leden toch bij den minister te mogen aandringen om een snbsidio voor de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen op de begrooting te brengen. Neg werd gevraagd of- en zoo ja waarom de commandant van de Atjeh" op grond van ontvangen bevelen geweigerd zon hebben adsistentie te verleenen bij de tentoonstelling te Melbourne. Nu van regeeringswege het misbruik van sterken drank zooveel mogelijk wordt tegengegaan, klonk het volgens het gevoelen van een der leden wel wat vreemd, dat de lust om jenever te gebruiken aan boord onzer oorlogsschepen nog steeds onder houden wordt door het verstrekken van den zooge- naamden „oorlam." Zonde het, zoo vroeg hij, niet mogeljjk zijn op een of meer schepen een proef te nemen met eene totale afschaffing van den officieelen borrel Andere leden zagen de noodzake Ijjkheid dier proefneming niet in. De wijze van opleiding der scheepsklerken en de organisatie van het corps officieren van administratie kwamen eveneens weder ter sprake; verbetering daarin te brongen kwam aan sommige leden noodig voor. Een der leden, de heer De Casembroot, achtte verbetering zelfs zoo dringend noodzakelijk, dat hij meende daarop door middel eener nota de aandacht van den minister speciaal te moeten vestigen. De reorganisatie van het corps mariniers werd opnieuw ter sprake gebracht. Er word op ruimere benuttiging der onlangs in gevoerde militaire indeeling aangedrongen. Op grond van reeds meermalen daartegen aangevoerde beden kingen en van de eigenaardige diensten die van de mariniers gevorderd worden, werd die maatregel door anderen ontraden. Door enkele leden werd geklaagd over het feit dat de officieren bij de marine en bij de marl niers zoo vaak worden gepensioneerd, wanneer zij nog in de kracht zijn van hun leven, somtijds zon der dat zij het zelf vragen. Naar aanleiding van het feit dat in den laatsten tijd een aantal zeoloodsen in de uitoefening van hun beroep, door storm en zeerampen hun graf in de gol ven hebben gevonden en voor de nagelaten weduwen en weezen de openlijke liefdadigheid moest worden ingeroepen, werd gevraagd of de minister het niet noodig acht door eene verhooging der pensioenen van de weduwen en weezen der loodsen het nemen van dusdanige maatregelen te vermijden? Zijn over het geheel die pensioenen, zoo vroeg men in ver band daarmede, wel hoog genoeg om aan de lood sen, bij het vervullen hunner menigmalen zoo levens gevaarlijke plichten, den angst te ontnemen voor het onverzorgd achterbleven hunner vrouwen en kinderen. Voor de verpachting der buffetten in de Diergaarde te Rotterdam was ingeschreven door: Qerstel, restaurateur in het Rijnspoorstation te s-Hage voor f 18,000; Feun, restaurateur in het Badhuis te Katwijk, voor f 10,500; Niekerk ta Rotterdam, voor 10,000, en Holtgreive te Waalwijk, voor f 8000. In zake het incident der Rotterdamsche Bank is, behalve de twee bekende brochures, thans ook eene circulaire verschenen van den heer, A. J. Mil dere, te Berlijn, waarin hjj der Rotterdamsche Bank verzoekt om, indien zij stnkken openbaar maakt, dat volledig te doen, opdat het lezend publiek een juist oordeel over de toedracht der zaak kan vellen. Hjj zelf zal het voorbeeld der Bank niet volgen, doch to zjjner verantwoording de gevoerde corres pondentie in eene intieme vergadering van onpar tijdige aandeelhouders der Bank overleggen. Tot zoolang verzoekt h|j geïnteresseerden hnn oordeel op te schorten. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam, arriveerde Maandag te Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Roelofarends- veen: Zondag-avond omstreeks, acht uren is hier door eene balddadige hand bij den heer A. Elsgeest, president van het polderbestuur, een venster ver nield door middel van een steenworp. Men vermoedt dat doze lage daad uit persoonlijke wraakzucht is geschied door iemand, die er belang b|j schjjnt te hebben dat de schutsluis, in verbinding met de Bra- semermeer, gedurende den nacht open blijft. Het polderbestuur toch is begonnen die sluis tegen den avond te doen sluiten, omdat 's nachts van die ge legenheid het misbruik wordt gemaakt, om to bag geren op plaatsen, waar door dat werk aan de bedijking groote schade wordt toegebracht. Men is den dader of de daders nog niet op spoor. De politie doet Ijverig onderzoek. Op de bekende begraafplaats Eik-en- Duinen is dezer dagen een monument geplaatst op het graf van Marius Boogaardt, het doorDeJongh vermoorde knaapje. Het is geheel uit wit marmer? door een te Rome gevestigd kunstenaar gebeiteld, en stelt een vrouw voor, die treurende een afgebro ken kolom omhelsd houdt. De zeer rnim gedrapeerde mantel of kleed, die deze figuur bedekt en de lichaamsvormen slechts aangeeft zonder ze geheel te modeleeren, is met grooten smaak en kunstvaar digheid als 't ware over haar heen geworpen. Het gelaat der vrouw is even schoon bewerkt als de losse bloemen, die voor de kolom gestrooid liggen en waarvan men verwacht dat ze, evenals de losse plooien van het kleed, door den wind bewogen zul len worden. De bepalingen omtrent het verbod van het dragen van wapenen buiten dienst zijn toege past op een grenadier, die 3 maanden ongewapend zal moeten uitgaan, met alle gevolgen, aan die straf verbonden. Te Noordwjjk aan Zee zjjn van de ha ringschuiten, die na den storm z|jn uitgevaren, drie teruggekomen met goede vangst en twee met groote schade aan de vleet. Toen de Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel Maandag-avond eene voorstelling te Utrecht zou geven bleek dat slechts ee» deel van het personeel aanwezig was. Later helderde de zaak zich opde vigilante met artisten had door den sterken mist te Rotterdam stapvoets moeten rijden en daardoor den trein gemist.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1