Woensdag 9 November. A". 1881. R°. 6666. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEID8CH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc® per post1-40. ARonderlijke Nommers.G.05. PEIJS DEE ADVERTENTIE*: Van 1regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsraiaate. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEW, 8 Aoïember. In do maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren 110 kinderen, als: 63 zoons^en 67 dochters, waaronder is begrepen één tweelingge boorte; overleden 83 personen, als: 18 mannen, 17 vrouwen, 30 zoons en 18 dochters; gehuwd 18 paren. De Leidsche Scherpschnttersvoreeniging heeft besloten tot het houden van een schietwedstrjjd onder hare leden, en wel op Woensdag 16 November a. s. in Katwijks duinen. Gaarne had zij dien willen uitbreiden tot een stedelijken wedstrijd, maar door het treurig verlies van haren beschermheer Prins Frederik der Nederlanden en den ongunstigen staat der kas is zij daartoe niet in staat. De weinige sympathie die de scherpschnttersveroenigingen in het algemeen ondervinden, doet haar niet terug deinzen om zioh met vereende, hoewel zwakke krachten in stand te houden. Zjj vraagt geen gelde- ljjken steun, hoewel deze haar welkom zoude zijn; zij vraagt slechts belangstelling van ieder die haar steunen wil. De bestuursleden zullen eiken prijs, hoe gering ook, in ontvangst nemen. De wedstrijd zal aanvan gen des morgens te 10 uren1°. op een afstand van 300 pas, 2°. op een afstand van 200 pas verdeeld in twee categoriëna. voor schatters die reeds eens of meermalen prijzen gewonnen hebben, b. voor schutters die nooit een prijs gewonnen hebben, on 3e. op een afstand van 100 pas voor minder ge oefende schutters. Bovendien is een prijs uitgeloofd voor de leden, die gedurende de oefeningen dit jaar niet tegenwoordig zijn geweest. In het verslag over de twaalf wetsontwerpen tot afwijking van de regels der Gemeentewet om trent plaatselijke belastingen wordt gezegd dat men met genoegen had gezien dat deze voordracht van vooruitgang in do goede richting getuigt. Immers volgens de wetten van 1876 waren er nog twaalf gemeenten, aan welke de heffing van plaatselijke accijnzen kon worden toegestaan, welk cijfer thans tot acht is teruggebracht. Intusschen waren er eenige leden, die zich in beginsel tegen deze uitzonderings wetten verklaarden. Huns inziens moest de abnor male toestand, waarin enkele gemeenten te dien aanzien bleven verkeeren, niet worden bestendigd. De volstrekte noodzakelijkheid omtrent de voorge stelde afwijking was niet aangetoond. Een groot aantal leden drukte de meening uit dat evenals tot dusver langzamerhand tot het doen vervallen der afwijkingen moest worden gestreefd, daar toch dadelijke opheffing van al die afwijkingen niet wel mogelijk scheen. - Met opzicht tot de voortdurende heffing der wik- en weegloonen in de vier Noord- Hollandsche steden bepaalde zich in de afdeelingen de gedachtenwisseling tot dezelfde redeneeringen voor en tegen als reeds bij vroegere gelegenheden werden te berde gebracht. Yele leden wenschten den tijd voor het in werking zijn van deze wetten tot drie jaren te beperken. Bg het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting der uit gaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1882 werd door verschillende leden de verklaring afge legd, dat zij, aangezien bij dezen minister over het algemeen eene neiging tot zuinigheid valt waar te nemen, en ook om de in de memorie van toelich ting vermelde redenen, bereid waren de op deze begrooting voorgestelde traktementsvorhoogingen, dio ten vorigen jare door de Kamer waren gewei gerd, aan te nemen. Andere leden evenwel deelden dat gevoelen niet en waren van oerdeel dat de redenen, welke alstoen tot die weigering geleid heb ben, thans nog evenzeer geldig zijn. De uitkomsten van de statistiek der gevangenen worden over het algemeen ongunstig genoemd. Beeds is het eindverslag der commissie van rapporteurs over do Indische begrooting voor 1882 verschenen, zoodat de ontwerpen voor de openbare beraadslaging gereed zijn. Binnenkort mag men een tractaat te gemoet zien tusschen Dnitschland en Nederland totweder- keerige verzekering van fabrieks- en handelsmerken. De Dnitsche gezant hier te lande heeft de onder handelingen deswege geopend en een gunstigen afloop daaraan verzekerd. Voorloopig zal zich de bescher ming alleen tot fabrieks- en handelsmerken bepalen, in overeenstemming met onze wetgeving op dat stuk in Duitschland strekt zich de bescherming ook tot namen en handelsfirma's uit. Behalve do heer W. T. Worst te Amsterdam, zal ook de heer W. Meyer, Florapark te Haarlem, een cursus in de stenographic openen. Ds. A. G. Yan Anrooy te Kampen zal mor gen, 9 November, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren zgn intreerede hield bij de Ned. Herv. gem. aldaar. Hij bad toen tot tekst gekozen„Want ik schaam mg het Evangelie van Christus niet." De welbekende tooneelspeelster, mevr. de wed. Yan Ollefen geb. Da Silva, is in den ouderdom van 72 jaren te Arnhem overleden. Yolgens het Hdbl. bepaalt de aanschrijving vanwego don minister van waterstaat enz. aan do Spoorwegmaatschappijen gericht, zich hiertoe, dat aan die maatschappijen tijd wordt gelaten om vóór het einde van dit jaar eene opgave te doen, welk stelsel van doorloopende zelfwerkende remmen zij wenschen in toepassing te brengen en daarvan, zoo het niet tot een der bekende stelsels behoort, eene beschrijving met de noodige teekeningen over te leggen. De regeering wenscht dat de te kiezen remtoestel voldoen zal aan de volgende voorwaar den: 1* moet het don trein snel tot stilstand kun nen brongen en daartoe, zonder tijdverlies, zoowel door den machinist als door de conducteurs kunnen in werking gebracht worden, en 2*. behoort hij bij treinscheiding, of het onklaar worden van eenig onderdeel van den rem, oogenblikkelijk zelfwerkend ta zijn. De internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam in 1883 gaat stellig door. De voor waarden door Amsterdam voor de terreinen gesteld, 'zijn vervuld; Frankrijk en Spanje zijn reeds toe getreden. Het Btoomschip „W. A. Scholten", van Bot terdam naar Nienw-York, passeerde gistermiddag Lizard, en de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, Zondag Point de Galle. De gewone andienties van den minister van financiën »p 10 Nov., van marine op 11 Nov. en van koloniën op 11 en 18 Nov. znllen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Meermalen reeds waren we in do gele genheid de aandacht te vestigen op de versieringen, welke het stationsgeboow van Holl.- en Rgnspoor alhier inwendig ondergaat. Sedert de heer J. H. Schmitz Jr., firma Martens en C9., nit Amsterdam, er met zijn decoratie- en andere schildering werkzaam was,is'tbg vroeger als 't ware niet meer te herkennen. De vestibule binnentredende ontmoet men overal fraai en kunstig schilderwerk van marmer in soorten, rozenbouquetten en rozengnirlandes in menigte enz. enz., keurige consoles, prachtige ljjsten, tal van opschriften uit Jan Van Beers „Stoompaard", en ontvangt men reeds een indruk van de wgze waarop behalve de wachtkamer der 2de kl., nu ook die der lste kl. en de damessalon zijn uitgevoerd. De arbeic van den heer Schmitz liep heden ten einde; hij mag er met voldoening op terugzien. Het geheele gebouw trekt thans ieders aandacht, niet het minst van den vreemdeling, die zelden zulk een met zorg afgewerkt station in ons land heeft ontmoet, dank zij de kosten die de Maatschappijen er blijkbaar met milde hand voor beschikbaar stelden. Wij hebben thans een mooi station, door velen zelfs wel wat t e mooi genoemd. Hedennacht om één uur is een beschon ken persoon in den Nieuwen Rijn gesprongen, doch onmiddellijk door zijn broeder gered. Geen van beiden bekwam letsel. Door de politie alhier zijn in bewaring gesteld twee jeugdige knapen, genaamd J. H. M. en H. v. W., verdacht van diefstal van geld nit de toonbanklade van den winkelier v. d. K. in do Diefsteeg. De 17-jarige zoon van schipper P. Huyg te Heemstede is in de Ringvaart, nabij de Cruquius (Haarlemmermeer), overboord gevallenen verdronken. In ons vorig nommer werd melding ge maakt van een bericht, nit Lowestof te Scheveningen ontvangen, een bericht, dat eenige gezinnen aldaar plotseling in de diepste droefheid dompelde. Bij een nader onderzoek por tolegraphischen weg is gebleken, dat het vermoeden, als zoude hier een misverstand bestaan, zeker is. De oorzaak van dit misverstand is hierin gelegen, dat in de „Yrouw Arendje", van Katwijk, netten zijn gevonden, behoorendo aan do schuit van den reeder D. Yerbaan te Scheveningen. Sedert de invoering van de drankwet op 1 dezer, is te Amsterdam tegen 75 personen, die zich aan openbare dronkenschap schuldig maak ten, proces-verbaal opgemaakt. Aan de Stadhouderskade te Amsterdam is een man uit de bovenste verdieping van een huis gevallen. Hg was oogenblikkelgk dood. Ook te Naarden had een werkman, die boven in een schuur aan het werk was, het ongeluk dood te vallen. Door den krijgsraad te 's-Bosch is A. K., stukrijder bij het 3de reg. veld-artillerie, ver oordeeld tot drie maanden cellulaire militaire deten tie, wegens misdaad tegen den dienst en de subor dinatie in tijd van vrede, door eenen meerdere in rang aan te grijpen en verdere daden van geweld tegen hem te plegen, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Een 22-jarige dienstbode te Liverpool keerde 's avonds van een boodschap huiswaarts, toen zjj door twee mannen werd gegrepen, die een doek over haar heen wierpen en haar meevoerden. Ze sneden hare prachtige haren af en ontnamen haar het geld, dat zij bij zich had, na haar door chloroform bewusteloos te hebben gemaakt. Bij een brand te Brussel zgn twee kin deren, een jongetje van 2 en een meisje van 3 jaren, in de vlammen omgekomen. Men vond hun verkoolde lijkjes. IndeSt.rAntoniusBtraatte Parijs staan uitgestrekte werkhuizen, welke 's nachts wel een» ongewenscht bezoek krggen en daarom dan ook door eenige nachtwakers, wien een groote hond is toege voegd, worden gadegeslagen. Toen na de brievenbe steller Bempart Donderdag-avond, bg de derde nit- deeling, de poort binnenstapte, sprong do hond hem te ljjf, en daar de man door zijne brieventasch in zijne bewegingen zoo belemmerd was dat hij zich niet verdedigen kon, werd hij door het razende beest vreeselijk aan het onderlgf gebeten. Zijne wonden zgn zeer zwaar, misschien döodelijk zelfs. De eigenaar van den hond was om dit verschrikkelijk ongeval wanhopend. Vóór een paar dagen bezocht een inwo ner van Neuwied het graf zjjner eerste vrouw; zijn tweede vrouw vergezelde hem en werd des wege door haar 35-jarige stiefdochter aangerand. Deze bracht haar nl. door een pistoolschot een hoogst gevaarlijke wonde in den rag toe, waardoor zij neerzeeg. De als een hoogst opgewonden per soon bekende daderes is in hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1