6665. Dinsdag 8 November. A\ 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers®-05. PRIJS DER ADVERTENTIE!»: Ta» 16 regels 1.06. Iedere regel «neer 0.17}. Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 7 November. Dr. H. G. Hagen herinnerde gisteren tijdens de godsdienstoefening in de Hooglandsche Kerk den dag waarop hij den 2den November vóór 25 jaren ïn een kleine gemeente in Zuid-Holland de Evan geliebediening aanvaardde. Yan die kwart eeuw heeft hij bijna 21 jaren [in ons midden doorgebracht. Bij deze gelegenheid werd hem door de gemeente het 8de vers van Psalm 134 toegezongen. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 26 September tot en met 3 October. Die van 17 tot en met 23 Septem ber ontbreken nog steeds, zoodat ze wel met het stoomschip „Koning der Nederlanden" zullen ver- loren zijn. De onlangs wederopgerichto Doopsgezinde gemeente te 's-Hage hield gistermorgen hare eerste godsdienstoefening in de Bemonstrantsche kerk aldaar, waarbij optrad de predikant der Doopsge zinde gemeente ,te Leiden dr. C. Sepp. Door het provinciaal kerkbestuur van O ver- ij sel is tot Evangelie-bediening toegelaten de heer J. C. Rays, cand. aan de universiteit te Leiden. Gedurende het derde kwartaal van 1881 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: AmerikaJ. J. Otten, SL-LonisD. Van Schra- vendijk, Idaho. België: Mme. Ontrop, Boolf Bzn., Antwerpen; Isédore Tongre, mej. A. De Bruin, mej. J. Drost, Brussel. Duitschland: L. Springer, niet vermeld; G. Driessen, Thale; mej. M. Loncq, "Wiesbaden. Engeland: W. H. Baron Sloet tot Oldhmis, BirminghamStefford Smith Co., Bolton Strangham, Bristol; J. H. Karstens, Traserbnrg; TT. Braman, Huil. Frankrijk :A. Bulleau, Bordeaux B. P. v. d. Broek, Parijs. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ44, 21.50, 4.50 «n 2.25; de laagste 42, f 21, f 4.20 en ƒ2.15. De kapitein J. H. Bachiene van het 4de reg. infanterie, is ingedeeld bjj het 1ste bat., te Delft in garnizoen. Vóór een paar weken verscheen bij de uitgevers maatschappij Elzevier een nieuw werk van Johan Gram, onzen talentrollen novellist, die zich ook als letterkundig causeur reeds zoo dikwijls van de besie zjjde deed kennen. „Onze Schilders in Pulchri Studio" is de titel dezer nieuwe causerie en op de hem eigene losse wijze schetst Gram zijn lezers de mannen van het penseel waarop onze tijd mag begen. 'tls hem daarbij minder te doen geweest omdekanste naars dan wel om de menschen te doen kennen. Zijn boek is dan ook volstrekt geen critiek, maar daarom zooveel te meer geschikt om in ieders handen te komen. En welk beschaafd Nederlander, al is kg ook leek in de kunst, stelt geen belang in de mannen, die de Nederlandsche schilderschool in eere honden Aan de hand van Gram leert hij ze kennen dezen in hun atelier, genen in het dageljjksch leven, anderen op een feestavond in het hofje van Nieuwkoop! Toch - wij mogen 't niet verhelen - heeft de lectuur ons in zekere mate teleurgesteld. Wij hadden het boek met het welbekende „Servetje" hsoren vergelijken, maar op die geestige sprekende schilderij lijkt het slechts zeer in de verte. Niettemin zal het boek velen welkom zijn en naar wij hopen door menigeen worden gelezen. De portretten, die het werk versieren, dragen mede tot de aangename kennismaking bij, ofschoon ze zeker niet alle welgelijkend mogen heeten. 't Zon ons b. v. niet verwonderen indien menigeen moeite had in het portret van Bakker Korff onzen verdien stelijken stadgenoot te herkennen. Aan de Kamer zijn aangeboden wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van de koloniale be grooting van Curasao en wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1880 met het oog op verhoogingen en verminderingen van artikelen der Cnragaosche begrooting, waardoor een tekort is ont staan van 12,692,975. Dit bedrag kan worden afgeschreven van het subsidie aan Suriname, dat ruim 73,000 beneden de raming is gebleven. Nog is ingediend een wetsontwerp tot ver- hoaging van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staats begrooting voor 1881 met f 180,359, als voor voor ziening van den «ever tnsschen de beide Hoornsche hoofden 33,000; voor herstel van schade door stprm, ijsgang en hoog opperwater aan de Rijks- waterstaatswerken toegebracht f 108,821 en voor het wegruimen van 22 wrakken 40,538. Door den Koning is bepaald dat de lange uniformpantalon voor de bereden officieren wordt afgeschaft en zij in alle tennen de rijbroek en de laarzen dragen, zooals die thans gedragen worden de laarzen voorzien van breede wit metalen sporen volgens nader vast te stellen model. Tot 1 April 1882 mag de lange uniformpantalon buiten dienst worden gedragen. Deze bepalingen zijn op alle be reden officieren zonder onderscheid van toepassing, en dus ook zoowel op de generaals voor wie thans ook de lange pantalon van donkerblauw laken met goudgallon voor gala of in groot tenue vervalt, als op de kapiteins-adjndanten der regimenten infanterie. Op een door de heeren mr. L. W. C. Keuche- nius en prof. Fabius te Amsterdam bijeengeroepen vergadering, is besloten tot het stichten van een Anti-vaociue-dwangbond". Omtrent de procedure tegen de Rotterdamsche Bank, aangevangen door den heer R. Rudolff Grübs te Berlijn, waarvan wij dezer dagen hebban mel ding gemaakt, zijn twee memoriën opgemaakt. De heer Grüb» heeft zijnerzijds zeer uitvoerig de gronden van zijne vordering toegelicht, en daartegenover betoogt hu de directie der Rotterdamsche Bank, in een brief aan de aandeelhouders, hoe de regeling der Berljjner Bouwmaatschappij zich heeft toege dragen. Zij behoudt zich voor, den heer Grübs m wederopzeggens, vergunning verleend tot den aanleg' en het gebruik van voor publiek verkeer bestemde electrische geleidingen te Rotterdam. De minister van oorlog heeft in eene circulaire aan de autoriteiten der landmacht, over het indienen van verzoek- en bezwaarschriften door militairen, o. a. de aandacht gevestigd op de omstandigheid dat, wanneer verzoek- of bezwaarschriften buiten den hiërarehieken weg aan de bevoegde macht worden ingediend, dit nooit een reden kan zijn om den adressant te straffen. - Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Port-Said en vertrok denzelfden dag. - De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. - Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Harlingen mr. J. G. Peeting, thans kantonr. te Bolsward; tot kantonr. te Berlikum mr. H. J. Westra thans griffier bij het kantongerecht te Beetsterzwaag; tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Kollaïn, gemeente Kollumerland en Nieuwkruis- land, mr. A. J. Andreae, cand.-notaris te Kollum; - den lsten luit. der cavalerie jhr. C. F. Yan de Poll, thans op non-activiteit, op aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemengd Nieuws. rechten aan te spreken tot schadevergoeding wegens het volgens haar onrechtmatig beslag, dat hij te Berlijn te haren laste heeft gelegd. Ten behoeve van de Vrjje Universiteit is aan het adres van den hoogleeraar dr. F. L. Rutgers 1000 bezorgd. De gever wenscht onbekend te blijven en laat aan de directeuren vrijheid, om deze som óf voor de algemeene directie, óf voor het hospitium te besteden. Naar het Yad. verneemt, zal de Tweede Kamer, die hedenmiddag vergadert, de óverige dagen der week aan het sectiënonderzoek van verschillende wetsontwerpen wijden en op Maandag 15 Nov. een aanvang maken met de behandeling der Indische begrooting. Bij het thans afgeloopen officiers-examen voor den 4den ploeg der infanterie hebben de volgende onderofficieren voldoende cijfers behaald: de ser geanten C. A. Muller en Yan Toorenenbergen van den hoofdcursus te Kampen; de sergeanten Brjjce, Yan der Goes, Olrée, Hendriksz en Doorman van den hoofdcursus te 's-Bosch, en de serg. Yan Reg- teren van het 3de reg. infanterie. Be sergeant Mol van het instructie-bataljon te Kampen is aangewezen om binnenkort een deta chement suppletietroepen naar Suriname te geleiden. Men meldt dat de regeering naar aanleiding van het spoorwegongeluk, dat onlangs te Rotterdam plaats had, aan alle Nederlandnche spoorwegmaat schappijen heeft gelast, om op aNe treinen het "Westinghouse-remtoestel in gebruik te stellen en zulks met 1 Januari a. s. Namens den Koning is aan de „Nederlandsche Bell-Telephooumaatschappij" te Amsterdam, tot De vrouw van den houtzaagmolenaar, even buiten do "Wittepoort, bemerkte gisternamiddag, toen haar man zijn middagslaapje deed, eenig geritsel op den zolder. Weldra bleek dat een persoon de woning was binnengeslopen en zich naar boven had begeven. De reden van zijn bezoek wist hij, naar zjjn zeggen, zelf niet op te geven. Inmiddels werd de zich in het wachthuisjé aan de voorm. Wittepoort bevindende politie gewaarschuwd en een tweetal agenten transporteerden den ongenooden gast naar het commissariaat op de Breestraat. Gisternacht is te Sassenheim brand ontstaan in het huis bewoond door de wednw» Weyer8. Niettegenstaande spoedig hulp kwam op dagen, nam de brand zóó in woede toe dat weldra huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Het huis, toebehoorende aan de R.-K. Diaconie, was verzekerd, doch de inboedel niet. Het laten branden van een petroleumlamp is oorzaak van den brand. Te Scheveningen is uit Lowestofhet treurig bericht ontvangen dat de schuit van den reeder D. Yerbaan, stuurman A. Den Duik, op de Engelsche kust is aangedreven en dat daarin zeven lijken werden gevonden, nadat men door een opening in de schuit gemaakt te hebben het gewone verbljjf der visschers had weten te bereiken. In het vaartuig werd de geheele vleet en een partjj haring gevonden. Hoewel het bericht van geloofwaardige zjjde afkom stig is, blijft het altjjd nog de vraag of hier niet aan een misverstand te denken is. De bijzonderheden, die het bericht bevat, en ook da plaats der stranding goljjken bjjna valkomen op die, welke men van de Katwjjksche schuit „de Trouw Arendje'.' ontving. De stnurman A. Den Duik is na den laatsten storm afgevaren. Een onbekend man is gekomen Ln het koophuis in de Tweotstraat te 's-Hage, en heeft daar te koop geboden zeven zilveren lepels. Do houder van het huis kreeg kwaad vermoeden en ondervroeg hem. Do man is hierop weggeloopen, de lepels achterlatende. Zjjne opsporing en aanhouding ia bevolen. Op zjjne arrestatie is een premie van honderd golden gesteld. De lepels zjjn gebleken te zjjn ontvreemd bjj de jongste nachtelijke inbraken in huizen in de Barendsstraat. Een hoogst treurig ongeluk heeft te Wad- dingsveen plaats gehad in de houtzagerij van den heer Hoogendijk. Een oppassend werkman, P. Alfenaar

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1