Het vorstendom Servië. Dagelrjksch Bestuur om overtocht te vergunnen aan de tram- of spoorwagens, die de rails van den aan te leggen stoomtram zouden moeten snijden; e. dat, wanneer de exploitatie van den stoomtram ophoudt, de rails op kosten van den ondernemer worden opgenomen binnen zes maanden na daartoe door «f vanwege B. en Ws. gedane kennisgeving, op verbeurte van het materieel; - 3°. aan adressantan te kennen te geven dat er bezwaar bestaat om den open grond aan de Utrechtsche brug of de gronden langs de verlengde Zoeterwoudsche Singelgracht hun in erfpacht af te staan, omdat daardoor het daarop aanleggen van plantsoen zou worden verhinderd. De commissie van fabricage merkt daarbjj op dat de bedoelde berm weinig voordeel oplevert, omdat het daarop wassend grasgowas met dat van het plein, waarop thans de stallen der Leidsche Tram weg-Maatschappij zijn gebouwd, en dat van den berm langs het voetpad, in het openbaar is ver pacht voor f 13 'sjaars en de bij de voorgestelde vergunning bedongen verplichting dat langs den berm en den Rijksstraatweg jonge boomen worden geplant, een ruime vergoeding wordt verkregen voor de te vorleenen vergunning, Immers in aanmerking nemende den ongunstigen toestand der boomen, die in de termen vallen om te worden gerooid, verkrijgt de gemeente het voordeel van de opbrengst der te verkoopen beide rijen boomen en een geheel nieuwe beplanting, zonder dat het gebruik van den straat weg en het voetpad eenigen hinder ondervindt, maar geheel hetzelfde blijft. Gedurende de maand October 11. heeft prof. Rijke voor het lichtvermogen van het gas der stedelijke gasfabriek alhier gevondengemiddelde waarde 16.79, grootste waarde 17.88 en kleinste waarde 16.33 kaarsen. De eenheid is het licht, dat men verkrijgt van eene spermacetikaars, die 120 Eng. grein per uur verbrandt, en waarvan er 6 in één Engelsch pond gaan. Het gas bevatte geene merkbare hoe veelheden zwavelwaterstof. De gemiddelde hoeveel heid zwavel in de overige zwavel verbindingen is geweest 20.97 Eng. greinen in de 100 Eng. kub. voeten gashet voor de Londensche fabrieken vast gesteld maximum is 20 grein voor hetzelfde aantal kub. voeten. Het gemiddelde ammoniagehalte is geweest 4.11 Eng. grein in de 100 Eng. kub. voeten het voor de Londensche fabrieken vastgesteld maxi mum is 4 grein voor hetzelfde aantal kub. voeten. Naar ons van goederhand wordt verzekerd, zal de heer A. Werumeus Buning, als letterkundige en spreker gunstig bekend op 15 dezer hier in de Hollandsche Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen optreden, terwijl wij daar op 27 De cember a. s. de Belgische letterkundige Pol De Mont, hoogleeraar aan het Atheneum van Doormik, te wachten hebben: - wel een bewijs dat genoemde^ Maatschappij tracht zich den steun harer stadgenooten te verzekeren. De by het 6de regt. inf. benoemde majoor F. M. Avenarius is ingedeeld bg het 5de bat. te Bieda. De Provinciale Staten van Groningen hebben tot plaatsvervangend lid van Gedeputeerde Staten benoemd jhr. mr. P. J. Yan Swinderen, te Groningen. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 54°, 8 u. 50*, 10 u. 48°hedenmorgen om 5 u. 46°, 8 u. 50°, 12 u. 54° en 'snam. 4 n. 54°. W.: Z.-O. Wegens gewelddadigheid tegen een magistraats persoon in funstie veroordeelde de arrond.-rechtbank te 's-Hage onlangs J. H. M., wonende te Valken burg. Den lOden Mei jl. ontmoette hg den burge meester dier gemeente, thans burgemeester van Opsterland, op do straat en liep hem toen in haast tegen het lijf. De burgemeester meende dat hem eene opzettelgke bejegening was aangedaan en deed proces-verbaal opmaken, waarvan de ge noemde veroordeeling het gevolg was. J. H. M. voorzag zich in appèl en het gerechtshof te 's-Gra- venhage behandelde deze zaak heden in hooger be roep. Mr. Jac. Yan Gigch kon niet aannemen dat bekl. met opzet gehandeld had en concludeerde tot vrgspraak, maar adv.-gen. mr. Gregory, die van een ander gevoelen was, requireerde de bevestiging van het vonnis. Vrgdag a. s. uitspraak. De thans gepensioneerde generaal-majoor en oud-minister van oorlog A. W. P. Weitzel, te 's-Gravenhage, viert op 17 November a. s. den dag, waarop hg, vijftig jaren geleden, als 15-jarigen knaap, als soldaat in dienst trad bij de toenmalige 40de afdeeling infanterie. De dichteres Estella Hijmans, geb. Hertzveld, is te Arnhem in den ouderdom van 44 jaren overleden. Het stoomschip „Prins Hendrik" is heden ochtend te tien uren van Amsterdam naar Batavia vertrokken met 1C6 mariniers aan boord. De regeering heeft bg gewijzigde ontwerpen, toegevoegd aan de memorie van antwoord op de Indische begrooting voor 4882, verschillende wijzi gingen aangebracht. De eindcgfers zgn daardoor eenigszins gewgzigd en het geraamd tekort van f 9,697,101 verminderd tot f 9,585,928. Telegrammen. ATHENE, 4 November. De Kamer is ontbonden en de verkiezingen zgn op 1 Jan. aanst. bepaald. De nieuwe Kamer zal den 39sten daarna bijeenkomen. WEENEN, 4 November. Het „Armee-Verord- nungsblatt" behelst de door den keizer den 24sten Oct. 11. bekrachtigde logerwet voor Bosnië en de Herzegowina. PARIJS, 4 November. De Senaat heeft gisteren bg eerste lezing behandeld het voorstel van wet, waarbg het aantal werkuren daags in de fabrieken wordt verminderd tot elf. Namens de commissie van onderzoek stelde de heer Paris, rapporteur, de ver werping voor, op grond dat de wet van 1848, hou dende vaststelling van het getal werkuren op twaalf, alles gedaan heeft wat doenlgk was; dat het open baar gezag zelfs zich niet moet mengen in het vrge- Igk aangegane contract, regelende de betrekkingen tussohen patroons en werklieden; dat vermindering van den werktijd ook vermindering van het arbeids loon is, enz. Daarentegen betoogde de heer Tolian de noodzakelgkheid van het aannemen der voorgestelde nieuwe bepalingen, daar niet geheele geslaehten van burgers mogen uitgeput worden ten gevolge van te veel handenarbeid. Met 98 tegen 97 stemmen besloot de Senaat tot de tweede lezing over te gaan. Een alhier ontvangen telegram uit Konstanti- nopel meldt als zeker, dat de Turksche minister van bnitenlandsohe zaken dezer dagen in een gesprek met eenige leden van het corps diplomatique ver klaard heeft, dat, aangeaen in Tripoli thans rust heerscht, de Porte voornemens is een deel van hare daar heen gezonden troepen terug te roepen en Nasif- pacha als gouverneur te ontslaan. WEENEN, 4 November. Van goed onderrichte zgde wordt gemeld dat graaf Andrassy nog niet den post van premier heeft aahgenomen. Graaf Kalnocky wordt binnenkort uit St.-Petersburg ver wacht, maar zgne komst heeft niet de beteekenis dat hg geroepen is het gezag te aanvaarden. Reeds vóór een maand heeft hg een verlof gevraagd, dat hem werd toegestaan, maar hg werd verhinderd er van gebruik te maken wegens ziekte in het gezin van zgn eersten secretaris, die hem gedurende zgne afwezigheid uit St.-Petersburg moet vervangen. LONDEN, 5 November. Het Londensche Trans- vaal-comité heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarbg de bepalingen der met de Boeren gesloten conventie worden afgekeurd, omdat zg waarschgn- lgk tot moeilijkheden in de toekomst zullen aan leiding geven. Marktberichten. Lelden, 5 Nov. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe 12.a 13.Zomer- tarwe 9.a f 11.Rogge 16 H. L. Wieterrogge 8.60 a 9.Zomerrogge 7.60 a 8.Gerst 11 H. L. Zomergerat 6.a 6.50 Chevalier-gerst 7.25 a 7.76. Haver 15 H. L. Zware Haver/-6.a ƒ5.60. Lichte Haver 4.26 a 4.50. Dnivenboonen 8 hectoL 8.60 a 9.25. Paardenboonen 6 hectol. 8.s f 8.60. Boter 5989 kilogr., late qnalit. l/< vat 74.n f 80. 2de quakt. I/a vat 66.a 72.Boter 1st» qnalit. per kilogr. 1.85 a 2.2de qualitl per kilogr. ƒ1.65 a 1.80. Lange Zwarte Tnrf 7000 dnhb. hectol., f 0.24 a ƒ0.27. Sedert Yon Bismarck de gedenkwaardige wsorden sprak, dat Oostenrgk zgn zwaartepunt naar het Oosten verleggen moest, is men aan deze zgde van den Donau begonnen meerdere aandacht te schenken aan de Oosteljjke naburen en heeft men door een gverige studie der landen aan den Beneden-Donau, een geheel nieuw en uitgestrekt veld ontdekt, dat op den duur schatplichtig gemaakt kan worden aan den invloed van Ocstenrgk, voor wiens politiek ook in dit opzicht een waardige taak is weggelegd. Zoo wel in Rumenië als in Servië, de naburen van Oostenrijk aan den Beneden-Donau, heeft zich sedert den Krimoorlog een nationaal leven ontwikkeld, dat zich tot doel van zgn stroven stelde: onaf hankelgk van Turkge te worden. Dewgl dit doel destgds door aansluiting bij Oostenrijk niet kon bereikt worden, zocht men bij Rusland steun en vond dien ook dóór. Door den Russisch-Turkschen oorlog werden de landen aan den Beneden-Donau ontslagen van den Turkschen invloed en door het Berlgnsche tractaat van 13 Juli 1878 de onafhankelijkheid van Servië door alle Europeoscho Staten erkend. Toen schenen deze landen voor immer aan Oostenrijks macht ont trokken te zijn. Het gelukte der Oostenrijksch- Hongaarsche diplomatie evenwel het verzuimde in te halen en tegenwoordig is de Russische invloed in Servië ten eenenmale verlamd, terwgl dc Oosten- rgksche er onvoorwaardelgk den schepter zwaait. Het narste gevolg van dezen voor Oostenrijk zoo gewichtigen en beteekenisvollen ommekeer, waar door een roemrijke bladzgde in de geschiedenis van den overleden minister v. Haymerle geyuld is, was: het slniten namelijk van het langen tgd tevergeefs beproefde tol- en handelsverdrag en de overeen komsten betreffende den bouw der belangrijkste spoorweglijnen tot aansluiting bij het Oostenrgksch- Hongaarsche Spoorwegnet. Dewgl de landen aan den Beneden-Donau tgdens de Turksche heerschappg tot geen beteekenis gera ken konden, maakt men zich in Middel-Europa ternauwernood een juiste en voldoende voorstelling van hun gewicht en ontwikkelingsvermogen. Men vergeet, dat juist hier in den tijd der Ro meinen de bakermat ecner in hooge mate ontwik kelde beschaving was, en dat de Natuur deze stre ken zóó rgk begiftigd heeft, dat er slechts behoefte bestaat aau verdediging en een zwakke hulp, om hier althans weer een deel van den vroegeren bloei te doen ontstaan. Door het Morava-dal, dat Servië doersngdt, eon natuurlgke voortzetting van het Donau-dal naar het Zuiden, liep eertijds reeds de groote weg van den wereldhandel van de Noord en Oost-Zee naar den Levant, en er bestaat geen twgfel, ef de wereldhandel zal van deze route de kortste verbinding tusschen de Noordelijke ha vens en het Oostelijke bekken der Middellandsdie Zee aanstonds gebruik maken, als or, in over eenstemming met de tegenwoordige beboetten, mid delen van verkeer bestaan. Dit heeft de tegenwoordige Vorstelijke Servische regeoring dan ook ingezien en haar streven is er juist op gericht, om het land door het maken der noodige verbindingslijnen voer den Europeeschen transito-handel weer open te stellen. Dit laatste nu is feitelijk slechts mogelgk door de aansluiting bij het Oostenrgksch-Hongaarsche spoorwegnet. Daar aan heeft dan ook de Ign Budapest-Semiin op Oos- tenrgksch en haar voortzetting op Servisch gebied in de eerste plaats haar ontstaan te danken. Na de uitbreiding van macht en grondbezit, ten gevolge van het Berlgnsche tractaat, bezit Servië thans een oppervlakte van 892 geogr. vierk. mijlen of 49,116 viork. kilom. met een bevolking van on geveer 1,800,000 zielen. Op een vierk. mijl komen dns 1956 zielen. De verhouding van manuelgke tot vrouwelgke inwoners is als 1000 tot 947. Het feit, dat de mannelijke bevolking overwegend is, mag voor de staathuishoudkundige ontwikkeling van het land van groote beteekenis geacht worden. Indien men de bovengenoemde toestanden met die in Oos tenrgk vergelgkt, dan is Servië ongeveer zoo groot als Bohemen, dat 51,955 vierk. kilometer beslaat. Wat de bevolkiDg betreft, telt Servië slechts ca. 600,000 zielen minder dan Bohemen, ir.aar over treft het voorts alle Oostenrgksche Kroonlanden in zielental, met uitzondering van Galicië. Terwijl in Croatië op een geogr. vierk. mijl slechts 1810 ssen- schen wonen, en Tyrol alsmede VorarJberg nog minder dicht bevolkt zgn, staat Servië ongeveer gelijk met Dalmatië, waar men op één geogr. vierk. mgl gemiddeld 2060 zielen aantreft. Ilondt men rekening met de Duitsche Staten, dai. overtreft Servië aan oppervlakte het koninkrijk Saksen ,992 vierk. kilom.), het groothertogdom Baden ',266), Elzas-Lotharingen (14,511) en alle ande ren met uitzondering van Pruisen (351,663) en Beieren (75,863). In zielental overtreft het Baden 1,507,179), Elzas-Lotharmgen (1,531,804), de Thu- ringsche Staten (1,099,386) en is ongeveer gelijk aan Wurtemberg (4,881,505). Wat de dichtheid zgner bevolking betreft, zgnde ca. 2000 zielen per geogr. vierk. mijl, komt het de Pruisische provin ciën Pommeren, Oost-Proisen, het district Opper- Beieren, voorts Mecklenburg-Schwerin (2292) nabij en overtreft het Mecklenburg Strelitz (1798). Als cijfer van vergelijking deelen wg mede, dat Beieren gemiddeld 3645 en Pruisen 4031 inwoners telt. Slaat me* acht op de Hitgestrekte, onbewoonde wouden van Servië, die een kolossalen nationalea rgkdom bevatten, alsmede op de groote streken met onbebouwd doch zeer vruchtbaar land, dan valt do vergelgking niet ten nadeele van" Servië uit. De geogr. toestand van het land is over het alge meen zeer gunstig. De vruchtbaarheid van den bodem i§ bekend; eveneens het zeer gunstige kli-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2