N°. 6GÖ4. Maandag 7 ^fov3ïnfes?i A". 1881. „Licht en Schadnw" Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Dit nommer bestaat uit DKIE BLADEN, Eerste Blad. GEORGE KEPPER. De Vakschool voor Zuivelbereiding. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Veer Leiden per 3 maanden....1.1S. Frrx» per post1.4*. Afcoederiyke Neaners.-SAS. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere letters naar plaatsrniaate. Voor bet iteaeseo- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. In den loop dezer maand zal onzen Abonnés weder een nieuw boekwerk als premie worden aangeboden, getiteld NOVELLEN ETSJ SCHETSEN DOOR Zij die zich vóór 1 December a. s. op het Leidteh Dagblad abonneeren, hebben mede het recht deze Premie te ontbieden. Deze Premie wordt nitslnitend afgeleverd aan Abonnés en tegen afgifte van den bon, die daartoe in ons blad zal worden geplaatst: voor Abonnés bin nen de stad tegen 50 en voor buiten de stad tegen 70 cents. Deze onderhoudende premie van den heer Kep- per, die zich onder onze Nedorlandsche letterkun digen reeds een goeden naam heeft verworven, vormt eon flink boekdeel van 240 bladzijden, in hetzelfde formaat als de vroeger verschenen premiën van dr. Jan Ten Brink. STAD8-BBBICHTEN. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS van LEIDEN, Geilen bet adres van H. LAMBOOY, sigarenfabrikant, wonende alhier, hoodende verzoek tot oprichting van eeae sigaren- drogerij in het pand aan de Hoogewoerd N°. 96; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1876 (Staatsblad 96); Geven b(j deze kennis aan bet pnbh'ek dat genoemd verzoek, mat de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd iaalam -1- dat op Zaterdag den 19den Nov. a. 'e voormid dags ta elf uren, op bet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven em bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wetboadere voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 5 November 1881. B. KIST, Secretarie. De indrnk, door de beschouwingen bij de be- grootings-discussiën in den Gemeenteraad teweeg gebracht, kan juist gesn bijzonder gunstige worden genoemd. Den hoofdtoon in het debat vormde de klacht over opdrjjving der kosten voor het onderwijs ten nadeel e van zoovele andere gemeentebelangen, waarvoor schier geen gelden beschikbaar schenen te zijn, een verschijnsel, naar veler meening vooral daarom zoo bedenkelijk, omdat van de draagkracht van het betrekkelijk beperkt aantal belastingschul digen steeds meer en meer wordt gevergd. Opmerking verdient het daarbij, dat die meening ook gedeeld en Bitgesproken werd door mannen, wien mos genoeg overtniging van de noodzakelijk heid van degelijk onderwijs mag toeschrijven om aan hon aansporing tot matiging in deze dubbel gewioht te hechten. Vermijding van alle zooge naamde luxe-uitgaven op het gebied van bet onder wijs mag dan ook inderdaad een gebiedende plicht worden genoemd. Daarbjj mag echter allerminst worden vergeten, dat juist in deze dagen onze gemeente de vrachten zal plakken, ook op financiëel terrein, van de meer degelijke inrichting van haar onderwijs, meer be paaldelijk het lager onderwijs. Dank zij dien gun- stigen toestand, zal er ter voldoening aan de hoogere, eerlang door de wet gestelde eischen, in onze ge meentekas geen zoo diepe greep behoeven gedaan te worden als dat het geval zal zijn in menige andere groote gemeente, waar reeds thans het aan tel adspirant-leerlingen, toor welke op de bestaande openbare scholen geen plaats is te vinden, bij hon derdtallen wordt berekend, zoodat voor hnn plaat sing in nienwe scholen zal moeten worden voorzien, terwijl daar bovendien menig thans in gebruik zjjnd schoolgebouw als geheel onvoldoende met het oog op de toekomstige eischen dor wet, door nieuwe localiteiten zal moeten worden vervangen, zoodat men daar thans reeds hoort gewagen van de wei nig vereerende, maar dringende noodzakelijkheid om dispensatie te vragen van de wet. En wat de draagkracht der belastingschuldigen betreft, wanneer men in vergelijkingen treedt ten opzichte van hetgeen daarvan b. v. een dertigtal jaren vroeger werd geëischt en hetgeen daarvan thans wordt gevorderd, mag men daarbjj zeker niet vergeten dat ook onze gemeente in de laatste jaren in bloei en welvaart is toegenomen, en daartoe droeg ongetwijfeld in hooge mate bij de goede roep van het onderwjjs hier ter stede, van de hoogeschool af tot aan de scholen voor on vermogenden toe. Of hebben niet tal van welgestelde familiën zich binnen Leiden gevestigd alleen ter wille van het onderwijs? Intnsschen, alles heeft z|jn grenzen en juist met het oog op den bloei der gemeente zal men wèl doen niet alles op één kaart te zetten voor al te eenzijdige begunstiging van het onderwjjB. Daar z|jn - wij hebben er bij menige gelegenheid op gewezen - nog andere bronnen van welvaart - het fabrieks wezen en de veeteelt en het landbouwbedrijf - van wier milde vloeiing zeer veel afhangt voorLeidens vooruitgang. Elk middel om die bronnen meer en meer te openen moet met beide handen worden aangegrepen. En znlk een middel wordt onze gemeente, wat vee teelt en landbouwbedrijf aangaat, thans aangeboden. Door het hoofdbestuur van de HoIIandsohe Maat schappij van Landbouw is nl. aan de afdeelingen een circulaire toegezonden, behelzende dat ingevolge het beslnit der algemeene vergadering van 9 October 11. te Scbagen, waarbij een erediet is toegestaan van f 3000 gedurende vjjf achtereenvolgende jaren, om te dienen tot subsidie aan twee op te richten vak scholen voor zuivelbereiding, één in Noord- en één in Zuid-Holland, het hoofdbestuur gaarne in kennis zon worden gesteld van de gemeentebesturen, die tot het oprichten van een dergelijke school zouden willen medewerkeu, waarvan alsdan véér Januari 1882 door tussehenkomst der betrokken afdeeling bericht wordt ingewacht, terwijl intnsschen het hoofdbestnor zich bereid heeft verklaard zoowel aan de afdeelingen als aan de gemeentebesturen alle verlangde inlich tingen dienaangaande te verstrekken. Overbodig mag het worden geacht op het gewicht van zulk een vakschool te wijzen met het oog op de scherpe mededinging, die de HoIIandsohe zuivelpro ducten door het buitenland, met name door Dene marken, in de laatste jaren werd aangedaan. Een meer stelselmatige, aan de eischen van wetenschap en ervaring beantwoordende bereiding der zuivel producten is een onmiskenbare noodzakelijkheid geworden. Onze landbouwers zelf zijn daarvan zoo overtuigd, dat men veilig mag aannemen dat het znlk een vakschool aan leerlingen niet zal ontbreken. Het bezit van zulk een inrichting mag dos onge twijfeld als een voorrecht worden beschouwd, eens deels omdat zjj een bloeiende instelling belooft te worden, anderdeels omdat zij voor de gemeente, waar zij zal worden gevestigd, een gewichtige factor zal worden om de belangstelling der omwonende land bouwers en veehouders te verhoogen en dus ook het vertier van vee- en znivelmarkt te bevorderen. Het is daarom te hopen, dat ons gemeentebestuur krachtige pogingen zal aanwenden om zich van het bezit der bedoelde vakschool te verzekeren na daar voor vanwege de Hell. Maatsch. van Landb. een niet onbelangrijk subsidie wordt toegezegd, terwjjl misschien ook de provincie niet ongenegen zal worden gevonden haar door een toelage te steunen en het aantal leerlingen waarschijnlijk al heel spoedig groot genoeg zal zijn om voor een aanzienlijk deel, zoo al niet ten volle, nit de leergelden de overige nog te bestrijden kosten te dekken, zoodat tegenover weinig of geen onmiddellijke uitgaven nit de gemeen tekas directe en indirecte voordeelen voor de gemeente zullen staan. LEIBEN, 5 November. Voor twee aan de school der 3de klasse N'. 1 bestaande vacatures worden de volgende voordrach ten aangeboden ter benoeming van eene derde onder wijzeres en een derden onderwijzer, voor ieder op eene jaarwedde van f 550, als: 1*. mej. M. Van der Zanden, kweekelinge aan genoemde sohoolmej. G. Dikshoora, kweekelinge aan de openbare Meisjes school 2de klasse alhier, en mej. E. G. Verbrngge, onderwijzeres te Melissant; - 2*. Chr. Van der Spek, onderwijzer te BenthuizenL. Driebergen, onder wijzer te Maasslnis, en P. Krnymel, onderwijzer te Amsterdam. Ten gevolge van het besluit tot uitbreiding va* het hulppersoneel aan de school der 3de klasse N". 2, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een derden onderwijzer, op eene jaarwedde van f 550, alsL. Driebergen, onderwijzer te Maasslnis P. Krnymel, onderwijzer te Amsterdam, en J. Van Gorkem Jr., onderwijzer te Gonda. Tot dasverre is de party weiland, gelegen in den stadspolder aan de Slaagsloot onder de gemeente Leiderdorp, steeds in het openbaar verpacht telkens voor den tjjd van drie jaren, welke huur eindigt met den laatsten December van dit jaar. Na over leg met de commissie van fabricage is het B. en Ws. wenschelijk voorgekomen bedoeld weiland in het vervolg voor den tijd van tien jaren te verpachten, van welke wijze van verpachting eene hoogere op brengst kan worden te gemoet gezien. Door hen wordt voorgesteld om de belooning die aan den schatter en herschatter, belast met het schat ten en herschatten der localiteiten bedoeld in de Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank, van gemeentewege zal worden toegekend, te bepalen voor den schatter op 1 en voor den herschatter op 2 voor elke schatting. Vermits het aantal herschattingen uit den aard der zaak aanmerkelijk minder zal bedragen dan dat der schat tingen, zoo wordt het billijk geacht de belooning voor den herschatter hooger te stellen dan die voor den schatter wordt noodig gerekend. Onder overlegging van het verzoek van H. M. Dibbetz en H. G. Van Sillevoldt betrekkelijk den aanleg en de exploitatie van een stoomtram tusschen Leiden en Gouda langs de gemeenten Hazerswoude, Waddingsveen en Boskoop en van het daaromtrent ingewonnen adYies van de oommissie van fabricage, geven B. en Ws. onder verwijzing naar het verhan delde in zake de vroegere aanvrage van C. Bok, in overweging: 1'. te besluiten tot den openbaren verkoop van de boomen, langs den zuideljjkea berm van den Rijksstraatweg, tusschen de Utrechtsche brug en den eersten telboom aan het Sohouwpad van het Leiderdorpsche hek; - 2*. aan adressanten vergunning te verleenen tot den aanleg en de exploi tatie van een stoomtram langs den zuidelijken berm vau bedoelden weg gedurende den tijd van 50 jaren, onder voorwaardea. dat voor kunne rekening langs den berm en den Rijksstraatweg jonge ijpeboomen worden geplant op een afstand van 3 meters van elkander; b. dat de rails worden gelegd en de boo men worden geplant onder toezicht vanwege en goedkeuring van het eollege van Dagelijksch Bestuur; c. dat de voetgangen of overpaden der aangrenzende landerijen ea wegen zullen moeten worden behouden zonder hinder voor de eigenaars of gebruikers; d, dat het reeht wordt behouden aan het college van

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1