N'. 6663. Zaterdag 5 November. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. v' Morgenochtend worden voor de inteekena- ren daarop verzonden de Nos. 220227 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. I LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.a 1-49. Afzonderlijke Hommers.a 0 05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16' regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. LEIBEN, 4 November. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. P. U. Steya Parvó, geb. te Maastricht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef- 3chriftj get.: „Prolapsus TJIteri". Door den rector magnificus dr. M. J. De Goeje zijn tot heden aan de Leidsche universiteit voor de eerste maal ingeschreven 114 studenten, verdeeld als volgtin de geneeskunde 50, rechten 42, letteren 12, wis- eu natuurkunde 2 en in de godgeleerdheid 8 studenten. De heer G. Walch, onderwijzer aan de school van den heer G. Japikse alhier, is benoemd tot hoofd der school voor u. 1. o. te Doesburg. De heer Frederik Boers, zoon van den beken den Deiftschen musicus, is opvolger geworden van den heer A. J. Wetrens als direct, van het studenten- muziekgezolschap „Sempre Crescendo" alhier. Het vergunningsrecht tot verkoop van sterken drank is te Hazerswoude vastgesteld op 25 van iedere 100 huurwaarde en daar benedon. Naar men verneemt, is het prachtige geschenk in zilver, dat dezer dagen namens Atjeh's burgerij aan den generaal Van der Heyden ia aangeboden, vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren Van Kempenen Zone» te Voorschoten. De Koning heeft mr. A. J. E. Modderman, minister van justitie, benoemd tot regent van de Koning school te Apeldoorn. Daar Z. M. in Augustus tot diezelfde betrekking had benoemd jhr. Sandberg tot den Essenburg, HDs. intendant van het Loo, is dat college nn weder voltallig. Ds. Gagnebin Jr., predikant te Mortier-Vully in Zwitserland, heeft voor het beroep naar de Waalsohe gemeente te 's-Hage bedankt. Door het Haagsche Comité van het Algemeen Israëlietisc'i Verbond (Alliance Israelite Universelle) is aan het Hoofdcomité, ten behoeve van de ver volgde Joden in Rusland, een totaal bedrag van f 2294.73 gezonden. Prinses Hendrik der Nederlanden heeft gisteren, met haar gevolg, een bezoek gebracht op het atelier van mej. Therèse Schwartze te Amsterdam. Uit het verslag, uitgebracht door den raad van beheer van het Nederlandsch Tooneel, blijkt dat over het jaar 1880/81 eene zuivere winst is behaald van r»im f 11,000, welke som op het reservefonds is gebracht. Het onzuiver bedrag was f 15,009. Do deelhebbers hebben 5 percent van han geld genoten. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen eene aanvraag van E. Soisson te Hilversum om eoncessie voor een pneumatischen tijdwijzer. Tot leoraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus aldaar is benoemd de heer A. J. G. Paardekooper, leeraar aan de H. B.-S. te Middelburg. Do Utrechtsche Metalen-Kruis-ridders vierden gisteren feest. Do Koning was daarbij vertegenwoor digd door den luit.-gen. Jackson, 'sKonings adj. in buitengewonen dienst. Verder had Z. M. een kost baren schat va» bloemen en groen gezonden ter versiering der zaal, waar de feestviering is gehouden. Do gemeenteraad van Zaandam heeft besloten aan de heeren H. L, Geveke c. s. vergunning te verleenen tot het aanleggen van een stoomtram in die gemeente en het exploiteeren daar va», voor den j tijd van 25 jare», tegen een jaarljjksche recognitie van 100 per kilometer. Voor de Scholen met den Bjjbal is te Rotter dam nog weder f 2090 ontvangen. Daardoor is het - totaal der Uniecollecte tot f 94,309 gestegen. Het Rjjks-Museum van Schilderijen te Am sterdam zal van 7 tot 30 November a. s. voor het publiek gesloten zijn. De luitenant-kolonels der infanterie C. H. B. Wiedemann en A. J. De Koff zullen weldra met pensioen den militairen dienst verlaten. De heer A. J. Kroes, paBtoor te St.-Willebrord, die den 29sten Juli dezes jaars onder zoovele blijken van belangstelling den dag mocht herdenken, waarop hij vóór 50 jaar tot priester gewijd werd, en bjj die gelegenheid door den Koning met het ridderkruis der orde van den Ned. Leeuw word begiftigd, is thans overleden. De dood van dezen waardigen geestelijke is, in de eerste plaats voor zijne gemeente, maar ook voor breodoren kring een zwaar verliès. De beschikking van den minister van koloniën^ waarbij de heer mr. J. W. Ramaer werd gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-I»dië, om te worden benoemd tot rechterljjk ambtenaar daar te lande, is op diens verzoek ingetrokken. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat iu 1882 geen adspiranten zul len worden toegelaten tot het afleggen van examen voor adelborst 3de kl. met bestemming voor het corps mariniers. Bij het sectiënonderzoek der Tweede Kamer van Hoofdstuk I werden breede algemeeue politieke en financiëele beschouwingen gevoerd. Bij de financiëele beschouwingen werd aangedrongen op regularisatie van de batige en nadeelige sloten van vroegere diensten van af 1874. De voorstelling van den toe stand onzer geldmiddelen achtten vele leden al te optimistisch, misschien daaraan toe te schrijven dat zij veel meer is eene voorstelling der kasbeweging dan van de zuivere verhouding der gewone uitga ven tot de gewone ontvangsten. Het tekort op den gewonen dienst, dat men op f 6,209,385 becijferde, achtten vele leden zorgwekkend, vooral ook omdat de minister van financiën, ofschoon erkennende dat versterking van middelen noodig is, bljjkbaar alles bijeenbrengt om den indruk te geven dat de toestand nog zoo zorgelijk niet is. Enkele leden waren tame lijk gerust, zóó zelfs dat zij versterking van midde len overbodig rekenden. Uitvoerig werd besproken wat in beginsel gewone en buitengewone uitgaven moeten geacht worden. Het groot tekort was, volgens vele leden, voor een goed deel te wijten aan de groote opdrijving der gewone uitgaven zonder dat de regeering en haar ambtenaren er zich rekenschap van blijken te geven dat de middelen tot dekking niet voorhanden zijn. Die uitzetting werd verontrustend genoemd, ook omdat volgens onkele leden de draagkracht der natie meer af- dan toeneemt. Krachtig werd echter van andere zijde dit betoog weersproken. Ernstig werd aangedrongen op spaarzaamheid en besnoeiing van uitgaven zoowel hier te lande als in Indië. Vele leden meenden dat op den weg, het vorige jaar ingeslagen, diende te worden voort gegaan en alle onnoodige uitgaven uit de begreo- ting behoorden gelicht te worden, zelfs kleine pos ten als het nut er niet van kan worden aangetoond. Andere leden, hoewel voor bezuiniging gestemd, koesterden daarvan geen groote verwachtingen. Meer opzettelijk werd ook gewag gemaakt van noodzakelijke beperking in den aanleg van openbare wocken. Sommige leden zagen met groote bezorgd heid de groote uitbreiding aan de openbare werken gegeven. Anderen meenden dat met kracht moesten worden ter hand genomen werken die de welvaart des lands bevorderen. Anderen wederom meenden dat mot matiging behoorde voortgegaan te worden. Yrjj algemeen werd toegegeven dat niet alleen door bezuiniging, maar ook door belastinghervor ming het evenwicht onzer financiën moet worden hersteld. Tevergeefs zocht men in 's ministers red» eenige aanduiding van den weg dien hij ten aanzien van het belastingstelsel denkt te volgen. In groote trekken, niet in bijzonderheden, wenschte men de voornemens der regeering te kennen. Verscheidene leden verklaarden de kennis van 's min. plannen: niet te kunnen ontberen bij de beantwoording der vraag in hoever zij hem kunnen stennen. Yerschei dene leden onthielden zich inmiddels, zoo hier aln bjj de Wet op de Middelen, va» beschouwingen over het belastingstelsel in het algemeen. Anderen be toogden de noodzakelijkheid van billijker verdeeling van lasten, hetzij door belasting van het kapitaal in portefeuille of door inkomstenbelasting, bij welke laatsten, volgens sommigen, de inkomsten van den grond niet met andere inkomsten gelijk mochten worden gesteld. Enkele leden verdedigden eindelijk het gevoelen dat tot belastinghervorming en versterking van mid- dolen, hoe noodig overigens ook, geen medewerking mocht worden verleend voordat de kieswet zou zijn gewijzigd. Bij het sectiënonderzoek van hoofdstuk II (Hoog© Collegïën) werd o. a. gevraagd waarom de vacature in den Raad van State zoolang onvervuld bljjft. Yerscheidene leden drongen aan op waarneming van de betrekking van directeur van het kabinet des Konings dsor een der ministers. Verscheiden leden waren tegen de belangrijke verhoogingen van de traktementen van sommige ambtenaren. Bjj dat van hoefdstak VHa (Nat. Schuld) werd gevraagd of de regeering steeds haar gedachten heeft gevestigd op de wenscheljjkheid en mogelijkheid eener conversie der 4 pets. nat. schuld, en zoo ja, welke hare voornemens zijn. Bij het sectiënonderzoek van de Wet op de Mid delen werd twijfel geopperd of de minister van financiën met genoeg zorg waakt dat inderdaad door de ingezetenen het wegens de belastingen verschul digde wordt betaald. Men vroeg een opgaaf van het bedrag der oninbare posten over het geheele Rjjk, met eene berekening van de percentage van da beiragen over de verschillende provinciën. Ernstig werd geklaagd over de ongelijke wijze van handelen bjj de herziening der hnnrwaarde in de verschillende gemeenten. Op herziening van het patenrecht werd opnieuw aangedrongen. Weder werd gewezen op de enhondbare regeling van den suikeraccjjns. Met het oog op het verzoek van ver schillende fabrikanten, tot wjjziging der wet op den waarborg, werd de aandacht der regeering opnienw op de thans mogelijke misbruiken gevestigd. Men vroeg voorts o. a. of met het oog op het overljjden van prins Frederik, de post Domeinen niet hooger kon geraamd worden, en hoe de minister denkt over de afschaffing der Staatsloterij. Gemengd Nieuws. De onderwetsche dienstboden zijn nog niet geheel de wereld uit. Die van den heer J. A. Bos herdacht gisteren nl. den dag waarop zij, vóór vijf en twintig jaren, bjj genoemde familie in dienst trad. Het was thans een ware feestdag, zoowel voor de zilveren jubilarisse, als voor de hnbgenooten. Tal van geschenken werden haar ter hand gesteld waaronder een gouden horloge, een aanzienlijke som in geld enz. enz. Ieder Leidenaar herinnert zich nog dat eenigen tijd geleden kort na elkander hier ter stede twee moordaanslagen werden gepleegd, de eene met, de andere zonder doodeljjken afloop. Yan den eenen bevindt de dader zich nog steeds in het academisch ziekenhuis alhier, terwijl van den anderen de daderes thans in Den Haag terecht heeft gestaan. Vroeger reeds hebben we een en ander medegedeeld

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1