het niet denkbaar dat deze duurzaam zal zijn, en achtte spr. het waarschijnlijk, dat, bij zeer moge- Ijjko, latere mindere opbrengst, de prijzen weder op haar vorig standpunt zullen terugkomen. De slotsom der discussie was, dat als oorzaak van dit oogenblikkelljk voor de kweekers zeker alles be halve aangenaam verschijnsel, dit moet beschouwd worden dat de productie veel grooter was dan de vraag. Het tweede voorname onderwerp was de bespreking van het wenschelijke van oen vaste (uniforme) ther- momoter8ohaal. Dit punt der agenda werd, op ver zoek van den voorzitter, door den heer "Witte inge leid. Deze herinnerde dat het eigenlijk een onder werp was, afkomstig van de laatst gehouden ledenvergadering. Toen toch bleek uit het ver slag van den heer Dee, omtrent het internatio nale Tuinbouw-Congros, te Antwerpen gehouden, dat deze zaak aldaar, buiten de agenda, ter sprake was gebracht, maar tot geen besluit had geleid; hetwelk toen aanleiding gaf tot een korte gedach- tenwissellng, bij welke gelegenheid spr. het denk beeld had geopperd, om deze zaak aan het hoofd bestuur in overweging te goven. Spr. was sedert niet van gedachten veranderd. De opmerking, toen door den heer C. De Vos, van Hazerswoude, ge maakt, dat het beter zou zijn bij de regeering aan te dringen tot vaststelling ook in dit opzicht, der decimale berekening, vond bij hem geen ingang, omdat hij zich overtuigd houdt dat, mocht al de regeering - hetgeen zeer onwaarschijnlijk is - hier toe te vinden zijn, dit niets zou geven. Ifet is geen maat, waarmede wordt uitgemeten en toegewogen het is slechts een middel om een zekeren toestand duidelijk te maken. Het gebruiken van drie verschillende thermome terschalen levert vaak in de praktijk veel bezwaar op, vooral bij hen, die slechts met ééne schaal ver trouwd zijn en geen herloidingstafel bij de hand hebben; daargelaten nog dat sommige schrijvers er naar laten gissen, of zij de schaal van Reaumur of van Celsius bij hunne opgaven bedoelen. Ofschoon spr. zich van de uitkomst geen illusiën maakte, ware toch mogelijk hierin verbetering te brengen, wanneer door het hoofdbestuur een flink gestelde circulaire werd gericht aan do besturen van alle Maatschappijen voor Tuinbouw van eenige betee- kenis in Europa, ten einde gemeenschappelijk pogin gen in het werk te stellên om - in den Tuinbouw - unaniem tot het gebruik van één bepaalde schaal over te gaan. De hoer Kruyff, ofschoon zich een warm voor stander van een unanieme schaal noemende, vreesde echter dat dit plan zou stuiten op de vasthoudend heid der Engelschen, die bij Fahrenheit zweren, en, gelijk genoeg bekend is, zich weinig storen aan wat door anderen beter geacht wordt. Die vrees deelde dr. Jentink niet; immers Engeland hoeft zich in don laatston tijd wat de lengtematen be treft, reeds naar het vasteland gevoegd en rekent b« Meters en niet meer bij Voeten; hij kan dus moeilijk gelooven dat die vasthoudendheid een wezen lijke hinderpaal zal zijn. Dr. Boursse "Wils was van moening dat, konden de redactiën der tijd schriften besluiten allen steeds op do omslagen der afleveringen een herloidingstafel te geven, men reeds veel gevorderd zou zijn. Uit de discussie bleek zeer duidelijk dat men over het algemeen het eerste voorstel zeer toegedaan was. Dit gaf dan ook dr. Jentink aanleiding tot de vraag: welke schaal men voor universeel gebruik het wenscheljjkst achtte, waaruit bleek dat dit, zon der eenige reserve, de hondordgradige (van Celsius) behoorde te zijn. Hierna werd het voorstol bij accla matie aangenomen en zal dus deze zaak aan het hoofdbestuur in overweging worden gogoven. Gemengd IVleuwis. Het hoog militair gerechtshof heoft de huzaren W. F. S., oud 21, en A. Ch., oud 22 jaren, beiden geboren to Leiden, behoorende tot hot lsto reg. in garnizoen te Amersfoort, schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan één persoon, op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijkgesteld, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en hen te dier zake veroordeeld tot drie maanden correctioneele gevangenisstraf. Deze beide militairen hebben in don avond, omstreeks kwart voor negenen, van den lGdon Augustus jl. uit het plantsoen te Leiden, ieder vier potten mot bloomon ontvreemd, welke zij vervolgens in eene tapperij hebben verkocht en do opbrengst ten eigen bate verteerd. In het geringe nadeel, door dien diefstal teweeggebracht, heeft het hof aanleiding tot verzachtende omstandigheden ge vonden. Bij vonnis van den krijgsraad in het lste mil. arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, is J.v.M., oud 20 jaren, geb. te Hellevoetsluis, loteling bjj het 4de reg. infauterie te Leiden, schuldig verklaard aan het mot woorden dreigen en beleedigen van zijn meerdere in rang en het slaan van dien meer dere, gepleegd onder zeer verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot één jaar militaire detentie. Deze milicien, in opgewonden toestand thuiskomende, geraakte door oen opmerking van den korporaal der kamer, tot welke opmerking hij niet direct aanleiding gaf, in drift en schold in die opwelling van toarn dien korporaal v®or „kwajongen" en „snotneus", met de bedreiging: „als ik burger ben dan zal ik je wel krijgen", en deed dit een en auder vorgezold gaan van een oorveeg, welke echter geen letsel heeft veroorzaakt. Toen gis ternamiddag tnssohenv ijfnren en halfzes in de sociëteit genaamd „de Groote CInb", te 's-Hago, hoek Houtstraat en Tornooi veld, de brand uitbrak, werden de op dat oogen- blik aanwezige leden gestoord in hunne couranten- lectuur en gesprekken. De vlam sloeg uit over de geheele breedte van het gebouw, hetgeen aan het gevaar een dreigend aanzien gaf en voor de belen dende perceelen deed vreezen. Vier gewone spuiten en de spuit van de grenadiers en jagers gaven water, terwijl de brandkranen der waterleiding uitnemend dienst deden. De stoomspuit, mede aan wezig, behoefde geen water te geven. Dank zij den ijver en de krachtsinspanning van de brandweer en de militairen, mocht men er spoedig in slagen het vuur te bedwingen. Het gemeubeld kwartier, be woond door jhr. v. d. B. v. H., is grootondeels ver nield en wat door de vlammen gespaard bleef, leed veel door het water. De leden der sociëteit konden nog intijds het locaal verlaten. Een detachement militairen en het brandpiket der schutterij bewaar den de orde op de plaats van het onheil, waar ook vele burgerlijke en militaire autoriteiten tegenwoor dig waren. De Haagsche brievenbestellers, die te zamen een vijfde lot in de Staatsloterij bezaten, zagen gisteren hun nummer met den prijs van f 25,000uitkomen. Zjj moeten de winst mot hun vijf en veertigen deelen, ieder zal dus zoowat f 90 ontvangen. Hot gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren J. Brit schuldig verklaard aan het schrijven van oen brandbrief aan den oudburgemeester jhr. mr. C. J. A. Den Tex, en hem te dier zake ver- oordeold tot een celstraf van twee jaren. Ia zake C. J. Evers, den bekenden „Keesje den schoen poetser," boschuldigd van het schrijven van een brandbrief aan den predikant Yan Son, beval het hof heropening van het onderzoek tot hot hooren van vier nieuwe getuigen, do doctoren Coomans, De Ruiter en Posthumes Meyes, dea onderwijzer Martens en don wijnkoeper Moltzer. Dat getuigenverhaor is bepaald op "Woensdag 9 November a. s. •Te Arnhem is eene veroeniging werk zaam, die het hare stad- en landgenooten inderdaad zeer gemakkeljjk maakt. Wij zouden daarop niet de aandacht vestigen, ware het niet, dat zij uitdruk kelijk adverteert in allo plaatsen, in en buiten Nederland, diensten te willon praesteeren, zoodat dus ook de Leidsche ingezetenen er van kunnen profiteeren. Om al dadeljjk veler belangstelling te wekken deelen wij mede, dat zjj aanbiedt onze „belasting te betalen." Ons dunkt, dit roiaal aanbod zal velen welkom zijn en waar het velen moeite kost de noodige penningen daarvoor bijeen te krijgen, be hoeft men nu slechts één brief naar Arnhem te zenden en men is er af. Daartoe bepalen zich echter hare werkzaamheden niet, er is nog meer: zij biedt zich o. a. aan tot „kleinmaken", wat voor sommige trotsche lieden niet kwaad is, tot „schaatsenrijden met dames", wat voor dames, die geen heeren-kennissen hebben een buitenkansje mag genoemd worden, tot „het brengen vau kellners naar school", welk aanbod ons vreemd voorschijnt, daar kellners gewoonlijk niet meer school gaan, hoewel oen lesje in de wel levendheid voor velen hunner niet kwaad zou zijn, om te dionen „als getuigen" wat voor menig be schuldigde een uitkomst kan zijn, om „vlaggen uit te steken", wat de aandacht verdient van herbe noemde burgemeesters, die weinig sympathie genie ten en op die wijze de stad een feestelijk aanzien kunnen geven. Doch genoeg. Men ziet, do vereeni- r-~rmrnm.mil -f— ia-gygggg^.1,""1»^.* ging doet van alles. Wij noemden slechts een g deelte harer werkzaamheden, zij doet nog veel me« als: hondon wasschen, doodea afleggen, juweeli beleenen, dames afhalen, inpakken en schoonmak; vleesch brengen (dit verdient veler attentie), niem j aars wen schers beletton te bellen, jagers vergezt len, roeien, Zondagsche kleeren afschuieren (kleen die in de week gedragen worden, schijnt men 2; te moeten reinigen), orgeltrappen, pijpen schoonn ken enz. enz. enz. Belangstellenden kunnen verder verwezen wl den naar de advertentie der Yereeniging, voork mende in de Arnh. Courant. Te Monnikendam beproefde eergiste avond een veertienjarige jongen zich in een winkell van eene zeventigjarige weduwe te verschuil; kennelijk met het doel om zich iets toe te eigene De vrouw, gerucht meenende te hooren en de han van den jongen ziende, dacht dat er een hond zi waarop zij zich naar do toonbank begaf om d indringer door schoppen te verwijderen. De jongi vloog snel uit zijne schuilplaats en bracht mets scherp mes de oude vrouw drie diepe sneden beide handen toe, waarop hjj met achterlating v mes, klompen en pet de vlucht nam. De jeugdi| booswicht is in hechtenis genomen. Aangaande den tienvoudigen moot te Barpalota, waarvan men den dader in hand heeft, meldt men nog: De moordenaar heeft ree wegens diefstal vroeger 5 jaren tuchthuisstraf ond( gaan. Den lOden April had hij de gevangenis te laten. Bij het verhoor ontkende Hoster beslist ie van den moord te Barpalota te weten. Na het vei hoor werd Hoster in dezelfde kleeding, waarin k de misdaad pleegde, naar hot hospitaal g9brad om met de dienstbode geconfronteerd te worde Het volk begroette den moordenaar met een dn gend geschreeuw. De vrouwen wierpen hem n vuil, en hij zou zeker verscheurd zijn, als er ui tijdig maatregelen genomen waren. Toen Mai Nemes, de dienstbode, die volgens de verklarii van den geneesheer bij haar volle bewustzijn wi den moordenaar zag, riep zij angstig uit: „Brei hem weg! Hij is het! Hjj vermoordt mij!" - „Gn zal je helpen!" antwoordde met gedempte stem; beschuldigde. - „Spreek onbezorgd, mijn kind; k is gebonden", vervolgde de rechter, om haar t; kalmte te brengen. - „Ontken maar nietïGjj waa bet! Gij hebt mjj op het hoofd geslagen." - H meisje herkende ook de kleoderen van den va» bond en de geldbeurs. Toen bracht men den k schuldige bij do vrouw van Gold, die bij haar bloe verwanten ziek ligt. Zij is bij haar volle bewustzij Nauwelijks was do man de kamer binncngetredi of zij riep: „Daar is hij, daar is hij, hij vermoot mij!" - Rechter. Kent gij deze geldbeurs? - Vrot Gold. Hoe zou ik ze niet herkennen. Zij is de mijne Rechter. Zie den man eens goed aan. Heeft hij de handen gebonden? - Trouw Gold. Hij had pistolen bij zich. - Aangeklaagde.-Zie mij goed aan Trouw Gold. Ja wel, gij waart het! - De aanj klaagde verbleekte, en hiermede was het verb afgoloopen. - Marie Nemos verhaalt dat de ei roover, de grootste, een korte jas, grijzen bre en bemodderde schoenen aanhad. - Dat de roovi reeds vroeger in den tuin moeten geweest zi maakt men daaruit op dat de eene roover, t« hij de pleegdochter doodsloeg, haar de woors toeduwde: „Wees maar niet bang, gij hebt i eens meer een rooversliedje gezongen! Hier i de roovers!" Het ongelukkige meisje hadnameli voor de roovers gekomen waren, het kind insli gezongen met een liedje, waarin van roovers sprfl is. Mario Nemes verhaalde verder dat haar b1 voor de roovers op de knieën was gevallen enl gesmeekt had zijn leven te sparen. Het café-concert Mottier, avenue-Bf quet te Parijs, is afgebrand. Het was geheel i geteerd hout gebouwd en in één oogenblik sfo alles in lichterlaaie. De roek was zoo dik, dat! der agenten die met zijn sabel een brandende df wilde opensteken, bedwelmd in de vlammen ri Hij werd er echter dadelijk uitgehaald. Een ai 77-jarige vrouw en een 10-jarig meisje worden bi dood van een zesde verdieping naar beneden gebrai De schade bedraagt 50,000 fr. In eene chemische fabriek te Creff heeft eene ontploffing plaats gehad, veroorzai door den 18-jarigen stoker, die, om het werk bespoedigen, het vuur met petroleum voedde, dc die dat oogenblikkelijk met zijn leven moest boet Yerdere onheilen zijn nog tijdig voorkomen. Dinsdagmorgen had tusschen Czerwin en Warlubien een botsing plaats tusschen een i

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2