schriftelijke aanteekeningen van mr. Serrurier, die voor de samenstelling der volgende deelen bijna onmisbaar mogen genoemd worden, een prooi der vlammen geworden. Ook enkele Japansche werken aan de academische bibliotheek toebehoorende, zijn gedeeltelijk verbrand. Het bericht dat de spuit van de firma Zaalborg het eerst water gaf, was niet juist; de spuit van de Zijlwijk te Leiderdorp was de eerste. De snel heid waarmede die van de heeren Z. in werking •was gesteld, verdient echter een woord van lof voor het personeel dat haar bediende. Eerstdaags zullen de treinen van den Noord-Zuid-Hollandschen stoomtram Leiden-Haar- lem die nu slechts één waggon eerste klasse (niet rooken) bevatten, twee waggons 1ste klasse mede voeren, waarvan één voor rookentegelijkertijd zullen dia waggons evenals op de spoorwegen met stoven verwarmd worden. De stoomtram Gouda-Bodograven zal waarschijnlijk 15 December a. s. beginnen te rijden. Overeen treurigegebeurtenis te 's-Gra- vemhage die een hoogst achtenswaardige familie in rouw gedompeld heeft, meldt de Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt.: Een veelbelovend officier moet ia de sociëteit, waar een hazardspel, Baccarat ge- heeten, zeer en vogue is, een belangrijke geldsom in één nacht hebben verloren en zich daarna hebben doodgeschoten. "Wordt het niet hoog tjjd, vraagt de schrijver, dat do commissarissen onzer sociëteiten maatregelen nemen, opdat de fatsoenlijke plaatsen, die het vereenigingspunt heoten te zijn van achtens waardige personen, niet ontaarden in speelholen? In de Bilitonstraat te 's-Hage is een werkman van een stelling gevallen. Daar hij met zijn gezicht op den grond nederkwam, werden hem o. a. bjjna al de tanden gebroken. Door een onbekende oorzaak ontstend er brand in de kuiperswerkplaats van G. Yan Duiven- bode in de Keizersstraat te Scheveningen. Aanvan kelijk bestond de vrees dat eenige daarbij staande kleine woningen door de vlammen zouden worden aangetast; door de krachtige waterstralen van do waterleiding en de drie handspuiten van Schevenin gen werd de brand evenwel tot het eene peroeel beperkt. Twee landbouwers uit de gemeente Wijk bij Heusden, die 's morgens om halfzes hun paarden uit de weiden wilden halen, vonden in de Wijksche Steeg, zijnde een eenzame weg, het lijk van Jan De Witt, omstreeks 30 jaar oud, gehuwd, zonder kinderen, wonnachtig te Yeen, overdekt met wonden en afge sneden hals. Men weet niet wat de oorzaak van dezen afschuwelijken moord kan zijn. De justitie uit Den Bosch doet onderzoek. Gisternapht zijn te Tonsel onderErme- loo twee korenbergen afgebrand door moedwillige brandstichting. De vermoedelijke dader, een bedelaar, die bij den landbouwer geen onderkomen kon krijgen, is in verzekerde bewaring gebracht. Bij het rangeeren van een goederen trein te Hulst, zijn don spoerwegwachter G. Do Bruyn de beide beenen afgereden. Twee uren later overleed hij aan de gevolgen. In den nacht tus- schon Maandag en Dinsdag is bij het station Boxtel oen wisselwachter dood op den weg gevonden. Ver moedelijk is hij bij het rangeeren van een goede rentrein gevallen en heeft hij van een der stangen van de machine een geweldigen slag ontvangen. Opden21stenNovemberheefteenering- vormige zonsverduistering plaats, die echter in .Nederland onzichtbaar is. Zij is alleen in do nabijheid van de Zuidpool der aarde en als eene gedeeltelijke eclips in Patagonië en Yuurland te zien. De overgang van de binnenplaneet Mercurius over de zonneschijf zal in Nederland ook onzichtbaar zijn. Het verschijnsel begint in den avond van 7 November te 10 uren 40 min. en eindigt in den morgen van den achtsten te 4 uren, zoodat de zon zich gedurende den geheelen loop onder den horizon bevindt. In deze eeuw zullen nog op den lOden Mei 1891 en den lOden November 1894 overgangen plaats vinden; de laatste is op 6 Mei 1S7S waargenomen. Te Brussel nam oen driojarig meisje, dat aan de zorg van haar tienjarig broertje wa3 toevertrouwd, terwijl de moeder zich in een naburig vertrek bevond, uit een flesch eenige teugen zwavel zuur, Ofschoon het kind terstond een groote hoe veelheid melk werd toegediend en het onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld werd, be zweek het aan de gevolgen. De officieels schatting der schade, ver oorzaakt door de bergstorting te Elm (Zwitserland), bedraagt 360,000 fr. voor vernieling van weiden en 650,000 fr. voor die van bosschen en huizen, alles van particulieren. De schada voor de gemeente kas wordt op 600,000 fr. geschat; het verlies door vermindering van waarde der overgebleven huizen en landerijen niet medegerekend. De opbrengst der voor de Elmers ingezamelde gelden beloopt onge veer 159,000 fr. en de kantonnale kas vergoedt 6 pet. hunner verliezen. Te Anzin viel een meisje van 18 jaren, werkzaam in een suikerfabriek, in een vat kokende stroop. Hoewel zij er in minder dan 3 minuten uit werd gehaald, stierf ze weinige uren later. Yolgens de „Figaro" bedroegen de ontvangsten bij de Sarah Bernhardt-voorstéllingen in de vorige week (Brussel, Botterdam, Amsterdam, Arnhem, Den Haag) 78,664 fr. Te St.-Petersburg kosten de plaatsen voor zes voorstellingen van de beroemde actrice 324 fr. op den eersten, 16 fr. op den minsten rang. In Bosnië en Herzegowina bl ij ft de klacht over de talrijke rooverjjen steeds aanhouden. De oorzaak daarvan ligt hierin, dat do onvoldoende en slecht gewapende marechaussee niet tegen do flink uitgeruste roovers is opgewassen. In het dis trict Zwornik kwam het dezer dagen tusschen een patrouille van infanterie en gendarmen en een ge organiseerde roeverbende, die van een rooftocht terugkeerde, tot een formeel gevecht, dat van des morgens vier uren tot des middags duurde; drie roovers werden gedood en vier gevangengenomen; zes anderen ontkwamen, twee daarvan gewond. Yan de troepon viel één man en werden er twee gekwetst. De gevangengenomen roovers zijn dade lijk terechtgesteld, veroordeeld en doodgesehoten. BUITENLAND. Franlirijk. De gemeenteraads-commissie, belast met het onderzoek van het plan ter oprichting van eene uitgestrekte begraafplaats voor Parijs te Mery-sur- Oise, heeft zich ten gunste van dat plan verklaard. Zondag 11. was Gambetta, misschien omdat hij zijnen drie en veertigsten verjaardag vierde, hot onderwerp eener rede van „burger Dugeon", in de openbare vergadering „ter verkondiging van het recht van oproer." Deze intransigent of commune man noemde Gambetta „een misdadiger, die in de Tunesische zaken en andere ondernemingen, vijftig millioen gewennen heeft." Zijne woorden brachten de hoorders in een opgewonden toestand, die niet weinig toenam, toon Louise Michel Gambetta en de ministers „dieven" en „bandieten" noemde en ver langde dat zij gefusilleerd zouden worden. „Dood aan Gambetta en Gallifatriepen al de aanwezigen als uit één mond. De vergadering verklaarde ver volgens: „dat het volk gerechtigd is tot den op stand, wanneer de Kamer niet besluit Gambetta en de ministers in staat van beschuldiging te stellen; dat Gambetta en de ministers buiten de wet staan, indien gerechtigheid slechts ten halve wordt uit- geoefond." Bij deze samenkomst bleef het; de ge vreesde manifestatiën op de openbare straat bleven achterwege. Denzelfden dag heeft te Lyon een bijeen komst plaats gehad, welke door twee duizend per sonen, en daaronder vele vrouwen, werd bijgewoond. Er werden bij acclamatie twee eere-voorzitters be noemd, van wie de bekende „galeiboef" Berozowski er één was. Omstreeks twintig steden hadden betui gingen van instemming gezonden. Verschillende motiën werden voorgelezen en daarop ontving een gedelegeerde uit Yienne het woord, die in eene lange redevoering betoogde, dat alle gezag moest worden afgeschaft. Andere sprekers vielen met min of meer heftigheid de regoering aan en eisch- ten een onderzoek naar de Tunesische aangele genheden. Yan lieverlede verflauwde de aandacht, de zaal moest te 5 uren ontruimd zijn en men ging onder veel rumoer, zonder dat er voor het overige iets bijzonders voorviel, uiteen. Er is sprake van het boren van een tunnel door de Pyreneeën op gezamenlijke kosten van Frank rijk en Spanje, waardoor de afstand tusschen Madrid en Parijs met 100 kilometer zou worden verkort. Het Spaansche Kabinet zal, naar men verneemt, eerlang eene aanvrage om machtiging tot het aan- knoopon van onderhandelingen en den aanleg van een spoorweg tusschen Huesca en Canfranc indienen. Duitsolilaiwl. Yan de 397 verkiezingen was gisteravond de uitslag van 395 definitief bekend. Gekozen waren 44 conservatieven, 22 leden der Bijkspartij, 100 ceatrumsleden, 31 nationaal-liberalen, 2 liberalen, 24 seeesBionisten, 35 Fortschritts-mannon, 3 leden der volkspartjj, 15 Polen, 17 particularisten, "Welfen en protest-mannon, 2 van onbekende kleur, terwjjl 100 herstemmingen moeten plaats hebben. Groot-Britannlë. De correspondent van de „Daily News" te Pieter- maritzburg meldt, dat hjj den tekst ontvangen heeft" van de motie, waarmede de Transvaalsche Volksraad de conventie heeft bekrachtigd. Het is, zegt hij, een lang stuk, dat eene kolom van een dagblad beslaat. Hij citeert er de volgende zinsnede uit: „De Volksraad is van oordeel, dat hij tot bekrach tiging der conventie genoodzaakt is door dezelfde beweegredenen, die het Driemanschap tot het sluiten daarvan hebben geleid. Die beweegredenen durft hij aan de geheelo wereld zonder eenige terughouding bekend maken. Zij kunnen in weinige woorden worden samengevat: vrees voor vernieuwd bloed vergieten tusschen rassen, die geroepen zijn om elkander te verdragen en te achtenvrees voor het hernieuwen der verdeeldheid tusschen de twee voor naamste vertegenwoordigers van het blanke ras in Zuid-Afrika, welke de welvaart van al de Staten en koloniën, die in die streken gevestigd zijn, onder mijnt." De Volksraad verklaart verder, den wensch der Engelsche regeering te wille* vervullen en met de conventie in de praktijk eene proef te nemen. Do too* van het stuk is, naar de oorrespondent verklaart, waardig en eerbiedig en geschikt om een goeden in druk te maken. De stand der onderhandelingen te Konstan- tinopel over een regeling der Turksche schulden is, blijkens de berichten van gisteren, niet zoo gunstig als de laatstvoorgaanden hadden doen verwachten. De ministerraad heeft nl. beslist dat onmogeljjk kan voldaan worden aan don eisch der Europeosche gedelogeerden om nog 200,000 t. p. te voegen bij de inkomsten welke aan de fondsenhouders zijn afge staan. Ten gevolge hiervan werden, op voorstel van den heer Bourke, de onderhandelingen geschorst. Rusland. Vrijdag heeft het Ladoga-ijs zich op de Newa vertoond. De stoombootgemeenschap is afgebroken. Alle kanalen zijn toegevroren. De Petersburger berichtgever der „Kölnische Zeitung" maakt melding van eene nieuwe proclamatie der nihilisten, ditmaal „aan de officieren" gericht. De nihilisten - zegt hij - ontwikkelen den laatsten tijd eene verbazende werkzaamheid. Anders verscheen er ten hoogste elke maand eene proclamatie en nog zeldzamer een nummer van hun revolutionair blad in de twee laatste maanden echter zijn er niet minder dan zeven proclamatiën en twee couranten verschenen. De drukkerijen, die te Petersburg gevestigd moeten zijn, schijnen niet ontdekt te kunnen worden. De proclamatie aan de officieren bevat ongeveer den- zelfden onzin als de vorigen, maar in nog opgeschroef- deren vorm. De nihilistische beweging neemt zeer stellig in omvang toe; men moet zich ernstig op nieuwe misdadige plannen voorbereiden. Eenige dagen geleden moet de politie - de ijver van haar nieuwen chef, den heer Kosloff, wordt zeer geroemd - erin geslaagd zijn eene gewichtige vangst te doen, waarbij ontplofbare stoffen in beslag genomen werden. Vereenigde Staten. De uitvoer van koopwaren uit de Yereenigde Staten overtrof in September don invoer met 6,769,250 dollars. De uitvoer van goud en zilver was 10,200,865 dollars minder dan de invoer. Naar men van den 29sten October meldt, bleef het drinkwater te Nieuw-Tork verminderen en ook te Boston begon me* gebrek te lijden. In het laatst der vorige week was de haven van San-Francisco zóó vol schepen, dat de ruimte in de dokken onvoldoende bleek en verscheidene bodems in naburige havens moesten gaan lossen. Zuid-Amerika, Yóór tien jaren is in Brazilië onder het minis terie van den burggraaf De Branco eene wet tot stand gekomen tot bevordering van de vrijmaking der slaven, en beslist, dat in het geheele Egk, te rekenen van 28 Sept. 1871 af, geene slaven meer zouden geboren worden. Yolgens eene telling van den lsten Aug. 1872 bedroeg het getal slaven in de 24 provinciën des Bijks in ronde cijfers 1,510,000. Volgens opgaven, welke ongelukkig echter niet vol ledig en van verschillende dagteekening zijn, zou hun getal tegen het einde van 1880 1,370,000 be dragen hebben. De vermindering zou voor oen derde het gevolg van vrijlatingen, voor het overige van sterfte zijn. Gemiddeld kon een slaaf voor 1982 fr. worden vrijgekocht. De kinderen, die krachtens

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2