doorgebracht, word hij den volgenden dag naar Leiden getransporteerd en ter beschikking gesteld van den garnieoens-commandant. Yan do 2 te Katwijk aan Zee nog afwe zige schuiten is gisteren die van L. Parlevïiet, schip per W. Yan der Plas, met verlies van 15 netten aangekomen. Gisteravond echter ontving men uit Yarmouth gen telegram dat de nog afwezige schuit van den reeder Cornelia Yan Duin, schipper W. Schaap, als wrak in de omstreken aldaar was aangekomen. De 10 personen, uit welke de bemanning bestond, zijn bijna met volkomen zekerheid in do golven ■omgekomen. Het cijfer der door den storm ver ongelukten klimt voor Katwijk daardoor tot 17. He namen der nu omgekomen personen zjjn: YY. Schaap, schipper, met 2 zonen (hij laat eone 'weduwe met 6 kinderen achter), Arie Yan der Plas, benevens zijn zoon, nalatende eene weduwe met 5 kinderen; verder Huig Yan Duin, eene vrouw en 3, Pieter Kuyt eene vrouw en 2, Jaoob Yan Duin eene vrouw en 2, en Cornelis De Best eone vrouw en 6 kinderen achterlatende. Ook was er nog een Scheveninger visscher aan boord. Yier der aohterblijvende weduwen verkeeren in zwangeron staat. Men kan begrijpen dat de ver slagenheid to Katwijk zeer groot is, en des te meer omdat do bemanning uit betrekkelijk jonge, oppas sende en algemeen geachte personen bestond. De justitie te Wester stede, in Olden burg, verzoekt opsporing en aanhouling van een persoon, die zich aan moord en poging daartoe heeft schuldig gemaakt en vermoed wordt naar Nederland gevlucht te zijn. Hjj is Duitscher, 24 a 26 jaren •oud, van middelbare gestaltedonker haar, baard ■en knevel, niet zwaar; hij is waarschjjnlijk gekleed met korte jas, donker van kleur, dito vest, wit halfhemd, zwarte pet en fijne laarzen. Kenbare teekenen: wonden aan hoofd, gezicht en handen. Yolgons een telegram uit Londen van gisteren is een Hollandsche visschersboot 4 mijleu ten zuiden van Crosner gestrander werden zeveu Ijjken in gevonden. Yorleden Yrijdag brak het roer van de stoomboot „Jennie Gilchrist" op de Mississippi, bij Davenport, Iowa. Hot water was zeer hoog, de etroem ongemeen sterk en do boot werd tegen eene spoorwegbrug aangeslagen. De wand van het schip brak, de stoomketel eveneens en het kokende water bracht velen onder de dertig verschrikte passagiers wonden toe. Eenige wisten in eene schnit te komen, welke met de verongelukte boot strandde. De be manning schijnt dronken geweest te zjjn, zoodat men geheel hulpeloos was. Zeventien personen ver loren bij deze ramp het leven. Zesvisschersbooten, drie van Boulonge en drie van Portel, die zes weken geledon op de haringvangst uitgingen aan de Engelsche kust, zijn nog niet terug. Men vreest dat zo in den storm van den léden zijn vergaan. De bemanning was 114 man, waarvan 96 gehuwd waren, die te aaraen 280 kinderen hadden. Een 75-jarige rentenier ster, mevr. D. te Parjjs, maakte in den tuin van het Luxembourg kennis met mejuffrouw T., die haar verhaalde dat zij van haar geld leefde en van plan was zich te Parijs te komen vestigen. Een paar dagen later bracht mej. T. haar een bezoek en na over koetjes «n kalfjes te hebben gepraat, stelde zij mevr. D. voor gezelschapsjuffrouw bij haar te worden. Zij verlangde geen salaris. Mevr. D., die weduwe is -en alleen woont met een bediende, nam het aanbod gretig aan; alles ging uitmuntend; mevr. D. stelde vol vertrouwen in haar gezelschapsjuffrouw on liet «veral de sleutels opsteken. Maar op zekeren dag vond sij, toen zij van een bezoek thuiskwam, mej. T. verdwenen en met haar 350,000 fr. aan fondsen. De politie doet onderzoek. De Berlijnsche bladen geven verslag van eene vergadering, door de anti-semieten te Berlijn, na afloop der verkiezingen, gehouden, die met nieuw atraatschandaal eindigde. De weinige aanhangers dor Fortschritts-partg, dio de kreten ter eere van dr. Stöcker met een „Leve Yir- chow!" beantwoordden, werden op straat gedron gen en daarna tros' eene tierende menigte de stra ten door, nu ea daO stilhoudende voor het een of ander koffiehuis, wa&r men binnendrong, redevoe ringen hield ten betoo^e dat de anti-semieten bij de stembus tooh oene zeuehjko overwinning behaald haddon, en dan ging het weder verder onder het roepen van „Slaat de Joden dood!" „De Joden er uit!" enz. Te midden van al dot rumoer had mos' j een der bierhuizen of restauratiën, die men bezocht, werd de portier door de spiegelruit van de voordeur gedrongen, de politie trachtte hier en daar de orde te herstellen, eenige personen werden in hechtenis genomen. Hot einde van het ergerlijk tooneel was een groote oploop voor de woning van den heer Löwe, een Israëliet en een der aanvoerders van de Fortschritts-partij, die nu ook weder door zijn Ber- ljjnsch distriet naar don Rjjksdag was afgevaardigd Hier kwam het tot een formeelen veldslag tusschen de vrienden van den heer Löwe en zijne tegenstan ders, die verreweg talrijker waren en dan ook het veld behielden, maar toch door de politie uiteenge dreven kenden worden voordat zij tot een aanval op het hnis van den genoemden afgevaardigde overgingen. KOLONIËN. De BATAYIA, 24 September. (Vervolg.) „Locomotief deelt een bericht mede, dat, als het juist is, doet uitkomen op welke onverantwoor delijke wijze somtijds wordt gehandeld ten aanzien van do noodzakelijkste voorzorgen ter bestrijding eener epidemie. Den 21 sten September werd te Samarang 's ochtends te halfzes aangebracht en op den wal aan de nieuwe kali neergelegd het lijk van een gedurende den nacht op een der prauwen aan de cholera overleden inlander. Te negen uren lag dat ljjk daar nog in de brandende zon. Door den goasernear-ganeraal van Ned.-Indië zlja de vol gende beschikkiagca genomea Civiel Departement. Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. A. J. Ponlier. Geplaatst: In de res. Preanger de ambtenaar voor den bnrg. dienst bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura J. G. W. :Luxin de rea. Menado, de ben. adsp.-eontr. Th. J. M. Van l)rie9sche; alt 2de hulponderwijzer aan de op. lag. sehoul te Tagal A. J. Pontier. Overgeplaatst: Naar de te openen op. 2Je lagere school te Salatiga de ben. onderw. 2de kl. Tocoma. Verplaatst: Van de res. Batavia naar Bantam, de adsp contr. P. I. F. Van Heutsz; id. Bantam naar Tagal de contr. lste kl. M. Th. I. A. Keus; id. Preanger naar Batavia de adep.- contr. C. B. Van Kappen. Bepaald: Dat de benoemde onderwijzer late kl. H. Van Bergen als hoofdonderwijzer aan de te openen op. 2de lagere school te Salatiga geplaatst blijft. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot veldpr. te Am- barawa (Samarang), ds. U. Huieman Voget; te Weltevreden (Batavia), de ben. veldpr. voor dtn dienst by de prot. milit. van het N.-I. leger, ds. J. H. Klomp; tot comm. der lste milit. afd. van Java, de kol. dar inf. A. Luymes, plaats, mil. comm. van Kotta-Radja en voorwerken. Departement van Marine. Geplaatst: De lste lnit. der inf. De Graaff te Samarang en de 2de luit. der inf. Reigers berg te Padang. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. J. Gemser met W. M. Philippi, Samarang. E. Gordon met M. II. Kniphorst, Probolingo. A. M. En gelken met F. M. Mac Gillavry, Solo. J. Janssen metj. C. Van Nimwegen, Seerabaia. A. Jonker met M. Knijp, Soerabaia. BEVALLEN. C. J. Rupp geb. Valkenburg D., Sketjer (Ken- dal). L. Van Baar Van Slangeaburgh, geb. Kim D., Mage- lang. Mevr. Verluop geb. Fnchter Z., SaraaraBg. C. H. Raabe geb. Dirkseu DSoerabaia. S. E. K. Douwea Dek ker geb. Volmerinck ZBondowosso. Mevr. Coomaus gab. Waraaar Z., Soerabaia. Mevr. Van den Bossche D., id., Mevr. Martens geb. Burgemeistrc Z, id. J. C. Nteraeth geb. Schreudcr Z., id.M. Branger geb. Kcyzer D id. M. G. Van Riemsdjjk geb. Visser Z., Probolingo. M. L. Borghart geb. Dnpon 1)., Padang. W. Berendsj geb. De Senerpot Domis Z., Batavia. M. Th. Boers geb. Tolleners D., id. OVERLEDEN. Dochtertje van J. G. Vermeulen 4 j. en 3 m., Samarang. Zoontje van G. Giltiy 6 j., Soerabaia. J. C. Anenuet geb. Zevenberg 33 j id. Zoontje van E. W. Auemaet 6 m., id. Kindje van P. C. Van Leeuwen 7 m., id. Zoontje van J. W. M. Van Bommel 4 j. en Sm., id. J. L. Fickel, M. 28 j., Soerakarta. AA. Cluwen M. 70 j.. Batavia. J. P. Rnempol geb. Fokker, Buitenzorg. A. E Tinge geb. Wiobers, Batavia. H. A. L. Herklots k. 21/2 m., id. BUITENLAND. Frankrijli. Keizerin Eugénie heeft incognito een bezoek ge bracht aan Fontaineblean. Zij was in zwaren rouw en het haar is sneeuwwit. Zij was zeer aangedaan toen zij do kamers terugzag, welke door haren zoon plach ten te worden bewoond. Duitschlancl. Gisteravond was de uitslag van 315 verkiezin gen bekend, waaronder 75 herstemmingen. (Er ont braken dus nog 82 opgaven). Gekozen -zijn 39 con servatieven, 16 vrjj-con8ervatieven, 84 centrumsleden, 20 nationaal-liberalen, 2 liberalen, 23 secessionisten, 29 Fortsohritts-mannen, 3 van de volkspartij, 12 Polen, 10 particularisten, Welfen en Elzasser pro testmannen, 2 leden van onbekende kleur. Groot-Britannië. De geuvernenr van de Kaapkolonie heeft van de regeering last gekregen om aan Cetewajo de grootst mogelijke mate van vrijheid terug te geven, die sssa-sssam» O'Sullivan, een voornaam lid der Landliga te Cork, is gearresteerd op grond dat hij pachters door bedreigingen had verhinderd pacht te betalen. Onder de bagage van een reiziger op den Noorderspoorweg in Ierland vond men een pakket met 9 pond dynamiet. De reiziger verklaarde dat hij niet wist, dat het pakket dynamiet bevatte en hoe het onder zijn bagage gekomen was. In de- drukte wist hij te ontkomen. Oosteni-.-ïïongj. Monaf'ehle. In de delegaties kwam gisteren de behandeling van het gemeenschappelijk budget van financiën en buitenlandsche zaken ten einde. De afdeelingschef Kallay gaf op verschillende vragen inlichtingen over den algemeenen toestand, over de Donau-vraag, over de aansluiting der Turksche spoorwegen, en wees er met nadruk op dat de verstandhouding met de overige mogendheden uitstekend was. Het doel der samenkomst te Dantzig ging niet verder dan het bezegelen der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide souvereine rijken en moest slechts den vrede van Europa verzekeren. De regeering was geroepen de oplossing der Donau-quaostie in den zin van het Berlijnsche tractaat te verwezen lijken. De heer Kallay deelde mede dat eén irade van den sultan zou verschijnen, waarbij de Porte zich tot aansluiting der sporen aan de lijn naar Salo- nichi bereid verklaarde. De koning en de koningin van Italië zijn weder vertrokken. De keizer en al de aartshertogen waren bij het vertrek tegenwoordig. Turkije. Een depeche uit Konstantinepel meldt dat de Turksche consul te Hamburg bericht zond, dat de Duitsche stoomboot „Vulcan" naar de Zwarte Zee vertrokken was, aan boord hebbende 40 ton dyna miet, bestemd voor Odessa en Taganrog. Dienten gevolge hebben de Turksche autoriteiten op het stoomschip in de Dardanellen embargo gelegd; de lading wordt tot het doen van onderzoek gelost. De kapitein zegt dat hij 1500 kisten met dynamiet te Syra gelost heeft. In de zitting der financieele Russisch-Turksche commissie van Zondag stelden de Turksche gedele geerden voor de oorlogsschatting te verminderen in denzelfden zin als de vorderingen der bondholders. De Russische gedelegeerden namen een schikking in beginsel aan, maar op een anderen grondslag dan met de bondholders. Yervolgens vroegen de Rnssen naar den aard der waarborgen, die de Porte zou willen geven, waarop de Turken antwoordden dat zij zekere inkomsten wilden afstaan, doch zij konden ze nog niet specificeeren. Do zitting werd opgeheven na eon verklaring van Novikoff, dat Rusland wilde dat de regeling der oorlogsschatting gelijktijdig met de schuldregeling der bondholders zou geschieden. Vereenigdo Staten. In de eerste negen maanden van 1881 kwamen 40,197 landverhuizers in Canada, waaronder 8953 uit de Yoreenigde Staten. In dezelfde periode van 1880 was het aantal 38,508, waarvan 10,961 uit de Yereenigde Staten. Het hof van Washington heeft bepaald dat op kosten der regeering 30 getuigen ten behoeve Guiteau zullen worden opgeroepen. Gisteren vervoegde zich een persoon, die blijk baar waanzinnig was, gowapend met een revolver met zeven loopen, aan het „Witte Huis" te Was hington en vroeg toegang. Hij werd na een hevige worsteling door drie mannen gearresteerd. Yolgens het „British Medical Journal" hebben de locale geneesheeren, die Garfield behandelden, de regeering een rekening gezonden van 100 dollars per dag, en de doctoren Hamilton en Agnew een van 1000 dollars per dag. vereenigbaar is met het beletten van zijn terugkeer Au en (jan grootere of kleinere uechtpartjjtjos; in j naar Zoeloe-land. Telegr» mrmea. PARIJS, 31 October. De heer Gladstone zal, zoo meldt het „Memorial diplomatique", aan de mogendheden voorstellen, de circulaire van den heer Biaine, minister van buitenlandsche zaken te Was hington, betreffende het toezicht over het Panama kanaal, te beantwoorden met een identieke nota, waarin de aanspraken der Unie-regeoring worden afgewezen. Yolgens hetzelfde blad hebben de onderhande lingen over eene regeling der Turksche schuld tot den gewenschten uitslag geleid, en is eerstdaags de keizerlijke irade te verwachten, waarbij de bepa- gen betreffende de hervatting van de rentebe taling worden vastgesteld. De Kamer van Afgevaardigden heeft heden

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2