22 ttM'. -J Na den storm van 14 dezer met groot gevaar doorgestaan te hebben, zjjn in de afgeloopen week te Katwijk aan Zee alweer behouden aangeko men: schipper M. Yan den Oever, reeder W. Dubbel dam, mot 160 kantjes steur- en pekelharingschip per IJs. Plokker, reedor P. Yan Duivenboden, met 120 kantjes steur- en pekelharing, benevens met 1 verlies van 60 netten. Er werd besteed voor volle steurharing f 171/, a 20 per 1000 en voor volle pekelharing f 18'^ a f 183/4 per ton. Twee schuiten zjjn oog afwezig, waarvan mot verlegenheid bericht tegemoet gezien wordt. Met twee bommen zal ton gevolge van verlies van haringnetten de schrob- visscherij worden uitgeoefsnd. Do man, die 15 dezer te s-Gravenhago aan zijne oogen getroffen en verblind werd door een feilen bliksemstraal, is geheel hersteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven door uitsnjjding van een ruit toe gang gekregen tot het bestelgoederenkaatoor van den Hollandschen spoorweg aan het Centraalstation te Amsterdam. Er is ferm huis gehoudon. De dieven deden zich te goed aan een bezending worsten en verzuimden niet het een en ander mee te nemen. "Wat ontvreemd is, kan nog niet met juistheid wor den opgegeven. Yan een aantal collis is de embal lage vernield. Yerscheidene goederen zijn over den grond verspreid liggende gevonden. Zjj, die collis op 29 dezer per Hollandsche Spoorwegmaatschappij hebben afgezonden en vernemen mochten dat ze niet aan de adressen bezorgd zijn, worden dringend nitgenoodigd zich ten spoedigste aan het commis sariaat van politie der 2de sectio aldaar te vervoegen. Door de politie te Utrecht ia de hand gelegd op iemand, die van een buitenman eene portefeuille met f 400 uit diens zak had ontvreemd. Hij is in verzekerde bewaring genomen en zal wegens zakkenrollerjj terechtstaan. - Bij het vertrek van Sarah Bernhardt te Arnhem vond aan hot station een zakkenroller gelegenheid om eene portemonnaie, inhoudende f 130, aan eene dame te oatfutselen. Te 's-Hertogenboseh hebben zes der voornaamste koffiehuishouders, met het oog op de invoering der drankwet, besloten, het tarief van gedistilleerd te verhoogen. - Aldaar is gearresteerd de brievenbesteller R. De R., die zich een brief met geldswaarde heeft toegeëigend, welke reeds in Juni jl. is verzonden. De verdachte, dezer dagon met ver lof te Apeldoorn, heeft aldaar eene der ontvreemde coupons uitgegeven, ten gevolge waarvan de diefstal is ontdekt. Aan prinses Pauline Yon Metternioh zijn op reis van Weenen naar Milaan drie brillan- ten ter waarde van f 12,000 ontstolen. Hot is in hot laatste jaar reeds zeer dikwijls voorgekomen dat op deze lijn - en steeds op het Italiaansch ge deelte - koffers door middel van valsche sleutels geopend en geplunderd werden. De daders zjjn njet ontdekt. Yan 11 tot 25 Soptember waren er te Mekka 199 sterfgevallen aan cholera. De ziekte neemt af. In het district Kimberley, Westkust van Australië, heeft men dezer dagen een parel gevon den, ter waarde van 2800 pd. st. 24,000). De kostbare vondst is naar Engeland gezonden. In een kelderwoning te Maryport leef den twee zusters, de een 75, de ander 71 jaar oud. Hoewel ze niet arm waren, leefden zij hoogst armoe dig; maar beiden waren aan don drank verslaafd. Donderdag-morgen brak er een brand uit in hare woning; er werd spoedig hulp verleend, maar de zusters waren reeds dood, toen men haar uit de woning haalde. Bij Neath trachtte een vrouw haar kind de keel af te snijden en daarop zich zelve van het leven te berooven. De ongelukkige was, zegt men, bang geworden, omdat zij had hooren vertellen, dat de wereld den 12den November zou vergaan. Men vreest dat voor haar het einde werkolijk ge komen is. Het zeilschip „O n a ba", van Batavia naar Melbourne bestemd, heeft in het stormweder nabij Newcastle schipbreuk geleden. Men vreest dat al de opvarenden hun graf in de golven hebben gevonden. KOLONIËN. BATAYLA, 24 September. Heden vertrokken per „G. G. Mijer" naar Padang lste luit. Le Maire, 2de luit. Reigersberg; naar Atjeh: kapt. Segov, lste luit. cav. v. d. Brandeler. Morgen vertrekken per „Gen. Pel" naar Sama- rang: luit.-ksl. Yan Kesteren, kapt.-kwartierm. Löliag; naar Soerabaia: lste luit.-Thomus. Naar d9 Java-Bode" verneemt, heeft de regeering voor de vacante betrekking van hoofcommies op het residentie-bureel alhier, open gekomen door het vertrek van den heer Twjjsel, haar keuze gevestigd op den heer Welter, lsten comm. ter alg. secretarie. Het wrak enz. van het Amerikaansche schip „Ventus", liggende op een rif in Straat Sunda, is heden verkocht voor 3050 aan Yan Vleuten Cox. De cholera was te Soerabaia, volgens het Soer. Hbl." Dinsdag 11. veel minder. Te Samarang noemen de bladen van Woensdag haar niet erger („Locom.") of zeer verminderd („Ind. Vaderl.") De „Javasche Courant" behelst het besluit van den gouv.-goneraal, waarbij bepaald wordt dat, tijdelijk, de veldprediker te Ambarawa dienst zal doen in Atjeh en onderhoorigheden, standplaats Kotta Radja. Volgens een telegram van den 20sten dezer van den residept van Samarang werden, blijkens opgave van den lsten stadsgeneesheer, in het Stadsverband van 13 tot 19 dezer 39 inlanders en buiten het Stadsverband 5 Europeanen behandeld. Hiervan stierven aan cholera 28 inlanders en 5 Europeanen onder deze -cijfers zjjn niet begrepen de binnen gebrachte lijken van aan cholera overleden inlan ders. - Volgens opgave van den dirigeerenden officier van gezondheid stierven in het hospitaal van 11 tot 19 dezer 14 Europeanen en inlanders aan cholera. Door de overige geneesheeren en uit de kampongs en afdeelingen werd geen bepaalde opgave inge diend. Het verloop der ziekte is zeer snel. De resident van Soerabaia telegrapheert a. onder dagteokening van 20 dezer: De cholera neemt niet toe. De gevallen zijn echter onder de inlandsche bevolking veelvuldig; bjj Europeanen heerscht de ziekte vooral onder de kinderen. Yan 7 t/m 17 stierven 121 inlanders en 20 Europeanen. b. onder dagteekening van 21 dezer: Cholera- toestaud ter hoofdplaats onveranderd. Op den 9den en lOdon dezer hobben zich ook te Grisee oenige gevallen voorgedaan van buikziekte met deodelij- kon afloop, vermoedelijk cholera. In het geheel zes gevallen. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men verzekert, heeft do president der Repu bliek in eene nieuwe bijeenkomst met den heer Gambetta, dezes do vorming van een kabinet aan geboden. De heer Gambetta nam het aan. Hij zal volledige vrjjhoid van handelen hebben en het voor zitterschap van het Kabinet met of zonder porte feuille kunnen aanvaarden. De heer Gambetta hoeft zijn programma nog niet doen kennen. Men gelooft dat hij den heer Léon Say do portefeuille van finan ciën en den heer Freycinet die van oorlog zal aan bieden. Het schijnt zeker dat de heer Ferry minister van onderwijs zal bljjven. De heer Brisson zal waar schijnlijk voorzitter der Kamer worden. De luitenant Delaporte is te Toulon scheep- gegaan naar Cochinehina, om van daar, volgens last van de regeering, ontdekkingstochten te doen in de wouden van Cambodja, vooral naar de ver vallen en begraven monumenten aldaar. De Fransche militaire autoriteiten in Tunis hebben besloten in het onderhoud der Tunesische troepen te voorzien. - Een proclamatie van den Bey logenstraft het gerucht dat Turksche troepen in Tunis zouden moeten komen, en verzekert dat de Turksche troepen, die naar Tripolis zjjn gezonden tot handhaving der orde, eerlang naar Turkjje zullen terugkeeren. - Do colonne van generaal Forgemol is don 24sten te Enchir Biba aangekomen en hoopte den volgendon dag Oued-el-Hatel te bereiken. De bureelen van de Kamer hebben het onder zoek der verkiezingen ten einde gebracht; slechts vijftig worden betwist. De heer Gambetta, voor- loopig als voorzitter fungeerende, zeide der Kamer dank voor hare politieke manifestatie te zijnen gunste, waarvan hij noch den zin, noch het gewicht miskende. Oostetir.-Hong. Monarchie. Zaterdag heeft ten hove een gala-diner plaats gehad. De keizer dronk op den koning en de koningin van Italië en dankte hen voor hun bezoek, hetwelk den waarborg voor een duurzame vriendschap op levert. De koning van Italië antwoordde dat hij ten zeerste over do hem ten deel gevallen ontvangst getroffen was. Hij uitte den wensch dat de harte lijke betrekkingen tusschen beide landen daardoor steeds inniger worden. De „Pol. Corr." meldt dat de keizer, na de wapenschouwing, den koning van Italië den titel van eigenaar van het 28ste regiment infanterie ge schonken heeft. De keizer ontving Zaterdag-middag eerst de Hongaarsche en daarna de Oostonrijksche delegatie. Kardinaal Haynald, voorzitter van de Hongaarsche, gaf zijne ingenomenheid te kennen met het feit dat de Monarchie met alle mogendheden op vriendschap- palijken voet was. Hierin zag hij een waarborg voor den vrede, waardoor misschien vermindering van uitgaven voor hot leger mogelijk worden zou. Wat voor de veiligheid der Monarchie noodig was, zou de Volksvertegenwoordiging gaarne toestaan. De heer Yon Schmerling verklaarde hetzelfde, maar voegde er bij dat ook het belastingvermogen der natie in aanmerking genomen moest worden. De keizer antwoordde dat sedert de sluiting der delegatiën de zwarigheden waren opgelost, die aan de uitvoering van sommige punten van het Ber- lijnsche tractaat in den weg stonden. Daardoor achtte hjj dem Europeeschen vrede bevestigd. Dit schreef hij vooral aan de samenwerking der mogend heden toe, die vastheid aan den toestand in het Oosten poogden te geven. Onze Monarchie, zeide de keizer verder, heeft die samenwerking zooveel mogelijk bevorderd, en de vriendschappeljjke be trekking der Monarchie met alle mogendheden en de algemeeno behoefte aan vrede hebben daartoe ook krachtig bijgedragen. De zorg voor Bosnië en de Herzegowina vordert ook ditmaal van de finan ciën der Monarchie geeno groote offers. De be moeiingen mjjner regeering ter handhaving van de orde in die landen en ter bevordering hunner ont wikkeling hebben reeds goede vruchten gedragen: INGEZONDEN. Een ingezonden artikel van generaal-majoor Mait- land in de „Times", nopens het eongres over de P h y 1- loxera te Bordeaux, oppert een middel tot ver delging der druifluis, hetwelk de aandacht ten volle schijnt te verdienen. Hij gelooft, dat alle tot nog toe aangewende of voorgestelde geneesmid delen blootstaan aan het verwijt, dat op elke empi rische (proefondervinderlijke) behandeling van eene kwaal toepasselijk is, nameljjk aan dat van een ziekte-verschijnsel, in stede van den wezen lijken wortel der ziekte, aan te tasten, en, zcJ- doende, het gemis van een juist bevroeden der ware oorzaak te verraden. „Deze omstandigheid is", - schrijft gen. Maitland, - „naar mjjn bescheiden oor deel te wjjten aan het uitputten van de levenskracht der plant door van haar voortbrengingsvermogen onbehoorlijk en onnatuurljjk veel te vergen. Uit dit oogpunt beschouwd, heeft do druifluis der Fransche wijngaarden verwonderlijk veel overeenkomst met de roode spin van den Indischen thee-boomgaard, met den blad-worm van de Indische, Amerikaansche en andere katoenplantages, is en, in het kort, met eiken parasietischen (woekerplanten-) groei of teelt, die ouder de gewassen doodelijke verwoestingen aanricht. De wijze, waarop deze natuurwet (want dus mag men hot wel noemen 1) werkt, kan het best verstaanbaar gemaakt worden door de aanhaling dernatuurwetenschappelijke wonderspreuk: „'tLeven sterft, de Dood leeft." Overal, waar het levensver mogen eener plant bovenmate op de proef wordt gesteld door óverplukking, óversnoeiing en onop houdelijke, onverbiddelijke eischen om maar „meer, meervoert te brengen, terwijl daarentegen de natuur reikhalst naar ongestoorde rust om zich van de uitputting te verhalen - overal daar wordt het sap - het levensvocht - der plant, verarmd, traag en slap. Uit dezen toestand ontwikkelt zich een woekerleven en aast op de luttele overblijvende kracht, welke on verstandige behandeling nog aan de plant gelaten heeft. Indien de bovonstaande beschouwing omtrent het ontstaan der druifluis beaamd mocht kunnen worden als der waarheid naderbij, dan zoude het geneesmiddel zich zelf aanwijzen als bestaande in rust nemen! Geeft den wijngaarden wat rust!" Tot dusverre het Engelscheweekblad Nature - en ik zou er nog willen bijvoegen: „Past dit nu eens physisoh en psychisch - lichamelijk en gees telijk - op onze overwerkte schooljeugd toe!" Zeist, 26 Oct. 1881. J. H. Van Lennep. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 29 Oct. 11., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: een huis en erf aan de oostzijde van de Lange Koornbrugsteeg, genaamd „het Roode Kruis", wijk 7, N°. 3, kooper N. Stad houder voor f 6520.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2