N°. 6659. Diaasdag 1 November. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden....f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»! Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. &KI19BN, SI October. Morgen, 1 November, treedt in werking de wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank eu beteugeling van openbare dronkenschap. Yan dat tijdstip af mag geen sterke drank in het klein (dat is: bij hoeveelheden van minder dan twee liter) worden verkocht, zonder vooraf daartoe ver- kregein vergunning. Hij echter, die op 1 Nov. zon der strijd met wet of verordening, storken drank verkoopt, is bevoogd daarmede voort te gaan tot het einde van den termijn, waarvoor hij is gepa tenteerd, alzoo tot 1 Mei 1882. Per Hollandsche mail ontvingen we hedenmiddag de Indische bladen alleen van 24 September, zoodat die van dea 17den tot en met den 23sten nog ontbreken. Daar op eerstgenoemden datum de „Koning der Nederlanden" van Batavia vertrok, schijnt mon ook de mail nog hebben kunnen redden. Gedurende de tweede helft der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. Yan der Aar, F. Ellinghaveren, mej. Janssen, H. Pieters, W. Terburg, mevr. "Weedenpoel, Aneese, AmsterdamLindeman, ArnhemDusseldorf, Gouda; J. H. Yan der Beek, A. Van Oord,'s-Gravenhage; M. Megers, 's-Hertogenboschmej. Johanna De Jongh, Leiden; J. Verschoor, NieuwenhoornP. Zaalberg, Nieuwpoort; Elias C., Rotterdam; A. Zuïdervliet, Schiedam; J. v. Hemert,mej. v.Noord, UtrechtJoh. Mulder, Yelpwed. Spierma-Hooimans, niet vermeld. Briefkaarten: L. Bink, S. D. Valen kamp, Amsterdam; mej. W. F. A. Genis, Leiden. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 45, f 21, f 4.50 en f 2.20; de laagste 43, f 21, f 4.20 en f 2.15. Naar het Haagsche Dbl. meldt, is door de erfgenamen van wjjlen prins Frederik aan dealge- meene armen van 's-Gravenhage, Delft, "Wassenaar en Voorschoten respectievelijk eene som van ƒ5000, 1000, 2000 en 500 geschonken. Tot de verbintenis om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gezondheid 2de klasse bij hot personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen, zjjn toegelaten de navolgende acht studenten in de geneeskunde, als: van do universiteit te Leiden: H. J. M. Boonocker; van de universiteit te Utrecht: J. Huygens; van de universiteit te Groningen H. C. Wiers; van de universiteit te Amsterdam: M. J. Th. H. X. Weynen, R. C. K. Beken, J. Sasse, J. H. M. Van Dortmond en jhr. D. Van Foreest; en welde studenten Weynen en Ilcken onder genot van premiën, opdenvoetvanhetbepaaldebijart.il van het regl., behoorende bij het kon. besl. van 30 Oct. 1880; de student jhr. Van Foreest onder genot van tegemoetkoming, als bedoeld bij art. 13 van dat reglementen de overigen onder genot van tegemoetkoming en premiën, op den voet van art. 12 van hetzelfde reglement. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs is voor de eerstvolgende drie jaren samengesteld uit do heeren dr. D. De Loos te Leiden, president, A. Huet te Delft, vice-president, J. W. Weevers te Rotterdam, secretaris-penningmeester, dr. J. H Jennes en J. Menalda Van Schouwenburg te Rotter dam, dr. A. Van Oven te Dordrecht en dr. G. J. Dozy te Leiden. De zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst is uitgereikt aan den korporaal Uyttonhout van het 1ste bat. éde reg. infanterie te Delft. De „Shipping and Mercantile Gazette" van 30 October heeft een telegram ontvangen, behel zende de namen der passagiers eerste en tweede klasse, aan boord van het verongelukte stoomschip „Koning der Nederlanden", tw. eerste klasse: Dun- kelman, Bekkers, Eogelbrecht (te Aden aangeko men), Ossenbruggen, Bisehop (te Aden aangekomen), de heer Botting en dochters, Van der Ley (te Aden aangekomen), Sutherland, Lagcman, Hoinger (of Hunger), Van Bommel, Kogenschot en familie (te Aden aangekomen), Maclean 6n echtgenoote (te Aden aangekomen), Verschuur (te Aden aangekomen). Tweede klasse: mej. Tragenwogen, Torbal, Kee- tock en echtgenoote, Reinkiug, Weinking, Van Ray en familie, Luycke, Amabel en familie, 14 onder officieren van het leger en 2 van de marine; hier van is een te Aden aangekomen. De namen van de derde-klasse-passagiers waren nog niet ontvangen. Met 1 Nov. zullen abonnementsboekjes bij den Haagschen tram worden ingevoerd. Zjj zullen bestaan uit 25 kaartjes en a f 1.75 verkrijgbaar zijn. Toen generaal Van der Heyden van Atjeh vertrok, word hem door do officieren en de burgerij een groot afscheidsfeest gegeven, waarop hom èn door do officieren èn door de burgorjj een stoffelijk aandenken werd aangeboden, dat later in Nederland zou worden overhandigd. Het „Vad." meldt dat het souvenir der burgerij hem thans is aangeboden door den generaal Enderlein, den heer H. Raat, gepen sioneerd hoofdofficier van het Indische leger en oud burgemeester van Maastricht, en den heer Mulder, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, thans wonende te Rotterdam. Het bestaat in een prachtig stel tafelzilver van 36 groote en kleine couverts mot toebebooren en 36 messen met zilveren heften, en in een zilveren theeservies met zilveren blad. Het tafelzilver is geplaatst in een fraai palissanderhouten kistje, waarop een zilveren plaat met het volgende inschrift: „Aan zijne Excellentie den Luit.-Generaal Karei Van der Heyden, oud-bevelhebber van Atjeh en onderhoorigheden, uit ware hoogachting aange boden door Atjeh's burgerij". Het stoomschip „C. Fellinger'van Amsterdam naar Java, passeerde Zaterdag Suez; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Kaap Roca. Z. M. heeft aan den heer G. Duyckinck, lid der Raad van bestuur in de kolonie Suriname thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, als zoodanig een eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking be> wezen diensten; - benoemd tot commissaris van politie te Zalt-Bommel A. Heg, thans commissaris van politie te Hoorn, en te Hoorn, J. Terpstra, thans commissaris van politie te Zalt-Bommel; - verleend de volgende pensioenen: 1°. aanP. Boyle- velt, gewezen directeur van de gevangenis voor eugdige vrouwelijke veroordeelden tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, van 934 'sjaars, en 2\ aan A. P. Snoep, gew. onderwijzer in de cellulaire gevangenis te Goes van 81 'sjaars. Gemengd Nieuws. Omstreeks halfnegen heden mor gen brak in de heerenhuizinge, op het Broederpad, even buiten de voormalige Hoogowoerdspoort, be woond door den heer L. Serruricr, conservator en waarnemend directeur van het Rijks-Elnographisch Museum alhier, een geweldige brand nit. Het vuur verspreidde zich met zulk een ontzaglijke snelheid, dat tien minuten nadat het in een bovenkamer zich voor het eerst vertoonde, uit alle ramen der tweede verdieping de vlammen sloegen. Weldra kwam de spuit van de fabriek der firma Zaalberg, op de Heerengracht alhier aanrukken en gaf het eerst water, doch hoewel ook de brandweer der gemeente Lei derdorp, den afstand in aanmerking genomen, be trekkelijk vlug op het terrein aanwezig was, ver mocht men niets tegen de geweldige vuurzee, zoo dat dan ook een uur later van het groote ge bouw niets meer dan vier muren overeind ston den; ook do schoone lindoboomen voor de woning hebben hunne kruinen geheel verloren. De hitte was zóó hevig dat zelfs de toeschouwers aan de overzijde van den Rijn er duchtig de werking van ondervonden en de passage langs de voorzijde van het gebouw over het jaagpad een Jijdlang er door belet werd. Daar het pand geheel op zich zelf stond en de wind uit een gnnstigen hoek blies, hebben de om ringende gebouwen geene schade bekomen. Hoe snel de vorderingen van het vernielende element ook waren, zoo had de heer Serrurier met zjjn gezin toch *og gelegenheid tijdig te ontkomen, en zijn, door de welwillende hnlp der buren, zelfs nog de papieren van waarde, preeïosa en meest kostbare meubelen geborgen kunnen worden. Het doet ons daarbij genoegen te kunnen mededeelen dat geen enkel manuscript aan het rijk behoorende door de vlammen verteerd of in de drukte zoek geraakt is, zoodat de wetenschap geen verlies geleden heeft Huis en meubelen waren verzekerd bjj de Londen- sche maatschappjj „Imperial". De drie vrouwelijke dienstboden hebben daarentegen hunne geheele garderobe en overige kleine bezitting, waarvan niets verzekerd was, bjj de ramp ingeschoten. Do heer Serrurier zelf heeft zich nagenoeg onge kleed, slechts met moeite kunnen redden. Op het brandgeroep was hij nameljjk, na eerst zjjn gezin iD veiligheid gebracht te hebben, onmiddelljjk uit zijne slaapkamer, naar de brandende bovenkamer geijld om nog een poging tot blussching te beproe ven. Toen hjj, ziende dat daar niet meer te helpen viel, zich wilde verwjjderen, was de weg langs de trap reeds door de vlammen afgesneden, zoodat hjj, om aan het dreigende gevaar te ontkomen, genood zaakt was uit een achterraam op het dak der veranda te klimmen, van waar een vrjj hooge sprong hem in den tuin en dus in veiligheid bracht. Hoewel alle spuiten der gemeente waren opge komen, hebben slechts die der Zijl- en Kerkwijk water behoeven te geven. Den ganschen dag door wemelde het op het jaagpad langs den Rijn van nieuwsgierigen, vooral stadgenooten, dio van daar een blik kwamen slaan op de rookende puinhoopen aan de overzjjde. Als een opmerkelijke bjjzonderheid kan nog het volgende gemeld worden: Een knecht van deLeid- sche Tramwegmaatschappij, die bjj de nieuwge bouwde remise, dus op een aanzienlijken afstand, tijdens het onheil eenige bezigheden verrichtte, voelde eensklaps een stekend gevoel aan den schou der. Bij onderzoek bleek hem dat een of ander brandend licht voorwerp, door den wind voortge dreven, op hem nedergedaald was en reeds het vuur aan zijn vest had medegedeeld, waarin dan ook reeds een vrjj groot gat gebrand is. Men is heden begonnen de trottoirs op de Hoogewoerd te voltooiende grjjzo cement-blokjes zjjn gearriveerd. De in ons vorig nommer vermelde kin derredster was niet de dienstbode van den heer, maar van de dames Zaalberg, nl. de 54-jarige wed. v. d. Ham, geb. v. d. Zwiep. Door het muntcollege te Utrecht is als valsch verklaard een op 7 October jl. te Leiden in beslag genomen 25centsstuk, voerende de beeltenis van koning Willem II en een onleesbaar jaartal. Gisteravond, terwijl de bewoners naar de kerk waren, is te Rjjnsburg ingebroken in een boerenwoning. Twee deursloten heeft men verbroken om zoo toegang te krijgen tot het kabinet, waarin, het geld verborgen was. Daaruit heeft men toen eene lade meegenomen met ongeveer 70 gulden. Eene lade daarnevens, waarin 1500 gulden lagen, bleef onaangeroerd. De gestolen lade is ledig terug gevonden achter een hooiberg.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1