mandaat te gemoet zien, zoodat dan weldra de ver kiezing te Middelburg voor een niouw lid zal kun nen plaats hebben. In verband hiermede herinnert hef Yad. dat van sommige zjjden de heer H. J. Bool, lid van den gemeenteraad te Leiden on oud- directeur van financiën en waterstaat in Ned. Indië, vroeger reeds over een candidatuur gepolst is. Doch men heeft hem nog niet tot candidaat kunnen pro- clameeren, omdat het aftreden van den heer De Jonge nog niet officieel was aangekondigd. Niette min mag men vertrouwen dat ditmaal aan den heer Bool, in wier men een uitmuntende keuze zou doen, de overwinning zal bezorgd worden. De gemeenteraad van Oudshoorn heeft het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterkon drank op 25 bepaald. De begrooting van het algemeen armbestuur voor 1882 is teruggezonden aan heeren regenten, met verzoek haar in dier voege te wijzigen dat het op 840 geraamde sub sidie der gemoente worde teruggebracht tot eene som van hoogstens C00. Aan burgemeester en wethou ders werd een crediet van ƒ200 toegestaan om eene proef te nemen met de beplanting van den Hoeren- weg, en eene som van 25 ter verdeeling onder de oud-etrijders van 1830, tegenwoordig in die gemeente wenende. De commissie, in wier handen de gemeente-begrooting voor 1882 was gesteld, concludeerde tot goedkeuring. Deze is in eene op Donderdag 27 October gehouden vergadering be handeld. Men schrijft ons uit WoubruggeDragers van het Metalen Kruis zijn alhier niet meer aanwezig, ook geen dragers van het Zilveren Kruis van 1815, doch er is nog in leven zekere O. Bakker, oud 87 jaren (in het Herv. Wees- en Armhuis), die na den uittocht der Fransche troepen uit Woerden in 1813 met eenige Haagsche burgers onder aanvoering van de Witte Tullingh, Woerden binnentrokken, de driekleur er ontplooiden en in November van datzelfde jaar, toen de Franschen dit feit vernamen en weder in Woerden terugkeerden, met nog ongeveer 30 man krijgsgevangen gemaakt en van daar naar Bijssel gevoerd werden, van waar Bakker in 1814 deserteerde, den vaderlandschen bodem weder be reikte en sedert dien tijd in deze gemeente woon achtig is gebleven. In twee gehouden vergaderingen van de pol ders „de Groote drooggemaakte polder" en de „Starrevaart- en Damhouder-polder", beide onder Leidschendam, gemeente Stompwijk, golegen, is met overgroote meerderheid besloten, om de wind- door stoombemaling te doen vervangen. In iederen polder zal een stoomwatermolen worden gesticht, waar van de kosten voor elk zijn geraamd op 46- a 47,000. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft vastgesteld de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1882 op een ontvang en uitgaaf van ƒ81,538.405; en de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1882 op ontvang en uitgaaf van 5258.65. Ten kantore van de Maatschappij „Nederland" en bij hare agenten in verschillende plaatsen liggen ter inzage lijsten van de passagiers, die zich op het stoomschip „Koning der Nederlandon" bevonden. De Maatschappij acht het vooralsnog nietwonsche- lijk die lijsten openbaar te maken, maar wil wel aan ieder, die het verlangt, gclegenhoid geven, zich te overtuigen of er betrokkingen aan boord waren of niet. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Donderdag te Suez en ligt in quarantaine, zoodat de geredde passagiers van de „Koning der Nederlanden" niot met den wal kun nen communiceerende „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. Het bestuur van het Nederlandsch Tooneel heeft de ridders van hot Metalen Kruis, die geen lid van de eene of andere afdeeling zijn, uitgenoo- digd om de Dinsdag a. s. in Den Haag te geven voorstelling van „Gewichtige dagen" bij te wonen. Door de commissie, belast met het voorbereiden van den bouw van een nieuw sociëteitsgebouw voor de leden van het Groningsche studentencorps, is een prijsvraag uitgeschreven. Een prijs van ƒ300 wordt uitgeloofd aan het ontwerp, dat het beste zal worden geoordeeld. Voor eenigen tijd is voor het doel een behuizing op de Grooto Markt aangekocht. In do eerste buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders van don Gooischen stoom tramweg, gistermiddag te Amsterdam gehouden, is besloten tot uitgifto van een 4-procents-obligatie- leening, groot 500,000, niet beneden 90 pet. De aflossing is bepaald op minstens 3000 'sjaars. Op de bij den gemeenteraad van Rotterdam ngekomen voordracht voor leeraar in do Neder- landsche taal- en letterkunde aan de H. B.-School met vijfjarigen cursus aldaar zijn geplaatst de hee ren A. J. G. Paardenkooper, leeraar te Middelburg, en B. Kat Pzn., leeraar te Zutfen. Met 28 tegen 16 stemmen besloot de raad tot aankoop dor hui zon, ter verbreeding van de Draaisteeg. Men schrijft uit Rotterdam aan het „TJtr. D'ol." dat Carlotta Patti den 20sten November zal optre den in een concert in het feestgebouw aldaar. Door wijlen mej. Van de Veen is aan het Ge reformeerd weeshuis en aan het oude- mannenhuis te Nijkerk elk 2000 gelegateerd. Dinsdag 15 November zullen de leden der verschillende Zeeuwsche vrijmetselaarsloges van Mid delburg, Goes, Vlissingon en Zierikzee te Middel burg bijeenkomen om een rouwloge te houden ter eere van de nagedachtenis van den overleden groot meester Prins Frederik. BUITENLAND. Frankryk. De „Figaro" verhaalt dat de verzoening tusschen Gambetta en Freycinet plaats had op een diner, waarop beiden door een jonge schoone intelligente vrouw waren genoodigd. Deze liet Gambetta rechts, Freycinet links van haar plaats nemen en sedert dien is de vrede gesloten. Freycinet, zegt hot blad, zal of minister van oorlog, èf gouverneur-generaal van Algerië of president van den Senaat worden. De Parijsche eleetriciteitstentoonstelling zal tot 17 November open blijven voor het publiek. De Kamer is gisteren bijeengekomen. De heer Louis Blanc wilde namens de uiterste linkerzijde eene motie toelichten, verklarende dat het oude reglement de nieuwe Kamer niet bond, maar de voorzitter wei gerde hem het woord te geven, waardoor een tumult ontstond, dat eene schorsing der zitting noodig maakte. Toen de werkzaamheden hervat werden, is de heer Gambetta met 317 van de 375 uitgebrachte stemmen tot voorzitter verkozen; 29 stemmen waren op den heer Brisson uitgebracht. Tot onder-voorzitter zijn gekozen de heeren Brisson en Philippoteaux. Daarna is de zitting gesloten. Uit Tunis wordt gemeld dat de Franschen "WoenBdag Kairouan bezet hebben zonder weerstand te ontmoeten. De opstandelingen zijn zuidwaarts gevlucht. De jaarlijksche openbare zitting der vijf acade miën van Frankrijk is Woensdag onder voorzitting van den heer Caro gehouden en daarbij is de prijs van 1500 fr. toegekend aan den heer James Dar- mesteter, voor eeno historische spraakkunst der Perzische taal. De twoejaarlijksche prijs van 20,000 fr. is toegekend aan den heer Désiré Nisard, voor zijne geschiedenis der Fransche letteren. De Fransche republikeinen rekenen dat bij de Senaatsverkieziagen de conservatieven slechts 9 van de 75 zetels zullen behouden. Duitsichland. De keizer is naar Mecklenburg vertrokken om te jagen; morgen, Zondag, keert Z. M. naar Eer lijn terug. De keizer is dus blijkbaar geheel her steld uit Baden Baden teruggekomen. Van de kei zerin blyven de berichten uit Baden gunstig luiden. Gisteravond waren 110 van de 397 verkiezin gen bekend; het centrum verkreeg reeds 22 zetels, de Fortschrittspartij 12, de secessionisten, natidüaal- liberalen en do volkspartij ieder 6, de conservatieven 3, de vrij-conservatieven 7, de Polen 2, de protest partij 3 en de particularisten 2 zetels. Uit de platte landsdistricten is nog weinig of niets bekend. Men meldt de aanstaande verloving van den erf-groothertog van Baden met de eenige dochter van den hertog van Nassau, prinses Hilda, nicht van de koningin van Zweden. Men zegt dat het jongste huwelijksfeest te Karlsruhe de aanleiding tot deze verloving is geweest. Oosteftr.-Hong. Monarchie. De koning van Italië heeft gisternamiddag de rijksministers ontvangen, en daarna den Cisleithaan- schen minister-president, graaf Taaffe, benevens de leden van zijn Kabinet en de te Weenen aanwezige Hongaarsclie ministers. Na van de revue terugge keerd te zijn, bezocht de keizerin de koningin van Italië. Hierna had in de apartementen van koning Humbert een déjeuner plaats, waartoe ook de Itali- aansche ambassadeur, graaf Robilant, genoodigd was. Na afloop ontving het koninklijk paar bezoek van de aartshertogen Karl Ludwig en Otto. Vervolgens reed het koninklijk paar uit; zijn eerste bezoek gold de weduwe van baron Haymerle, wie de vor stelijke personen hunne innige deelneming met haar verlies betuigden en bij wie zij een kwartier ver toefden. Onmiddellijk daarna kwam ook de keizerin bij de weduwe om nog eens mondeling hare deel neming uit te spraken. Het Italiaansche koninklijk paar bracht inmiddels can do verschillende te Weenen aanwezige aartshertogen een bezoek. Te één uur verschenen de heeren Depretis, Mancini en do kabinetschef Bianchi in het departement van buitenlandsche zaken, waar zij met de afdeelings- chefs Kallay en graaf Welkenstein een vol uur confereerden. De heeren Kallay en Wolkenstein brachten na afloop dea ministers een contra-bezoek, waarna graaf Andrassy hen bezocht en een kaartje voor don koning en do koningin achterliet. In den loop van den voormiddag brachten ook nog de Fransche ambassadeur, graaf Duchatel en de Ser vische gezant, dr. Kristic, hunne kaartjes voor den koning en do koningin, en onderhielden zich achter eenvolgens met de Italiaansche ministers. Graaf Duchatel heeft ook een condoleantie-bezoek aan de weduwe van baron Haymerle gebracht. Ter waarborging van do veiligheid der vorste lijke personen zijn o. a. 20 Italiaansche detectives te Weenen aangekomen voor speciale bewaking van het keizerlijk paleis tijdens het bezoek van den koning. Voor koning Humbert en zijne echtgenoote zjjn in het paleis te Weenen 16 kamers beschik baar gesteld. De salon der koningin is met blauw satijn behangen, de slaapkamer met rose satijn, die des konings met violet fluweel. Voor het diner van gisteren waren 130 invitaties gedaan, Yoorhet concert 360. Turkije. In de fiaanciëele commissie verklaarden de Turk- sche commissarissen gisteren dat de Porte aan de Europeesche fondsenhouders 100,000 t. p. zon af staan van de tienden en rechten op tabak, en, in plaats van de schatting van Cyprus, indien deze bleek voor afstand niet vatbaar te zijn, een equi valent zou geven, betaalbaar door de Ottomanische Bank. De heeren Valfrey en Bourke drongen er op aan dat de Porte 200,000 t. p. zou afstaau, maar de Turksche oommissarissen bleven dat weigeren. Telegrammem PRETORIA, 28 October. Het besluit van den Volksraad, waarbij de gesloten conventie wordt be krachtigd, is vergezeld van een uitvoerige resolutie, houdende betuiging van ontevredenheid over de be palingen der overeenkomst, on de verklaring dat de Volksraad zo bekrachtigt om bloedvergieten te ver mijden en in het belang der welvaart van geheel Zuid-Afrika. De Volksraad noodigt aan het slot de regeering der Boeren uit de resolutie aan de be vriende mogendheden mede te deelen. BERLIJN, 28 October. De opgewondenheid van den verkiezingsstrijd duurde gisteren den ganschen avond en een goed deel van den nacht voort. Troe pen van honderden personen trekken tot vier uren (leMenstreerenile door de straten. Bijzonder gaven de anti-semiate» luakt a-an hunne verontwaardiging, dat zij geen enkelen candidaat hadden weten te doen zegevieren. Er hebben zelfs arrestaties plaats gehad. De deelneming aan de verkiezing is sedert 1849 nog niet zoo groot geweest; door elkander nam overal 80 precent des kiezers aan de stemming deel. In 't geheel werden 88,000 stemmen voor de Fort schrittspartij en 48,000 voor de anti-Fortschrittspartij uitgebracht; voorts 30,000 voor de soeialislen in Berlijn. Uren lang stonden voor de bureolen der dagbladen duizenden van menschen tot 's avonds halftien, toen de eerste uitslag bekend werd. Om het Centralhotel, waar het hoofdcomité der Fortschrittspartij zitting had, moest de politie ter bescherming der anti-semieten een wacht opstellen. Vóór het bureel van het „Berliner Tageblatt", waar circa 6000 personen op de straat verzameld stonden, moest een piket rijdende politie-dienaren de orde bewaren. Onder de liberalen heerscht heden groote vreugdezij rekenen op een aanwinst van 30 zetels. WEENEN, 29 October. De schouwburg was gister avond met een zeer voornaam publiek gevuld. De opera-voorstelling werd door het corps diplomatique en de Italiaansche ministers in groot gala en de grootwaardigheidsbekleeders bijgewoond. Even na zeven uren verscheen het hof. De keizer begeleidde de koningin van Italië, de koning van Italië was de cavalier der keizerin. Op hen volgden de kroonprins en de kroonprinses, de aartshertogen en de aarts hertoginnen. Bij do komst en bij het vertrek werden de vorstelijke personen door een tallooze menigte met geestdrift toegejuicht.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2