Vïij ,g 33 October. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 20 October, bladz. 8184. 1\ LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Konuners.#.05. F11 IJS DEE AD VERTEN TIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEK, 29 October. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. M. Van 't Hoff, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, got.: „Over Carbolintoxicatie". Naar wij vernomeD, zal de Leidsche Zang- verecniging Caecilia op Dinsdag den 29sten Novem ber a. s. in de Stadszaal eene uitvoering geveD, met medewerking van mej. Adèle Asmann, de reeds van vroeger hier bekende altzangeres. Door den heer A. Zwanenburg alhier is met gunstigen uitslag examen afgelegd ter verkrijging van de akte voor do Hoogduitsche taal, lager onderwijs. Officieel wordt ons thans uit IJmuidcn gemeld dat de „Willem Barondsz" gisteravond om kwart voor zevenen te IJmuideu is binnen geloopen. Door den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Sassenheim is het volgende 12-tal vau predikanten geformeerd: G. Aalbers te Pumerende, D. Beeckman te Breda, H. J. Bergsma te Druten, S. S. Damsté te Wierden, H. J. Dingemans te Irnsum, P. W. Van Doorn te Drachten, R. H. Drijbor to Die ver, H. Fortuyn te Goor, H. Hoog te Voorsehoten, N. Kamp te Noordijk, A. Klinkenberg te Sybrandi-Buren en A. J. P. W. De Wilde te Beilen. Een onlangs in verschillende bladen voor komend bericht uit de gemeento Alphen was niet juist. B. en Ws. hadden niet voorgesteld om uit breiding der verlichting, maar alléén de burgemeester, daar de wethouders er tegen waren. Het voorstel van den burgemeester strekte, aangezien de finan- tiëele toestand der gemeente zeer gunstig was, tot vermeerdering van lantaarns en wel van 's Molenaars tot aan Hazerswoudo en van Gouwslnis totZwam- merdamde kosten waren begroot voor het oprichten op p. m. f 1000 en voor jaarlijkscho verlichting p. m. f 400, welk voorstel werd verworpen met 6 tegen 4 stommen. Tegen stemden do beide wethouders. Daarop is aangenomen met algemeene stemmen een voorstel van don wothouder A. Oosthoek om de 15 opcenten geheven op do personoele belasting te royeeren. Dus: geon meerdere verlichting door lantaarns, maar wel van lasten. De gemeente Alphen heeft, zoo schrijft men ons verder, waarlijk geen klagom dat er niet genoeg licht is; er zijn 14 gas- en ruim 30 petroloum-lantaarns. Vergeleken bij andere platte landsgemeenten, maakt zij zelfs een goed figuur en behoeft zij niet in een satyre's licht gesteld te worden. Bij den gemeenteraad van Gouda is ingeko men een nader adres van don heer J. Muller, archi tect te 's-Gravenhage en technisch directeur der IJsel-Stoombootmaatschappij, met verzoek om con cessie voor den aanleg en de exploitatie eener stoomtramlijn van Gouda over Waddingsveen, Reeu- veijk, Boskoop, Hazer3woude, Benthuizen, Zegwaard, Zoetermoer, den Leidschendam en Voorburg naar 's-Gravenhage, met een zijtak van den Leidschendam over Stompwijk en Zoeterwoude naar Leiden. Door do erven van wijlen don heer H. A. Bultman to Haarlemmermeer is aan de Maatschappij van Weldadigheid geschonken een aandeel, groot f 100, in de door die Maatschappij in 1864 gesloten rentelooze loening. Ter benoeming tot leeraar in het handtee- kenen en boetseeren aan de burgerdag- en avond- school te Leeuwarden zijn voorgedragen de heeren J. Rubberman, benoemd leeraar aan de rijks j hoogere burgerschool aldaar, en A. J. Nieuwen- huis te Leiden. Blijkens do#r de regecring ontvangen bericht zijn op de internationale tentoonstelling van elec- triciteit te Parijs de volgende onderscheidingen aan Nederlandscho inzenders toegekendeen eere-diploma aan de administratie van de Rijkstelegraaf; een diplome de coüpération aan Teylcrs Genootschap te Haarlem, dr. J. J. Bosscha te Delft cn deAmster- damsche brandweer; een gouden medaille aan dr. P. J. Kaiaer te Leiden; een zilveren medaille aan H. Olland te Utrecht en N. Van Wetteren te Haar lem; een bronzen medaille aan C. Mirandolle to Rotterdam, M. A. Mills te Amsterdam, W. H. Jacobs te Haarlem, Croon Co. te Amsterdam, en Wisse Piccaluga te 's-Gravenhage. Door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 29 October a. a. is bepaald, wordt mede eene brievenmaal ver zonden naar Padang. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de exploitatie van den stadsschouwburg voor zes jaar (18821888) gegund aan de Ycreeniging „het Nederlandsch Tooneel". De heer F. Lion Cachet schrijft aan het Hdbl. dat er ook in Zuia-Afrika een gedecoreerde is met het Metalen Kruis, nl. dr. P. E. Faure, predikant aan den Wijnberg "by Kaapstad. Afrikaner van ge boorte, studeerde h|j in 183031 hier te lande in de theologie en maakte als student den ticndaagschen veldtocht mede. Oud-strijders zullen zich misschien zijner nog wel herinneren, en dat dit herinnerings feest door hem werd medegevierd, lijdt volgens den heer Cachet geen twijfel, want het Metalen Kruis siert bijna altijd zijn kleed. Bij het te Utrecht gehouden examen voor akte A van hot middelbaar onderwijs werd toe gelaten de hoer J. Van der Togt van Enschedco. Dr. J. H. Kroon, van 1858 tot 1 Nov. 1880 inspecteur van het lager onderwijs in Gelderland, is in den ouderdom van 77 jaren te Zutfen overleden. Tot luisterrijke viering van het 25-jarig jubel feest van den Commissaris dos Konings jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, in Noord-Brabant, wordt in overleg met de feestcommissie te 's-Bosch het noodigo voorbereid. Het huldeblijk van Noord Brabant's ingezetenen, bestaande in een prachtig tafelmiddelstuk, zal den jubilaris op donlstenNov e. k. worden aangeboden in de voor die gelegenheid smaakvol versierde groote zaal van het gouverne mentsgebouw. De feestrede zal worden uitgesproken door het lid der Staten, den heer J. H. A. DiepeD, van Tilburg. Z. M. heeft de officieren van gez. 2de kl. bij de zeemacht L. I. Van Coevorden en dr. P. G. J. Vogelpoel, met 1 Nov. a. s., bevorderd tot off. van gez. lsto kl.; aan den lsten luit. jhr. L. Engelen Van Pijlsweert, van het reg. grenadiers en jagers, op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij het afdeslingsonderzoek van hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) der Staatsbegrooting voor 1882 verklaarden verscheidene leden dat dit hoofd stuk op hen den indrnk had gemaakt van niet met de vereischte nauwgezetheid door don minister te zijn nagegaan en betreurden zij dat de mem. van toelichting op meer dan ééne plaats nog de sporen draagt van den vfoegeren titularis afkomstig te zijn Nagenoeg algemoen was men van gevoelens dat de minister niet reeds dadelijk na zijn optreden had mogen terugkomen op de door de Kamer ten vorigen jare genomen beslissingen betreffende de verhoo gingen op dit hoofdstuk. De finantiëele bezwaren die toen daartegen bestonden, zijn nog van kracht. Telen meenden ook dat als er van verhoogingen sprak© was, deze niet aan de diplomatie, maar in de eerste plaats aan het coeculaatwezen moesten ter goede komen. In verschillende afdeelingen werd gevraagd welke de inzichten van den minister zijn ten opzichte der buitenlandsche handelspolitiek. De commissie van rapporteurs doet opmerken dat dit gevoelen althans gedeelteljjk reeds gebleken is uit het verslag over handel en nijverheid te Berlijn gedurende 1880, voorkomende in de verzameling van consulaire ver slagen. Voorts wenschte men te vernemen door welke der twee mogendheden, Nederland of Frank rijk, het initiatief is genomen tot het onderhande len over een nieuw handelstractaat met laatstge noemd land en of men gunstige verwachtingen omtrent den uitslag dezer onderhandelingen zou mogen koesteren. Verder werd gevraagd of de bemoeiingen der Ned. regeoring tot opheffing der surtaxe inNoorö- Amerika reeds tot eenig resultaat hebben geleid, vooral met het oog op do optreding van een nieuwen president; - of er uitzicht bestaat op het spoedig sluiten van een handelstractaat met Japan, wat men voor Nederland van zeer groot belang achtte J en of er niets naders bekend is omtrent eene even- tueele opzegging van het Duitsch-Belgisch handels tractaat door Duitschland. Men hoepte dat deze minister het nog bestaand tractaat met Duitschland tot wederkeerige uitlevering van vreemdelingen in overeenstemming zou weten te brengen met de bepalingen der wet van 6 April 1875. Ia eene afdeeling achtte men eene overeenkomst met Duitschland betreffende het waarborgen van het auteursrecht niet ongeraden, al erkende men dat de voordeden er van oneindig grooter voor Duitsch land dan voor Nederland zonden zijn. Verder werden inlichtingen gevraagd over den stand der onderhandelingen betreffende het door Duitschland verlangde kanaal tusschen Rijn en Maasover 's ministers meoning ten aanzien van het middel van arbitrage tot oplossing van inter nationale geschillenover het resultaat der te Cairo gehouden zittingen van de internationale commissie tot herziening van het reglement op de rechterlijke organisatie in Egypte en over de gezindheid tot toe nadering bij de Venezuelaansche regeering. Hulde werd gebracht aau den minister op wiens initiatief de internationale visschorij-conferentie was saamgeroepen. Ongunstig werd geoordeeld over de verhooging ten gevolge van het overbrengen der uitgave van de consulaire verslagen bij dit departementover de ver hoogingen voor het aanstellen van een gezantschaps secretaris te Rome en over de rangverhooging van het hoofd der missie iu Turkije. Het terugkomen op de aanstelling van een diplomatiek agent in Rumenië maakte in het algemeen een onaangenamen indruk. Hulde werd gebracht aan den ijver onzer conculairo agenten en aangedrongen in het belang van den han del op uitbreiding van het getal bezoldigde consuls. Tegen de verhooging van f 2500 voor de oprichting van een monsterkamer te Warschau hadden vele leden bezwaar. Gemengd Nieuws. Heden gedenkt de heer J. Kromwijk de 20-jarige vervulling zijner betrekking als stedelijk aangesteld noodiger ter begrafenis alhier. Door de politie alhier is togen G. Van E. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van geld ten nadeele van haren patroon R. in do Maars- manssteeg gepleegd. Slechts drie maanden aldaar ia dienst, heeft zij, behalve enkele goederen, voor een bedrag van ongeveer f 35 ontvreemd, en wel uit eene secretaire door openschuiving eener lade. Reeds een 20-tal houders van tappe- rijen alhier moeten, naar gemeld wordt, te kennen gegeven hebben geen vergunning te zullen vragen cn dus op te houden met tappen, uithoofde van het hooge vergunningsrecht;.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1