g&geeBS&azs&r* Aan den heer W. T. Werst te Amsterdam is op zijn verzoek vergunning verleend om gedurende een paar avonden per week gebruik te maken van een lokaal in het gebouw der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen aldaar tot het houden van een cursus in de stenographic. -- In «le volgende maand zullen te 's-Hage onder voorzitterschap van baron Gericke Yan Her wijnen, buitengewoon gezant en gevolmaohtigd minister bij het Belgische hof, de examens tot toe lating in het Nederlandsche corps diplomatique worden gehouden. Do werkzaamheden van de internationale conferentie tot regeling van de visscherij op de Noordzee zullen deze week ten einde loopen. Z. M. heeft: 1°. den majoor IJ. Riethagen, van het 6de reg. inf., op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1600 's jaars, en 2°. aan den majoor Riethagen, voornoemd, den rang verleend van lnit.-kol.; - be noemd tot secretaris bij den Raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren den heer A. H. J. C. Telders, thans commies aan het kabinet des Konings; - den kapt. R. Yan Dam, van het 1st© regiment vest.-art., op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1300 's jaars; - den kolonel R. A. W. Sluiter, comm. van het 2de reg. vesting-artillerie, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1774 's jaars; - benoemd tot ridder der orde van den Gomden Leeuw van Nassau den heer Delofortrie, notaris te Brussel. Gemengd Nieuws. To en gi s t er a v o n d de b ek e n d e T. V., sjouwer, wonende in de Doelensteeg, in besohonken toestand te huis kwam, joeg hij eerst, zooals reeds meermalen geschied is, zijn vrouw de deur uit. Ver moedelijk denkende dat zij bij een der buren was ingevlucht, liep hij aldaar de kamer op en mishan- dolde den bewoner, een 60-jarig man, door hem te schoppen en te slaan. Ingeroepen politiehulp ga aanleiding dat hij in verzekerde bewaring werd ge nomen, bij welke gelegenheid hij de agenten van politie slagen en schoppen heeft toegebracht en een hunner zelfs in den vinger heeft gebeten. Hedennamiddag tegen halfdrie voer een schipper met zijn vaartuig door het Gangetje, waar zijn boom uitgleed en hij zelf dientengevolge voorover in het water viel; daar er een tweede persoon op het dek was, werd het onheil spoedig opgemerkt en de drinkeling weder op het vaartuig gebracht. Op den Moerweg, een zijpad langs den Loosduinschen weg, onder Den Haag, is Zaterdag nacht door brand aanzienlijke schade aangericht in de aldaar zich bevindende, met broeiramen ge vulde gebouwtjes. Het is gebleken dat de brand gesticht is door den knecht van de eigenaresse, die reeds dien avond van denzelfden bediende, ten ge volge van een twist, met een pook een vrij zware wonde aan het hoofd had bekomen. De brandstich ter is gearresteerd. De schade wordt op 2000 geschat. Sarah Bernhardt is gisternamiddag te Rotterdam aan het station Beurs aangekomen; de trein had te Esschen een kwartier vertraging gehad door het breken van een as van een eerste-klasse- rijtuig. Zij ontving eonige prachtige bouquetten, o. a. een van den heer Ebeling namens de afd. Rotterdam van het Tooneelverbond, een van den heer Brown van Streefkerk namens het Ned. Tooneel en een van den heer Yeder, namens do commissarissen van de Sociëteit „Harmonie". huwelijksleven kan medebrengen, genoegzaam over wogen te hebben, worden die trouwlustigen soms te schielijk door Hymens kluisters verbonden. Niet alzoo D. Dijkema, oud 61 jaren, en Trientje Gooyen, oud 65 jaren, beiden wonende te Woltersum. Hunne eerste kennismaking teekent van voor omstreeks 30 jaren. Wanneer zij hun engagement sloten is minder bekend, dan wel dat hun huwelijk steeds werd uitgesteld om redenen waarvan men sommige zou kunnen gissen, maar „gissen doet missen", en daarom is het beter die gissingen maar niet mede te deelen. Eindelijk zijn de beletselen, om tot het huwelijk over te gaan, voorgoed uit den weg geruimd; althans de vorige week zijn ze „aangeslagen" en Zondag 11. heeft de eerste afkon diging van hun voorgenomen huwelijk plaats gehad. Dat hun genomen besluit indezen hen nooit beronwe! Dezer dagen had de directie van het Drury Lano Theater te Londen eene advertentie geplaatst, waarin zij bekend maakte dat zij hon derd jonge vrouwen voor eene pantomime noodig had, die „jong, welgemaakt en aanvallig" moesten zijn. Er werd bijgevoegd dat niemand, die aan die vereischton niet voldeed, zou binnengelaten worden. Op den aangewezen avond waren ongeveer duizend jonge vrouwen en meisjes voor de deur van het theater bjjeen. De deur ging eindelijk open, maar toen er 150 binnengelaten waren, werd zij weder gesloten. Vel ergernis en spijt bieren de overige nog een tijd lang wachten, lang genoeg om een aantal der binnengelatenen, die afgekeurd waren, weder naar buiten te zien komen. Zij werden met veel gelach begroet. In het dorp Sahamtoney, in Norfolk, heeft Donderdag een vreeselijke moord plaats ge had. Zekere Stebbings randde op den publieken weg een twaalfjarig meisje, Brett genaamd, aan, en vermoordde haar daarna. De moordenaar was Woensdag te voren pas uit de gevangenis ontsla gen na een veroordeeling wegens mishandeling eener door hem aangerande vrouw. Rechter Hawkins, in Old Bailey, heeft John Henry Nye, die zijn moeder gedood had, tot acht jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Twee belangrijke diefstallen heb- ben te Rijssel plaats gehad. Een kassiersbediendo heeft zich met 150,000 fr. en de administrateur eener bouwonderneming met 120,000 fr. uit do voe ten gemaakt. In den nacht ranl9op200ctoberheeft het op de Engelsche kust weder vrij hard gestormd, ditmaal uit het oosten en zuidoosten; verscheidene schepen hebben schipbreuk geleden. Bij den voorlaatsten storm zijn op do Schotsche kust 31 visschersvaartuigen ter waarde van 10,000 pd. st. vergaan en 167 menschenlevens zijn daarbij te betreuren. De lord-mayor van Londen heeft een inschrijviug voor de slachtoffers geopend. Op den Midland-spoorweg in Engeland, in de nabijheid van Leicester, kwam een expres-trein door het verkeerd staan van een wissel op een spoor, waar hjj niet wezen moest en reed in volle vaart tegen een stilstaanden kolentrein aan. Do voorste drie wagens werden verbrijzelddrie perso nen, waaronder twee vrouwen, kwamen om en velen werden gekwetst. Een vermogend Italiaan, demarkgraaf Pareto, dezer dagen te Neuilly overleden, heeft 200,000 franken gelegateerd aan de stad Eisleben, ter eere van Luther, die aldaar geboren is. BUITENLAND. Ter uitvoering van art. 23 der drank wet, zijn de rijksgestichten Ommerschans en Veen- hnizen aangewezen als rijkswerkinrichting waarin herhaaldelijk wegens dronkenschap veroordeelden kunnen worden geplaatst. Te Reek (N.-B.) zijn 1 2 boerenwoningen verbrand. In eene der woningen zijn 12 runderen, 8 varkens en 2 paarden omgekomen, terwijl een kind van 10 jaar, dat nog een schaap uit den stal wilde halen, door een zwaren balk werd getroffen, hevige wonden bekwam en een half uur daarna overleed. Bij het vellen van boomen te Udenhout viel een boom op een 80-jarigen grijsaard, die zóó zwaar gekwetst werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Oude liefde roest niet. - Heeft Cu pido soms de harten van jongelingen jonge dochter gewond, heel spoedig wordt dan vaak een engage- float bekend gemaakt en zonder de zorgen, die het Frankryk. In den „Cirque Fernando" te Parijs werd Zondag een vergadering van radicalen gehouden, om over de zaken van Tunis te spreken. Billin voerde het woord en herhaalde al de beschuldigingen, welke door de ansigente bladen tegen do regeering worden ingebracht. Zijne rede maakte op de hoorders den indruk, dat de oorlog tegen Tunis vroeger had moeten beginnen. Met bijna algemeene stemmen nam de vergadering een motie aan, houdende verzoek aan de Kamer om onmiddellijk over te gaan tot een veelomvattende enquête met betrekking tot dien oorlog. Mocht uit de enquête blijken dat de grondwot geschonden en verraad tegen het land gepleegd is, dan zal - zoo luidt de motie verder - de Kamer moeten besluiten de ministers en hunne medeplich tigen in staat van beschuldiging te stellen, daar zij verantwoordelijk zijn zoowel wat hunne personen als wat hunne bezittingen betreft. De werkliedenpartij was ook vergaderd, in de „Salie Grafford". Daar werd een motie aangenomen, houdende verklaring dat de partij van den werkenden stand zich afzondert van de burgorij en deze bestrijden zal, omdat zij tegenover het recht en het volk schul dig is aan den oorlog in Tunis. Spanje. De minister van financiën heeft machtiging gevraagd om met de houders van 3-pcts.-fonds, die alle schuld tot een eenig 4 pet. willen gebracht zien, te onderhandelen. Dezelfde minister heeft bij de Kamer de begroo ting voor 1882 ingediend. Zij wijst een klein over- sohot aan. De minister stelt voor het tarief traps gewijze te verlagen en de snrtaxe op sommige pro ducten ten bate van Spanjes voortbrengselen te behouden. Aangaande de schuld stelt de minister voor in 1882 14 en 12 pet. te betalen van de ver schillende schuld, overeenkomstig de wet-Salaverria. Hij zal supplementoire kredieten vermjjden en con stateert dat het budget van 1880 een tekort aan wees van 9 millioen en van 1881 een van 106 millioen. Hg zal de schulden der schatkist liqui deeren, die tegen het einde van 1881 eene som va» 315 millioen zal bereikt hebben. De grondbelasting wil hij bepaald zien op 16 pet. Deze belasting zal 166 millioen opbrengen. Voorts wil hij de korting van de bezoldiging der ambtenaren tot 10 pet. terugbrengen en een belasting op de huurwaarde invoeren. Groot-Brltannlë. Gladstone is weer geheel hersteld. Hij stond Vrjjdag op zijn gewoo» uur op en volgde zijn gebruikeljjken leefregel. Hjj zal echter voorloopig nog niet naar Londen komen, zoodat een ministerraad, tegen 6 Nov. te houden, zonder hem zal plaats hebben. De raad der houders van buitenlandsche obli gatie» te Londen heeft bericht ontvangen uit Caracas van 1 October met eene som van 7153 p. st. ia wissels op Londen ter betaling van de coupon der geconsolideerde schuld van Venezuela, die op 15Febr. 1882 vervalt. Oostonr.-Hong-. Monarchie. Te Sofia heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen de militairen en burgers, die weigerde» 17,000 franken aan belasting op te brengen ter goedmaking van een verduistering dier som door enkele ambtenaren. Tachtig personen werden ge arresteerd. Vcreonigde Staten. Ten gevolge van langdurige [droogte heeft men te Nieuw-York gebrek aan water. Er was Vrijdag nauwolijks voorraad voor drie weken in de vergaarkommen en men zag met verlangen naar regen uit. De stad was in wolken stof gehuld, daar alle besproeiing moest gestaakt worden. In de vallei der Opper-Mississippi daarentegen leed men onder overstroomingen. Tusschen St.-Lonis en Keokuk in Iowa was het spoorwegverkeer er door gestremd en er was vsel schade aangericht. Telegrammen. DEN HAAG, 25 October. Z. M. heeft mr. J. Van Outeren, oud-president der opgeheven Leid- sche rechtbank, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. WASHINGTON, 24 October. De Senaat heeft de benoeming van den heer Morgean tot minister van financiën bekrachtigd. De heer Patrick Fort, van de Nieuw-Yorker „Irish World," doet een beroep op de vrienden van Ierland, om meer contributiën te verkrijgen. Hij zegt dat 60,000 dollars reeds door dit kanaal aan de landliga is toegekomen, maar dat het toch nog slechts een druppel in de emmer is. De opbrengst in Amerika is in de laatste dagen sterk verminderd. Meer dan 35,000 acres zijn op het oogenblik door de Mississippi-rivier overstroomd. WEENEN, 24 October. Het is thans zeker, dat ook Koningin Margaretha van Italië hier komt en wel op persoonlijke uitnoodiging van den Keizer. Volgens de „Montagsrevue" kan men staat maken op de benoeming van onzen tegenwoordigen gezant te Petersburg, graaf Kalnoky, tot minister van buitenlandsche zaken voor de vereenigde Rjjken. BERLIJN, 25 October. Hedenvoormiddag, even na 9 uren, is de keizer in den besten wolstand hier teruggekeerd. BRUSSEL, 25 October. Bij do heden hier 'ge houden gemeentelijke verkiezingen hebben de candi- daten der liberale vereeniging met eene meerderheid van 550 stemmen de overwinning behaald. Ook te Gent hebben de liberalen gezegevierd.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2