Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6653. Diasdag 25 October. A". 1881. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franto per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ,/^l.OS. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. L,EI»ENf, 24 October. Er bestaat gelegenheid tot verzonding der cor respondentie naar Ned. Oost-Indië door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste hnslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 29sten October a. s., des morgens te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterljjk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Van enkele woningen alhier wapperde heien de vaderlandsche driekleur, naar aanleiding van het feest dat heden door de Vereeniging het Metalen Kruis te Amsterdam gevierd wordt, waarheen zich ook hedenmorgen de leden der Leidsche afdeeling begaven. Daartoe hadden zij zich vooraf in het café Eigenzorg aan den Stationsweg vereenigd, waarna ze zich in optocht, voorafgegaan door de muziek van het 4de reg. inf. en gevolgd door een vrij aanzienlijke menigte, naar het station begaven, waar eveneens onze vlag hoog in de lucht hare banen ontplooide. Na eenigen tijd daar op het perron ver toefd te hebben, kwam de trein in het gezicht, waarin ook reeds de oudstrijders van de verschil lende plaatsen tusschen Rotterdam en hier hadden plaats genomen. De muziek deed zich opnienw hoorei), handdrukken tusschen de komenden en met hen verder gaanden werden gewisseld en weldra aanvaardden allen, onder Inide hoezees van hen die als belangstellenden aanwezig waren, den tocht naar de feestvierende hoofdstad des rijks. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 12 tot en met 16 Sept. Bp de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 44, ƒ22.50, f 4.50 en 2.30; de laagste 42, ƒ21.50, ƒ4.30 en ƒ2.15. Door mej. A. Ph. C. Van Tussenbroek is aan 's ryks universiteit te Utrecht met goed gevolg het propedeutisch examen in de medicijnen afgelegd. Naar het Vad. verneemt, hebben de onder handelingen tusschen ons land en Frankrijk over het handelstractaat een gunstigen loop genomen, zoodat zy waarschijnlijk spoedig zullen geëindigd zijn. Op Terschelling zal eerlang in het nieuwe wachthuis voor de zeelieden een gedenksteen worden geplaatst voor den Terschellinger Poolvaarder Willem Barendsz. De kosten worden gedragen door een der bewoners van het eiland. Op eene te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen der Geldersehe en Hollandsche Maatschappijen van Landbouw is in beginsel besloten te trachten, in 1883 hier te lande eene internationale tentoonstelling van vee en zuivel te honden. Het feest, dat namens een tal van Utrechtsche ingezetenen aan de Metalenkruisridders aldaar zal worden aangeboden, is thans op 3 Nov. a. s. be paald. Het zal bestaan in een plechtige bijeenkomst in het gebouw veor K. en W. aldaar en in een diner in Tivoli. De Staatscourant van heden meldt dat te beginnen met 1 Nov. a. s., gelegenheid bestaat tot het overmaken van gelden, door middel van post wissels, tusschen Nederland en verscheiden plaatsen aan de Kaap de Goede Hoop. Het stoomschip „Prins Alexander" vertrok Zaterdag van Amsterdam naar Ned.-Indië en de „Rotterdam" naar Nieuw-York; de „Voorwaarts", 10 September van Amsterdam vertrokken, arriveerde Vrijdag te Batavia. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester der gemeente Valkenburg R. F. C. De Bruyn en der gemeente Zoeterwoude mr. H. Hemmingson; HDS. adj.-generaal den luit.-gen. G. M. Verspyck, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, in den Nederlandschen adel verhevenaan den heer J. G. L. J. Van Romondt. hebber van het eiland Bonaire benoemd den heer J. H. W. Gravenhorst, thans gezaghebber van het eiland Saba. Gemengd Nieuws. Gisteravond tegen halfelf ontstond in een herberg in de Molensteeg een hevige twist; nadat een der deelnemers daaraan het huis had verlaten, sloeg hij eenige glasruiten stuk, waarop zich de kastelein en andere personen naar buiten begaven en hem te ljjf gingen, ten gevolge waarvan eene algemeene vechtpartij ontstond, welke zoo hoog liep dat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Op Rapenburg te Amsterdam is een man van een steiger gevallen en op de plaats doodge bleven. Door de politie te Rotterdam is een Duitseher, wiens uitlevering ter zake van bedrieglijke bankbreuk door de Pruisische regeering gevraagd was, aangehouden en naar het huis van arrest over gebracht. Dat de buitenkansjes de wereld nog niet uit zijn, ondervonden deze week de neefjes van den onlangs te Goes overleden J. K., een man, die steeds voor zeer arm doorging en de laatste maand voor rekening van het armbestuur in het gasthuis werd verpleegd. Men heeft thans een som van ruim 5400 gevonden, die hij zjjn gelukkige erven nalaat. Te't Meer nabij Heerenveen heeft bij den landbouwer D. De Haan een brutale diefstal plaats gehad. De dief of dieven hebben het raam in de voorkamer opgeschoven en uit het kabinet na verbre king der afsluiting, uit een laatje weggenomen een gouden horloge met ketting en signetten, benevens ruim 100 rijksdaalders en 15 gouden Willems. Men vermoedt dat in den avond onder het melken de diefstal is gepleegd. De directie van de stoomvaartmaat schappij „Nederland" heeft per telegraaf naar Batavia order gezonden, om onmiddellijk van daar een stoom schip uit te zenden om de schipbreukelingen op te sporen; de „Madura" is Zaterdag te dien einde vertrokken, tevens op reis naar Amsterdam. Volgens de „Liverpool Journal of Commerce" had de „Koning der Nederlanden" een kostbare lading aan boord. Het verlies voor assuradeuren door het verongelukken van gemeld stoomschip zal vooral in Londen, waar een groot deel der lading verzekerd is, zeer groot zijn. Bij de avenue de Neuilly te Parijs haalde iemand Vrijdag-avond een revolver uit zijn zak en schoot daarmede op een voorbijganger onder den uitroep: „Tiran, het gerecht van het volk treft ul" De voorbjjganger, een vreemdeling, werd niet getroffen, maar de ander, die meende hem te hebben gedood, schoot zich zelf in den mond; hij werd slechts licht gewond. Men arresteerde hem en het bleek dat men met een 23-jarigen krankzin nige te doen had, die op den voorbjjganger had geschoten, in de meening dat hij Gambetta was, dien hij gezworen had te zullen dooden. In de Champs-Elysées werd denzelfden avond iemand door den electrischen tramway overreden en letterlijk in tweeën gesneden. De politie te Nieuw-York heeft onder de lading van twee Engelsche koopvaardijschepen een groote hoeveelheid dynamiet ontdekt. Uit het onderzoek is gebleken dat die gevaarlijke lading daar gebracht was door de Fenians, die voornemens zijn de geheele Engelsche vloat op die wijze te vernielen. De stoomboot „Clan Macduff", van Li verpool naar Bombay, iB Donderdag-avond op de kust van Wallis gestrand; 39 man der equipage zijn omgekomen; slechts 3 werden gered. Bij een spoorwegongeluk in Wiscon- sia werden 25 personen gewond. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het door n geschrevene in het Leidsch Dagblad N°. 6652 neem ik nogmaals de vrijheid om eenige plaatsruimte te verzoeken. De deor u medegedeelde bijzonderheden omtrent de door u ingewonnen inlichtingen bij de politie nopen my tot eenige verklaringen om der waarkeid wille. Eerstens en wel in hoofdzaak wat betreft het gevangen zetten. Het door mjj bedoelde knaapje werd tot ongeveer 5 uren 's namiddags gevangen gehouden in de politiewacht. Toen heeft men het jongske opgesloten in een donker hok. Het kind heeft daar zoo te keer gegaan (gehuild en ge schreeuwd) dat men het niet langer aandurfde en het kind overbracht naar zijne vorige gevangenis: de wachtkamer der agenten. De overige jongens hebben den ganschen dag in het hok gezeten. Harte- veld die met twee myaer knechts naar het bareel ging, hoeft, toen ook hg werd opgesloten, by de jon gens gezeten achter slot en grendel. En nu het met geweld verwijderen van den knaap. De bedoelde Harteveld, die met my dit stokje heeft onderteekend, verklaart dat hg er niet aan heeft gedacht het kind met geweld te verwyderen; zelfs heeft hg, toen ik hem verzocht naar het bureel te gaan, mg moeten beloven kalm en niet driftig te zyn. Toen hy vroeg den commissaris te spreken en Schreuder vernam dat het weder om het kind te doen was, heeft hjj hem zeer slecht behandeld en hem de dear uitgegooid. Hy liet zich daardoor niet afschrikken, liep weder naar binnen en toen het kind ziende, zeide hy„kom Bernard, geef mg een hand." Op dit gezegde werd hij door Schreuder ge vangen gezet. Harteveld werd, toen hy een half uur gezeten had, losgelaten en is toen wel verre, zooals n beweert, Mynheer de Redacteur, te begrypen dat hy verkeerd had gehan deld, weder naar binnen gegaan en verlangde van den hoofdcommissaris dat deze proces-verbaal zoude opmaken van de willekeurige handelwyze door den agent Schreuder jegens hem gepleegd. De commis saris weigerde. Den volgenden morgen begaf Harte veld zich weder naar het politiebnreel en eischte opnieuw procos-verbaal van het gebeurde. Eerst, toen hg den hoofdcommissaris te kennen gaf dat hy zich naar Den Haag zou begeven als deze bleet weigeren, voldeed deze aan zyn verzoek. Het proces verbaal werd opgemaakt en geteekend. Harteveld zal alles doen wat in zyn vermogen is om te zorgen dat dit proces-verbaal niet wordt ver nietigd, maar dat de zaak worde onderzocht. Ten slotte moet ik verklaren dat ik, toen Schreu der des avonds 9 uren het kind terugbracht, hem niet zeer vriendelyk heb bejegend. Men kan de redenen begrijpen. "Wat ik tot den hoofdcommissaris en den inspecteur zeide, wil ik openlyk herhalen. Des namiddags halfzes met den inspecteur spre kende, zeide deze my dat hy de macht niet had het kind los te laten, waarop ik zeide, en nog zeg, dat ik de handelwyze jegens een kind Yan zoo jeugdigen leeftijd een groot schandaal vond en mij tot den burgemeester zou wenden. Des avonds te 9 aren gelakte het my den hoofdcommissaris te spreken. Ik zeide tot hem„Hedenmiddag te halfzes ben ik om het kind geweest, het is nu negen uren; hond het kind nu negen dagen, doch ik zal zien of u tot een dergelyke handelwyze het recht bezit!" ZEd. antwoordde mg, dat ik my dan niet moest wenden tot den burgemeester, maar tot den officier van justitie. Ik zeide toen: „Ik zal my noch tot den burgemeester, noch tot den officier van justitie, maar tot den minister van justitie wenden." De loslating van het knaapje volgde kort daarna. Ook moet ik verklaren dat het mg spgt, dat door n,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1