N°. 0Ö52. BSasaflag 24- October. A0. '188'! Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. v Dit noaimer bestaat nlt DRIE BLADEN, Eerste Blad. Een billijke eisch- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voot Leiden per 3 maanden1.10. Franeo per post1.40. Afzonderlijke Nonuners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lellers naar plaalsrnimte. Voor het incassee- rea builen de slad wordt 0.10 berekend. Het najaar heeft zich voorgoed ingezet; de jongste storm heeft do bladeren, die wel dunner en geel werden, maar toch nog een aangenaam rustpunt voor het oog aanboden, van het geboomte geeweept en de weinige nog overgeblevene eensklaps doen verdorren, als ware er een verzengende woestijnwind over heengegaan. Niets »ieu ws of onverwachts tronwensde najaars stormen rijn spreekwoordelijk geworden. Ditmaal echter deed die afwijking in de natuur zich op on- gewoon hevige wijzo gevoelen en de gevolgen ble ven niet ui'. Dagen achtereen waren de kolommen onzer dagbladen gevuld met telegraphischo berichten omtrent de onheilen, door den geweldigen wind in de verschillende deelen des lands aangericht. Telegrapbisohe berichten - ja, althans eerst een tweetal dagen na dato, nadat men er met de grootste krachtsinspanning in geslaagd was althans op de hoofdljjnen de gemeenschap per draad weer tot stand te brengen. Juist op een tijdstip, waarop bijna een ieder met reikhalzend verlangen naar draad- berichten uitzag of die wensehte te verzenden, zag men zich bitter teleurgesteld. Het gebsele maatschappelijk verkeer is nu een maal op het gebruik der telegraaf ingericht; zonder die snelle gemeenschap geeu geregelde handel of «ijverhe -i geen aan billijke eischen voldoende dag bladpers, geen genoegzame verstandhouding tusschen bijzondere personen. Toch is de inrichting van dat zoo onmisbare middel van communicatie sinds jaar en dag van dien aard, dat hot elk oogenblik aan ingrijpende versto ringen blootstaat. Op de bovengrondsche geleidin gen komen de zoo wisselvallige natuur krachten hun nadeeliga werking ton volle uitoefenen. Wat thans gebeurd is, liet zich dan ook ver wachten, Na do pas weder ondervonden stremming in het telegraphisch verkeer zijn van alle zjjden stemme» opgegaan om aan te dringen op aanwen ding van het eenig afdoend middel om die storin gen tegen te gaan: het leggen der geleidingen onder don grond. Ook ditmaal, evenals in het voorjaar, heeft do verdienstelijke Yereeniging voor Nederlandscho in- dastriëfcien zioh tot tolk gemaakt van dien algemeen gekoesterdon wensch. In een schrijven aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarin zij herinnert aan bovengenoemde missive, dd. 9 Maart dezes jaars, wijst zij nogmaals op de „enorme teleursteliing en onberekenbare stagnatie en ver liezen, wlko handol en nijverheid dientengevolge moeten verduren." Van die teleurstelling weten wij allen te spreken, ook wat onze particuliere belangen aangaat. Ten opzichte van handel en nijverheid is de tegenwoor dige gebrekkige toestand van ons telegraafnet schier onbegrijpelijk. Terwijl een hardnekkige strijd, die de hartstochten in beweging brengt, gevoerd wordt over het aanleggen van een nieuwen of het verbeteren van een bestaanden waterweg, lyaar- bjj het een uitgave van ettelijke millioenen geidt, wordt er niets verricht ter bestendige ver zekering van een geregeld telegraphisch verkeer, waarmee heel wat minder kosten gepaard gaan en dat van het grootste belang is voor den bloei van handel en nijverheid door het gansche land. Of waarom worden in sommige gedeelten des jaars op enkele plaatsen buitengewone telegraafkantoren geopend, b. v. in het Westland tijdens de aardap pelteelt? Heel eenvoudig omdat bij de tegenwoordige scherpe mededinging een levendige handel, hetzij dan in het groot of in het klein, zonder telegra- übisehe gemeenschap zoogoed als onmogelijk is. Welke schade moet dan niet een algemeene ver storing in het draadverkeer ovsr het gehoele land teweegbrengen Bjj de mededinging, die vooral in den laatsten tijd het buitenland ons aandoet, hebben wij zeker wel allo reden om op eigen grond geen enkele belemmering aan handel en Djjverheid in den weg te leggen, maar veeleer ons te spiegelen aan het voorbeeld onzer zoo scherp oonenrreerende Duitsche naburen, die - het wordt in het adres met zoovele woorden gereleveerd - aan zulk een ongerief niet meer zijn blootgesteld sedert de ondergrondsche kabels, ter gezamenlijke lengte van 5,463,920 kilo meter in 58 maanden gelegd, van Koningsbergen tot Straatsburg, van Emden tot Breslau, van Thorn tot Aken reiken. Er zullen niet onaanzienlijke kosten aan de ge- wenschte wijziging verbonden zijn, ongetwijfeld - in het adres wordon zij op bijna een tiende deel van hetgeen Duitsehland aan dat werk ten koste legde, nl. van achttien millioon gulden, geschat - doch men vergete niet daartegen in de schaal te leggen de zeker niet onbelangrijke uitgaven, aan de her stelling van een telkens opnieuw over het gansche land vernield telegraafnet verbonden, evenals de schade, teweeggebracht door een stremming ge durende twee en meer dagen, waarin juist een on gewoon druk gebruik van de telegraaf zou worden gemankt. Doch ook al waren die kosten nog hooger, het algemeen belang moet hier den doorslag geren en dat eischt een spoedige verzekering van een onge stoord telegraphisch vorkeer. Aan dien billijken wensch mag de staat des te minder gehoor weigeren daar hij op het gebied van posterij en telegraphie een monopolie uitoefent, dat geen reden van bestaan zou hebben, indien bevordering van het algemeen belaDg daaraan niet tot grondslag strekte. LEIDEN?, October. Maandag a. s, en den volgenden dag zal te Amsterdam het feest van het Metalen Kruis worden gevierd, ter herdenking van de dagen van 1830 en 31. Ook de hier wonende leden der Vereeniging zullen daaraan deelnemen en daartoe des morgens om negen uren in hun vereenigingslokaal, het koffiehuis „Eigen- zorg" aan den Stationsweg, te zamen komen. Van daar worden zij door de stafmnziek van het vierde regiment en met hun vaandel naar het station ge leid, om tegen halfelf naar de hoofdstad des rijks te vertrekken. In vele andere plaatsen zal, zelfs officieel van torens enz., dien dag worden gevlagd. Het mag zeker wel overbodig geacht worden een uitnoodiging daartoe ook tot onze stadgenooten te richten. Ieder zal zeker gaarne op deze min kostbare wijze zijne sympathie voor de ondstrijders, ook al bevinden ze zich die beide dagen niet in ons midden, willen aan den dag leggen. Het vaderlandsch gevoel zal zich ook nu niet verloochenen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4971 volwassen personen en van 411 kinderen. Op de electriciteits-tentoonstelling te Parjjs zijn nog bekroond: prof. Bosscha, directeur der Polytechnische school, met een brief van dank der Fransehe regeering; met de bronzen medailles de heeren Croon te Amsterdam, Jacobs te Haarlem, Mills te Amsterdam, Mirandolle te Rotterdam en Wisse Piccaluga in Den Haag. Het vergunningsrecht tot uitoefening van den i handel in sterken drank in het klein is voor de gemeenten Alphen en Rijnsaterwoude bepaald op ƒ25 voor elke 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. De onderhandelingen tusschen Duitsehland en Nederland over wederzijdsche bescherming van het auteursrecht zijn, volgens berichten nit Berlijn, weder aangevangen en men hoopt dat zij tot een gunstig resultaat zullen leiden nu Nederland zelf een wet op het auteursrecht bezit. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 44°, 8 u. 42°, 10 u. 42°hedenmorgen om 5 a. 42°, 8 u. 46®, 12 n. 48® en 'saam. 4 n. 46°. W.: Z.-O. Men verneemt dat de heer Dnymaer Van Twist zjjn ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer. Door de commissie voor de strafverordeningen nit den gemeenteraad te Rotterdam is ontworpen^ eene nieuwe „verordening op inrichtingen tot het gebruiken van eet- en drinkwaren", waarmede de onde verordeningen op de tapperijen vervallen zon en aldns de bepalingen omtrent sluiting te twaalf uren ook van toepassing zullen wezen op chocolade-, zuur-, mossel- en soortgelijke huizen. In de gistermiddag gehouden vergadering van eken gemeenteraad te Gouda is ingekomen een adres van don heer J. H. Müller te 's-Gravenhage, technisch directeur der IJsel-stoomtramweg-maatschappij, daar bij verzoekende de concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Gondanaar 's-Gravenliage, in verbinding met andere lijnen, waarvoor reeds vroeger concessie werd aangevraagd. Vermits bij de stenographieche inrichting, ver bonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, eeno kweekelingsplaats is opengevallen, worden degenen, die voor deze betrokking in aanmerking wenschen te komen, «itgenoodigd zich schriftelijk bij de gemengde commissio voor de stenographic uit beide de Kamers.aaB te molden, onder het adres: „Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal". De kweekelingsplaats zal worden vervuld naar aanleiding- van een vergelijkend examen, don 19 November aanstaande, door de commissie voor de stenographic te houden, en waarvan het nnr nader aan degenen, die zich aanmelden, zal worden bekend gemaakt. Volgens de daaromtrent bestaande voorschriften strekt het examen zich uit tot de kennis der Neder- landsche, Fransehe, Hoogduitsche en Engelsche talen en omvat de beginselen van het Nederlandsche staatsrecht, van de staathuishoudkunde en van de algemeene en vaderlandsche geschiedenis. Kennis der Latijnsche taal wordt als eene aanbeveling be schouwd. Degenen, die naar aanleiding van art. 57 der wet op het middelbaar onderwijs, in het bezit zijn van het daar omschreven diploma, kunnen, ook zonder nader examen in de opgenoemde vakken, mededingen. Voor hen, die den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid of in de letteren op eene onzer hoogescholen hebben verworven, beperkt zich het examen tot de drie vreemde, nieuwere talen. Aan de sollicitanten, die zich de stenographische kunst hebben eigen gemaakt, wordt bij het examen gelegen heid verstrekt, daarvan blijken te geven. Valt de keus op iemand, die de technische vaardigheid nog niet bezit, dan wordt de aangestelde kweekeling kosteloos op eenen stenographischen cursus in dit deel van het vak geoefend. Voor zoover men nadere inlichtingen mocht verlangen, kan men zich daarvoor, mede onder het adres: „Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal," schriftelijk richten tot den heer D. Veegens, griffier. Bij de regeering bestaat het voornemen aan het hooggerechtshof van Nederlandsch Indië een vierde Kamer toe te voegen. Naar men meldt, is te Haaften, een dorp van 1200 inwoners, waar 's winters 220 kinderen school gaan, het hoofd der school zonder eenige hulp met het onderwijs belast. In nuttige handwerken wordt geen onderwijs gegeven. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Het st. „Drente", van Batavia, was volgens telegram uit Brouwershaven aldaar in het gezicht.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1