en schipper is. In den bewusten hevigen orkaan had hij benoorden de Doggersbank 3 man zr der bemanning verloren. De namen van hen die omge komen zijn, zijn: Jan De Hollander en Ke'<sa Schaap, beiden gehuwd, alsmede een jongeling afkomstig uit Pernis. Van 6 vaartuigen heeft men nog geen bericht. Een matroos van een schuit van den reeder R. De Niet, te Scheveningen aangekomen, is met twee gebroken ribben, veroorzaakt door het uitslaan van het spil, naar zijn huis vervoerd. Twee andere matrozen van diezelfde schuit zijn door den bliksem getroffen; de een verloor daarbjj de spraak, van den ander werd de arm verlamd. Gisteren kwam te Scheveningen telegraphisch be richt van Kopenhagen, dat de bemanning van de bom „De Noordster", reeder T. De Jager, stuurman A. De Graaf, aldaar is aangebracht en dat de bom is gezonken. Een voermansknecht van Haarlemmer meer, genaamd Alderliesten, die gisterochtend langs de Zomervoart bij Haarlem reed op een wagen, met stroo beladen, had het ongeluk dat bjj het uithalen voor een ander voertuig zijn wagen kan telde en hij in eene sloot terechtkwam. De massa stroo van den wagen viel boven op hem en toen dat weggeruimd was, hetgeen ongeveer een kwar- tiernurs duurde, bleek het dat hij overleden was. Binnenkort zal in de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord voor particuliere rekening door den heer W. Sepp, uit Leiden, eene fabriek worden geopend tot het verduurzamen van groenten, geleien en vruchten. Sedert Maandag-avond 11. staat te Am sterdam een politie-agent op een der steigers schuins tegenover het café „Czaor Peter", ter bewaking van twee kleine kistjes dynamiet, die, naar men zegt, tor verzending zjjn aangeboden naar Harlin- gen per „Baron Yan Heemstra" en waarvan men den afzender niet kent. Te Dokkum bestaan niet minder dan 109 drankneringen, terwjjl er volgens de wet slechts 16 mogen zijn. Mej. de wed. Schut, in het logement „de Bonte Koe" te Barneveld, hoopt morgen haar lOOsten verjaardag te vieren. Zij is de oudste ingezetene der gemeente en nog in het genot harer vermogous. Toen de burgemeester vanLuik, de heer Mottard, Woensdag-middag over hot Lambertus- plein aldaar ging, werd hij onverhoeds aangevallen door iemand, die hem met een zwaren stok zulke hevige slagen toebracht, dat hij hem het been brak. De heer Mottard werd bij den directeur van het „Journal de Liègo", den heer Desocr, ingedragen en verpleegd. De aanrander, zekere Doyen, naar het schjjnt door persoonlijke wraakzucht gedreven, is onmiddellijk in hechtenis genomen. Volgens borichtenuit Mekka, loopende tot 8 October, zijn in do eerste week dezer maand 7 personen aan cholera gestorven. De steenkolenmijnen v an Rusland leve ren jaarljjks 200 millioen pd. st. op. Op slechts een derdo van de Russische spoorwegen worden Russische steenkolen gebruikt. Een rijk Londensch koopman, Dodd, heeft 125,000 fr. nagelaten aan de behoeftige weezon van Parijs. Aan zjjn dokter had hij 75,000 fr. vermaakt, op voorwaarde dat hij drie jaar zou leven nadat het testament was gemaakt en 50,000 fr. wanneer hij nog twee jaren daarna leefde. Ongelukkig voor den dokter stierf hij reeds 8 dagen daarna, zoodat de dokter niets krijgt. Twee agenten der Italiaansche politie zijn te Parijs aangekomen tot opsporing van de be drijvers van een diofstal van 400,000 fr. ten nadeele van een juwelier te Florence gepleegd, onder waar- ljjk buitengewone omstandigheden. Een paar maan den geleden kwam in laatstgenoemde plaats aan een reiziger, die hot aanzien had van een Engel sehen lord, vergezeld van zijne dochter. Zij stapten in een der grootste hotels af, lieten er hunne bagage brengen waaronder ook eene secretaire, die geplaatst werd voor eene deur welke gemeenschap had tus- schen de beide kamers door de reizigers ingenomen. Reide personen, zonder uitspattingen te maken, waren niet knibbelachtig. Na verloop van eenige dagen bezocht de lord de voornaamste winkels der stad, waaronder die van een groot juwelier, waar hij' au pu dan kleine inkoppen deed, zoodat na ver loop van' maand eene zekere intimiteit met deu juwelier omMond. Milord vertelde dat zijne dochter ging huwen °-n dat hij voornemens wes te Parijs een parure, vau minstens 400,000 fr,} voor haai' ie koupen. Do juwelier «&d toeyaliig zoodanig stuk in nn n.in im M zijn magazijn en legde het dan ook milord voor, die er zin in had, zoodat de winkelier, tuk op ver diensten, het kostbare stnk terstond bij milord naar het hotel wilde brengen. Deze antwoordde met de waardigheid van een groot heer, dat hij geen half millioen in zjjn zak had, maar een 8-tal dagen noodig had om dit geld uit Londen te ontbieden. Hij gaf echter als zekerheid voor den koop aan den juwelier 20 pd. st. Op den aangeduiden dag kwam deze in het hotel, Tond milord voor zijne secretaire bezig met het sehrjjven van een brief en gaf hem het juweel over. Milord, die zeide dat de aankoop verborgen moest bljjven voor zijne dochter, plaatste het in zijne seoretaire en haalde een hoop bank biljetten voor den dag alscf hij wilde betalen, toen plotseling zijn dochter binnenkwam. De vader sloot oogenblikkelijk zijne secretaire ten einde voor haar het juweel te verbergen. Zij kwam hem waarschuwen dat de kleermaker in zijne slaapkamer was. De Engelschman liet zijne dochter met den juwelier in den salon. De laatste had niet de minste achter docht. Hjj praatte een weinig met het meisje, dat na verloop van een half uur haren vader ging roepen. Zoowel vader als dochter bleef weg en toen een unr voorbij was, werd de juwelier ongerust; hij deed het slot van de secretaire springen, maar de parure was er niet meer. Zjj was door een gat, in den rag van het meubel verdwenen, dat door een gat, in de deur der slaapkamer gemaakt, met de seoretaire aldaar in verband stond. De behendige gauwdieven waren verdwenen en zoo men denkt naar Parijs vertrokken. BUITENLAND. Frankrjjk. Een zonderling verkiezings-geval heeft zich Zon dag te Marseille voorgedaan. Er moest een lid van den arrondissementsraad worden benoemd en van de 16,415 ingeschreven kiezers kwamen er slechts 335 op en van dit hoopje brachten 218 ongeldige stemmen uit. In acht van de negentien afdeelingen kon men niet eens oen stembureel samenstellen. In drie andere werd geen enkele stem uitgebracht, daar zelfs de leden van het bureel zich onthielden. Trouwens, het centrale comité had daartoe aange spoord bij wijze van protest tegen de wet op de arrondissementsraden, welke, volgens het centrale comité, volkomen machteloos zjjn, wegens de in menging der algemeene (departementale) raden en „de eeuwige veto's der prefecten." Onder de talrijke deelnemers aan de door de „Express" geopende inschrijving voor een standbeeld van Danton merkt men op de afgevaardigden Louis Blanc, Floquet e. a. Victor Hugo heeft aan ge noemd blad het volgende geschreven„Ja, Danton verdient de goedkeuring der geschiedenis. Zijne misslagen worden uitgewischt door zijne indrukwek kende daden: Danton is groot." De Fransche Bank heeft haar disconto tot 5 pet. verhoogd. Oostenv.-Hongr. Monarchie. De „Wiener Zeitung" behelst een keizerljjk rescript, waarbij do delegatiën tegen den 27sten dozer te Weenen worden bijeengeroepen. Het „Fremdenblatt" schrijft het volgende: „De heer De Robilant, de Italiaansche ambassa deur te Weenen, heeft eenige dagen in de Hofkrin gen te Monza vertoefd. Yoor ieder, die bekend is met de zienswijze der in dezen beslissende krin gen alhier, kan het wel aan geen twijfel onderhe vig zijn, dat, ingeval de heer De Robilant eene op een eventueel bezoek van koning Humbert betrek kelijke vraag overbrengt, het antwoord daarop vriendelijk en toestemmend zal zijn." De „Politischo Correspondenz" zegt dat de Italiaansche gezant, graaf De Robilant, gisteren in de zaak der bijeenkomst van den keizer met den koning van Italië te Ofen ontvangen is door den keizer, en waarschijnlijk onmiddellijk daarna de reis naar Duitschland zou aanvaarden. Groot-Britannië. Gisteravond heeft de onderkoning te Dublin een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de landliga voor een onwettige en misdadige vereeniging ver klaart, en beveelt dat alle bijeenkomsten onder haar leiding ontbonden zullen worden, desnoods met be hulp van den sterken arm. De Roomsehe aartsbisschop van Cashel, msgr. Creke, heeft in een openbaar geraaakten brief ge protesteerd tegen het manifest der landliga en den daarin aan de pachters gegeven raad om geen pacht to betalen. De aartsbisschop dringt aan op handhaving van da oorspronkelijke beginselen der liga, volgens welke den pachters aangeraden werd alleen billijke pacht te betalen en verklaart te ge- looven dat de thans voorgestelde volkomen weige ring van pacht verdeeldheid en den val der liga veroorzaken zal. Volgens een telegram nit Zanzibar zou heden,, Donderdag, de heer Rogers met de Belgische expe ditie en 135 inboorlingen ep weg gaan om zich bjj den heer Stanley aan den Congo aan te sluiten.. Uit Pietermaritzburg verneemt de „Times" dat de TransTaalsche Volksraad een vredelievende bood schap zond aan de Engelsche regoering. Men ver wacht sluiting van den vrede. Niettemin neemt de overheid maatregelen tegen overrompelingtwee for ten worden gebouwd bij Ladysmith en van Biggards- berg wordt het artilleriekamp veiligheidshalve verplaatst. Voreenlgde Staten. De president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika gaf bevel dat aan het slot der eeuwfees ten te Torktown door de artillerie van het leger en door de oorlogsschepen Balvo's zouden worden gelost ter eere van de Engelsche vlag. Do daarop betrekking hebbende order zegt dat die eer bewe zen wordt als een teeken van de vriendschappelijke gevoelens van Amerika jegens Bngeland en als teeken van den diepen eerbied, dien het Amerikaan- sche volk voer Engelands koningin heeft. Omtrent het proces-Guiteau verneemt men dat de getuigen a décharge verklaren geen getuigenis te zullen afleggen, tenzij het hof hen daartoe dwingt. Het fonds voor mevr. Garfield bedraagt reeds meer dan 360,000 dollars. Vier-en-twintig Mormoonsche zendelingen zrjn Dinsdag met de „Abyssinia" van Nieuw-York naar Liverpool vertrokken. Gedurende de maand Sept. 11. zjjn 58,452 landverhuizers in de Vereenigde Staten aangekomen. Telegrammen. BRESDAU, 20 October. Een buitengewoon nommer der „Sohlesïscho Volkszeitung" meldt dat de prins bisschop Förster hodennamiddag te vier uren op het slot Johannesberg gestorven is. LONDEN, 20 October. Een politiewacht is om de woning van Gladstone opgesteld. BERLIJN, 20 October. Op bevel van den kroon prins had heden een bijzondere rouwloge voor den overleden prins Frederik der Nederlanden plaats. BUDAPEST, 20 October. Hot Hoogerhuis heeft het adres van antwoord op de troonrede met alge meene stemmen aangenomen. ALEX ANDRIE, 20 October ('s Avonds). Het Fran sche pantserschip „Alma" is vertrokken. LONDEN, 21 October. Gladstone is hersteld en heeft de uitnoodiging tot een diner bij den lord- majoor op 9 November a. s. aangenomen. In de proclamatie betreffende de landliga (zie buitenland) verklaarde de regeering nog dat zij vast besloten hoeft alle middelen en dwangmaatregelen, welke haar ten dienste staan, te bezigen om de onderdanen der koningin in Ierland in de vrjje uitoefening van hunne wettige rechten te bescher men, en hen to noodzaken tot het vervullen van hunne door do wet voorgeschreven plichten. - Op Londonderry en Drogheda is de dwangwet van toe passing verklaard. Alle ochtendbladen betuigen hunne tevredenheid over het onderdrukken der liga. Te Dublin en in andere groote steden van Ierland worden meetings georganiseerd met het doel de regeering te ondersteunen. LEIDEN, 31 October. Het was gisteravond voor de honderd en eerste maal dat door het Fransche tooneelgezelschap dat hier optrad Pailleron's „Le Monde oh l'on s'ennnie" werd opgevoerd, een blijspel dat met betrekking tot den tegenwoordigen tijd een waardig tegenhan ger van Molières „Précieuses ridicules" kan genoemd worden, waarin de dwaze vermaken van de hoogere klassen der maatschappij aan de kaak worden ge steld. Het is inderdaad een meesterstuk vol geest, gevoel, boeiende tafereelen en voortreffelijk uitge werkte karakters. De gesprekken die er gevoerd worden, de toon die aangeslagen wordt, alles toont dat de schrijver zelf de salons ou l'on s'ennnie be zocht en zijn fijne scherts met die wereld toont dat hij zelf er zich ook dikwijls genoeg heeft verveeld. Ever-als elders behaaldo Marck's en Chavannes' geselschap ook hier een uitnemend succes. Het toonde te zijn samengesteld uit verschillende, zeer ver dienstelijke leden van do Comédie Frangaise, Odéon,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2