N\ 6651. Zaterdag 22 October. A". 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post......MO. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor bet tncassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. ITADS-BBBICHTEN. Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Leiden op Mandag 24 October 1881, dm namiddag» ta «a a aar. Voortzetting der behandeling *an de Gemeeatebegreoting Toor 1882. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deb Gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der rerordeniDg op het Brandwezen ran dea 15 en lffl\ (Gemejnteblad N*. 14); 24eten Augustu» Brengen ter algemeen* kennis dat door hen ia benoemd tot cpperbrandmcester aan de stadsspoit N'. 4, de heerP. J. GROEN A.Jz., in de plaat* ran den heer W. A. VAN LITH, die be noemd ia tot adjunct-directeur van de brandweer; tot irandmeeiter aan dezelfde epnit de heer J. G. MATHOL, in de plaata ran den heer P. J. GROEN A.Jz. raornoemd; en tot adjunct-brandmeester aan de atadsspnit N°. 7, de heer H. FILIPPO, in de plaata ran den beer J. G. MATHOL, bovengenoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 21 October 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 October. In verband met de opmerkingen en de wijzi gingen welke de ontwerp-gemeentebegrooting, na de verschillende rapporten moet ondergaap, stelt de commissie van financiën voor de volgende ver anderingen ep in aan te brengen: Inkomsten, op de begrooting uitgetrokken ad 713,085, te verminderen voor renten en kapita len met 815, en voor vergoeding van het Rijk i> de kosten lager onderwijs met 90, te zamen 905; doch te vermeerderen voor schoolgeld Gym nasium met 435, H. Burgerschool met 1620 en voor het vergunningsrecht drankverkoop met f 3000, te zamen 5055, komt alzoo bij 4150. Uitgaven, op de begrooting uitgetrokken ad 713,085, te verminderen voor onderhond van havens met 1620 en voor invordering belastin gen met 240, te zamen 1860doch te ver meerderen voor onderhoud van straten met ƒ5500, jaarwedden der onderwijzers lager onderwijs 100 en voor onvoorziene uitgaven met 410, te zamen 6010, komt alzoo bij 4150. De begrooting zal dan in ontvangsten en uitgaven bedragen 717,235. De heer S. G. Meyer, onderwijzer alhier, heeft met goed gevolg het examen in de Engelsche taal, lager onderwijs, afgelegd. Ten postkantore alhier is weder voor slechts tien cents verkrijgbaar gesteld de voor kantoren enz. zeer geriefelijke lijst van de winterdienstregeling betreffende het binnen- en buitenlands-brievenver voer, met tal van andere inlichtingen. Blijkens achterstaande advertentie heeft de diepst van den stoomtram Leiden-Katwijk, zoowel van hier als van ginds, weder eenige wijziging onder gaan, en wordt het gebruik der abonnementskaartjes op zon- en feestdagen opnieuw ingevoerd. Bij Otto Schulze te Leipzig is ter perse: „Ge schichte des Bnddhismus in India", von H. Kern, prof. an der Hochschnle zu Leiden. Mit Unterstüt- zung des Yerfassers übersetzt nnd heransgegeben von H. Jacobi, prof. an der Akademie znMünster. De rouw bij het leger en de marine, ter zake van het overlijden van Prins Frederik uitgeschreven, geëindigd zijnde, zullen de officieren met heden te beginnen den rouwband niet meer dragen en zullen de troepeH weer met trom, trompet en muziek kunnen uitrukken. Het volledig feest-programma voor de leden der vereeniging „Het Metalen Kruis", bij de 50 jarige herdenking te Amsterdam der instelling van dit eereteeken op 24 en 25 Oct. 1881, is aldus: Maandag 24 Oct.Te 1 nor. Ontvangst der leden door den voorzitter in de Koningszaal van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra." - Te 2 uren. Toespraak van het lid des hoofdbestuurs, J. C. Van Marken. - Te 3 oren Bezichtiging der Diergaarde, het Museum oh het doel van den Historischen Atlas van den heer A. J. Nijland ta Utrecht, betrekking hebbende op de dagen van 18301831, daartoe welwillend door den eige naar beschikbaar gesteld. - Te 5 uren. Gemeen schappelijke maaltijd der leden, die zich daartoe tegen betaling van 2 hebben aangemeld. - Te 8 uren. Voorstelling in den Schouwburg in de Amstelstraat, alwaar het daartoe vervaardigde tooneelstnk van Justus Van Manrik Jr. en F. A. Bnis, onder den titel van: „Gewichtige Dagen 18301831' door de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel zal worden opgevoerd. Verder zullen knnnen worden bezichtigd de Hout haven en Nieawe Havenwerken, alwaar tneschen 12 en 2 uren door de Gemeente-ambtenaren de noodige aanwijzingen en inlichtingen znllen worden verstrekt. - Te 5 uren. Gemeenschappelijke maal tijd door de leden der Vereeniging, die zich daartoe tegen betaling van 10 hebben verhonden. - Te 8 uren. Bijeenkomst en muziekuitvoering in het Paleis voor Volksvlijt. - Te 10 uren. Bezoek aan het monument op den Dam, door de zorg van het ge meentebestuur versierd en verlicht. Dinsdag 25 Oct.: Te 10 nren. Hereeniging in het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra." - Te 12 nren. Muziekuitvoering door de kapel van het 7de regiment infanterie. Bezichtiging van het Panorama en de knnstzaal door welwillende beschikking van het bestuur, voor de leden van de Vereeniging kosteloos opengesteld. - Vrije toegang tot 's Rijks Museum, het Museum „Van der Hoop", het Museum „Fodor", het Stad huis en de aldaar bewaarde geschiedkundige oud heden. Ten slotte: Vereeniging op de Prins-Hen drikkade ter bijwoning van het vuurwerk, ter eere der feestvierende Metalen-Kruisdragers door de stad Amsterdam aangeboden. Gedurende de dagen van 23 tot 26 Oct. wordt aan de leden door bestHurders van het Genootschap „Doc- trina et Amicitia" en aan de leden met hunne dames door bestuurders der Sociëteit „de Hereeni ging" vrije toegang aangeboden. Ter visscherij-conferentie te 's-Gravenhage zijn, volgens Engelsche bladen, de voorstellen, door Engeland gedaan voor de visscherij op de Noord zee, grootendeels goedgekeurd; het ontwerp is aan de goedkeuring der zeven verschillende regeeringen onderworpen en vermoedelijk zon nog deze week eene internationale regeling tot stand komen. Het toe zicht op de visscherij wordt opgedragen aan kruisers en agenten van elke natie, die met elkander in be trekking treden. De bevelhebbers der kruisers krij gen de macht van scheidsrechters. De rechter in elk der landen heeft de bevoegdheid, overtreding der conventie te straffen, met verdubbeling bij her haling, behoudens verplichting tot schadevergoeding. Verder wordt voorgesteld, de regeling ook uit te strekken tot het Engelsche Kanaal, de Atlantische Zee en da toegangen tot de Oostzee. Elk der con tracteerende regeeringen zal aan de Wetgevende Macht de noodige maatregelen tot uitvoering voor stellen. Dezer dagen is goedgekeurd van Ged. Staten dezer provineie terug ontvangen de rekening der gemeente Bodegraven, over het jaar 1880, bedra gende in ontvang ƒ22,200.13en in uitgaaf ƒ19,997,22, sluitende mitsdien met een batig saldo van ƒ2202.91. Onder de uitgaven is begrepen eene som van 5426.12 voor kosten van het lager onderwijs. Door den raad dier gemeente is het vergunnings recht op de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank vastgesteld op 25 van elke honderd gulden huurwaarde of gedeelte daarvan die de localiteit heeft. Gistermiddag te één uur had in het groot auditorium der Vrije Universiteit te Amsterdam de overdracht van het rectoraat plaats. De aftredende rector, dr. A. Knyper, hield daarbij eene redevoering over „De hedendaagsche Schriftcritiek in hare be denkelijke strekking voor de gemeente des levenden Gods." Als nieuwe rector trad op dr. F. L. Rutgers. De heer C. Van Wisselingh heeft aan 's rijks universiteit te Utrecht het theoretisch apothekers examen met goed gevolg afgelegd. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een aanvraag van den heer Nievelt om concessie voor een stoomtram Rotterdam-Hellevoet- slnis. - Tot huismeester van het krankzinnigen gesticht benoemde de raad den heer J. A. Van der Voort en echtgenoote, thans vader en moeder in iet weeshuis te Utrecht. - Een voorstel tot uit breiding der politie met 57 agenten derde klasse werd aangenomen. Op Donderdag 24 November a. s. zal aan het gebouw van het provinciaal beBtnor te Middel burg worden aanbesteed het maken van een Zijkanaal beoosten Sas-van-Gent en het verbroeden en ver diepen van het Nederlandsch gedeelte van het Kanaal van Terneuzen. RamiDg 500,000. De Staatscourant van heden bevat een ver slag van het Rijkstoezicht op de spoorwegdiensten omtrent het ongeval op het station Rotterdam Delft- sche Poort, in den avond van 3 October 1881. Het stemt met de vroegere dagbladberichten geheel overeen. Het stoomschip „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, met de mail voor Nederland en 30 passagiers. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage: ter standplaats Scheveningen, J. Vorstman, thans notaris te Delft, en ter stand plaats de gemeente Delft, N. G. H. Kleyn Van Willigen, thans notaris te Scheveningentot notaris binnen het arrond. Roermond, ter standplaats Reu ver, gem. Beesel, F. W. Vogels, cand.-notaris te Blerick; binnen het arr. Utrocht, ter standplaats de gem. Barneveld, D. Van Heuven, cand.-notaris te Velp; binnen het arr. Maastricht, ter standpl. de gem. Urmond, L. P. H. Lienaerts, cand.-not. te Merkelbeek; binnen het arr. Dordrecht, ter stand plaats de gem. 's-Gravendeel, G. G. Hoolmans, candidaat-notaris te Dordrecht; - den kolonel A. M. Sierevelt, benoemd plaatselijk commandant te 's-Gravenhago, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op 2100 'sjaars; bij den plaatselijken staf benoemd tot kolonel plaatseljjken commandant te 's-Gravenhage, den luitenant-kolonel F. J. Langlois Van den Bergh, van het 8ste regiment infanterie. Gemengd Nieuws. Na afloop der ontgroening van de nieuwe leden van het Leidsche Studentencorps zal heden, Vrijdag-avond, een optocht met mnziek en fakkellicht worden gehouden, waarbij van de Stads- zaal af bij gunstig weder de volgende route zal worden genomenBreestraat tot het Kort-Rapenburg, Paardesteeg, Haarlemmerstraat, Bakkersteeg, Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Koornbeursbrug, Koornbeurs- steeg, Breestraat, Steenschuur, Rapenburg, Breestraat tot de sociëteit Minerva. De plechtige inauguratie zelve in de Stadszaal begint om halfacht en loopt tnsschen halfnegen en negen uren ten einde. Tegen een 5-tal knapen, genaamd G. v. P. R., J. J. S., A. v. S., B. v. D. en A. S., is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van diefstal en medeplichtigheid daaraan van drui ven uit eene in den Nieuwen Rjjn liggende vruch tenschuit ten nadeele van den koopman D. alhier. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de laatste dagen zijn verschillende bomschuiten alhier aangekomen, alle met meerder of minder verlies aan tuig of netten, onder anderen die van den reeder W. Taat welke 30 en die van den reeder C. Van Dover welke 45 netten had verloren. Heden zette de schuit aan waarvan Arend De Jong reeder

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1