IV». 6648. Woensdag 19 October. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ÉSSf DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAET: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fnne« per poet1.40. Afzonderlijke Kominers0.05. stads-bebichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tas LEIDEN; Gezien de circulaire T«n den Commissaris dee Koning» in deze proyinsie van den 24 September 1881 (Prov.-blad n°. 66), Herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepa lingen Tan do artt. 27 en 42 der wet van den 29eten Maart 1833 (Staatablad n». 4), zooala die zijn gewijzigd en aangerold bij de artt. 7 en 14 der wet ran den 9den April 1869 (Staatablad 59), keheliende bepalingen emtrent de op hen roetende rerplichtiDg tot het inlerrren Tan mppletoire aaigiflen wegens ket in gebrnik ■ewen ran percoelen of pereeele-godeelten of aanechaffing ran belasting-voorwerpen naar de 5de en 6de grondslagen, terwyl zij teTens worden gewezen op de strafbepalingen Tan art 35. der wat na 29 Maait 18S3 (Staatsblad n°. 4), voor zoorerre die zfln sewnzigd bij art. 13 der wet Tan 9 April 1869 (Staatsblad n*. 59), en van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n'. 4), waaraan zt, Kch b(j nalatigheid iB het doen der aangiften zo aden blootstellen. Borgemeester en Wethonders voornoemd, leid-». Dl RANTER, Borgemeester. 18 Getobc/ 1881. B. KIST, SccreUrw. Ter Geisccnte-Secretarie is, in drok, tegen betaling van 0.20, Terkr\jgb»»r bet Rapport der Commissie van Financiën op de ontwerp-begrootmg der gemeente Leiden, voor 1882. LEIDEW, IS October. Wij hebben in ons nnmmer van den lOden dezer df> uitkomsten medegedeeld, die het onderzoek van het lichtgas te Haarlem voor de maand Sep tember 11. heeft opgeleverd. Er was onder anderen gevonden 0,1874 gram zwavel en 0,0385 liter ammo niak per kub. meter. Een bevoegd persoon, dien wp verzocht hadden die uitkomsten in Eng. maat en gewicht over te brengen, bericht ods dat de bovenstaande cijfers beantwoorden aan: 8,19 Eag. grein zwavel per 100 kub. Eng. voeten 1,28 ammoniak Nu zijn de maxima vastgesteld voor do Londensche fabrieken 20 Eng. grein voor zwavel 4 ammoniak. De Haarlemsche fabriek is dus ver beneden die maxima gebleven, en nochtans verlangen de des kundigen dat die maxima voor Leiden eene verhoo ging van 25 percent zullen ondergaan! De deskundigen verklaren dat men niet binnen de voor Londen aangegeven grenzen kan blijven, tenzjj men zich aanzienlijke uitgaven getrooste. Waarom is de Haarlemsche fabriek zoo gedwee? Zij beboort, zooals men weet, aan eene groote Engelscho maatschappij, die niet den naam heeft van hare belangen te veronachtzamen. Het fraaiste van de geschiedenis is, dat het gas te Haarlem geoontroleerd wordt door een der des kundigen, die het verslag over onze fabriek onder teekend hebben. Dat do Haarlemsche fabriek niet op grootero schaal dun de onze kan ingericht zijn, spreekt van zelf. Na kennisneming van de voordracht van B. en Ws. en het daarbij overgelegd rapport der gas- deskundigen aangaande de werken die voor de ver dere uitbreiding der gasfabriek noodig z|jn en de daaraan verbonden uitgaven, deelt de commissie van financiën mede dat tegen de beschikbaarstelling van de aangevraagde som ad f 125,000 bij haar geene bedenkingen bestaan. Hoezeer de door de gasdeskundigen ingediende declaratiën een vrij aan zienlijk bedrag aanwijzen, zal uit den aard der zaak tot de betaling moeten worden overgegaan. Tegen de voorstellen tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de scholen n°. 2 en n°. 3 der 3de kl., ingevolge vermeerdering van het aantal leerlingen, bestaat bij dezelfde commissie evenmin bezwaar. De eerste voorstelling van hot Hoogduitsche opera-gezelschap uit Rotterdam werd gisteravond door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De hoofdpersonen van het heeren-personeel wer den bij herhaling luide toegejuicht, en den dames Robinson, Beihl en Kempner werden bovendien fraaie bouqnetten vereerd. Hot kon dan ook niet anders of de verdienstelijke uitvoering van Mozarts „Figaro's Hochzeit'' moest een aangenamen indruk op de aanwezigen teweeg brengen. Niet zonder reden mogen we vertrouwen dat de heer Pflaging het nu niet - gelijk wel eens het geval was - voor een geheelen winter bjj dit enkel bezoek aan Leiden zal laten. Hij heeft gezien hoe welkom hij hier is. Per Hollandsche mail ontvingen we de Indi sche bladen alleen van 10 September, zoodat die van den 3den tot en met den 9den nog ontbreken. Op de eloctriciteits-tentoonstelling te Parijs is toegekend een gouden medaille aan dr. P. J. Kaiser te Leiden. Op de voordracht Toor leeraar aan do H. B.-S. te Breda in plaats van dr. D. J. Korteweg, benoemd als hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, staan de heeren: J. C. Klmyver, civiel-ingenieur te Koog aan de Zaan, en J. Van Rossum Du Chattel, civiel-ingenieur te Leiden. Voor het beroep naar de Chr. Oer. Kerk te Waddingsveen is door den heer J. M. Remein, cand., bedankt. Naar men verneemt, is mej. Van den Heuvel geb. Wolf benoemd tot pedioure van Z.K.H. prins Alexander der Nederlanden. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn dat prof. P. Harting tot hoogleoraar werd benoemd. Bij die gelegenheid zal hem door vrienden, vereerders, oud- leerlingen en leerlingen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een bewijs van hulde en hoogachting worden aangeboden. Op de door het Haagsch Genootschap uitge schreven prijsvraag over Vinet waren twee antwoor den ingekomenéén in het Nedorlandsch en één in het Fransch, aan welke bestuurders een uitgeloof den gonden eerepenning niet hebben toegekend, doch welke zij eene zilveren medaille en ƒ200 met opneming in 's Genootschaps werken waardig keur den. Als schrijver Yan de eene verhandeling heeft zich thans bekend gemaakt dr. J. Cramer, hoog leeraar in de godgeleerdheid te Groningen. In de gisteren gehouden Kamerzitting is de heer Van Kerkwijk, herkozen lid voor het district Zierikzee, beëedigd en toegelaten. Daarna ging de Kamer over tot eene zitting met gesloten deuren voor de vast stelling der wijzigingen in de huishoudelijke be grooting betreffende de regeling der tractementen van den griffier en der commiezen-griffiers. De heer B. J. W. Becker, pred. bij deEvang. Broedergemeente te Zeist, heeft het beroep naar Peseux, in Zwitserland, aangenomen. De vorstin-moeder Von Wied is gisternamiddag in het Amstelhotel te Amsterdam aangekomen om dokter Mezger te consulteeren. Door den heer A. C. De Haan, onlangs te Leeuwarden overleden, is aan het nieuwe Stads weeshuis aldaar vermaakt de som van f 5000, vrij van successierechten. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. J. A. Teilegen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Groningen; met 16 November a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Haar lem J. Albarda, thans directeur van het postkan toor te Dordrecht; pensioen verleend ten laste van den Staat aan J. H. Pödemeyer, gewezen rijksveld wachter 3de kl. (brigadier-titulair), ten bedrage van f 363 'sjaars; - den kapt. R. H. Eyssonius De Waal, van den generalen staf, op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - gewijzigd het besluit, waarbij aan den luit.-kolonel J. J. F. Janssens, van het 5de reg. inf., pensioen is toegekend en dat werd vastgesteld op f 1755, en thans bepaald dat het vorenbedoeld pensioen zal bedragen f 1800 'sjaars; aan de officieren van gezondheid 1ste kl. dr. K. W. Gratama PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Groote re letters naar plaatsruimte. Vnar kat incassee rt? a Luiten de stad wordt 0.10 berekend. en B. C. L. A. De Ruiter, beiden van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, den titulairen rang verleend van majoor; benoemd, met ingang van 21 Oct. a. s., tot burgemeester van Enschedee, J. P. Sprenger Tan Eyk. Gemengd Nieuwe. Ter aanvulling van ket bericht omtrent de botsing van eergisteren op de stoomtramlijn Leiden-Katwijk wordt ons door een passagier het volgende medegedeeld: De tram die 1.35 van hier vertrok, bekwam onderweg een lek in de vlampij pen. Daardoor ontstond een groot verlies aan stoom, hetgeen den machinist noodzaakte telkenmale te moeten stoppen om weer nieuwe krachten te ver zamelen. Zoo sukkelden we door en waren (onge veer een half nnr te laat) tusschen Katwjjk-binnen en de goederenloods te Katwijk aan Zee, toen we in de verte den tram zagen aankomen, die omstreeks een half u. r later van Leiden vertrokken was. Waren we doorgereden, er zou misschien niets ge beurd zijn; doch aan de bovengenoemde goederen loods was onze machinist, ten gevolge van gebrek aan stoom, weder genoodzaakt te stoppen. Nauwe lijks stonden we daar of de andere tram kwam den hoek sm en reed doodkalm door en tegen onzen Btilstaanden tram. Dat er geen ongelukken zijn voorgevallen is wel een wonder, daar de heeren die achter op den tram stonden, jnist den tijd had den om daar af te springen; doch vele dames die binnen in gezeten waren, konden zoo gauw niet nit den wagen komen en hebben dus in groot ge vaar verkeerd. De twee eerste schuiten na den storm zijn te Scheveningen aangekomen. De eene was tot tweemalen van hare ankers weggeslagen; de schipper, een der uitmuntendsten van de vloot, werd, door een weenende menigte omstuwd, naar huis geleid. - Een logger van den heer M. Parser bracht gisteren een brik, geladen met steenkolen, te Maassluis binnen, door het scheepsvolk verlaten. Gemelde logger heeft in den storm 40 netten verloren; een andere logger van den reeder G. Don Duik kwam thuis met een verlies van 60 netten. - Volgens een telegraphisch bericht, is een Scheveningsche schuit te Terschelling gestrand. - Bij een bewoner in de Van den Boschstraat te 's-Hage is bij den hevigen storm een vrij zware kastanjeboom opgenomen en in den tain van een buurman geworpen. De scbade door den storm aldaar alleen aan de gasfabriek toe gebracht, wordt op f 6000 begroot Onder andere werd de kap van een der nienwe gasketels geheel opgenomen en op geruimen afstand neergeworpen, natnurlijk in ontredderden toestand. Van het stoom gemaal in Dekkersduin werd de voorgevel vernield en stortte de schoorsteen in puin neer. - Ook onder Loosdninen is een sohip gestrand. - Te Zoetermeer is de hofstede van den heer Poolen ingestort. - De landbouwer De Leenw te Kamper-eiland en diens knecht zijn, terwijl zij bij de overstrooming het vee wilden redden, met 21 stuks vee verdronken. - Te Woubrugge is in den Vlietpolder een arbeiders huis omgewaaidde bewoner werd daardoor gedood en zijne vrouw gekwetst. - Een gehuwd man, die zijne schoonzuster tehuis gebracht had, werd aan den Leendertdijk onder Aalst door een boomtak, welken de storm had afgerukt en voortzweepte, doodelijk getroffen tegen den grond geworpen. Hp laat eene weduwe met vijf kinderen na. - Te Breda werd een man door een vallend voorwerp het hoofd gekloofd. - Op het Kattenburgerplein te Amsterdam rukte de storm een bovengedeelte van den gevel van een hnis los, jnist toen een matroos met zpn meisje passeerde. De eerste werd zoodanig getroffen, dat hij kort daarna dood was; de laatste werd met gebroken arm en verwond hoofd naar het gasthuis vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1