Op den straatweg naar Koudekerk sloeg een rijtuig door den wind omver en bekwamen verschillende personen eenige verwondingen. - Te Zwammerdam is de geheele zaag-windmolen der firma Schatten- kerk Zoon weggewaaid, zoodat een gedeelte er wan door een naburig gebouw in den kelder is terecht gekomen. - In de „Twaalf Morgen", een polder bij Woerden, zijn een boerenwoning en een schuur een prooi geworden der door den vreeseljj- ken wind sterk aangeblazen vlammen. - Te Bode graven zijn weder door een hevigen brand onder scheiden huizen in de asch gelegd. - De postbode op Zegwaard, Dingeman Berkel, geraakte met pak ket en al te water, en zon jammerlijk verdronken zjjn, zoo hij niet door den heer Hakker, buffethou der aan het station van den Rijnspoorweg, was gered. Rader wordt ons uit Noordwijk aan Zee geschre ven: Persoonlijke ongelukken hebben zoover we weten hier niet plaats gehadeenige duizenden dak pannen benevens enkele schoorsteen ep hebben hot moeten ontgelden. Wat onze Tisschersvloot betreft, deze was gelukkig op één na aan wal, en de schade die hieraan gekomen is, bedraagt gelukkig niet veel. En zoo het met de bomschuit, welke nog in zee is, goed afloopt (want we hebben nog geen be richt) dan zjjn we er naar andere plaatsen gere kend gezegend afgekomen. Te Egmond aan Zee is geen woning ongedeerd gebleven. De vloot is gelukkig te huis, daar er de geheele afgeloopen week reeds te veel wind was om uit te varen. Des morgens strandde een uur ten noorden van daar een Engelsche schoener, „Agnes" geheeten, kapt. Wilson, geladen met hout. De reddingsboot van Egmond is er na veel moeite in geslaagd de bemanning te redden. Een der op varenden, een jongeling van omstreeks 20 jaar, is verdronken, men zegt door onvoorzichtigheid, omdat hij in zee sprong om zich door zwemmen te redden. Het schip zit vast, dicht op de kust, niet gevaar- Ijjk; er is veel kans op dat het behouden blijft. Nabij de Koog moet een Engelsch schip zijn ge strand, terwijl men ook van vergaan van nog een ander schip spreekt. - Het vaartuig van schipper W. De Korte, dat met suikerpeeën geladen, bij Ooltgensplaat voor anker lag, is ten gevolge van den hevigen storm, van zijn anker geslagen en bij het Hillegat gezonken. Schipper en knecht hadden ter nauwernood tijd in den mast te klimmen, waarna ~zij trachtten in de roeiboot te komen, hetgeen hun gelukte en, hoewel deze half vol water was, konden zij daarmede toch den Willemstadschen wal bereiken, alwaar zij doornat en van alles beroofd aankwamen. Bij den Maastoren moeten een brik en een loods- kotter gestrand zijn; beide zouden geheel zjjn ver ongelukt. Men zag stukken hout drjjven, zoodat men vreest dat het wel als1 zeker is aan te nemen, dat de opvarenden zjjn verdronken en de schepen uit elkander geslagen. Bjj den vuurtoren is het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, dat door de zorg der politie naar de begraafplaats is over gebracht. Uit Zandvoort meldt men„Nooit nog hebben we zoo'n storm beleefd" was het getuigenis van vele bejaarde menschen alhier. En waarljjk, als men het bulderen van den orkaan hoorde, moest men zich afvragen, hoe het nog mogeljjk was dat er iets staande bleef. Er is dan ook bjjna geen gebouw in de gemeente, of het heeft meer of minder schade gekregen, en op sommige plaatsen is de aanblik der verwoesting treurig. Tegen twee uren in den middag sloeg van „Villa Maria" aan den Hoogen- weg en bewoond door den heer Kelly, de kap met kapverbinding, gording en stukken metselwerk de lucht in en viel in stukken en spaanders op den weg neder; de bewoners vluchtten en werden bjj de buren ingenomen. Van „Villa Maris" op het zoeduin is de voorkap weggestormd. Te zeven uren in den avond vloog het geheele bovengedeelte van de nieuwe concert- en eetzaal van den heer Kauffman over de achterliggende huizen heen, viel in het dorp neder en richtte daar de schromeljjkste verwoestingen aan. Een spoorwegrail, waarschjjnljjk op het dak nedergelegd om het drillen van het zink tegen te gaan, is met de kap mee weggeslin gerd en door het dak van een huis een eind ver der heengeslagen. Van het Kur-Hotel is de veranda weg, sommige deelen vond men in de Passage terug. De Passage zelve heeft erg geleden, er zjjn weinig ruiten heel gebleven. Eene in aanbouw zjjnde villa naast het Kur-Hotel is nog slechts een puin hoop. Niemand heeft letsel bekomen. Van de duinen is aan den voet meer dan een meter hoog wegge spoeld. De straat voor het „Hotel Driehuizen" is voor een deel weggeslagen door de zee, terwjjl onderscheidene palen der afsluiting in de lucht slingerden. Een onzer schuiten heeft een lek gekre gen en staat halfvol water. Hilversum werd plotseling in duisternis gehuld. Er was brand ontstaan in de gasfabriek, doch door snel aangebrachte hulpmiddelen en door gepaste maatregelen is het gelukt om den brand spoedig te stuiten en groote onheilen te voorkomen. Gisternacht omstreeks één uur is, twee mjjlpalen benoorden Noordwijk aan Zee, gestrand een Engelsche schoener, genaamd „Retriver", kapt. Todd, in ballast van Londen naar Seam; de equipage, uit vjjf man bestaande, benevens het zevenjarig zoontje van den kapitein, is gered. - De Noordsche schoener „Idun", kapitein Helleboë, met palmolie van Old Calabar, laatst van Falmouth naar Rotterdam, is bij Falga gestrand; eerst zjjn vier man der equipage, later de kapitein en zjjn vrouw, die ziek was, en de stuurman met ljjnen gered. In het geheel benedendjjks gelegen Kralingen verkeerde men in groote bezorgdheid. Het water was 27 cM. boven noodpeil gestegen en dreigde bjj aan houdenden was het geheele dorp te overstroomen. Des avonds te 11 uren werd dan ook in den Prins Alexander-polder de noodklok geluid en het djjkleger opgeroepen. Gelukkig steeg het water niet hooger, zoodat het djjkleger des nachts te 3 uren weder kon inrukken. - Te Zwolle steeg het water des nachts te 4 uren tot 2.45 M. -f- A. P.de Thorbeckegracht, de Buitenkant en Varkensmarkt en verscheidene andere straten in de stad stonden blank. Aan ver schillende dijken, die gevaarlijk staan, is men druk werkzaam. - De djjken, die de polders ten westen van Kampen moeten beschermen, waren overgeloopen) zoodat aan die zjjde het zeewater stond tot aan de wallen der stad. Gelukkig had men, met veel inspan ning, al het vee, dat zich in die polders bevond^ nog in den laten avond en nacht stadwaarts kunnen drijven. Ook aan de IJselkade te Kampen stond het water zeer hoog, op vele plaatsen tot aan de huizenslechts zelden zag men het tot zulk een hoogte opgedreven. - Te Bergen op Zoom is een groot gedeelte van het zware dak der sedert een jaar bewoonde en nieuw gebouwde kazerne met een oorverdoovend geraas naar beneden gestort en deed de bewoners uit het gebouw vluchten. Het arsenaal bekwam, behalve dakschade, een groote scheur in een der muren. - Bjj Naarden is eenig vee, grazende op de gorzen, door het hooge zeewater overvallen en ver dronken. Te Haarlem zjjn in den Hout, langs de Bolwerken enz. een aantal boomen uit den grond gerukt, aan de Kinderhuisvest vier naast elkaar. In de Rozen straat is een huisje ingestort, in de Doelenstraat zjjn twee perceelen van hun dak en een gedeelte van den voorgevel beroofd en de vele in aanbouw zjjnde woonhuizen hebben bjjna allen geleden. Het huis „Zwanenburg" aan de Leidschevaart is zeer bescha digd. Een zestigjarig man geraakte in de Nieuwe- gracht te water, en werd met moeite gered. De Spoorwegmaatschappjj Haarlem-Zandvoort heeft 's middags den dienst moeten stakenhaar station aan het Bolwerk is nogal ontredderd. De heitoestel bjj de in aanbouw zjjnde gebouwen aan deWilhel- minastraat, die duizenden kilogrammen weegt, is omvergeworpen, zoodat de daarin staande stoom machine in de hoogte is gevoerd. Eenige personen, die 's middags naar Zandvoort waren gegaan om het schouwspel, dat de zee aanbood, te gaan zien, waren genoodzaakt daar tot den volgenden morgen te bljjven. In de Roodenburgstraat te Arnhem werd iemand tegen den grond geslagen en bekwam daarbjj eene verwonding aan het hoofd, benevens een ontwrich ten schouder. Op den Rjjn aldaar zonk een met suikerbieten geladen aak, doch de opvarenden wer den gelukkig gered. In de gracht van Musis is één der groote witte zwanen dood geslagen. Te Njjmegen is een in aanbouw zjjnd huis om gestort. Een voorbjjganger werd door den muur ge troffen en levenloos van onder de steenen ge haald. Aan den Meidjjk onder Zuilichem werd iemand dermate door een afgeslagen boomtak getroffen, dat hjj op de plaats doodbleef. Een schip, geladen met steenkolen, dat ter hoogte van de steenfabriek te Brakel lag, is gezonken, met het noodlottig ge- vólg dat daarbjj twee kinderen en de vrouw van den schipper jammerljjk verdronken zjjn. Onder de Willemstad zou een tjalkschip gebleven zjjn met huisgezin, waarbjj zes kinderen. Te Zwolle heeft de storm het water zoo sterk doen wassen, dat een groot gedeelte van de stad is ondergeloopen. De machineloods aan het station te Elten is omgewaaid, waardoor het zich daarin bevindende materieel belangrijke schade heeft be komen. Yjjf woningen zjjn te 's-Hertogenbosch inge stort en vele belangrijk beschadigd. Even buiten de stad moet een voor een vrachtkar bespannen paard door een nedervallenden boom zyn verpletterd. Ontelbare berichten worden medegedeeld van schade, door het hooge water veroorzaakt aan wo ningen, huisraad en provisie binnen en buiten Dor drecht. Onder Giesendam en Hardingsveld zjjn verscheidene weipolders ingeloopen en zjjn veel vee en naar men zegt ook menschenlevens vorloren gegaan. De Oost-Merwedepolder werd door don vloed overstroomd, waardoor eenige runderen verdronken. Den polder de Krab aan het Mallegat trof hetzelfde lot en van het 40-tal runderen dat daar graasde zjjn er drie, verdronken en aan de» 's-Graven- deelschen djjk aangespoeld. De overigen heeft men weten te redden. Te Puttershoek werden mede een drietal verdronken beesten aangebracht. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Mémorial diplomatique" meldt dat Engeland aan do regeering der Boeren een ultimatum heeft gezonden, waarin zij wordt opgeëischt de conventie aan te nemen, op straf van onmiddelljjke hervatting der vijandelijkheden. De onderhandelingen over het handelsverdrag tus8chen Engeland en Frankrjjk zullen op 3 November hervat worden. De heer Ferry had Zaterdag een langdurig onderhoud met den heer Gambetta. Spanje. In eene officieele depeche wordt het bericht tegen gesproken dat een geval van gele koorts in eene haven van het noorden van Spanje zou voorge komen zjjn. De koning heeft een besluit geteekend, waarbjj de regeering wordt gemachtigd om ooncessie te ver- leenen voor den aanleg van een spoorweg van Huescar naar de Franscho grens. Groot-Britannlö. De opgewondenheid neemt in Ierland steeds toe. De leden van het agrarische bond hebben bjjeen- komsten gehouden zoowel te Dublin, te Limerick als in vele andere steden, waarin zjj zijn opgeko men tegen de arrestatie van Parnell. Zjj hebben tevens de stellige verklaring afgelegd, dat door hen geen pacht zal worden betaald voor Parnell weder op vrjje voeten is gesteld. Zaterdag-namiddag, omstreeks vier uren, is de heer Dillon, lid van het huis der gemeenten, in verzekerde bewaring genomen en overgebracht naar de gevangenis te Kilmainham. Dienzelfden avond is te Dublin een bijzondere editie verschenen van het officiëele dagblad. Dat nummer bevat een proclamatie van den onderkoning waarin onder anderen onwettig en strafbaar wordt ver klaard elke poging in het werk gesteld om onder danen der koningin, hetzij door het aanjagen van vrees of door gewelddadigheden, te nopen de ver schuldigde pachtgelden niet te betalen of zich aan te sluiten bjj de leden van het agrarisch verbond of om hen te verhinderen te doen hetgeen geoorloofd is. Ieder die zich aan dergeljjk feit schuldig maakt, zal in verzekerde bewaring worden genomen. Een bevel tot arrestatie van O'Brien, den redac teur van de „United Irishmen", is door het open baar ministerie uitgevaardigd. Arthur O'Connor, lid van het Parlement van Queens County, en O'Kelly, afgevaardigde voer Ros- comman, zjjn te Dublin gearresteerd. Het bevel tot arrestatie van Healy, lid van het Parlement voor Wexford, heeft me» niet ten uitvoer kunnen leggen. Op zjjne reis naar Dublin is hij door eenige zjjner medestanders tjjdig gewaarschuwd. Turkije. De Porte heeft aan hare buitengewone commis sarissen geseind, om hun arbeid te bespoedigen en naar Konstantinopel terug te keeren. De Nederlandsche gezant te Konstantinopel, baron Yan Ittersum, is Zaterdag plotseling aan de gevolgen eener beroerte overladen. Vereenigcle Staten. Het voorstel van den heer Logan om den heer Davis (van de onafhankelijke partij) tot tjjdeljjken voorzitter van den Senaat te benoemen, ter vervan ging van den heer Bayard, is met 36 tegen 34 stemmen aangenomen. Guiteau heeft Zaterdag terechtgestaan voor het gerechtshof te Washington, onder beschuldiging

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2