plaatsen. Zulks geschiedde in den avond van 23 Aug., doch was r.'iet zoo gemakkelijk gedaan als het oppervlakkig schijnt. Te midden van een ontel baar aantal ijsioergen en ijsbergje8 moest onder mist en sneeuwbalen bij een der eilandjes op en neer gehouden worden, daar er geen ankergrond is, ter wijl eena sloep, rijkelijk van victualie voorzien, om te kumjen dienen indien het schip soms niet weder te beveiken was, naar den wal zeilde. Op den steen is het volgende gebeiteld„In memoriam. De Oranje- eilanden ontdekt door den Nederlandschen zeevaar der Willem Barendsz 1594." Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4969 volwassen personen en van 810 kinderen. In de te Gouda in de Bemonstrantsche kerk gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging deelde de voorzitter, prof. L. W. E. Rauwenhoff, mede dat de financiëele toestand der Yereeniging niet ongunstig was, wat men echter meer verschuldigd was aan de dooden dan aan de levenden, daar ingekomen legaten het tekort moesten dekken, veroorzaakt doer vermin dering der leden. Spreker noemde dit een veeg teeken en drukte den wensch uit dat dit anders mocht worden. Daarop deed de secretaris, de heer C. J. Van Ketwich, verslag over het afgeloopen jaar, waarin eveneens vermindering der leden ge constateerd werd, wat eensdeels aan laakbare on verschilligheid, anderdeels aan treurige zelfzucht of ook aan het bestaan van vele andere vereenigingen, die tegenwoordig zoo talrijk zijn, werd geweten. In het verslag werd hulde gebracht aan de nage dachtenis van het overleden eerelid mr. H. Obreen. De Storm. Op verschrikkelijke wjjze zijn we weer aan den bekenden Pinksterstorm herinnerd geworden, welke door die van gisteren en hedennacht nog werd overtroffen. De aangerichte verwoestingen zijn in de eene plaats al erger dan in de andere. Hier ter stede kan men in bijna elke straat de gevolgen er van zien door de menigte afgewaaide dakpannen en omgewaaide of nog waggelend staande schoor- steenen. Boomen zijn er in menigte afgeknakt of geheel omgewaaid. Op de Doeza-straat bij do Doeza- brug is het als 't ware een ruïne; de passage is daar gestremd; van de prachtige rij aan de eene zijde zijn er maar enkele blijven staan. Om Kuïne, in Zonnevoldsteeg en op Langebrug, Oudo Vest enz. enz., overal hebben zelfs zeer forsche boomen geen weerstand kunnen bieden en liggen zo mach teloos neer. Van vele woningen zijn muren op bin nenplaatsen en huizen ingestort, en op het Utrechtsche Veer kwam een gedeelte van een gevel naar beneden, waarbij een man ernstig moet verwond zijn geraakt. Op het Levendaal bij de Garenmarkt ligt een boom vlak over de vaart, aan beide zijden door het ijzeren hek gaande. Doch dat is de eenige schade niet. Van de lantaarns zjjn er vele stukgeslagen, zoodat ze niet konden branden en te midden van een bul derenden storm en de vele stortbuien van regen en hagel in vele straten een totale duisternis heerschte. Ook de Hoogland8che kerk is zwaar geteisterd geworden, zelfs in die mate dat er morgen (Zondag) en a. s. Woensdag geen godsdienstoefeningen kunnen gehouden worden. Van een der barakken aan het academisch ziekenhuis kwamen dak en gevel een eind verder te recht; zelfs het ijzeren hek aan de Morschpoort is er met het muurwerk vernield. Niet het minst aan het Holl. station is de schade groot. De buitenzijde der zinken overkapping van het perron is bijna geheel met glas en al weggeslagen en links bij het watergebouw, dat ook veel geleden heeft, is ze geheel weggerukt. De stukken vond men op verren afstand terug. Uit den steenen muur van de nieuwe machinenloods zijn geheele stukken gerukt en het machinengebouw van de lijn Leiden-Woerden buiten de voorm. Wittepoort is geheel ingestort, onder de puinhoopen locomotief en wagens bedelvende. Infirmerie, Kweekschool voor Zeevaart en kazerne leden insgelijks niet weinig aan zinken of pannen blaken, hier en daar gevaarljjke openingen ten gevolge ^ebbende. In menigen tnïn zijn een of meer boomen gehe.'d of gedeeltelijk ontworteldvan den door iederen Leidenaa ^kenden prachtigen Meiboom bij de Nieuw- steegsbrug n'0'8 ^an een eron ^ov0n den muur uitkomenden st^mP overgebleven. Langs de spoor loglijnen vielen de telegraafpalen bij menigte om, zJ'Odat het treinenverkeer niet süeen oponthoud ondonrond, mam-, ook do telegra- pliiseho gemeenschap waC verbroken, Een gisteravond om 6.40 b* t. te Rotterdam ten kantore aldaar aan ons afgegeven telegram kwam eerst hedenmor gen om 10.12 hier aan en om 10.25 in ons bezit. Er wordt nu van de post gebruik gemaakt. De trei nen konden bijna niet rjjden; vooral te Piet-Gijzen- brug zaten zij telkens als in een spinneweb in de draden verward. Ruim over middernaebt vertrok de stationchef alhier met eenige manschappen daarheen om te zien waar de trein van Amsterdam bleef. Al hakkende en brekende kon men den trein daar toen weer vrij maken, daar hij noch voor- noch achteruit meer kon, hoe men de machine ook aan zette. Men zat er als gevangen. De trein die om halfvijf van hier vertrokken was, moest men 's nachts om twee uren even voorbjj het station Voorschoten, te hulp komen. Ook deze zat vast, en vond overal evenals weer een volgende trein oponthoud door omgevallen telegraafpalen. Op de Vinkbrug werd het water uit den Rijn tengevolge dor hoofden tegen de waggons opgestuwd. De beide treinen naar Amsterdam en Rotterdam die om 10.35 van hier moesten vertrekken, vertrokken eerst heden nacht om 4 uren en de goederentrein in plaats van 's avonds om halfnegen hedenmorgen om halfvijf. Geen wonder dus dat de posten alle te laat aan kwamen. Aan het station alhier moesten de machines door middel der brandspuit van water voorzien worden, daar de pompen defect waren geraakt. Van ernstig© persoonlijke ongevallen heeft men hier gelukkig niet vernomen. Wel is gisternamiddag om halfvijf een vijfjarig kind dat nit de school in de Bakkersteeg kwam door de wind in de Oude Vest te water geraakt, doch het werd weer spoedig gered door den brooddepothouder P. N. Paats met behnlp van D. De Zwijger. Op de bnitenplaatsen, tuinderijen en straatwegen om de stad is men van de gevolgen van den storm evenmin verschoond gebleven. Glazen broeikasten en ramen vond men 's morgens een geheel eind van hunne plaats terug en iemand die hedenoch tend van Voorschoten iB komen loopen, deelde ons mede dat hij op zijn weg niet minder dan 29 om gevallen boomen heeft getold. Omgeworpen hekken van tuinen lagen kris en kras door elkaar alsof 't zoo hoorde. Te Katwijk heeft de hevige storm veel schade veroorzaakt door het afwerpen van zinken en pan nen daken en het omwerpen van schuttingen enz. Vooral was het aan het strand een droevig tooneel met het opslaan van 44 bomschepen tegen het duin eenige schepen werden tegen elkander geslagen, waardoor ze mogelijk onbruikbaar werden en aan zienlijke schade verkregen. Te midden van den storm en zeer hooge zee was schipper Jan Pronk van den reeder A. Krol, welke Scheveningen niet kon bereiken, genoodzaakt met levensgevaar alhier nabij bet steenen hoofd van Rijnlands Kanaal te landen; de bemanning werd doornat en koud laat in den nacht bij den reeder H. v. d. Marei lief derijk opgenomen en van bet noodige verzorgd. Van de 20 nog afwezige bomschepen wordt mot bezorgdheid bericht ingewacht. Te Hoogmado stortte om halfzeven de voorgevel van een boerderij genaamd „het Kooihuis" in, met het noodlottig gevolg dat de arbeider Tijmen Pad denburg die het voorste gedeelte bewoonde, dood onder de puin weggehaald en zijne vrouw zwaar gekwetst werd. - Te Aarlanderveen zijn vele ver woestingen aangericht aan het boomgewas. Een menigte vrucht en andere boomen zijn deels van hunne zwaarste takken beroofd, deels geheel ont worteld. Te halftwaalf was de luchtdruk aldaar het hoogst. Ook is te Katwijk de schoorsteen van den water toren der duinwaterleiding omvergewaaid. De stoom tram naar Katwijk moest gisterenavond halftien den dienst staken. Bij „Cronesteyn" onder Zooterwoude zijn twee koeien te water geraakt en verdronken. Een droogloods van den heer Pronk is geheel weg gewaaid. Op verschillende punten te 's-Hage werden dak pannen af- en schoorsteenen omgeworpen. Langs don Scheveningschen weg, het Kanaal, het Lange Voor hout en den Vijverberg is menige boom voor do kracht van den feilen wind bezweken en overal waar boomen staan, vlogen de afgebroken takken als spaanders door de lucht. Aan het Prins-Hendrik plein woei een villa in aanbouw met steiger en al om; do kap, die door den storm was opgenomen, kwam een eind vorder neer. Het werkvolk had zi^h gelukkig nog kunnen redden, hoewel een bunder zich genoodzaakt zag in de sloot te springen om het gevaar to ontgaan van door do kap te worden geraakt. In de Homsterhuisstraat zijn twee in aan bouw zjjnde perceelen door den storm van hun dak *1—me—mamaÈmsMMsaaaumttmtni*riMnnirama»fc>Mwr beroofd. Verscheiden huizen leden schade, o. a. da Algemeene Landsdrukkerij door het omwaaien van een boom, die tegen het gebouw werd geworpen.. Een dame, die het Jagerstraatje passeerde, terwijl daarjuist steenen van een schoorsteen vielen, bekwam een tamelijk belangrijke wond aan het hoofd; zij; werd bewusteloos weggedragen. Ook op den stoom- en paardentram naar Scheveningen moest de dienst worden gestremd. Aan den Rijswijkschen weg is een wagen, beladen met vaten boter, met paard en al in het water geraakt. Eenige straatwerkers hielpen den voerman om alles weer op het droge te brengen, wat na veel moeite gelukte. In het nieuwe gedeelte van Den Haag werd een villa door een windvlaag als het ware opgenomen* Van deze woning bleef dan ook weinig meer in wezen dan de fondamenten. Op het Hooge Zand werd een huis van den geheelen nok beroofd. Op sommige plaatsen waren de daken als door den wind doorboord. Op den Scheveningschen weg velde de storm tal van boomen, wier takken tot in de kom der stad werden voortgeslingerd. De verwoesting door den wind op den Rijswijk- schenweg aangericht was nog grooter. Langs dezen straatweg werden de boomen werkeljjk gedecimeerd* Alleen op den Delftschen weg telde men 117 om gewaaide boomen. In 't Haagsche Bosch heeft de. orkaan eene ware verwoesting aangericht. De breede tent „Bosch en Veldzicht" is in de diepte letterlijk in tweeën ge sneden door een kolossalen boom, die, 't zinken dak,, 't houtwerk en 't huisraad verbrijzelende, in de tent stortte. Men schat het aantal in het bosch ge vallen boomen op p. m. 1000. Te Rotterdam is een gedeelte van een gevel van een pand aan de Oude Vogelzang, naar beneden komen vallen en gedeeltelijk terechtgekomen op een vrouw en een kind, die beiden daardoor eenigszins gekwetst werden. Aan den Westzeedijk zijn in twee winkels de zware spiegelruiten stuk gewaaid. In de Konings haven is een Rijnschip gezonken, waarvan de opvaren den zijn gered. Des avonds stond een gedeelte van de buitenstad, tijdens den vloed, onder water. Een 13-jarig meisje is te Arnhem bij het passeeren van Musis Sacrum door het afvallen van een boomtak op het hoofd getroffen, waardoor zij eene zware hersenschudding heeft bekomen en men voor haar behoud vreest. Op het Rokin te Amsterdam liet een kassiers knecht, die zijn afgewaaid hoofddeksel naliep, zijne portefeuille vallen, waardoor een aantal bankbiljet ten te water gingen. De meeste werden opgevischt, maar de man miste ten slotte een bankje van f 1000 en een van f 200, benevens een zakje met specie die echter niet in het water geraakt schijnt te zijn, doch in de verwarring zoek geraakt is. Op de vierde verdieping van een in aanbouw zijnd huis in de Oldenbarneveldstraat is een muur omgewaaid, die met donderend geraas naar beneden stortte, in haar val de balken verbrijzelende. Ook op de Nassau- kade is een in aanbouw zijnd huis ingewaaid. Per soonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor, daar de werklieden het juist verlaten hadden. In de Visschersstraat bij de „Dubbele buurt" (Overtoom), onder Nieuwer-Amstel, is het dak en een gedeelte der muren ingewaaid van de onlangs geopende Visschersschool. De onderwijzers en de schooljeugd bleven zoo goed als ongedeerdeenige kinderen be kwamen onbeteekenende kwetsurenmaar een man werd onder het puin bedolven en in een bedeuke- lijken toestand naar het Buitéh-Gasthuis gebracht. Op verschillende plaatsen in de stad werd een geheimzinnige muziek vernomen. Men kon zich aanvankelijk geen rekenschap geven van waar de geluiden kwamen, die nu eens ernstig en somber aan verwijderd klokgebrom doden denken, dan weder aan de teedere geluiden van een harp, tienduizend maal versterkt. Men dacht aan spoken en aan den naderenden twaalfden November. Eindelijk bleek dat de speelsche wind van de telephoondraden blaas instrumenten had gemaakt. De ijzergieterij „De Etna", aan de Baarsjes, is door den hevigen wind inge waaid, evenals het dak van het belendende woonhuis. Gisterenavond zijn twee gebouwen, behoorende tot de stallen van den heer G. Van der Kuijlen, in de Huydekoper- en Pieter-Pauw straten, onder den hevigen winddruk bezweken. Van de 56 paarden zijn 51 door de brandweer in de stallen der vee markt in veiligheid gebracht. Een paard werd hedenmorgen zwaar verminkt maar nog levend onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Vier paarden zijn omgekomen en liggen nog onder het puin. Do schrik onder de viervoeters moet zeer groot ge-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2