Lokaal Hphraïm lste Hypotheek Waskaarsen der Koninklijke Fabriek. Boek- en Plaalverkooping, TE HUUR RUHR-KOLEN. FABRIEK VAN Paraplnies en Wandelstokken. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. KONSTAYTINOPEL, 13 October. In de heden gehouden vergadering van gedelegeerden der fond senhouders werd do wijze van samenstelling van den raad van beheer over de belastingen aangenomen zooals die 10 dezer werd vermeld. Daarna eischten de Turksche gedelegeerden dat de rente gerekend zou worden niet naar den koers van uitgifte der leening, maar naar de werkelijk ontvangen sommen, nl. na aftrek van de commissieloonen en andere kosten. Na een levendige discussie verkregen de buitenlandsche gedelege j den de intrekking van dezen eisch. Canadja zal waarschijnlijk tot minister van de Porte te 's-Gravenhage benoemd worden. (Het bericht dat de Ottomanisehe legatie aldaar wordt opgeheven, zou dus onjuist geweest zijn.) BUDAPEST, 13 October. Tweede Kamer. Beraad slaging over het adres van antwoord op de troon rede. Do minister-president betoogt dat de begin selen, die gevolgd moeten worden om tot hervor ming te geraken, niet in de troonrede zóó omschre ven kunnen worden als in eeno verzameling van documenten. Hij doet uitkomen het ongegronde van de beschuldiging dat staatsambtenaren invloed op de verkiezingen hebben uitgeoefend, ontkeDt dat de oppositie versterking heeft gekregen en constateert integendeel dat zij verzwakt is. De paragraaf der troonrede, waarin gezegd wordt dat in hot staats beheer weder orde is gebracht, wordt gerechtvaar digd door de verbetering van den financiëelen toe stand en de toeneming van 's lands krediet. Wat hot gemeenschappelijk leger betreft, bevat het adres niet alleen wenschen, maar vooral blijkt er uit de overtuiging dat do regeering en do meerderheid be reid zijn iu het belang des legers samen te werken. Aangaat; de de samenkomst van de twee keizers te Dantzig verklaarde de minister dat zij volstrekt geen verandering heeft gebracht in de betrekkingen tot Duitsehland. Hij eindigt zijne rede met de op merking at in geen Staat van Europa verschillende nationaliteiten, die. niet tot het behoerschende ras behooren, zooveel rechten bezitten als in Hongarije. LONDEN, 13 October. In zijne te Guildhall ge houden rode herinnerde do heer Gladstone er aan dat in het laatste artikel der conventie de rogee- ring der Boeren zich verbonden heeft dez9 over eenkomst binnen drie maanden te doen bekrachtigen. Hij verklaarde dat de Britsche regeering besloten is zich aan dez9 verbintenis te houden, en in de eerste plaats do hoilige rechten van duizenden inboorlin gen van de Transvaal te beschermen. LONDEN, 14 October. Hen zegt dat Dillon, in plaats van Parnell, als hoofd der Landliga zal ■optreden. Al de ochtendbladen, zonder verschil van partij, geven hunne volkomene tevredenheid te ker nen over Parnells inhechtenisneming. 14 October, D-: therm. Fahr. teokondo gisteravond om 5 u. 52°, 8 n. 52°, 10 u. 50°; hedenmorgen om 5 u. 5G°, 3 u. 56°, 12 u. 00° en 's nam. 4 n. 56°. W.W. Z.-W. In den afgoloopen nacht heeft de felle 3torm eenige hoornen in het Haagsche Bosch doen vallen of zware takken van anderen afgerukt. Het stoomschip „Koningin-Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port- Saïd en vertrok heden; de „Torrington", van Rot terdam naar Batavia, is Woensdag van Padang ver trokken. CORRESPONDENTIE. - Na het besluit van den gemeenteraad komt het schrijven van „Eenige op- merkers" te laat. De zaak heeft reeds haar beslag. Leiden, 11 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Veulens stales a Ossen 40 stnks 90. a 188.Stieren 34 9tnks 46.a 162. Kalfkoeien 22 stuks 170.a f 275.—. Melkkoeien 1S4 otnks 135.— a 245. VarekoeieD 140 stnks ƒ98.a f 196.Vette koeien 276 stuks 152.a 290. Kalveren (vette) 33 stuks ƒ40.a ƒ80.Kalveren (magere) 6 stuks J 8.— a 20.Graskalvertn 182 stuks ƒ13. a f 45.Hamels (vette) stuks a Hamels (magere). stnks a Ooien (magere) ataks a Ooien (vette) 919 stuks ƒ22. a 41.Lammeren (magere) 3SC stuks/ 14.a 22. Lammeren (vette, jarige) stuks a Var kens (magere) S2 stuks 16.a 34.—.Varkens (biggen) 362 stnks ƒ4.a 10. Ter markt aangebracht 696 runderen, 221 kalveren. 1305 schapen. Delft, 13 Oct. Bij eenigen handel was er in de prijzen sedert de vorige week geen verandering. Jarige Westland. tarwe 1 12.a/13.25, Zcenwsche12.50 a ƒ14.Westl. rogge 7 60 a 8 50, Zecuwsehe 8.a.fi. Chevalier gerst 6.25 a 7 25, Westl. zomergerst 5.50 a/6.75, Korte haver 5.a ƒ5.50, Lange 2.50 a 4.00.Duivenboonen 8.a ƒ9.l'aardenboouen ƒ7.50 aƒ8.50, Brnineboonen ƒ11 - a ƒ14.Groene erwten ƒ9.00 a 12 00, Witte erwten ƒ8.25 a 8.75, - Aan de stadswaag werden gewogen van 7 tot 13 October: 2 potten, 1 vierde, 689 achtsten eu 85 zestienden vaten boter, wenende te samen 14,710 kilogrammen. Prijs f 72 a SO het vierde, f f.80 a 2.00 bet KG. Londen, 13 October. Granen. Aas de Kust worden 12 tarwe- ladingen ten verkoop aangeboden. KOLONIËN. PARAMARIBO, 20 September. De heeren C. Bruyn Yan Rozenburg en A.Fer- nandos zijn benoemd tot surnumerairs bij deu alge- meenen dienst. Blijkens een officiëelon staat is gedurende dit jaar als uitgevoerd goud aangegeven in het lste half jaar 468,737in de maand Juli 52,241in Aug. 99,798; vau 1 tot en met 3 Sept. ƒ50,779; te zamen 671,555. Uit do jongste balans der Surinaamsche Bank blijkt dat zij den 17den September 1881, bij een specie-voorraad van 529,568, voor eene som van 351,290 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specie-voor raad op zijne beurt 140,516 meer bedraagt dan tot dekking der opvraagbare schuldbekentenissen door de wet gevorderd wordt. CURAQAO, 17 September. Woensdag 11. ontving de gouverneur dezer kolonie het droevig bericht uit Den Haag van den dood van Prins Frederik dor Nederlanden op den 8sten dezer. Ten teeken van rouw werd van forten, schepen en consulswoningen do vlag halfmast of halfstok ge- heschen. De opening van het onlangs opgerichte Casino die met eene soiree dansante Donderdag den 15den dezer zou plaats hebben, is mode tot nader uitgesteld. Bjj gonvernoments-besluit is de quarantaine, be paald voor vaartuigen komonde van La Guaira, op geheven. De heer Salomon Senioo Jr. is erkend en toege laten als consul van België op Curaeao. L.EIOEX, 14 October. Bij don post der kosten voor het verstrekken van en aanleg voor duinwater, werd door verscheidene leden ten sterkste aangedrongen op uitbreiding van het buizennet in de armere wijken der stad. De omstandigheid dat 10 pet. der kosten van nieuwen aanleg door waterverbruik moeten worden gegaran deerd, is voorzeker een groot struikelblok voor het tot stand komen van duinwaterleiding waar die vaak het meest noodig is, doch hetzij de gemeente daarin te gemoet korae of dat door het aanbrengen van een grooter aantal standpijpen ruimer gelegen heid worde aaugeboden tot bekoming van duin water, de behoefte aan uitbreiding in de minder gegoede wijken wordt dagelijks dringender. Men wist dat op verschoidene plaatsen stadspompen aanwezig zijn, doch meestal prijken deze met het minder aangename opschrift: „voor de gezondheid schadelijk drinkwater." Waar nu de keuzo bestaat tusschen slecht water en geen water, daar is de beslissing niet moeiel jk en de gewoonte aan het gebruik van dit slecht water verklaart dan ook ge- reedelijk de dikwijls gemaakte opmerking dat Lei dons minder bedeelde inwoners toch liever het water der stadspompen drinken dan het zuiver duinwater; men noemt het pompwater smakelijker. Het ge meentebestuur was ongetwijfeld te zeer overtuigd van het schadelijke van het gebruik van zoodanig water om niet zooveel mogelijk hie in verbetering te bevorderen. Ook een ander lid meende het gemeentebestuur- te moeten wijzen op de noodzakelijkheid van uit breiding der duinwaterleiding in de schamele wijken der stad. Hij vereenigde zich ten volle met het hieromtrent aangevoerde en hoezeer met ingenomen heid de mededeeling begroetende dat ruim ƒ4000 min der zal behoeven te worden uitgegeven voor rente garantie, wenschte hij thans die som te besteden voor uitbreiding van het buizennet in de bedoelde wijken. Dit voorstel werd door de meerderheid in deze sectie ondersteund. In eene andere sectie werd het denkbeeld geop perd om in de onlangs opgerichte brugwachters- huisjes gelegenheid te geven tot verkoop van duin water, waardoor het verbruik ongetwijfeld zou worden bevordord. Het Maandblad „Getuigen en Redden" is zijn vierden jaargang ingetreden. N°. 1 van de nieuwe reeks behelst o. a. een opstel van den hoofdredac teur, ds. H. Pierson, directeur der Heldring-Gestich ten te Zetten, waarin eenige tegen het op te richten Magdalena-huis geopperde bezwaren worden wederlegd. 55ij het ter perse gaan van dit Hommer waren de Amsterdamsche beursnotecrin- gen van heden nog niet ontvangen. ADYSETEffTIÈff. Ondertrouwd CORNELIS WAKERLIN, van Leiden, en JACOBA DE JONG. Oostvoorne, 13 October 1881. Tot onze diepe droefheid overleed heden ons eenigst kindje. Slechts zeven weken mochten wij ons in haar bezit verhengen. H. HAGEMANN. Rfjpwetering, J. HAGEMANN, 13 October 1881. geb. Melmaw. Zij die iets te vorderen heb ben van- of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den Weledelen Zeergeleerden Heer Dr. C. TER LAAG, worden beleefd verzocht daarvan vóór of op den 28sten October a. s. opgave of betaling ta doen aan on ten woonkuize van Mevr. de Wed. Dr. C. TER LAAG. Leiden, 14 October 1881. Dr. VA1V HAREM SOMAItf is verhuis-d naar Brccstraat 150, en zal 15 October zijn prak tijk hervatten. zal Zaterdag 15 en Woensdag 19 October, 's mid dags na vier uren, gesloten zijn voor het publiek., l!lkrffig-| Lp Leiden-Kalwijk aan Zee. Aanvang van den Winterdienst op 15 Octo ber e. k. Zie alom verspreide aankondigingen, welke ook a 1 Cent vorkrijgbaar zijn aan allo Stations en Kantoren der Maatschappij. wordt gevraagd op een KUS® met TUIM en PAKHUIS, groot S700. Brieven franco onder letter A bj den Boekhandelaar DU PON, Haar lemmerstraat. Reparation en Overtrekken worden spoedig en netjes afgewerkt. JACs. II. HOLSWILDER. 26 ets. PEK PAK. 26 Cts. Rapenburg 97. A. WAGE3IAMS. bij E. J. BRILL. Zaterdag 15 October. Werken over Kunst. Pracht- en Plaatwerken. Teekeningen. Schil der jen. 2 fraaie Boekenkasten. Een mahonie houten Schrjfbureau met Cilinder, enz. met primo November een B0VE1S- en BEME- DEMHUIS aan deu S.ationswog N°. 15. Te bevra gen Café VondelhovenStationsweg 13. In aantocht een puike lading KUHR-K.OLEM. Bestellingen werden aangenomen bij W. VAM DEK 1VILK, in de Kruisstraat 37.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 3