N°. 6645. Saterdag 15 October. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEEDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Veor Leiden per 3 maanden1.1#. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor ket iucassee- rea builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 14 October. De commissie van financiën heeft tegen de be grootingen voor 1882 der gesubsidieerde instellin gen van weldadigheid geone bedenkingen en stelt voor de daarbij voorgedragen subsidiën aldus vast te stellen: van het Roomsch-Katholiek Wees- en Ondeliedonhnis op 4900; van het Evangelisch- Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis op 980; van het Nederlandsch Iraëlietisch Armbestuur op ƒ178.50. Van het gesnbsidiëerde Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis is het voorgedragen subsidie, dat krachtens raadsbesluit telken jare met 5 pet. wordt verminderd, thans ten gevolge der door wijlen den heer Martinus Wjjnaendts van Maarseveen, aan die instelling besproken erfstelling,, met 10 pet. van de hoofdsom verminderd en thans voor gesteld op 1500. Het onderzoek der begrootingen voor 1882 van de niet gesnbsidiëerde gemeente instellingen van weldadigheid heeft evenmin tot be denkingen geleid, als van: het Roomsch-Katholiek Armbestuur in ontvang en uitgaaf ad 7272.361/,; het Gereformeerde Minne- of Arme-Oudemannen- en Vrouwenhuis, in ontvang en uitgaaf ad 11,777.25, en van Vronwen-kraammoeders, in ontvang en uit gaaf ad 3323.911/,. Tegen de begrooting van het Stedelijk Werkhuis bestaan bij de commissie ook geen bedenkingen. Zij geeft daarom in over weging die begrooting goed te keuren, in ontvang ad ƒ22,582.50, in uitgaaf ad ƒ22,582.50, sluitende quito, en het door de administratie verlangde sub sidie voor 1882 ad 2500, als 1340 uit de ge meentekas en 1160 als rente van het legaat door wijlen H. O. J. Buzzi te Frankfort a./d. Main aan de gemeente Leiden ten behoeve van het Stedelijk Werkhuis vermaakt, toe te staan. Ter vervulling van de vacaturen in het college van curatoren van het gymnasium, ontstaan door de periodieke aftreding op 1 October 11. van dr. C. G. Cobet en dr. A. Kuenen, worden aanbe volen: voor de vacature van dr. C. G. Cobet: dr. C. G. Cobet en dr. R. J. Fruinvoor de vacature van dr. A. Kuenen: dr. A. Kuenen en dr. H. Oort; - en ter vervulling van de vacature in de plaatselijke schoolcommissie, ontstaan ten gevolge van het door mr. P. A. Yan der Lith ge nomen ontslag: dr. C. J. Van Ketwich en mr. N. K. F. Land. Onder overlegging van de betrekkelijke stukken geven B. en Ws. in overweging te besluiten dat het hulppersoneel aan de school n°. 3 derde klasse met één derden onderwijzer of onderwijzeres zal worden vermeerderd, waardoor het geheele tal onder wijzers en onderwijzeressen dier school op 14 wordt gebracht. Het getal leerlingen bedraagt er thans 595. De commissie van fabricage en B. en Ws. heb ben geen bezwaar tegen het verleenen der door commissarissen der Nieuwe Sociëteit gevraagde ver gunning, om wederom voor den tijd van vijf jaren te worden vrijgesteld van het stellen van een steenen muur ter vervanging van de houten schutting, die tot afscheiding dient van den hun afgestanen grond in de Boomgaardsteeg, omdat zij voor het behoorlijk onderhoud der bestaande schutting hebben gezorgd. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan het diaconie-armbestuur, het weeshuis en de kerk te Katwijk a/d. Rjjn elk p.m. 1000 geschonken. Mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, heeft tot professor aan het Seminarie te Warmond be noemd den heer H. F. Akersloot, kapelaan aan de St.-Laurentius-kerk te Rotterdam. Zondag 16 Oct. zal de te Aarlanderveen nieuw- beroepen predikant, ds. J. H. Wensinek, van Wezep, des namiddags te halftwee zijn intreerede houden, na des morgens te halftien bevestigd te zijn door zijn schoonvader, ds. Vermeer, van Zwolle. De feesten van het Metalen Kruis te Amster dam, uitgesteld wegens het overlijden van prins Frederik, zullen thans don 24sten en 25sten dezer gevierd worden. De rouwloge der Vrijmetselaren ter nage dachtenis van wijzen prins Frederik op 2 Nov. a. s. zal niet in het Loge-gebouw, maar in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen plaats hebben. BlijkenB het overzicht van de opbrengBt der rijksmiddelen over de afgeloopen negen maanden van dit jaar, bedraagt de vermeerdering weder nage noeg drie millioen, nameljjk 2,954,730. Tot dien aanwas hebben voornamelijk bijgedragen de accijnzen 946,000, waarvan alleen de suiker-accijns nage noeg f 700,000, de registratie-rechten 437,000 en de successie-rechten ruim 800,000. De poste rijen en telegraphen blijven gestadig meer vooruit gaan en ook do rechten op don invoer en de loods gelden zijn toenemende. Do raming over dit tijdvak werdt alsnu reeds met 1,674,861.43 overtroffen. De Koning heeft opnieuw een blijk van be langstelling willen geven is hetgeen luitenant- generaal K. Van der Heyden voor het vaderland heeft verricht. Z. M. heeft generaal Van der Heyden medegedeeld, dat hij er prijs op stelt te mogen zorgen voor de opvoeding van twee zoons van den generaal, die de militaire loopbaan zullen kiezen en opgeleid worden voor de militaire academie. De Koning heeft, naar het Vad. verneemt, den luitenant-generaal G. M. Verspijck, HDs. adjud.- generaal, met zijne wettige nakomelingen verheven in den Nederlandschen adelstand, met toekenning van het praedicaat van jonkheer. In strijd met de in verschillende bladen opgenomen mededeeling kan hetzelfde blad tevens verzekeren, dat de minister van financiën en die van waterstaat na de openingszitting de bijeenkomsten der internationale visscherij-conferentie niet meer hebben bijgewoond. Sedert Maandag zijn de zittingen dagelijks van halfelf tot ruim vier uren gehouden. Niet alleen de Engelsche regeoriug, maar ook verschillende anderen hebben nota's ingediend, die een onderwerp van beraadslaging uitmaken; de Engelsche „Draft-memo- randum" is trouwens reeds den 5den Augustus aan de Mogendheden toegezonden. Er zijn tot heden nog geen beslissingen genomen en de gedelegeerden hebben daarom besloten geen openbaarheid aan den loop der werkzaamheden te geven. Wat verschillende bladen mededeelen, moge, voor een deel althans, niet geheel ongegrond zjjn, zeker is het onvolledig en voorbarig. Aan mr. T. Modderman, referendaris bij het departement van justitie, afdeeling politie, zal bij gelegenheid van zijn eerstdaags te vieren 25-jarig feest door de rijksveldwachters een sierlijk cadeau worden aangeboden. Daar dit geschenk door bij dragen van het sobere traktement van die ambte naren verkregen moet worden, erlangt het voorzeker nog grooter waarde. De miliciens der lichting 1880, van het 1ste reg. veldartillerie, die met groot verlof naar hun haardsteden zouden terugkeeren, moeten voorloopig nog blijven. De volgende heeren zijn op de voordracht geplaatst voor de betrekking van dijkgraaf van het groot-waterschap van Woerden: G.H.L.baron Van Boetzelaer te De Bilt bij Utrecht, mr. W. O; T. Van Oudheusden te 's-Gravenhage en H. Van der Lee te Woerden. In de heden door ons ontvangen Transvaalsche „Volksstem", dd. 24 Aug., lezen wij het volgende: Wij zijn het geheel eens met de „Cape Times", zegt het „Volksblad", dat de nieuwe Zuid-Afrikaansche Republiek verstandigst handelen zal als zij een politiek van vooruitgang volgt en niet toelaat dat de „loyalon" om hun vroegere rol geplaagd worden, en wij erkennen insgelijks dat er in Engeland een groote party is die haar recht zal laten geiden-zoo dikwijls er een neiging bestaat om in Znid-Afrika een andere hoofdmacht dan Engeland te brengen. Maar dit belet ons niet van oordeel te zjjn dat als de toekomstige regeering der Republiek er in slagen kan om een Nationale bank te bekomen met hulp van Hollandsche kapitalisten, en als, in het algemeen, de denkbeelden verwezenlijkt werden van een van Zuid-Afrika's beste vrienden in Holland, de Repu bliek er zeer bjj winnen zal. Holland is niet begeerig naar bezittingen en macht in Zuid-Afrika en kan dit niet zijn, en als de Europeesche volksplantingen in ons werelddeel van uit Den Haag in plaats van Downing Straat bestuurd werden, dan zonden zij er niet beter aan toe zijn; maar de sympathie en het geld van Holland zullen den Republikeinen meer welkom en minder ver dacht zijn dan die van Engeland, en wij zouden het in de Transvaalsche Republikeinen voor hoogst ver standig honden zoo zij alles deden om zich te bedienen van de gelegenheid om er voordeel van te trekken die zich voordoet. De Staatscourant van heden bevat het vol gende bericht: In het laatst van September jl. is de cholera te Soerabaia en omstreken uitgebroken en van daar naar Samarang overgebracht, terwijl ge lijktijdig ook eenige gevallen te Batavia voorkwamen. Volgens de laatste van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ontvangen berichten verminderde de ziekte te Soerabaia, terwijl zij te Samarang op dezelfde hoogte bleef en te Batavia toenam. Behoudens de latere goedkeuring des KoningB op de statuten, is gisteravond te Rotterdam gecon stitueerd een Vereeniging ten doel hebbende het doen bouwen en doen exploiteeren van een schouw burg, ingericht naar de eischen des tjjds. Leden zijn zij die bjj ballotage, elk jaar een- of meermaal te houden, door J/3 der aanwezige leden worden aan genomen. De jaarljjksche contributie bedraagt ƒ10. Er zal een leening worden uitgeschreven tot een bedrag van 600,000, rentende 4 pet. 'sjaars, en verdeeld in obligatiën van 100, 250, 500 en 1000. Ter voldoening van die rente worden ver strekt coupons, welke bjj iedere voorstelling - onver schillig van welke onderneming - voor het op die coupons uitgedrukt bedrag, tegen toegangsbewjjzen kunnen worden ingewisseld. In eene volgende ver gadering van de leden der Vereeniging, die reeds toegetreden zijn of alsnog toetreden, zal worden overgegaan tot het verkiezen Yan het bestuur. Als sollicitant voor de betrekking van commies griffier der Tweede Kamer heeft zich nog aange meld mr. A. Nilant, procureur en advocaat te 's-Hage. De oudste predikant der Ned.-Herv. gemeente te Delft, ds. G. Molenkamp, hoopt aanstaanden Zondag-avond in de Oude Kerk gedachtenis te vieren van zjjn vjjftigjarigen evangeliedienst. Door de directie van de Rjjnspoorweg-Maat- schappjj is aanbesteed het maken van een halte gebouw te Vleuten. Minste inschrijver was de heer J. Baars, voor de som van 3789. De minister van waterstaat heeft een diner aangeboden aan de gedelegeerden der internationale conferentie voor de visscherij. De Internationale Bank te Luxemburg en het bankiershuis Erlanger te Frankfort hebben aan de Luxemburgsche regeering vier millioen fr. voor geschoten tot intrekking der bankbiljetten van de „Banque Nationale" te Luxemburg. De Koning-Groothertog heeft den heer W. "Walter, notaris te Apeldoorn, benoemd tot ridder van do Eikekroon. Gemengd Nieuws. Ten gevolge van den storm dieer heden woedde, is 's middags op de Langebrug alhier een schoorsteen ingestort, waarbjj ook een gedeelte van het dak vernield werd. Door de menigte steenen,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1