N°. 6644. Vrijdag 14- October. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Morgenochtend worden voor de inteekena- ren daarop verzonden de Nos. 204212 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.1#. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van I6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, 13 October. Het plan is in overweging om bij de brugwach- tershuisjes zoogenaamde drinkfonteinen te maken, waarbij echter de noodige voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen ten einde duinwaterver spilling tegen te gaan. Wat do urinoirs betreft, zal een proeve worden genomen met verglaasde bakken in plaats van de tegenwoordige van ijzer. Het denkbeeld om een tweede stoombrandspuit aan te schaffen, maakt een punt van ernstige over weging bij B. en Ws. uit Ontegenzeglijk zou daar- aan dit voordeel zijn verbonden, dat alsdan een of meer der gewone spuiten zouden kunnen worden afgeschaft, waardoor eene aanzienlijke inkrimping van personeel bij de brandweer zou kunnen plaats hebben. Het aantal kinderen uit andere gemeenten, die alhier de openbare scholen bezoeken is, zooals in het seotieverslag terecht wordt opgemerkt, inder daad niet gering en het is ook naar de overtui ging van B. en Ws. noodig dat maatregelen worden genomen waardoor, hetzij de kosten die het gevolg zijn van dat schoolbezoek van niet-ingezetenen meer voldoende worden gedekt, hetzij dat school bezoek worde beperkt. Nu de aangewende pogingen ter bekeming van eene uitbreiding van de grenzen der gemeente, voerloopig althans hebben schipbreuk geleden, zijn zoodanige maatregelen uit den aard der zaak bepaald noodzakelijk geworden en sedert eenigen (tijd bij hun college in overweging. Zij kopen dan ook eerlang voorstellen daaromtrent bij den Raad aanhangig <te maken- Tevens kan daarbij ter sprake komen de vraag in hoeverre het wen- schelijk ia aan de gemeente-ambtenaren de ver plichting op te leggen om binnen de gemeente !ie wonen. Naar men ons bericht, laat de Commissie voor de Yolksbijeenkomslen, van welke dit jaar de zoo genaamde Floralia uitging, wederom oen lijst circa- leeren, waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd ter bestrijding der kosten, op kaarten voor do te houden winterbijeenkomsten in te teekenen. Wij kunnen niet nalaten de inschrijving op deze kaarten, waarmede men zjjne bekenden onder het volk kan verblijden, tea sterkste aan te bevelen aan ieder die met de Commissie tot het bevorderen van volks ontwikkeling en beschaving wil medewerken. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen in den komenden winter niet alleen lezingen en voordrachten, waarvoor reeds verscheidene bekende sprekers hunne medewerking hebben toegezegd, gehouden worden, maar bestaan er bij de Commissie plannen om door tentoonstelling van platen, prenten en kunstvoortbrengselen efhet ten gehoore brengen van muziek en zang, kunstzin en gevoel voor het echoone bij het volk op te wekken en te bevorderen. Door de regeering is mededeeling ontvangen vas de officié'ele opgave van de aan Nederlandsche inzenders op de internationale tentoonstelling te Melbourne toegekende onderscheidingen. Daarop komt ook voor de firma Sanders Co. te Leiden voor toilet-zeep, met de zilveren medaille. Tot predikant bij de Chr.-Ger. gemeente te Steenwijk is beroepen ds. J. Thijs te Sassenheim. Tot heden zijn met den nieuwen cursus aan de rijks-universiteit te Utrecht aangekomen 52 studen- den; daarvan hebben zich 39 bij het Utrechtsche studentencorps aangesloten. Over de verschillende faculteiten verdeeld, studeeren daarvanin de rech ten 16, letteren 1, geneeskunde 12, wijsbegeerte 3, godgeleerdheid 12, pharmacie 7, arts 1. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Sept. 11. opgebracht 10,537,910, tegen ƒ10,359,45S in September 1880, en gedurende de eerste negen maanden van 1881 76,707,861, tegen 73,753,131 in hetzelfde tijdvak van 1880. Het °/,2 der raming bedraagt 75,033,000. Als sollicitanten naar de betrekking van griffier der Tweede Kamer hebben zich nog aangemeld de heeren: mr. R. Macalester Loup, advocaat en journalist te Rotterdam, en mr. Ph. H. Yerbeek, laatstelijk advocaat-generaal bij het gerechtshof van Suriname, thans wonende te 's-Gravenhage. Op Woensdag 2 November zal in het gebouw op den Fluweelen Burgwal te 's-Hage de door de verschillende Yrijmetselaars-loges in den lande te houden rouwloge, ter eero van de nagedachtenis van den grootmeester-nationaal, wijlen prins Frederik, plaats hebben. Daags daarna zal de zaal voor het publiek ter bezichtiging zijn gesteld. De heer A. A. Vorsterman Van Oyen te 's-Hage is tot buitenlandsch correspondeerend lid der Académie d'Archéologie in België, te Antwerpen gevestigd en onder beschermheerschap van den koning van België staande, benoemd. Den llden November a. s. zal do minister van waterstaat, jhr. Klerck, te Leeuwarden de me dailles uitreiken, op do aldaar gehouden nijverheids- tentooD stelling behaald. Aan het Rott. Nbl. wordt nog uit Berlijn ge seind: Zoowel de firma Rüblof Grübs als de advo caat Munkel, die het proces tegen de Rotterdamsche Bank instelden, bohooren tot de vennootschap, welke onder don titel „Berliner Grundbesitz-Actiengesell- schaft" het grootste deel van het voormalig bouw terrein der Duitsch-Hollandsche Bouwvereeniging wenscht te exploiteeren. Nadat noch in Berlijn noch in Holland de noodige kapitalen bijeen te brengen waren, beproefde deze vennootschap in het begin van dit jaar te Londen do aandeelen aan de markt te brengen, doch ook deze manoeuvre schijnt niet gelukt te zijn ondanks de schitterend opgestelde prospectussen. In April beproefde toen Grübs te Rotterdam de houders der oude Duitsch-Hollandsche Bouwvereeniging-aandeelen tot een conversieplan over to halen, wat naar het schijnt ook mislukte, want slechts twee aandeelhouders bezochten de ver gadering in hot Notarishuis. Bij bovengenoemde Berlijnsche „Grundbesitzgesellschaft" zijn ook andere Nederlandsche financiers, waaronder Rotterdammers, betrokken. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Rotterdam" is gisteren van Nieuw-York te Helvoet aangekomen. De luit. ter zee 1ste kl. D. G. Brand, gede tacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord en belast met de waarneming der betrekking van officier van politie, wardt met den laatsten dezer op non-acti viteit gesteld en met 1 Nov. d. a. v. vervangen door den luit. ter zee lste kl. H. Nijgh. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. lste reg. tot kapt. den lsten luit. J. J. Wierts, van het 5do reg.; 7de reg., tot kapt. den lsten luit. J. M. Campbell, van het reg. gren. en jagers; 8ste reg., tot kapt. den lsten luit.-adj. J. G. Por- tegies, van bet 3de reg., alsmede den lsten luit. jhr. A. O. J. Wittert, van het reg. gren. en jagers. Gemengd Nieuws. Hedennacht heeft men ten huize van Yan D., in de Molensteeg alhier, een poging tot inbraak gedaan, door nl. oen ruit uit een der winkel ramen te snijden, om zoodoende zich een toegang tot de woning te verschaffen. Dit schijnt echter niet al te gemakkelijk of te tjjdrooveqd te zijn geweest, daar het TÓór de ramen nogal vol lag met bierhanden winkelwaren. De dief heeft zich althans enkel tevreden gesteld met eenig suikergoed. Op verschillende voor werpen vond men bloedvlekkon. Door de politie alhier is tegen J. P. K. en A. v. E. proces-verbaal opgemaakt wegens ver zet tegen de politie, nadat zij vooraf moedwillig een glasruit in eene woning aan de Mare hadden ingeslagen, en wel op jongstl. Zondag-middag, toen zij reeds in beschonken toestand verkeerden. - Mede is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging der politie tegen twee vrouwelijke personenP. K., bij genaamd „de Strot", en M. C. Als dag ter ontgroening vandenieuwe leden van het Leidsche Studentencorps is de 21ste October, Yrijdag, vastgesteld. Te Katwijk aan Zee zijn weder twee hotels-garni8 in aanbouw, nl. een door de heeren De Bert en een door dan heer Tellegen uit Haarlem beide gebouwen zullen het strand een fraai aanzien geven. Het is nu te hopen, zoo schrijft men, dat de gemeente spoedig door het domeinbestuur in het bezit zal worden gesteld van de haar toegezegde strandreep; zij verdient dit van het domein, dat in alle opzichten van haren lust profiteert om vooruit te komen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage dee4 heden uitspraak in de vorige week medegedeeld zaak van J. A. K., gewezen gemeente-ontvanger, en W. v. D., gewezen klerk ter secretarie der ge meente Rijswijk, beschuldigd van verduistering van penningen aan het publiek toebehoorende en mede plichtigheid daaraan. Eerstgenoemde word met aan neming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot 18 maanden eenzame opsluiting en eene boete van 167. De schuld van den tweede achtte het hof niet wettig bewezen; mitsdien werd hij van- de hem ten laste gelegde medeplichtigheid vrijge sproken, terwijl zijne invrijheidstelling werd bevolen. Het hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd het door den krijgsraad in het lste militaire arrondissement (Zuid-Holland en Zeeland) standplaats Gravenhage, gewezen vqpnis in zake tegen J. N., 26 jaren, geb. te Zuidlaren, vrijwillig kanonnier 2de kl. bij de batterij van het 2dé segt. veld-artillerie, laatst in garnizoen te Leiden, schul dig verklaard 1°. aan eerste desertie in tijd van vrede door langer dan acht dagen boven zijn ver lof uit te blijven, gevolgd door arrestatie, en 2®. het zoek maken van kleine equipementstukken. Hij is veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden, vrijgesproken van het zoek maken van zijn shako, die hij in een herberg te Zwolle had achtergelaten, omdat hij zijne vertering niet kon betalen, welk kleedingstuk later is terecht gekomen. Naar aanleiding van het aan de „N. R. Crt." ontleende bericht, omtrent de oprichting te 's-Hage van een theater door den heer Puls, ook door aankoop van het tegenwoordig „Verkooplokaal", meldt de directie dat haar van dien verkoop niet» bekend is en dat het volstrekt niet in haar be doeling ligt om den tegenwoordigen zetel van het Yerkooplokaal te verplaatsen. In een sloot aan de Schouwtjeslaan onder de gemeente Haarlem is gistermorgen gevon den het lijk van een werkman, woonachtig te Heem stede. Men vermoedt dat hij door de duisternis te water is geraakt. Hij was naar do stad geweest om boodschappen en had bij zijn ophaling een bran der met lampegla? in de hand. Hij laat een weduwe met kinderen na. Een dame uit Amsterdam heeft aan het station te Yenloo twee kinderen van 9 en 11 jaren achtergelaten en is daarop met den eerstvertrek- kenden trein gevlucht. Zij was van Amsterdam ge- k >men. Nadat de beide jongens drie dagen lang tevergeefs op de terugkomst der moeder gewacht hadden, zijn zij weder naar Amsterdam teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1