■warden, met 1 Nov. a. s., tot leeraar aan die school- met 15 Nov. a. b., den telegrafist 2do kl. J. A. Valentijn benoemd tot directeur van een der rijks- telegraafkantoren. Gemengd Nieu >v s. Dezer dagen maakten we er melding van dat - in navolging van de Amerikaansche waag halzen ter zee - kapitein W. Bruynso met zijn zee scheepje „De twee Vrienden" op de binnenwateren een tochtje van Amsterdam naar Alphon en Leiden zou maken. Dit is thans geschied. Zondag-namiddag vertrok hij om halftwee van de Overtoomsche sluis -en arriveerde 's avonds om zes uren te 's Molenaars- brug. Den volgenden morgen maakte hij van daar om tien uren een paar tochtjes naar Alphen, waarna hjj naar Leiden vertrok, waar hij in don namiddag om vier uren aankwam. Hjj heeft nu het plan opgevat om morgenmiddag, Woensdag, te twaalf uren eenige tochtjes op den Rijn alhier by do zwem- en badinrichting „Rbynzigt" te maken, tegen betaling van 25 cents entree ten voordeole van kapitein Bruynse zeiven. Het scheepje is 8 voet lang, 3 voet breed en 10 voet hoog in tuig; het heeft 2 masten en 13 zeilen. De heer Puls, dieeenigen.tijd geleden in de Wagenstraat te 's-Hage het huis aankocht, bewoond door het lid der Eerste Kamer Merkus Van Gendt, is oveneens van het daarnaast gelegen perceel, vroeger het verkooplokaal, eigenaar geworden. Op den grond daarvan, breed 22 meter, wil hij een theater bouwen, tevens geschikt om ingericht te worden voor voorstellingen van Carré, benovens cene passage te maken, 8 meter breed, aan weerszijden geflankeerd door 30 winkelhuizen, benevens hotel en van de Wagenstraat voorloopig uitkomendein do Haagpoort. De kosten der onderneming worden op minstens f 500,000 geschat. De aankoop der twee huizen te zamen eischt f 130,000. In den te Delft gehouden roeiwedstrijd heeft do Delftsche studenten-roeivoroeniging „Laga" tegenover „Njord" uit Leiden de overwinning behaald. Te Noordwijk aan Zee zijn binnen den tijd van 8 dagen alle haringschuiten voor de 2de of 3de reis met volle lading teruggekomen. De prijzen van steur- en pekelharing blijven, ondanks den grooten aanvoer, tamelijk hoog. In zekere buurt van eone naburige ge meente had sinds monschengeheugenis nog nooit iemand in de kast gezeten, om de eenvoudige reden, dat men er geen wachthuis rijk was; gebeurde het soms dat deze of gone het wat al te bont maakte, dan werd hij maar tot nader order met een ketting aan een boom vastgelegd. De kettingstraf in Neder land, wie zou hot gelooven! Intusschen is de voor uitgang ook tot daar doorgedrongen en verheugt zich die buurt al sedert een paar jaar in het bezit van een spiksplinternieuw wachthuis, dat nu een week of drie geleden voor het eerst, tijdelijk en tegen wil en dank, betrokken werd door een polder jongen, die op de kermis twist gekregen had, omdat hÜ, naar men zegt, durfde beweren: „dat de lui in die buurt er den slag nog niet van hadden om agurken te telen." De passagiers van den trein (Staats spoorweg) die te 5.29 's morgens uit Rheine ver trekt, zjjn gisteren aan een dreigend gevaar ontsnapt. Immers, een wielband van een der goederenwaggons was losgeraakt. Had de chef-conducteur Ticman zulks door het ongeregeld loopen niet bemerkt, dan zou de geheele trein hebben moeten verongelukken, doordien hij in volle vaart was. Eone vertraging van een half uur en geen aansluiting te Zutfen met hot Oosterspoor waren nu slechts do gevolgen. Volgens de nieuwe verdeeling heeft het Kampereiland enz. thans 100 boerenhofsteden, elk groot 35 hectaren. Door elkander betaalt iedere boer f 88 per hectare of/-3080, uitmakende een pachtsom van f 308,000. Om nu te bewijzen dat er veel hooi land gevonden wordt, dienen de volgendo cijfers: elke boer verkoopt voor p. m. 2000 hooi en behoudt dan nog genoeg voor eigen gebruik. (Het Kamper eiland bestaat hoofdzakelijk in melkerij, weinig bouw grond). Elk jaar wordt voor ruim f 200,000 hooi uitgevoerd en de handel weet dat Kampereilands hooi puike qualiteit is. Aan oen correspondent der „New-York Evening Post" deed Steward Crump het volgende, hem door den president zelf medegedeelde verhaal over zijne eerste ontmoeting met dr. Bliss: Toen Garfield neg een jong man was en zich op reis bevond om zijne studiën in het college te Hiram 11 11, 11 1 WMHirMMIfjgj te beginnen, bestond zijn geheele vermogen uit 15 dol lars. Een banknoot van 10 dollars had hij in den zak zijner jaB, de vijf overige in zijn broekzak. Het was een heete dag. Garfield had zijn jas over den arm gehangon en overtuigde zich van tijd tot tijd of zijn portefeuille nog wel in den jaszak zat, want met de zuur verdiende 15 dollars moest hij de entreegelden in het college betalen. Intusschen ver zonk hij langzamerhand zoo in gedachten over zijn toekomst, dat hij zijn portefeuille vergat, en toen hij eindelijk er weer naar voelde, was ze verdwenen. Treurig ging hij den weg terug en zocht links en rechts naar zijn verloren schat, toen een jonkman, vóór een huis aan den weg staande, hem vroeg waar hij naar zocht. Garfield beschreef zijn verlies, waarna de jonge man hem zijn portefeuille ter hand stelde. Deze jonge man was dr. Bliss. „Nietwaar, dokter", zei Garfield, „gij hebt dat geld gered, dat mij toegang verschafte tot de school „Ja," antwoordde dr. Bliss, „als ik die 10 dollars niet had gevonden, dan waart gij wellicht nooit president der Yereenigde Staten geworden". De president lachte en verklaarde, dat, zoo hij genas, dr. Bliss verantwoordelijk zon wezen voor alle fouten, die hij in het bestuur des lands zou maken. Te Bolsward is een vierjarig kind, dat, terwijl de moeder het kleedde, een oogenblik alleen was gelaten, op een ketel kokend water gevallen, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het na een dag hevig lijden overleed. Gisteren in den vroegen ochtend brak een brand uit in de magazijnen van het koninklijk theater te Stokholm. Zoowel de zaal als het tooneel zijn gered; maar er zijn groote verliezen geleden aan de tooneelkleederen en verdere toestellen, zoodat de voorstellingen waarschijnlijk vele maanden ge schorst zullen moeten worden. Heden, Dinsdag, komt te St.-Petersburg de zaak in behandeling tegen vier personen, wegens bet uitgeven van de „Tscherni Peredel", een blad dat de ondermijning der bestaande staatsinstellingen beoogt. Deze vier personen zijn: jonkvrouw Maria KrylofT, de student Pjankoff, de edelman Teszlenko- Prichodko en de officierszoon Perepletschikoff. Blij kens de akte van beschuldiging behoore* de drie eerstgenoemden tot een geheim genootschap, welks strekking uit een in de woning van Maria KrylofF gevonden programma en uit den inhoud van het eerste nummer van genoemd blad blijkt. De eerste twee boschuldigden worden bovendien van het ge bruikmaken van valsche verblijfpassen beticht. De vierde beschuldigde erkent te hebben deelgenomen aan de oprichting der geheime drukkerij tot uit gaaf van het blad. Prichodko verklaarde voor den rechter van instructie dat de burger ShakofF, uit Suratoff, in de drukkerij werkzaam was geweest, maar op 5 Februari 11. vermoord werd, omdat men hem verdacht hield het bestaan der geheime druk kerij aan de politie verraden te hebben. Later trok hij echter deze verklaring weder in. Maria Kryloff en Pjankoff bevonden zich reeds vroeger in hech tenis. Laatstgenoemde werd zelfs in 1878 naar Archangel verbannen, maar wist van daar te ont vluchten. In Murcia (Spanje) is weder groote schade aangericht door overstroomingen ten gevolge van zware regens. Het spoorwegverkeer is er door gestremd. - Uit alle bergachtige streken van Oos tenrijk en Hongarije wordt gemeld dat in het mid den der vorige week aldaar veel sneeuw gevallen is. Dezer dagen hebben in Engeland onder scheidene bokspartijen plaats gehad, in een van welke één der strijders zoo toegetakeld is, dat hij den volgenden dag overleed. De politie kwam her haaldelijk te laat op het terrein. BUITENLAND. Franltrljk. De heer Daniel Wilson, vice-minister van finan ciën, die, zooals reeds gemeld is, met de dochter van president Grévy in het huwelijk zal treden, is een vertrouwd vriend van den president. Hij werd in 1840 te Parijs geboren en is eigenaar van het in de geschiedenis bekende kasteel van Chenonceau. Sedert 1878 is hij afgevaardigde voor Loche (Indre en Loire) en hij behoort tot de gematigde linkerzijde. De Fcansche troepen zijn gisterochtend Tunis binnengerukt en hebben de stad en twee forten bezet. De Earopeesche bevolking toont zich zeer tevreden. Het gerucht der plundering van Hammanet wordt niet bevestigd, maar de opstandelingen fcpuden de plaats ingesloten. Oostenr.-Hong. Monarchie. Baron Yon Haymerle, de minister van buiten- landsche zaken, is gisternamiddag te halfvier plotse ling aan eem beroerte overleden. Naar men verzekert, heeft de Oostenrijksche gezant te Cettinje, kolonel Thömmel, aan de Mon- tenegrijnsche regeering vertoogen gericht, omdat zij de immigratie niet tegengaat van die bewtners van Dalmatië, welke dicht bij de Montenegrijnsche grenzen wonen en zich aan don Oostenrijkschen krijgsdienst willen onttrekken. De voorzitter van den Montene- grijnsehen Senaat, Bozo Petroric, moet geantwoord hebben dat de regeering van vorst Nicolaas aan de overheden der grensdistricten last gegeven had om alle vreedzame middelen te gebruiken, ten einde de immigranten te bewegen naar hunne haardsteden terug te keeren, maar hij verklaarde het ondoenlijk daartoe dwang te gebrniken. Do berichten uit Lemburg in de „NeueFreie Presse", over voorbereidende maatregelen tot een Keizerbjjeenkomst te Krzeszowrice bij Krakau, zoo mede over het daarmee in verband gebrachte vertrek van den Gallicischen stadhouder, missen, zoo wordt nu weder uit Weenen gemeld, allen grond. Telegrammen. BERLIJN, 10 October. Gambetta heeft zich na zijne samenkomst met Farini in Nederland eenigon tijd in Duitschland opgehouden, doch bewaarde het strengste incognito. Hij was verscheidene dagen in Dresden, van waar hij zijn daar op een kostschool vertoevenden neef persoonlijk naar Frankrijk kwam afhalen. Zaterdag reisde Gambetta van Dresden over Frankfort naar Parijs terug. WASHINGTON, 10 October. De minister van financiën heeft heden opnieuw staatsobligatiën ge kocht tot een bedrag van 2 millioen dollars. De Senaat kwam heden bijeen. De heer Pendle ton steldo voor om den hoer Bayard (democraat)' tot president van den Senaat „pro tempore" te be noemen. De heer Edmunds (republikein) van zij* kant stelde voor dat, alvorens daartoe over te gaan, de voor Nieuw-York en Rhode-Island benoemde senatoren ter vergadoring zouden toegelaten worden. Het voorstel van den heer Edmunds werd met 34 tegen 33 stemmen verworpen en vervolgens dat van den heer Pendleton met 34 tegen 32 stemmen aan genomen. LONDEN, 11 October. De „Morning Post" ver noemt dat de heer Barthélymk Saint Hilaire, Fran- krijk's minister van buitenlandsche zaken, eene nota aan lord Granville heeft gezonden, waarin hij der Britsche regeering verzoekt, om het initiatief te nemen tot een onmiddellijk gemeenschappelijk op treden in de Egyptische aangelegenheden, en mede- deeling te doen van de wijze, waarep dit zou kun nen geschieden. Lord Granville verklaarde zich daartoe bereid en stelde voor, een gelijkluidende nota aan de Porte te zenden, waarin op de vol komen overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland gewezen en verklaard wordt dat, terwijl beide mogendheden do suzereiniteit der Porto over Egypte erkennen, zij de bemoeiing met het finan- ciëel bestuur van dat land niet zouden dulden. LEIDEN, 11 October. In het Loge-gebouw had hedennamiddag van twee tot vijf uren do aangekondigde tentoonstelling plaats van tafelversieringen. Het was er bepaald keurig. De gezichts- en reukorganen werden op het aangenaamst gestreeld, dank zij de medewerking die de afd. Leiden en omstreken der Ned. M. v. T. en PI. had ondervonden. Immers, het aantal inzendingen was geenszins gering te noemen en de eene daarvan pleitte al meer dan de andere voor den goeden smaak welke in het arrangeeren der kleuren bij het vervaardigen van tafelstuk of milieu was aan den dag gelegd. In de zaal zelve was mede voor een smaakvolle en doelmatige rangschikking zorg gedragen. - Hot doel met deze korte expositie beoogd en reeds vroeger in het licht gesteld, kan dan ook als volkomen geslaagd beschouwd worden. Een tal rijk bezoek viel ze bovendien ten deel, niet het minst van de dames, die er zich nu met eigen oogen van kondea overtuigen dat men ook in onze eigen omge ving uitnemend de kunst verstaat om fraaie tafel versieringen te leveren. De inzendingen vooraan van den élève van den Hertus Botaniens H. Godefroy tot aan die van den op dit gebied reed gunstig bekenden A. C. Kriest achteraan in de zaal waren daar do duidelijkste bewijzen voor.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2