K°. 6642. Woensdag 12 October. A0. 1881. Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSCH DAGBUD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassce- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. ÏITADS-BERICHTEN. Ter Gemeente-Secretarie is in drnk, tegen beta ling van 60 Cents, verkrijgbaar de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethou ders op het Algemeen Yerslag van het verhan delde in de Sectiën van den Gemeenteraad, omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1882. LEIDEN, 11 October. Hedenmorgen is op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. H. Bertrand. Door een talrjjke schare werd het daar opgewacht, waaronder commissarissen van de Spaarkas, het bestunr en de leden van „Bouwkunst en Vriendschap" en van het brandmeesters-college; het bestuur, de leeraren en leerlingen van het Genootschap „MatheBisjScien- tacium Genitrix", enz. Behalve door hnnne tegen woordigheid, hadden ze ook met groote en fraaie kransen van hunne deelneming blijk gegeven, zoo dat de lijkkist, toen ze in de groeve nederdaalde nis 't ware onzichtbaar was. Zes adjunct-brand meesters deden als slippendragers dienst. In een korte maar treffende toespraak herdacht prof. J. Van Bemmelen, als voorzitter van M. S. G., wat de afgestorvene voor deze inrichting niet alléén geweest was. Hij was een braaf man, een verdien stelijk burger, wiens nagedachtenis zal worden in eere gehouden en wiens werken ten voorbeeld strek ken aan de jongeren onder ons. Zjjn tjjd, krachten en middelen wijdde hij in niet geringe mate ten dienste der maatschappij, wetende dat zulks ook tot bloei oazer gemeente kon strekken. Zoo was hij o. a. een reeks van jaren bestuurder van het Genootschap, waarvan hij met Giezen - onlangs mede reeds door den dood verloren - een steunpilaar was. Een woord van hnlde voor hetgeen hjj in dien tijd als zoodanig heeft gedaan, was hier dan ook alles zins op zijne plaats en de velen om het graf ver- eenigd, waren er ook zoovele bewijzen van dat Bertrand als een edel mensch en als een edel burger werd betreurd. Het is een bewijs der dankbaarheid voor hetgeen hij heeft gedaan. Dit strekke den beiden in deze droeve stonde aanwezigen zonen en hun treurende moeder en zusters tot troost. Door een dezer zonen werd dank gezegd voorde laatste eer hun vader thans bewezen. Na de scheuring van het vroegere Rotterdamsehe tooneelgezelschap der heeren Le Gras c. s. trad gisteravond voor het eerst dat der afd. Rotterdam van het „Nederlandsch Tooneel" in den schouwburg alhier op, met de „Lastertongen", een vertaling van Sheridans „School for Scandal." Het is natuurlijk moeilijk na een eerste kennismaking een bepaald oordeel uit te sprekenmaar toch meenen we veilig te mogen verklaren dat de indruk, althans wat het spel betreft, vrij gunstig was. Immers, in de hoofdpersonen zag men weder goede oude kennissen, die hier reeds zoovele genotvolle avonden verschaft hebben. En wat het nieuwere aanvullings-personeel betreft, ook dat was verre van onbevredigend. Tech keerde men niet zooals vroeger zoo menig- malen, voldaan huiswaarts. Integendeel, het was onder de voorstelling reeds merkbaar, dat het stak niet in den smaak der toeschouwers viel. In het begin onthielden ze zich zelfs van het gebruikelijke applaus. Alleen toen de heeren R. Faassen en D. Haspels voor het eerst verschenen, week men hiervan af; beiden acteurs werd op deze wijze een wel kleine, maar toch hartelijke ovatie gebracht. Later kwam er eenige verandering, welke echter niet meer ia staat was den ongunstigen indruk - ook veroorzaakt door het gednrige op- en neergaan van het scherm en het bij herhaling turen in een zelfde kamer - weg te nemen. Bovendien scheen men veel, zeer veel haast te hebben - zóó dat men om tien minuten over half- tien reeds weder op de Oude Vest stond. Dat is waarlijk toch een beetje al te erg. Men dient de billijkheid toch in het oog te houden, vooral tegen over de abonnés, die immers te goeder trouw go- teekend hebben. De beer M. C. Dekhuyzen is benoemd tot assistent van prof. Heynsius alhier (physiologie). Als sollicitanten voor de betrekking van griffier der Kamer hebben zish nog aangemeld de heeren: mr. Jac. Oppenheim, secretaris der gemeente Gro ningen; mr. J. C. De Marez Oyens, advocaat en procureur te Amsterdam; mr. Heioma, griffier bij het gerechtshof te 's-Hertogenboschmr. A. M. Pareau, rechter te Amsterdam; jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, advocaat te 's-Hage (voor commies-griffier) jhr. mr. W. M. De Branw, referendaris bij het departement van koloniën, en mr. J. Fortuyn Droogleever, advocaat, leeraar in staats- en handels wetenschappen enz. te Gouda. De ingenieur Martens, die belast is met het aanleggen der stoomtramlijn Samarang-Joana, is o. a. bij den aanleg der lijn Leiden-Woerden werk zaam geweest, heeft de stoomtramlijn van Den Haag naar Scheveningen aangelegd en ontwierp verschil lende andere lijnen, o. a. die van het dorp naar het station Veenendaal. De versterking van de IJselbrug bij Westervoort, gedurende de exploitatie tot stand gebracht, geschiedde eveneens onder leiding van den heer Martens. De heer H. Pander te 's-Hage is naar aan leiding van een opdracht van den Koning tot meu bileering van een gedeelte van de villa „Oranje- Nassau", bij Wageningen, benoemd tot Zr. Ms. hofleverancier met vergunning tot het voeren van het koninklijk wapen. Door den majoor der administratie C. T. Herckenrath te Breda is aan het bureel der „Bre- dasche Courant" een adres ter teekening gelegd aan den minister van waterstaat, handel en nijver heid, om den dienst der wissel- en brugwachters bij de spoorwegen door de wet te doen regelen, met vaststelling dat iedere wissel en brug door twee wachters zal worden bediend en de geldelijke be looning van die gewichtige betrekking, aan welker stipte waarneming het leven van duizenden afhangt, zoodanig worde vastgesteld, „dat zij een goed bur gerbestaan oplevert en ophoude een werkkring te zijn, vervuld door individuen, die veelal onvol doende waarborgen opleveren voor eene stipte en intelligente vervulling van bedoelde betrekkingen", en dat bovendien nog aan ieder station een wissel- controleur worde benoemd. Naar het R. N. verneemt, is van de zijde der Engelsche afgevaardigden op de visscherij-conferentie, die op het oogenblik te 's-Hage gehouden wordt, het voorstel gedaan om alle visschersvaartuigen te verplichten zoowel op de vlag als aan de zijde van het schip een groot, duidelijk zichtbaar, ambtshalve geregistreerd nummer te dragen, opdat bij botsing of bij het voorkomen der gebruikelijke vechtpartijen om den buit, alle vreemde visschers terstond te her kennen en aan te geven zijn. De lste luitenant der infanterie H. T. Chappms is, ter zake van zijn manmoedig gedrag bij den jongsten watersnood te Vlijmen, door den Koning- Groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Namens het college van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland is gisteren ten raad- huize van Amsterdam aan hun secretaris, denheor P. B. J. Ferf, burgemeester van Westzaan en Koog aan de Zaan, een fraaie zilveren inktkoker met gouden penhouder ten geschenke aangeboden. Behalve eeu toepasselijk opschrift prjjken op den inktkoker 1de wapens der gemeenten Westzaan en de Koog. Voor het ontvangen van de tentoonstelling en de algemeene vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw in het volgende jaar, had den zich schrifteljjk aangeboden de afdeelingen Al- phen, Vijf Heerenlanden (Gorkum), Gouda, 's-Gra- venhage en Woerden. De uitslag is dat aan Gouda de voorkeur werd gegeven met 380 stemmen tegen 155 op Den Haag, 90 op Woerden, 49 op Alphen en 34 op Gorkum. Naar men verneemt, heeft de majoor Riet hagen, van het Cde regiment infanterie, pensioen aangevraagd. De minister van justitie is voornemens aan den arbeid in de gevangenissen eene noodzakelijke uitbreiding te geven en die ook op de bedelaars gestichten van toepassing te maken, en wel door het aantal werkuren belangrijk te vermeerderen. Het Nederlandsche tooneel besprekende, ves tigt de „Amsterdammer" de aandacht op het too- neelstnk van den Zweedschen dramaschrijver Ibsen, „Nora", dat thans in de „Kunstkroniiek"' voor komt. De vloeiende vertaling door onze te Stok- holm gevestigde landgenoote Ida Donker doet de schoonheid van dit meesterstuk ten volle uitkomen. Mocht ons land eene actrice bezitten, in staat de rol van Nora op te voeren, dan zou dit tooneelstuk een zeldzaam succes hebben. Naast de buitenplaats „Klingendaal" van den baron Van Brienen, nabij het Haagsche Bosch ge legen, is door oen consortium van Engelsche heeren een groote uitgestrektheid grond aangekocht, waarop geschikte banen en velden zullen aangelegd worden, tot het houden van wedrennen, criquet- en andere spelen. In verband hiermede is men van plan, om den Wassenaarschen weg, welke naar die terreinen voert, aan weerszijden met sierlijke villa's te be bouwen en dan tevens den rijweg meer bruikbaar te maken. De Haagsche kroniek der „N. Gr. Crt." be vat de volgende mededeeling: Men zegt dat Z. M. de Koning in den laatsten tijd herhaaldelijk weder lichte aanmaningen heeft gehad van de ongesteldheid, die hem in den vorigen zomer dwong de baden te Wildungen te gebruiken. Gelukkig bestaat er niet de minste reden tot bezorgd heid, maar 's Konings lijfarts, dr. Vinckhnizen, heeft toch reeds nu als zijn oordeel te kennen ge geven, dat, indien de symptomen, waarop ik doel, zich blijven vertoonen, een verblijf, gedurende een paar maanden, in zachter klimaat - het zuiden van Frankrijk - zoo al niet noodig, dan toch wensche- lijk zou zijn. Met zekerheid is daaromtrent nog niets bepaald. Z. K. H. prins Alexander is nog steeds onder ge neeskundige behandeling. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om de Arnhemsohe weerbaarheid te ontbinden, waartoe door den kapitein-commandant bereids aan Z. M. de toestemming moet zijn gevraagd. Reeds zullen dezer dagen de wapens worden ingeleverd. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Lizard. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederl. Bank, op 8 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 16,465,®37.1l'/,. Door den minister van koloniën is de heer E. De Graaf gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de kl. hij den waterstaat en 's lands burg. openbare werken daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer jhr. mr. Sandberg, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal; N. D. DoedeB, thans tijdelijk leeraar aan de R, H. B.-S. te Leeu-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1