Maandag lO October. A*. 1881. ft Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. O LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Er he eft hier ter stodo een wonder plaat b gehad. Zonder hun goedvinden en zonder dat zeer iets van bespeurd hebben, zijn de bewoners van het Rapenburg tusschen Nieuwsteeg en Scheepmakers- steeg, en tusschen Doezastraat en Yliet met hun perceelen, inboedels enz. onverwachts naar het Steen- «achsur verhuisd. De tot verrichting van dit wonder gebezigde praeparaten waren heel eenvoudig. Men heeft de oude leelijke houten naambordjes dier straat door de nieuwe nette met blauw en wit geëmail leerde vervangen, doch met andere namen, die au het bekende gevolg hebben. Daarbij zal het ech ter wel bljjven, want men heeft er natuurlijk voor gezorgd dat de bewoners dier perceelen ingezetenen -van Leiden zijn gebleven. Alleen zal de totnogtoe doorloopende nommering der huizen met het oude Rapenburg nu een wijziging moeten ondergaan. Schipper J. De R., aan boord van wiens vaartuig hot gisteren medegedeelde schrikkelijk voor val plaats had, is heden naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Bij onderzoek is der politie namelijk gebleken dat de luchtgaten, noodzakelijk tot het verkrijgen van versche lucht, met lappen waren dicatgestopt. Een beschonken persoon, zekere N., van beroep schoenmaker, die hedennamiddag een stoep op de Hooglandsche Kerkgracht had uitgekozen om er zijn roes uit te slapen, werd, zooals licht met het oog op het ongewone uur te begrijpen is, de prooi van eenige weesjongens. Na vergeefsche pogingen om aan hunne aardigheden te ontkomen en al wagge lende zijn weg te vervolgen, sloeg de beschonken man tegen den grond. De jeugdige deugnieten, waarschijnlijk verschrikt over hetgeen zij uitgericht hadden, wisten geen beter middel om hunne euveldaad te heretellen, dan den man op een wagen te laden en ia optocht, met de noodige voorzichtigkeid, naar het politiebureel te transporteeren, waar hij dan ook in ontvangst werd genomen en ongetwijfeld verder een liefderijke ver zorging zal gevonden hebben. Een verscherpt Haagschpolitietoezicht door de pas aangestelde sorveilleerende ageuten duchtende, hebben de heeren inbrekers waarschijn lijk begrepen dat in de zoogenaamde Indische buurt en de nieuwe wijken aan de Scheveningsche zijde der stad voor hen de room van de melk af is «n dat het dus zaak was hun fortuin elders te gaan beproeven. Dit is bun gisternacht maar al te wel gelukt door in de bierkalle in het Gortstraatje in te breken en van daar, behalve f 1.05 nit de toon banklade, eenige glazen, theekoppen, een paar ka raffen met jenever en brandewijn en den ketel van net petroleumtoestel mee te nemen. De eigenaar, die de bierhalle niet bewoont, ontdekte 's morgens dat de heeren hem met een bezoek hadden vereerd en zich met een valschen sleutel toegang hadden veïschaft. Een paar flesschen met madera en eenige karaffen met likeuren schenen onaangeroerd geble ven, terwijl ook enkele voorwerpen van meer waarde dan het ontvreemde den eigenaar goedgunstig wa ren gelaten. Gedurende het afgeloopen badseizoen werden te Scheveningen genomen 52,314 buiten baden, waarbij 18,544 damesbaden, en 5565 binnen baden, waaronder zoowel zoutwaterbaden, als zoet- waterbaden en douches begrepen zijn. Deze cijfers, vergeleken met eindcijfers van verleden jaar, toen 58,916 buiten- en C446 binnenbaden werden ge- nomeD, wijzen een vermindering aan van 6602 buiten- en 881 binnenbaden. Laat men daarentegen het jaar 1880 buiten rekening, dan zijn de laatst verkregen resultaten zoo ongunstig niet, want het officiëele verslag van de Badhuisoommissie geeft voor 1879 ruim 42 duizend, voor 1878 ruim 46 duizend, voor 1877 ruim 41 duizend buitenbaden. De stoomtram wagen s die dienst doon op de lijn van Den Haag naar Scheveningen, zullen den a. s. winter verwarmd worden gelijk gewone waggons. De Oostenrijksche hardlooper Dibbels heeft te Utrecht zijn aldaar aangekondigden wedloop volbracht, zonder van de zijde van het publiek de stoornis te ontmoeten, die hem te Amsterdam was wedervaren. Hij werd zelfs bij zijne terugkomst op „Buitenlust" met gejuich door de menigte begroet. Door het N. v. d. D. is voor hem reeds f 316.78 ontvangen, met welke som het blad meent dat het doel - een protest togen de onwaardige behandeling dien heer aangedaan - volkomen bereikt is. Morgen zal Dibbels op het terrein van het Tolhuis te Amster dam een loop van veertig kilometers doen en waar schijnlijk in den loop der volgende week aldaar een wedloop met zijn eigen paard honden, terwijl de opbrengst van die laatste voorstelling voor de helft ten voordeele van ééne of andere liefdadige voor stelling bestemd zal worden. Het|Hbl. ontving 173.23 aan giften voor hem. Naar het R.N. meldt, is het lijk van Jan Yan der Zwam, een der slachtoffers van het spoor wegongeluk, naar Scheveningen, zjjne woonplaats, overgebracht. Pieter Yerhoeven zou hedenmorgen van uit het ziekenhuis begraven worden. Met de zes gekwetsten ging het naar omstandigheden rede- ljjk wel. Op verlangen van den rechter van instructie zou heden in zijne tegenwoordigheid de loop der beide treinen worden voorgesteld, waardoor de aanleiding tot bet laatste spoorwegongeluk ontstond. Al de beambten, die in den avond van 3 October in dienst waren, werden opgeroepen om zich op hnnne posten te bevinden, zoowel de wissel wachters als de rangeer ders en machinisten. De reeds vermelde brand te Dokkum, ten huize van den manufactnrier F. G. Smit, is ontstaan op de bovenverdieping, zijnde magazijn van sajetten, wollen, kapok, veeren en andere goe deren, vermoedelijk door het omvallen van eene petroleumlamp. In een oogwenk stond de geheele bovenverdieping in brand en was er niets meer te redden. De vrouw, die ziek te bed lag, is met veel moeite er uitgehaald; een 4-jarig meisje, dat op de bovenverdieping in eene achter het magazijn gele gen kamer pas ter ruste was gelegd, heeft men niet kunnen redden: het is in de vlammen omge komen. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig was, hebben de beide belendende gebou wen veel geleden; het eene, bewoond door mr. Talma, is voor het grootste gedeelte afgebrand. Te twee uren des nachts was men den brand meester. Naar berekening aoet er bijna een ton gouds schade zijn, vooral aan oud porselein en schilder stukken is Teel schadealles was echter verzekerd. De handel in mosselen te Bergen-op- Zoom is dit jaar buitengewoon groot. Een honderdtal schuitjes zijn gedurig in de vaart. De grootste be- zendingeu zijn bestemd voor België en Parijs. In de stad betaalt men f 0.25 a f 0.30 per emmer. Te Nancy heeft het Woensdag gesneeuwd en het was er zeer koud. Ook te Berlijn heeft het reeds gesneeuwd; in vele jaren is dat aldaar zoo vroeg in het najaar niet voorgekomen. - Door de vroegtijdige nachtvorsten is aan de tuinen in en om Parijs een ontzettende schade toegebracht. Geraniums, begonia's, dahlia's, fuchsia's enz. zijn geheel zwart gevroren. Ook de druiven hebben veel geleden. - Yoor eenige dagen heeft te Pianura, bij Napels, een geweldige storm en regen gewoed, zoodat verschei dene huizen werden overstroomd en een groot deel van den omtrek werd verwoest. In ons vorig nnmmer is reeds met een enkel woord gemeld dat met de „Caland" te Rot terdam is aangekomen de beruchte Siciliaanscho strnikroover Giuseppe Randazzo, oigenljjk genaamd Esposito, die door de N.-Amerikaansche regeering op verzoek der Italiaansche is uitgeleverd. Hij werd vergezeld door Italiaansche politiebeambten in bnr- gerkleeding, en zal van Rotterdam naar Palermo worden overgebracht. Esposito wordt vervolgd ter zake van moord en van verschillende diefstallen op den openbaren weg, gepleegd onder verzwarende omstandigheden. De „Rott. Crt." zegt dat de gevangene beschul digd wordt van 40 moorden gepleegd te hebben. Hij is een betrekkelijk klein onaanzienlijk persoon tusschen de 40 en 50 jaar ond, met donker uitzicht. Hjj is bij aankomst van gemeld stoomschip onder toezicht der Rotterdamsche politie per vigilante naar de cellulaire gevangenis overgebracht, waar hij onder behoorljjke bewaking blijft tot tijd en wijle er machtiging zal zijn ontvangen om hem verder via België en Frankrijk naar zijn geboorteland te transporteeren. De schoenmaker Karl Bowitzis door het „Schwurgericht" te Berlijn, wegens moord met voor bedachten rade op zijne huisvrouw, ter dood ver oordeeld. Zijne vrouw aan het schrikken te maken ten koste van zich zeiven, zal wel de grootste dwaasheid zijn die er bestaat. Toch deed dit deze week een schoenmaker te Berlijn, maar ongelukkig schoot hij er het leven bij in, zonder dat hij het had gemeend. De man had 's morgens woorden ge had met zijne vrouw en daar hem dit begon te ver velen, wilde hij haar dit schelden en razen dqor een harde les afleeren. De man maakte daarom een strop en stak daar zijn hoofd door. Deze gewaande poging tot zelfmoord zou zeker zijne vrouw zoozeer doen verschrikken dat zij in het vervolg gaen aan leiding meer zou geven om die poging te herhalen. Maar nauwelijks had hij zijn hoofd door den strop en sprong hij van den stoel af, om met zijne voeten op den grond te komen, of hij bemerkte tot zijn eigen schrik dat hij het stropje wat hoog gehan gen had. Hij hing nu in de lacht te spartelen en alle pogingen om weder op den stoel te komen,, bleven vruchteloos. Toen zijne vrouw in de kamer kwam, vond zij haar man reeds levenloos aan den zolder hangen. In een kapperswinkel, rue Grenelle, te Parijs, viel Dinsdag het volgende huiselijk tooneeltje voor: De kapper kreeg woorden met zjjne vrouw, die in hare woede naar een schaar greep, waarop de man haar het gevaarlijke wapen trachtte te ontrukken en haar bij ongeluk twee vingers van de linkerhand afknipte. Het jeugdig zoontje, tot nog toe een zwijgend getuige van den strijd, greep nu een mes van de tafel en bracht zjjn vader daarmede een steek in de hartstreek toe, die hem voor dood deed neervallen. Op het gerucht kwam de politie toeschieten, die den man, na voorloopige behandeling, in wan- hopenden toestand naar het gasthuis voerde. Het veelbelovend zoontje werd wegens zijn jeugdigen leeftijd niet naar de gevangenis gebracht, doch blijft ter beschikking van den officier van justitie. Het verdiepen der bank voor de haven te Boulogne is bij aanbesteding toegewezen aan de heeren Yolker en Bos te Dordrecht. Aan deze zelfde heeren is ook reeds door de Franscho regeering het verdiepen der bank voor de havens Yan Galais en Duinkerken opgedragen. Uit verschillende plaatsen in de weste lijke Staten van Noord-Amerika komen berichten omtrent hevige wervelstormen, waardoor Yoel schade is aangericht en verscheidene personen het leven hebben verloren.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1