Kraan OdSffii niet de goederen-, maar de passagierstrein voorop zou komen, was hjj terstond op weg gegaan. Bij den eersten wachter gekomen, had deze hem ver keerd begrepen, en gemeend dat hij hem de eerst ontvangen boodschap (goederentrein vóórop) kwam herhalen. Daarom had deze hem kortaf ten antwoord gegeven: „ja, ja, wij weten er alles vanI" De voorman, uit die woorden afleidende dat de wisselwachters de verandering reeds hadden ver nomen, was daarop naar zijn chef teruggegaan. De wachter heeft daardoor den wissel zoo laten liggen dat de trein, in plaats van door te loopen naar het station, op het goederenspoor moest komen, waar de locomotief met tender en goederenwagen stond. De machinist van die locomotief was bekend met het telegrafisch bericht omtrent de verandering in de aankomst, zoodat hjj, terwjjl de wisselwachter den aangekondigden goederentrein te gemoet zag, den passagierstrein verwachtte en niet kon veronder stellen dat deze op het spoor voor den goederentrein zou knDnen komen. Wegens het telegrafisch be richt meende hij dan ook nog tijd genoeg te hebben oat weg te komen, zelfs al wa3 de passagierstrein reeds in aantocht of voorbij. Toen hij nu zag dat er toch een trein op zijn spoor aankwam, bracht hij nog in allerijl zijne machine in beweging, ten einde Bnel vooruit te rijden en daardoor een schok te voorkomen; maar natuurlijk kon hij, in weer.wil van zjjn kracht en vastberadenheid, niet dadelijk zóó snel vooruitkomen of de naderende trein kwam, in weerwil vau alle ook daar aangewende pogingen, hem achterop De voorman bevindt zich in arrest. Een der passagiers verloor op zulk een vreeseljjke wijze het leven, dat men aan den eenen kant van den waggon zijn boven- en aan den anderen kant het onderlijf vond. De andere overleden passagier kan misschion hot eerste oogenblik vau de ramp nog hebbon geleefd, maar nadat hij in het station was overgebracht, kon slechts zjjn dood worden geconstateerd. Nathan en Hozes Blom zaten zoodanig tusschen de verbrijzelde stukkon van den waggon ingewrongen, dat men hen met gewold er uit heeft moeten losbreken. In lichter mate is o. a. ook ge kwetst een lid van het tooneelgezelschap van den heer Yan Zuylen, dat te Leiden dien avond een voorstelling had gegeven. De conducteur De Graaff is terstond door den verbrijzelden buitenwand uit den bagagewagon gekropen. Een ander conducteur is uit den wagen geslagon en hoeft daaraan zijne redding te danken. Van de porsonen die zijn omgekomen, is gister middag omstreeks halfvijf een herkend als Pioter Verhoeven (niet Vink), werkman, 40 jaar, wonende in den Aloxanderpolder, onder Kralingen. De toe stand van do gekwetsten in het ziekenhuis moet Bevredigend zijn. De liefhebber ij van Amerikaansche waaghalzen, om met kleide scheepjes proeftochten over den Oceaan te ondernemen, heeft ook te Amster dam navolging gevonden, met het verschil dat in plaats van de woelige zee, de Schinkel, het Nieuwmeer on andere binnenwatertjes tot tooneel zijn gekozen. Kapitein W. Brnynse stelt zich namelijk voor a. s. Zondagmorgen, te tien uren, met zijn zeoscheepje „de Twee Vrienden", aan do Overtoomsche sluis de reis naar Leiden en Alphen te aanvaarden. Dat Bcheepje is acht voet lang, drie voet breed en ruim tien voet hoog in tuig. Voor den hardlooper Dibbels (die niet dood is) heeft het „N. v. d. D." een inschrijving geopend; het doet daarvoor oen beroep op deAm- sterdam8che gymnastiek-beoefenaren in het bijzonder on op do „fatsoenlijke" Amsterdaroscho bevolking in haar geheel. Het heeft reeds, evenals het Hbl., van een zijner lezers uit eigen beweging 10 voor dat doel ontvangen. Bij het oprijden der brug op het oude Delft, nabij de Pepersteeg, stortte een der paarden van een artillerie-transporttrein tot tweemalen toe, met het ongelukkig gevolg dat de ruiter met zjjn voet daaronder geraakte en zich ernstig bezeerde. Nadat hij eerst bij den bookhandelaar Waltman was binnengebracht en aldaar gedurende een uur liefderijk was verpleegd, werd hij, zooals intusschen gebleken was met gebroken voet, por brancard naar de infirmerie overgebracht. Aangaande het gebourde in Klarendal, bij Arnhem, verneemt mon nader dat de militair, die zich den hals doorsneed, niet eerst zijn vrouw had gestoken, maar een slag op het hoofd gegeven, ten gevolge waarvan zij neerviel. Toen hij haar be wusteloos zag, waande hij haar gedood te hebben en sloeg daarop de handen aan zich zei ven. Zijne vrouw wilde zijne daad beletten, en bij het afweren bracht hij haar den steek met het mes in het oor toe. Dit verkiaart zij zelve. Haar toestand schijnt niet ge vaarlijk die van den man wèl. Hjj was niet dronken. De te Zwolle gevestigd geweest zijnde agent der Singer-Naaimachine-Maatschappij, Wilhelm Lochmeycr, die wegens tekort in zijne kas de vorige week nit zijne betrekking is ontslagen, is gisteren op rechterlijk bevel uit Amsterdam naar Zwolle gevan kelijk overgebracht. Een te Veere alleen wonend heer van ruim zestig-jarigen leeftijd was sedert Zondag-morgen zeven uren niet meer door zijne buren gezien. De politie, daarop opmerkzaam gemaakt, verschafte zich Maandag-avond toegang tot de gesloten woning en vond den bewoner in de gang van het voorhuis liggen, levenloos, met verscheidene gapende wonden aan het hoofd, half verbrande kleederen en bloed plassen in verschillende vertrekken. Bij het lijk vord men een broodmes, benevens een doosje lucifers. Men weet niet of men hier aan een misdaad of aan zelf moord denken moet. Men telegrapheert uit Middelburg dat zekere Van Ejjkeren te Arnemuiden, die op den weg werkte, bij het rangeeren door een trein is overreden en daarbij het loven verloor, een vrouw en twee kinderen nalatende. Een Duitsch reiziger komt voor eenige dagen te Milaan aan. Met zijn Baedeker in de hand stapt hij een limenade-winkel in om zich te ver- frisschennaast hem neomt een zwartoogige schoone plaats, die, nadat zij haar glas geledigd beeft, ont steld bemerkt dat ze haar portemonnaie heeft ver geten. "Wat nood? De galante Duitscher rekent het zich tot eer haar te mogen onthalen en schroom vallig noemt ze die beleefdheid aan, hem beloonende door met hom op te wandelen en zelfs den vreemde ling niet te weigeren aan zijn arm naar huis te wor den gebracht. Over den Italiaanschen hemel en de liefde sprekende, vertelt do dame dan ook dat zij voor de hoofdpijn nota bene moest snuiven en ze noemt dan ook uit een zilveren snoeperig doosje een paar korrels tusschen hot lieve vingertje ou den duim. Gekscherend presenteert ze haar geleider ook een snuifje en schaterend neemt hij het aan en snuift. Maar weinige oogenblikken later wordt hij ongesteld, wankelt, valt en schijnt zelfs een lijk te zijn. „Mijn man, mijn arme man!" roept de jonge schoone. radeloos van ontsteltenis. „Hij is dood! Er is geen helpen meer aan!" En in een oogenblik zijn er honderden menschen bij, die het „lijk" in een barbierswinkol brengen. De vrouw verzoekt haar man goed te verzorgen, want zo vliegt heen om een dokterdoch, zoo kan ze hem niet laten liggenMen legt het „ontzielde lichaam" op een canapé en zij neemt, om diefstal te voorkomen, zijn horloge, portefeuille en beurs mee. Dan ijlt ze heen.doch komt niet terug en als de Duitscher ontwaakt, verneemt men welk een sluwe bedriegster in het spel is geweest. Zij schijnt geen Milaneesche te zijn, want men kan haar nergens in de stad vinden. Volgens een Neurenberger bladiserin het Beierscho dorp Langdorf een man, Kronauer genaamd, die zich sterk maakt, zelfs de stevigste kamerdeuren met zijn hoofd stuk te stooten. Hij gaf in eene herberg staaltjes van zijne kunst en zijn voorbeeld lokte anderen om de sterkto van hun schedel eveneens te beproeven. Nadat Kronauer werkelijk met zijn hoofd een deur had doorgestoo- ten, wilde een herbergier het hem nadoen, maar hij viel aehterover door den slag en het duurde zoo lang voordat hjj zijn bewustzijn herkreeg, dat men hem dood waande. Omtrent do vernieling van het station te Oued-Zarga, waarvan de telegraaf reeds een kort bericht bracht, worden de volgende bijzonder heden gemeld. Het personeel zou dos morgens te negen uren iuist aan het ontbijt gaan, toen een bende opstandelingen in een oogwenk het station omsingelde en zich met groote overmacht op de ongolukkigen wierp. Nu volgde een tooneel van onge hoorde barbaarschheid. De Ijjkon die teruggevonden zijD, dragen do sporen van do vreeseljjkste mishan delingen die van den stationschef, Rambert genaamd, en van een der geëmployeerden - de beide on geluk kigen waren met petroleum overgoten en levend verbrand - werden, gedeeltelijk door de honden verslonden, mot een eveneens verbmnd been, waarvan men den eigenaar nog niet uitgevonden heeft, naar Tunis opgezonden. Een beambte, Grand genaamd, redde zich door een schuilplaats te zoeken in den regenbak, waarin hij negen uren, tot aan den hals in het water staande, doorbracht, terwijl de opstan delingen ieder oogenblik water kwamen putten. Do overigen, die niet konden vluchten, werden in de woning van den baanwachter gruwelijk vermoord. BUITENLAND. Frankr^k. Men verzekert dat de ex-keizerin Eugenie prins Victor tot univorseel erfgenaam heeft benoemdhaar vermogen moot verscheiden millioenen bedragen. Donderdag keert Sarah Bernhardt van hare reis door Frankrijk naar Parijs terug, na een af wezigheid van 40 dagen. Zij gaf 30 voorstellingen, de recettes bedroegen meer dan 350,000 fr. Den 18den, 20sten en 22sten speelt Sarah te Brussel. België. Laatstleden Zondag heeft ook Verviers zijne onaf- hankeljjkheidsfeesten gevierd en wel met een reas- achbigon optocht van schoolkinderen voor den minister van onderwijs Van Humbeeck en de plaatselijke overheden. Het getal kinderen, door trein op trein van verschillende plaatsen aangevoerd, wordt op 10,000 geschat. Geheele scholen trokken met vlaggen en banieren op, den minister en het ministerie toe juichende, sommigen bloemen en kransen aanbie dende. Voor het overige bestond het feest uit het houden van verschillende redevoeringen en toespra ken, het uitvoeren eener cantate, gymnastische oefe ningen en oen banket. Omstreeks 5000 kinderen werden bij particulieren ontvangen en onthaald. In de Brusselsche voorstad Ixelles is een monument van den bekenden schilder Antoine Wiertz onthuld. Het gedenkteeken, opgericht op het Kroon- plein, aan het eind van de Troonstraat, bestaat uit eene gebroken zuil, waarop een medaillon met het afbeeldsel van den kunstenaar. Ter linkerzjjdo staat het beeld der onsterfelijkheid, het medaillon fo- kronende. Ter rechterzijde hot zittend beeld van do stad Dinant - "Wiertz' geboorteplaats - met eene urn op de knieën. Het geheel is hot werk van de« heer Jacquet. Vooral het beeld der onsterfelijkheid moet uitmuntend geslaagd zijn. Groot-Iïritnunlê. De „Daily News" verneemt uit Alexandrië dat de consuls der mogendheden aan Sherif-pacba ver zekerden, dat hunne regeeringen de hand niet hadden in bet zenden der. missie aan den sultan. Uit Aden wordt gemeld dat daar in acht dagen geen geval van cholera is voorgekomen. Parnell is te Cork feestelijk ontvangendertig duizend menschen waren op de been. De agitator ontried den pachters zich aan de landwet te storen; de waarde van den Ierschen grond was oorspron kelijk 3 millioen pd. st. en de pachters moesten daarvoor geen 17 millioen bljjven betalen. Aan de „Standard" wordt uit Durban geseind dat de berichten uit Pretoria ongunstig luiden. Het verzet tegen de overeenkomst is hevig. De oppo santen gebruiken bedreigingen en do toestand is kritiek. De „Daily News" echter behelst een tele gram uit Durban, dat minder verontrustend luidt. Oostenr.-X-Icmg'. Monarchie. Koning Albert van Saksen is den lsten dezer te Weenen aangekomen, om met nog andere vor stelijke personen, hiertoe door dea keizer uitgenoo- digd, deel te nemen aan de groote jachteD, die Z. M. in Stiermarken houdt en die tot den 14den dezer zullen duren. Van officieuze zijde wordt de opmerking gemaakt dat de duur dezer jachtpartijen mede in strijd is met de geruchten omtrent bijeen komsten van den keizer met buitenlandsche vorsten, welke geruchten aan niets anders worden toege schreven dan aan den lust der dagbladen om, bij gebrek aan belangrijk nieuws, hunne lezers met quasi-belangrijke zaken bezig te houden. Op zijn reis naar Weenen vertoefde Jeróme Napoléon in het strengst incognito onder den naam van graaf Moncaliere een dag te Pest. Hjj bezocht de musea en den nationalen schouwburg. Rusland. Het officieuze „Journal de St.-Pétersbourg" zegt naar aanleiding van de beschouwingen der Londen- sche „Times" over den staat van zaken in het Oosten „Voor het oogenblik kunnen wij lijdelijke toeschou wers blijven bij den naijver, dien de opstand der officieren te Caïro heeft doen ontstaan. Maar toch moet opgemerkt worden dat het bezit van Egypte noch een uitsluitend Engelsch, noch een Engel sch- Fransch vraagstuk is of zijn kan; dat het veel te nauw met den geheelen toestand in het Oosten ver bonden is om door eene enkele rogeering op eigen gezag beslist te worden. De dagbladen kunnen zulke droombeelden opperen, maar zij bestaan niet voor de regoeringen. De Kabinetten zijn te minder geneigd

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2