TOKraEwers^c«y*gjayanc Het bevolkingscijfer in het geheele gewest Bantam is dan ook met ongeveer 50,000 zielen verminderd. Tegen dezen tijd (Oct. 1881) zal de voorraad padi vermoedelijk zijn verbruikt, terwijl het aantal over gebleven karbouwen te gering is om een voldoond aantal sawahs behoorlijk te bewerken. Een treurige toestand, die een zware taak op de Indische Regeering legt. Moge zij die taak met allen ernst vervallen! Vad Met ingang van 1 October is eene nieuwe aanschrijving of instructie in werking gekomen, waarbij den brievengaarders wordt voorgeschreven een lokaal in hunne woning uitsluitend voor den postdienst in te richten en te behouden. Deze maat regel is zeer zeker toe te juichen van het standpunt van het publiek, doch de invoering zal volgens de N. Zutf. Crt. vele brievengaarders in ongelegenheid brengen. De lessen aan de tweede afdeeling der krjjgs- flchool voor officieren hebben heden oen aanvang genomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De op nonactiviteitsstelling met den lOden dezer van den officier van gez. 2de kl. B. Bakker, dienende aan boord van het wachtschip te Helle- voetsluis, wordt voorloopig ingetrokken. Z. M. heeft den luit.-gen. prins OrlofF, am- bassadour van den keizer aller Russen te Parijs, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw; den luit.-gen. P. G. J. Van der Schrieck, van des staf der inf., op non-act. gesteld, te rekenen van den dag waarop hij het lidmaatschap der Tweede Kamer zal hebben aanvaard; jhr. Jacob Jan Hendrik Van Delen, burgemeester van Wamel, benevens zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, erkend als gerechtigd tot het voeren van do vanouds in hun geslacht gevoerde titels van baron en van baronesden heer F. C. Bake, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat in N.-Brabant, benoemd tot officier van de Eikekroon, en den heer A. C. P. Smits, wethouder van s-IIertogenbosch, tot ridder. Gemengd Wleu ws. Do herdenking van Leid ens ontzet werd gisteravond besloten met een muziekuitvoering door de kapel der dd. schutterij op de Beestenmarkt, waarbij evenals 's middags een zeer talrijke menigte aanwezig was. De muziektent, dezelfde welke onlangs op do Ruïne dienst deed, was weder met lampions verlicht en nu en dan werd er op het terrein ook bengaalsch vuur ontstoken. Er heerschto onder het vrij beweeglijke publiek een opgewekte stemming en vooral de uitvoering der „oude tante" scheon de eigenaardigheid te bezitten om de geestdrift ten top te doen voeren. Toen de kapel mot het „Wien Noerlandsch bloed" het sein tot het einde gaf, was het terrein spoedig weer tot zjjn rustige rust terug gekeerd. Ter beschikking van don eigenaar is in do daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd een langharig,bruin, gekruld smoushondje, half geschoren, rou, voorzien van lederen halsband met plaatje, welk dier hedennacht onbeheerd op de straat liep. In het oorsto gemengd bericht van gis teren komt het woord politievergadering voor; dit moet natuurlijk politieverordening zijn. De jongen wordt in het ziekenhuis verpleegd; het eene oog is hij reeds kwijt en het laat zich aanzien dat hij ook het andere zal moeten verliezen. Dat dit tot waarschuwing strekke voor het oogenschijnlijk zoo onschuldige spel! Een gedeelte van de Oudshoornsche schooljeugd heeft onder begunstiging van fraai veder een uitstapje naar Zeist gemaakt. Reeds vroeg in den morgen was zij aan het station te Alphen vereenigd en nam daar plaats in don trein, die haar naar Utrecht bracht. Eene wandeling door hot voornaamsto gedeelte van die stad was voor het jonge volkje recht aangenaam. Yier tramwagens namen do vroolijke gastjes op, en nu ging het onder gezang naar Zeist, van waar men naar het Jagers huis wandelde. In het uitgestrekte bosch te Zeist vrij en ongehinderd rond te loopen, was recht pret tig. Op den terugtocht naar Zeist mocht de jeugd een kijkje nomen op twee prachtigo buitenplaatsen. Tegen twee uren ging men naar Utrecht terug, waar allen in de Melkinrichting nog op een glas versche melk werden onthaald. Hoogst voldaan keerdon zij van Utrecht terug en bij de aankomst te Alphen was ieder kind voldaan over den recht genoeglijken dag. Den laatsten trein, welke omstreeks halfelf van hier naar Rotterdam vertrok,, is gister avond nog voordat die plaats bereikt was, een ver schrikkelijke spoorwegramp overkomen. De plaats des onheils nabij Beugelsdijk bereikt men wanneer men, van Rotterdam af, gene zijde der Schie houdende, oven voorbij het viaduct links den weg opgaat die aan deze zijde der spoorbaan loopt en meestal dientom vee en vrachtgoederen in de daar gereedstaande wagens en loodsen te laden. Een klein kwartier van de stad is op den spoorweg een overweg, die naar de wijken achter de Diergaarde leidt. Een verwarde hoop hout, ijzer, spaanders, waarin men ternauwernood den vorm der wagens nog herkent, toont daar de juiste plaats; honderden handenwa ren reeds hedennacht aan het werk om ze op te rui men, maar dagen lang zullen de sporen nog aanwe zig bljjven. De machinist en de stoker zijn er good afgekomen even vóór het ongeluk plaats greep, hadden zij, op een horlogo ziende, dat toen 11.31 stond, het grootste vertrouwen op tijd [11.84] te Rotterdam te zullen aankomen, doch opeens bemerkten ze dat ze op een verkeerden wissel waren geloopen; terstond zette men tegenstoom, werd noodsein gegeven en zette men zoo haastig mogelijk den rem aan, doch eer men daarmede gereed was, volgde een schok, een gekraak en gegil, het een al vreeselijker dan het ander. De machinist werd aehteruit in de steenkolen goworpen, doch bezeerde zich niet. De kap van een goederenwagen viel over hem heen; hij kreeg een slag tegen het hoofd en daarna stond alles stil. Het tooneel, dat zich toen aanbood, was hart verscheurend. Het bleek dat juist op een punt waar de lijnen zich veor do laatste maal verdoelen, een goederentrein, bestaande uit een bagage- en een goederenwagen, met locomotief en tender had ge staan. De aankomende trein was op het linkerspoor gereden en rende dus den otilstaanden trein in de zijde, de helft der wagens wegnemende, zonder de stil staande locomotief te raken, welke dan ook spoedig werd weggehaald. Yoor een doel zijn beide treinen uit het spoor geslagen; zo liggen verbrijzeld tor zijdo van den weg, welke niet beschadigd is; ook is het verkeer, oradat het onheil op een zijtak plaats had, niet gestremd. De onbeschadigde wagens kon den worden verwijderd; do beschadigde waren rijtuigen derde klasse, waarin, naar men meent, zich acht reizigers bevonden, benevens een conduc teur in een goederenwagen. Yan die negen personen zijn er twee gedood en zeven ernstig gekwetst of verminkt. De namen der godooden waren bij het afzenden van dit bericht nog niet bekend. Een hunner is gekleed in een zwart lakensch pak en draagt een rood baaien borstrok; de ander had een donker grijs pak aan. Men sprak nog van twee personen, vader en zoon, te Rotterdam woonachtig, die gisteravond werden verwacht, doch niet tehuis gekomen zijn, alsmede van het vermissen eener chanteuse; het is echter niet zeker of die drie personen op den trein waren. Do gekwetsten zijn: Nathan Blom, vleeschhouwer te Loosduinen, wiens linkerbeen werd afgereden; Mozes Blom, diens zoon, die zijn linkerbeen brak; Jacobus Johannes De Graaff, conducteur, die eenige ribben gebroken heeft; Theodoras Wieser, brieven besteller, die zijn rechterbeen bezeerde; Amada Maria Mes, zijn echtgonoote, die slechts een zeer lichte verwonding aan het linkerbeen bekwam; David Haagman, vleeschhouwer te 's-IIage, die inwendig werd gekwetst en eenige ribben brak. Antonia Maria Yan Emmerik, echtgenoote van Johan- nos Hermanns Wink, politie-agent aldaar, brak haar rechterarm en is verwond aan het hoofd. Ze worden allen naar het ziekenhuis op den Cool- singel getransporteerd, behalve de vrouw van Wieser, die per vigilante naar haar huis aan do Frederikstraat werd vervoerd. Hunne betrekkingen werden, voor zoover deze bekend waren, nog 's nachts door de politie gewaarschuwd. De ramp viel voor bij de grensscheiding der ge meenten Rottordam en Ovorschie, juist op het be gin der lijn welke onder beheer van den Staatsspoor is. De schadevergoedingen zullen gedragen worden èn door Staats- èn door Holl. spoor. De wisselwach ter is in verzekerde bowaring genomen; doch er wordt ook betwijfeld of hij wel de schuldige is, daar hij wachtte op een bevel om den wissel te verzetten, dat wel van het station uit aan hem ge- zouden wa3, maar nog niet door hem ontvangen. De justitie doet onderzoek. Een der dooden, eveneens een reiziger 3de klasse, werd letterlijk in tweeën geslagensporen van bloed in den wagen en op de loopplank duiden nog de plaats aan waar hij zieltogende werd gevonden. Nog vernemen wjj dat van twee der gekwetsten de toestand in den loop van dezen morgen zoodanig is verergerd dat men voor hun leven vreest, en eindeljjk dat een der overledenen Nicolaas Yink genaamd is, te Rotterdam thuis behoorende. Te Halfweg was een hevige twist ont staan tusschen eenige polderwerkers, waarbij een van hen zwaar aan het hoofd werd verwond, door dien hem met een uit den grond gerukten paal een slag werd toegebracht. Men vreest voor zijn leven. Do dader is naar de gevangenis te Haarlem over gebracht. - In de Korte Minnebroederstraat te Utrecht had een vechtpartij op straat plaats tusschen een tapper en eenige veld-artilleristen. Teen de politie op het rumoer afkwam, waren de militairen gevlo gen; een hunner had daarbij zijn fouragères verlo ren. - De koffiehuishouder A. v. B., uit Amsterdam, die in eene vlaag van krankzinnigheid zijne tante vermoordde, is thans in het krankzinnigengesticht Coudewater in volslagen waanzinnigen toestand overleden. - Men heeft een koe, die te Mastenbroek in de weide liep, 's nachts een pees van een der achterpooten doorgesneden. De politie tracht den dader of de daders op te sporen. In een der militaire woningen in Klaren- dal te Arnhem kreeg Zondag-morgen een korporaal der infanterie twist met zijne vrouw, waarbij hij een mes nam en haar eerst een schedelwonde toe bracht en daarna met de punt een diepe wonde in het linkeroor. Yervolgens ging hjj in een broodkast, waarin hij zich met hetzelfde mes den hals door sneed. Beiden werden eenige oogenblikken later be wusteloos en badende in hun bloed gevonden. Hoe wel de man nog leeft, is zijn toestand hoogst be denkelijk, terwijl ook de vrouw weinig hoop op herstel geeft. Zeven jeugdige kinderen zijn daardoor op dit oogenblik van ouderlijke zorg verstoken. Yolgens opgave van het bureau„Ve- ritas" zjjn in Augustus verongelukt 82 zeilschepen, waaronder 2 vermiste, als: van Duitschland 10, Amerika 5, Engeland 30, Oostenrijk 3, Denemar ken 4, Spanje 1, Frankrijk 10, Nederland 5, Italië 1, Noorwegen 6, Rusland 4 en Zweden 3. In dezelfde maand verongelukten 15 stoomschepen, als: van Amerika 1, Engeland 11, Frankrijk 1 en Noor wegen 2. In Mei 11. werd ergens te Londen in- gebrokon en eene dame, die alleen in huis was, werd van hare beurs, die 4 pd. st. 5 sh. bevatte, beroofd. Haar horloge liet de dief haar houden. De politie kon den dief niet ontdekken, maar de dame kwam hem eenigen tijd later op eene een zame wandeling tegen, bij welke gelegenheid hij haar zeer zijne excuses maakte over een door hem bij den inbraak toegebrachten slag. Thans heeft zij een brief ontvangen met 5 pd. st. - d. i. vijf shillings meer dan hetgeen haar ontnomen was, om haai de beurs te vergoeden - waarin de dief haar ver zekerde dat hij in den vreemdo een eerlijk leven leidde. BUITENLAND. Fraakryk. Yolgens door den minister van oorlog ontvangen telegrammen is den lsten October het station Oued- Zargua met het materieel afgebrand. Het personeel is verdwenen. Tien arbeiders kwamen om. De weg was op verschillende plaatsen afgesneden, maar werd hersteld door colonnes van Tunis en Beja gekomen. Kolonel Delaborde, te Medjer terugkeerende, werd door een duizendtal ruiters en voetknechten aange vallen. Do locomotief derailleerde en liet den kolonel op het terrein, omringd door Arabieren. De troepen hielden zich staande tot zeven uren 's avonds. Drie werden gewond. Een trein te Oued-Zargua aange komen, nam de troepen mede. Den volgenden dag was de weg weder afgesneden. Er zijn versterkingen heen gezonden met kolonel Delaborde. Ali-bey is steeds te Testour. De gemeenschap met Bizerta is hersteld. De voornaamste viering tor gelegenheid van graaf Do Chambords geboortedag is verleden Don derdag te St. Anne d'Auray, in Bretagne, gehouden, waar de feestvierenden het volgende telegram van 's Graven secretaris ontvingen: „Met rechtmatigen trots en diepe erkentelijkheid ziet de koning zijne vrienden vergaderd, om dit jaar opnieuw het bewonderenswaardig voorbeeld te geven van een geloof, hetwelk onder beprcevingen sterker wordt, en van eene door niets te schokken trouw. In den geest en met zijn hart bevindt hij zich als altijd in hun midden, om te deelen in hunne ge beden en hunne dierbaarste hoop, om hunne moe-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2