aaauaijjHyjj wiimMMM», Veeuendaal hebben bedankt voor de hun aange boden betrekkingen als vader en mooder in het Oude- Mannen- en Yrouwonhuis te Bodegraven. Door den gemeenteraad van Rietveld is be- eloten f 20 van f 100 vergunningsrecht der huur waarde te heffen voor verkoop van sterken drank. Die van Barwoutswaarder heeft besloten f lOte heffen. Het Liberale Strijdersbond" te Antwerpen kondigt een groot volksfeest aan ter gelegenheid van het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van Consciences geboortehuis in de Pompstraat. Het feest zal den 17den dezer plaats hebben en bestaan in muziek- en zanguitvoeringen, benevens een luisterrijken fakkeloptocht en illuminatie. De Belgische regeering heeft den heer H, W. Koch, onderwijzer aan het instituut van den heer J. A. M. Van den Brugh te 's-Hage, benoemd tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan het koninklijk Atheneum te Chimoy, in België. Heden is een gedeelte van het nieuwe ministerie van justitie betrokken geworden, en wel de 4de afdeeling (gevangenissen enz.)de overigeafdeelingen zullen achtereenvolgens het nieuwe gebouw betrekken. Door een onbekende is 2000 beschikbaar gesteld voor het Hospitium der Vrije Universiteit te Amsterdam. Die som is geschonken als feestgave bij gelegenheid van den dies natalis (20 Oct.) dier schoof. De burgemeester van Barneveld, mr. C. A. Nairac, zal op 12 Oct. a. s. den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar die betrekking aanvaardde. Do ingezetenen zullen hem alsdan een fraai geschenk als souvenir aanbieden. De minister van financiën heeft in de eerste klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen in de eerste afdeeling 's-Gra- venhage, waarvan de vermoedelijke belooning, na aftrek der kosten van beheer, kan worden geraamd op f 4500 'sjaars. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met 1 Nov. a. s., de betrekking van leeraar in wiskunde, meet kunde, natuurkunde en rechtlijnig teekenen aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Zalt-Bommel te vervullen is. Jaarwedde 1800. Zij, dio voor die betrekking in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 15 Oct. aanmelden bij den hoogleoraar inspecteur van het M. O., dr. M. Salverda te 's-Grarenhago. Het eerste nommer van het nieuwe weekblad „De Nederlandscho Katholiek" is by den heer H. Wolters te Amersfoort verschenen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Gre*neiigrd Nieuws. In navolging van diein andereplaatseD, heeft thans ook bij de Leidsche jeugd een nieuw spel ingang gevonden, dat op zich zelf heel onschuldig schijnt, maar toch gevaarlijke gevolgen kan na zich sleopen. Wij bedoelen ket schieten of hoe men het [noemen wil mlt een sleutel, een spijker en een kop van een zweodschen lucifer. Toen de politiovergadoring alhier onlangs werd herzien, was dit samengestelde voorwerp nog niet uitgevonden, zoodat er direct geen bepaling tegen kon worden in het loven geroepen. Indirect is er echter wel in voorzien, door art. 35, hetwelk maakt dat de poli tie handelend zou kunnen optreden. Van verschil lende zijden zou men dan echter wellicht hooren „dat onze jongens tegenwoordig ook niets meer mogen doen." Daarom is het niet ongepast hier te vermelden dat er van vele koetsiers reeds klach ten zijn ingokomon over dit spel, waardoor hunne paarden, evenals door een bepaald schietvoor- werp zijn geschrikt, en zij in de onaangenaamste moeilijkheden geraakten; terwijl zich ook reeds het geval heeft voorgedaan dat een jongen, toen hij zich met het spel onledig hield, een gedeelte van een daarbij stukgesprongen sleutel in het oog kreeg, dat daardoor belangrijk gekwetst werd. Het is dus in ieders belang dat ook de ouders zelf zich in deze tegenover hunne kindoren doen gelden.| Het bovenbedoelde artikel luidt: Het is verboden, door met een zweep te klappen of op eenige andore wijze, op de straat paarden te verschrikken. De harmonicaspeler J. G. S. is gister namiddag te ongeveer 6 uren onder geleide van twee politie-agenten en een talrijke menigte jongens in verrogaanden staat van dronkenschap naar het politiebuveol gebracht, hetgeen nu reeds ontelbare male is geschied. Do schipp&r H. R., die hedenmiddag om pén uur? door een onbekende oorzaak, van een sohuifc aan de Ouden Vest te water geraakte, werd geluk kig vrij spoedig uit zijn onaangenamen toestand gered. Zekere vrouw V. kreeg gisteravond om halfelf op den Rjjnsburgschen weg een toeval. Door haar man werd ze op een wagen naar hare woning gebracht. In de afgeloopen week was de aanvoer van haring te Katwijk zeer gering; slechts vier schuiten zijn aangekomen, te zamen met 590 kantjes pekel- en 130,000 stuks steurharing. Er werd besteed voor volle pekelharing f 18.50 a 19 per ton, voor steurharing f 19 a 22 en voor ijle haring f 16 a f 17 per 1000. Hedenmorgen, 3 Oct., zijn 3 schuiten voorde tweede reis aangekomen met een volle lading haring. De door de IJseltramwegmaatschappjj ontworpen lijn 's-Gravenhage-Gouda zou loopen van de Rijnstraat te 's-Hage langs den Bozuidenhout en de Loo-laan over Voorburg, Leidschendam, Zteter- meer, Benthuizen, Hazerswoude, Boskoop en Wad dingsveen, en met een zijtak van den Leidschendam langs Stompwjjk en Zoeterwoude naar het Ruïne- plein te Leide*. Als blyk wat vlijt en volharding kunnen tot stand brengen, indien de noodige gegevens aan wezig zijn, is het volgende feit der vermelding waard. De heer M., uit L., had vóór zes jaren met goed gevolg eindexamen aan de Hoogere Burgerschool gedaan, waarna hij tot dezen winter toe, in zijns vaders vak (den handel) werkzaam was. Daar hjj echter weinig lust voor den handel en veel neiging voor studie had, veranderde hij van loopbaan «n begon in Maart jl. met de studie van de oude talen. Hij legde ziek daar dermate op toe, dat hij dezer dagen met goed gevel g ad missie-examen aan de Leidsche hoogeschool deed. Bij de vermelding van zooveel vlijt en volharding komt eere toe aan den man, die de studiën van dezen jongen man leidde. Het was dr. Andreas Scholte, rector aan de Latijnsche school te Zevenaar, die zich met de leiding daarvan, wat de laatste maanden betreft, belastte. Omstreeks twaalf uren 's middags ont stond Zaterdag brand te Hoofddorp in een schelf ongedorschte haver, toebehoorende aan de wed. Gootjes. Gelukkig had cle brand geen verderen voort gang, hoewel er nog een schelf tegenaan Btond en er een mestvaalt tegenaan lag. De spuit stond gereed om zoo noodig dadelijk in gebruik gesteld te wordoD. De schelf was tegen brandschade ver zekerd in de Oud-Karspelsche maatschappij. Er is inbraak gepleegd in de roomsch- katholieke kerk te Hillegom. Eenige gouden en zil veren voorwerpen zijn ontvreemd en verschillende bussen en eone geldkist, in de kerk aanwezig, zijn geledigd. De gewone jaarlijksche inauguratie der candidaat-leden van het Delftsch studentencorps hoeft plaats gehad met den gebruikelijken fakkel optocht door de voornaamste straten der stad, begeleid door muziek van het 4de regiment, uit Leidenden volgenden dag had de traditioneele rijjool plaats. De spoortrein, welke te ongeveer elf uren 's morgens van Rotterdam te Dordrecht aan komt, is aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de locomotief op de draaibrug over de Oude Maas dier stad kwam, bleek het dat, ondanks het seinbord op veilig stond, het opzettoestel niet in orde was, maar terug was geslagen, zonder dat men zulks had kunnen bemerken. Do brug zakte dientengevolge circa 14 cM. aan de zijde waar de trein opkwam door, hetgeen een geweldigen schok veroorzaakte, die de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Ware de trein in volle vaart komen aanstoomen, dan zou een déraillement zonder twijfel niet zijn uitgebleven. Nu evenwel ging de trein slechts in matigen gang, zoodat hij, als door een wonder, ondanks het schokken op de rails bleef. Hoe het ongeval mogelijk was, kan men zich niet begrijpen, daar, zooals wij reeds zeiden, het seinbord, dat mot het opzettoestel corrospondeert, op veilig stond. Volgens een ander bericht zijn twee wielen van liet opzettoestel gebroken bevon den nadat do trein do brug gepasseerd was. On middellijk werdeu maatregelen van voorziening ge troffen, zoodat de eerstvolgende personentrein slechts 15 minuten vertraging ondervond. De vrouw van kapt. J. G., varende op eeoe beurtschroefboot van Dordrecht naar Amster dam, is in hare woning aan do Hoogeuieuwstraat door een noodlottig toeval van de trap gevallen, ten gevolge waarvan zij den hals brak en onmid dellijk een lijk was. Zij was moeder van acht kin deren, terwijl haar echtgenoot op het oogenblik van het ongeval afwezig was. Te Emmelen Kamp (Drente) is weer een man in de jenever gestikt. Ten gevolge van een schok van aardbe ving te Changeri, in Anatolië, zijn de groote mos kee en verscheidene woonhuizen beschadigd en heb ben elf personen het leven verloren. Een Berlijnsch huurkoetsier, die in be narde omstandigheden verkeerde, heeft gepoogd zjjn gezin, vrouw en vier kinderen, door verstik king met kolendamp van het leven te berooven. De vrouw ontdekte dit nog tijdig genoeg om do kin deren en haar man, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerden, in het leven te houden. Kort daarop echter maakte de man door ophanging in zijn stal een einde aan zjjn leven. Te Charleroi heeft een Engelschman eene duif, welke bij eene wedvlucht oen eersten prijs had behaald, voor 1100 fr. gekooht. BUITENLAND. Dultsehland. Een der straten van Berlijn is in Liebigstrasse herdoopt. In het Humboldtspark aldaar zal een buste van Alex. Von Humboldt worden geplaatst, omgeven door de beeltenissen van andere beroemde natuur- vorschers. Men wil langzamerhand ook op ander gebied beroemd geworden Duitsohers door de plaat sing hunner busten in de stedelijke parken van Berlijn huldigen. Op de to Karlsruhe gehouden tentoonstelling van kunstindustrie trok vooral een juweelenkastje in Italiaanschen renaissance-stijl, door den hof beeld houwer Stövesandt ingezonden, algemeen de aandacht. Ook de koning van Zweden, die een kenner moet zijn op het gebied van kunst-industrie, had er zijn bewondering over geuit. Thans hebben de groothertog en hertogin van Baden het den vorst ten geschenke aangeboden. Italië. In het beursgebouw te Rome is door houders van Turksche schuldbrieven eene bijeenkomst gehouden, welke door 202 belanghebbenden werd bijgewoond. De vergadering bekrachtigde de volmacht, waarmede de heer Mancardi door de Italiaansche kamers van koophandel is bekleed, als afgevaardigde van de Italiaansche schuldeischers van Turkije ter conferentie te Konstantinopel. Spanje. De maarschalk Serrano heeft te Linares eene redevoering gehouden, waarin hij zijne ingenomenheid met de liberale regeering des konings, en zijn ver trouwen in hare duurzaamheid te kennen gaf. Deze verklaring heeft vrij wat opzien gewekt, omdat men den maarschalk steeds als den kampvechter der republiek beschouwde. Volgens de „Fanfulla" zal de kapitein ter zee Cottrau met eene zending naar Duitschland en Engeland worden belast, ten einde er de voornaamste geschutgieterijen te bezoeken. Groot-Brltonnlê. Uit Port Amiel wordt aan de Standard" gemeld dat de Volksraad twee en een hal ven dag geheime zitting gehouden heeft. Over den uitslag is niets be kend, maar men gelooft dat Kruger en Joubert de bekrachtiging der overeenkomst met Engeland voor stelden, onder protest. De andere leden waren er sterk tegen. - Aan hetzelfde blad meldt men uit Durban r De berichten over de behandeling der conventie door den Volksraad zijn met elkander in strijd. Eerst werd de aanneming waarschijnlijk geacht, maar later werd verzekerd dat de conventie niet zal goedge keurd worden, tenzij wijzigingen worden aangebracht. Zoo de regeering getrouw blijft aan haar plan om de onder de dwangwet gevangengenomenen niet allen los te laten, tenzij het in Ierland rustiger worde, dan bestaat er nog niet voel kans dat de andero gevangenen op vrije voeten zullen gesteld worden, gelijk de regeering goedgevonden heeft met pater Shechy en vier anderen der gevangenen te doen. Uit allerlei plaatsen van Ierland worden nog steeds en in de laatste dagen weder bij toeneming ongeregeldheden gemeld. De berichtgever van de „Times" te Dublin acht den toestand, die in Ier land heerscht, zeer bedroevend. Een erger stelsel van despotisme dan dat, hetwelk zich daar doet gelden, is, zegt hij, nooit op de Polen of op de Christenen in Turkije toegepast. Met lafhartige onder danigheid onderwerpen de rijkeren zoowel als de lagere klassen zich daaraan. Voor de Land-Liga bukt alles. .Volgens den berichtgever bewijzon de tijdin gen, die uit verschillende oorden komen, dat de macht der Land-Liga steeds toenemende is. Ter eere van de loslating van pater Shechy is

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2