Maandag 3 October. N". 6634. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. ~Mid PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiilen per 3 maanden1.10. Franco ;>er poet1.40. Afzonderlijk» Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. BTADS-BERICHTSN. De BURGEMEESTER dor gemeente Leiden brengt ter r.lgeaeene kennis dat het Bureau Tan den EnrgerliJUen Stand op a. s. Maandag dea October uitslnitend zal geopend zijn ▼an 13 tot 2 uren des namiddags. Leidi n. De Burgemeester voornoemd, 1 Oct. 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op aanstaanden Maandag 3 October, den gedenk dag van bciden's Ontzet, eene Muziekuitvoe ring zal gegeven worden dos namiddags van 2 tot 4 uren op de Korenbeursbrug en des avonds Tan si tot ÏO uren aan de Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leide:s, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1SS1. E. KIST, Secretaris. LEIDEV, 1 October. Aan ons bureel zijn uit Oude-Wetering ont vangen 4 blauwe postzegels en een bon; de naam des afzenders werd echter niet vermeld. Zonder dezen kan de promie natuurlijk niet worden toegezonden. In een artikel, voorkomende in een onzer bladen, verklaart de heer Dan. De Lange dat wat de natior nale kunst betreft, zoo weinigen in den lande met hare voc: ibrengselen bekend zijn. Wat de schilder kunst betreft, weet menigeen wel dat een Rubens, Rembrandt, Potter, Jan SteeD, Yan der Helst en zoovele anderen geleefd hebben; weinigen hebben hnnne werken in originali aanschouwd, nog minder bestudeerd, en alleen door reproductie, in den laatsten tijd vooral door photographie en oleographie, is ©en „Nachtwacht", „Stier", „St.-Nicolaas-avond" of „Schuttersmaaltijd" onder de oogen van het groote publiek gekomen. Geldt dit de schilderkunst, van de toonkunst kan ©ene niat minder ware verklaring worden afgelegd slechts enkelen hebben toevallig den naam van een Sweelinck, Roland De Lattre en andere toonkunste naars van vroeger eenwen hooren noemen, maar zeker slechts zeer weinigen ooit iets van hunne werken gehoord. Geven de musea ten minste gelegen heid om de voortbrengselen van eerstgenoemde kunst to zien, om die der tweede te hooren is de gelegenheid niet de-mate aanwezig. De Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst nam wel het initiatief die werken onder h t oog te brengen van het thans levend geslacht, ©n gesteund door de medewerking van de Yereenigizg tot bevordering der Noord-Nederlandsche Muziekge schiedenis en de Vereeniging voor Koraalmuziek, gaf zij reeds verscheidene meesterwerken van vroeger tijd in het -icht. Een gelukkige gedachte is het daarom te noemen vau deu heer De Lange om, met medewerking alleen van Neuorlandsche kunstenaars, die werken ten ge- hooro te brengen en alzoo bekend te doen worden. Ook hior zal men a. s. Donderdag in de gelegen heid zijn gesteld eene uitvoering te hooren der werken van meesters uit de 16de en 17de eeuw. Het programma en ook de plaats der uitvoering (de Pieterskerk) geven aan deze uitvoering eenigszins het karakter van die van het Berliner Domkoor, dat zoozeer in den smaak is gevallen, alleen met dit onderscheid, dat laatstgenoemde alleen compositiën voor mannenkoor ten gehoore bracht, terwijl we hier werken voor gemengde stemmen zullen hooren en voorts, dat wat de nommers voor koor aangaat, alleen werken van oude Hollandsche meesters worden uit gevoerd. Wel treffen we op het programma de namen van Bach en Handel aan, maar alleen om ons enkele solovoordrachten te doen hooren van hen, die den heer De Lango hunne medewerking hebben toege zegd. Enkelen hunner zijn hier ter stede reeds gunstig bekend, en hot valt niet te betwijfelen of de heer De Lange zal ter bereiking van zijn dool wol zoodanige krachten bij elkander hebben gebracht, dat het slechts van het publiek zal afhangen of dit wil kennis maken met de kunstwerken van vroeger eeuwen. We mogen daarom het aanstaande concert zeer interessant noemen en vestigen er uit dien hoofde gaarne de aandacht onzer lezers op. Gedurende de tweede helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. Fimmers, Abbenes; Schouten, Jr. Groos, Al phen; H. B. Wiegman, Amsterdam; Wegboom, Gouda; moj. R. KoeneD, mej. A. v. Leeuwen, L. W. Leijendekker, 's-GravenhageW. Telscher, Hit man, Rotterdam; Smeets, Teteringen; C. A. Jansen, Veghêl; wed. Haast, Weespwed. Hoogstelling, Wou denborg; R. Yan der Maare, Zandvoort; E. Ger ritsen, Zoeterwoude; Jan Kuipers, niet vermeld. Briefkaarten: Vermeulen, mej. D. Schagon, Amster dam; mej. A. v. d. Kamp, W. A. Dool, 's-Graven hage; S. M. Smit, Rotterdam Dufois, niet vermeld. De 11de algemeene vergadering van het Neder- landsch Protestantenbond zal dit jaar gehouden worden te Haarlem op 1 en 2 November onder leiding van prof. R. Yan Boneval Fanre te Leiden als voorzitter en waarschijnlijk in de Waalsche kerk. In de feestelijke godsdienstoefening zullen als spre kers optreden de hoeren J. J. De Bussy van Am sterdam en H. C. Lohr van Rotterdam. Als onder werp van algemeene beraadslaging is o. a. opgegeven „Welk oordeel heeft het Bond krachtens zijn be ginselen uit te spreken over de jongste voorstellen van de Synode der Herv. Kerk?" Ds. C. G. Cha- vannes van Leiden zal de bespreking inleiden. Yan af Zaterdag 24 September tot de sluiting werden op „Rbynzigt" nog 9 zwembaden door heeren en 7 door dames genomen. Het totaal cijfer gedu rende het seizoen bedraagt: 12,946 heeren-en 1058 dames-zwembaden. Temperatuur van het Rijnwater 14° Celsius. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5271 volwassen personen en van 610 kinderen. De therm. Fahr. teakende gisteravond om 5 u. 58°, 8 u. 49°, 10 u. 45°hedenmorgen om 5 u. 42°, 8 u. 46^, 12 u. 54° en 'snarn.4u. 56°.W.: Z.-O. Bij de Evacg.-Luth. gemeente te Bodegraven is beroepen de heer G. Limperg, herst. Luth. emeritus predikant. De heer H. J. Kroeze, hoofd der chr. school te Zwartsluis, heeft voor de benoeming als zoodanig naar Haarlemmermeer bedankt. De tweede cursus der Vrije Universiteit te Amsterdam zal Maandag a. s., 3 October, des na middags te 3 uren, in het gewone college-lokaal, geopend worden met eene toespraak van dr. Hoeden maker. Volgens de „Heraut" zjjn voor dien cursus 16 leerlingen ingeschreven. Den daarop volgenden Zaterdag, insgelijks te 3 uren, zal in het groot auditorium der Sehotsche Zendingskerk dr. J. Woltjer zijn professoraat in do letteren aanvaarden met het houden van eene redevoering in de Latijnsche taal en op den stichtingsdag der school, zijnde den 20sten October a. s., zal do aftredende rector, dr. A. Kuyper, insgelijks met ceno redevoering, in do Nederlandsehe taal, het rectoraat aan dr. Rutgers overdragen. Beide deze plechtigheden zijn publiek. Uit Amsterdam wordt ook het overlijden ge meld van den heer G. Caramelli, lid der firma Buffa aldaar. De gemeenteraad van Rotterdam heeft bij de verdere behandeling van het voorstel tot verbete ring der toegangen van de Hoofdsteeg naar de Gel- dersche Kade en langs de kleine Draaisteeg naar de Beurs, na langdurige beraadslaging, hot reeds vermelde plan C aangenomen. De Twentsche Bank vereeniging zal haar maat schappelijk kapitaal ©p f 10,000,000 brengen door de uitgifte van f 3,194,000 aan commanditaire aandeel en. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Augustus. Vervolg.) In de Javasche Courant wordt van Tagal bericht, dat in eenige districten der afdeeling Brebes dier residentie een ziekte onder de buffels is voorge komen, welke bij het meerendeel der aangetaste dieren een doodelijken afloop had en den naam draagt van karbonkelziekte, zonder complicatie van milt vuur. In een dier dessa's waren 75 dieren aange tast, waarvan 20 bij de eerste ziekteverschijnselen werden geslacht, en de overige 55 bezweken na 3 a 4 dagen. In een andere dessa werden van de 37 zieke beesten 27 geslacht, terwjjl de 10 overige stierven. Naar het „A. D." verneemt, zal woldra de lang aangekondigde nieuwe regeling der kostelooze over brenging van ambtenaren tusschen Indië en Neder land worden afgekondigd. Men zegt dat bij de nieuwe regeling der ambtenaren, die in de termen van vrijen overtocht vallen, enkel aan boord der Nederlandsehe stoombooten een plaats zullen krijgen, en dat wie met; de mail wil gaan, den overtocht geheel voor eigen rekening zou moeten nemen. De kapelmeester der stafmuziek T. F. Markus, die reeds eenigen tijd ziekelijk is, zal tijdelijk wegens ziekte met gagement naar Europa gaan. Gedurende zijn afwezigheid zal de stafmuzikant 1ste klasse A. Schröder als kapelmeester fungeeren. Door het legerbestuur is de order uitgevaardigd, dat op publieke vermakelijkheden waar de gouver neur-generaal zich vertoont, alle officieren steeds in uniform zullen verschijnen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn nog de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Belast: met de waarn. der betr. van ingen. 2de kl. bij den waterstaat en 'elands berg. openb. wer ken, H. S. Nederbnrgh. Geplaatst: te Padang de herbenoemde onderwijzer 2de kl. J. W. H. Muller. Overgeplaatst: van Kotta-Radja als 3de hnlponderw. naor Cheribon, C. J. F. Gaillard. Departement vau Oorlog. Overgeplaatst: De apothe kers 2de kl. Bleekrode, van Bandjermassin naar Soerabaia; Dou- wes, van Mr. Cornelis naar Muntok; Van Wisselingb, van Muntok naar Samarang; de 1ste Init. der inf. Notten, van Ba tavia naar Soerabaia; de 2de luit. der inf. Broynis, van Soe rabaia naar Makassar; dc apotheker Regenbogen, van Weltevre den naar Samarang; de kapt.-kwarticrm. Schotman, van Wel tevreden naar Willem I; de lste luit.-kwartierm. Soeterik, vsn Willem I naar Batavia; de onder-intendant Van Houtnui, ven Samarang naar PadaDg. Vergund: Aan den van het leger in Nederland bij dat in N.-I. ged. laten lnit. der inf. L. Van den Heyden, op zijn. verzoek, na 1 Nov. a. s. naar Nederland terng te keeren. Geplaatst: de kapt. der inf. Rbem, te Padang; de apo thekers lste kl. Van Ravenewaay te Bandjermassin en Heringa te Mr. Cornelis. Bevorderd: Bjj het wapen der inf.: tot kapt., de lste laits. J. M. W. Caspari, ged. in Ned., J. L. P. Christ en J. B. Ponstijn; tot lsten lnit., de 2de laits. S. F. Boers, W. P. Haver Droeze en P. J. Brandenborg. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enr., w. 15 jaren oiafgebr. diens) in N.-I., aan den kol. der inf. L. De Paanw. M arktberichteu. Leiden, 1 Oct. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe f 12.a f 13.Zomer- larwe f 11.a 11.50. - Rogge 10 H. L. Winterrogge 8.50 a 0.Zoiterrogge 7.50 a SGerst 11 H. L. Zomergcrst ƒ6.— a 6.50 Chevalier-gerat 7.25 a 7.75. Haver 10 H. L. Zware Haver 6.— a 5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Doivenbooneu 6 hectoL ƒ8.50 a 9.25. Paardenboonen 4 hcctol. 8.h f 8.50. Boter 7100 kilogr., lste qnalit. '/4 vat 73.a 77. 2de qnalit. l/s vat 60.a 70.Boter lste qnalit. per kiloir. 1.821/2 a 1.921/2. 2de qnalit. per kilogr ƒ1 65 u 1 75. Lange Zwarte Turf 12000 dubb. hectol., 0.19 a 0.201/j.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1