Mej. H. La Lau alhier ia benoemd tot onder wijzeres aan de openbare school te Rijnsaterwoude. De paardenarts 2de kl. J. J. Westbroek, bij het garnizoen te Amersfoort, is bij dat te Leiden overgeplaatst. De Tweede Kamer zal binnenkort worden geroepen om te beslissen, of inderdaad „op grond van onvermijdelijke noodzakelijkheid" een verhooging van loon moet worden toegestaan aan een keukenmeid 1 Bij hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1882 wordt namelijk voor het Academisch Ziekenhuis te Leiden f 800 meer aangevraagd en in de toelichting leest men„Alleen tot verhooging der jaar wedden (sic) van de eerste keukenmeid wordt, op grond van onvermijdelijke noodzakelijkheid, f 100 meer uit getrokken." De eerste academische keukenmeid schijnt in het genot van verschillende jaarwedden te zijn en tevens zoo onmisbaar, dat een verhooging van loon met f 100 „onvermijdelijk noodzakelijk" wordt geacht. Bij het streven naar bezuiniging, dat de Kamer zeker ook dit jaar zal aan den dag leggen, is een zeer merkwaardig debat over deze verhooging te wachten, en misschien wel een interpellatie over de begrippen der regeering omtrent „onvermijdelijkheid" en de „noodzakelijkheid" in het algemeen en met het oog op keukenmeiden in het bijzonder. Dit schijnt te eer noodig, omdat volgens dezelfde toelichting f 800 minder wordt geraamd voor loon van schoonmaaksters, en f 20 minder voor loon van ziekenoppassers en oppasseressen. De minister Six mag zich wel goed voorbereiden voor de verdediging van dozen post. (Hbl.) De luit. ter zee lste kl. J. J. Kraakman, die nende aan boord van het fregat „Evertsen", wordt met 6 Oct. a. s. gedetacheerd te Leiden aan het observatorium, en vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. H. Wouters. Geleid door de overtuiging dat een voldoend salaris van de beambten, belast met het toezicht over den arbeid in de gevangenissen, door het finantieel belaDg van den staat gevorderd wordt, heeft de minister van justitie in zijne begrooting wegens den arbeid dor gevangenen voor 1882 de reeds ten vorigen jare beraamde, doch toen door de Tweede Kamer gewraakte traktemontsverhooging van twintig beamb ten te Leiden, Alkmaar, Hoorn en Leeuwarden, tot een totaal bedrag van 1980, andermaal voorge dragen. De begrooting is geraamd op een totaal bedrag van f 235,720. Te Zutfen heeft de aanbesteding plaats gehad van hot maken van een haven en losplaats ten noordon van don Spoorweg, het bouwen van kaai muren en den onderbouw eener horizontale draai brug, met bijbehoorende werken. Minste inschrijver was de heer G. L. Yan der Drift te Katwijk aan Zee voor f 66,800. Do Koning en de Koningin zijn hedenochtend te halftion met een specialen trein van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij uit de residentie vertrok ken en naar het Loo teruggekeerd. Z. M. en ge malin namen plaats in den koninklijken salonwagen, terwijl hot prinsesje met gouvernante en min in een ander rijtuig waren gezeten. Naar wij vernemen, zijn de heeren Van Bel, kolonel-commandant, Jhr. Klerck, luitenant-kolonel, Heymans, luitenant-kolonel, en Ongerboer, majoor, allen bij het regiment grenadiers en jagers, gisteren ontboden bij den Koning, wien het behaagde per soonlijk aan deze hoofdofficieren de mededeeling te doen hunner benoeming respectievelijk totgeneraal- majoor in oene der militaire afdeelingen, kolonel commandant der grenadiers en jagers, kolonel bij een der regimenten infanterie en luitenant-kolonel bjj voormeld corps. Bij het 4de reg. inf. is benoemd iLot majoor den kapitein Straatman, van het reg. gro n. en jagers. Gemengd Nleuwi Het gerechtshofte 's-Gravenhn ge heeft heden veroordeeld: F. B., te Charlois, wegen s diefstal, van een paar schoenen, tot 8 maanden cel straf; J. L. V., te Rotterdam, wegens diefstal van f1-28, tot 6 maanden celstraf; F, J. J. H. F., te Roti erdam, wegens valschheid in geschrifte, tot 6 maand, en cel straf; en A. Do Y. te Schiedam, ter zake vatdief stal van schapen, tot Sjarencorrectioneelogevang enis- straf. - Te Scheveningen is de schuit van d eu roeder A. De Niet, genaamd „Arie en Daniël stuurman D. Front, met de rouwvaan in top aan gekomen. Yjpr matrozen waren door een grondzee over boord geslagen en verdronken. Een hunner werd nog door de bemanning opgevischt, maar gaf aan boord oogenb/itkelijk den geest; zijn lijk werd door middel van zout bewaard en is nu naar de algemeene begraP.lplaats overgebracht. Van de ongelukkig om gekomenen, waarbij vader en zoon uit één gezin, bebooren drie te Scheveningen en een te Zandvoort te huis. Yan de verongelukte visschers waren twee, Pronk en Vink geheeten, gehuwd; de een laat eene weduwe met vier, de ander eene weduwe met zes zeer jeugdige kinderen na. In de R.-K. kerk te Oudenbosch had onder de godsdienstoefening een treffend voorval plaats, dat vrij wat opschudding en diepe ontsteltenis teweegbracht. De jonge dochter D. v. d. W viel plotseling dood neder op het oogenblik dat zij op de communiebank had plaats genomen. De ver slagenheid der aanwezigen was algemeen. Te Balham, in Engeland, werd dezer dagen in een huis ingebroken. De heer des huizes hoorde gerucht, stoof met een revolver naarbuiton en vuurde op een persoon, dien hij bij een der ven sters zag staan. Deze werd gekwetst, maar sprong op hem toe en sloeg hem met zjjn stok tegen den grond. Ten slotte bleek ongelukkig dat de dief ontsnapt was en dat de met den revolver gekwetste persoon een politio-agent was, die den dief op het spoor was. Hij had op zijne beurt den heer des huizes voor den dief gehouden en zijn stok tegen hem gebruikt. Vóór eenige dagen verliet eensteen- houwer te Nimes (Frankrijk), zekere Delon, 24 jaar oud, zijne club en werd op straat onverhoeds door drie of vier mannen aangevallen. Voordat hij nog hulp kon roepen, had één hunner, de negen tienjarige Pougnech, hem bij de keel gegrepen en in een oogenblik geworgd. De aanranders sloegen onmiddellijk op de vlucht, maar werden spoedig gegrepen. Pougnech heeft verklaard dat hij den moord louter uit politieken haat had bedreven. Te Oderberg, in Moravië, is gedu- rende de godsdienstoefening op het Nieuwjaarsfeest brand ontstaan op de galerjj der synagoge. De menigte, grootendeels uit vrouwen bestaande, snelde naar de uitgangen, maar de trap bezweek onder het gewicht der opdringende vrouwen en 90 vielen van eene aanmerkelijke hoogte. Vier bleven op de plaats dood en vele werden ernstig gekwetst. Het fonds voor mevr. Garfield be draagt nu ongeveer 325,000 dollars. - Men schat dat 1 millioen dollars zal noodig zijn om de slacht offers van de boschbranden in Michigan in den winter te onderhouden. Te Nieuw-York is tot dusver 72,000 bijeengebracht. De goochelaar Hermann is na een reis van 18 maanden door Peru, Chili en Paraguay naar Parijs teruggekeerd met het aardig sommetje van 800,000 fr. BUITENLAND. Frankrijk. President Grévy zal "Woensdag a. s. te Parijs terugkomen. De dag voor de bijeenroeping der Kamers is op 28 October vastgesteld. De onderhandelingen over het handelstractaat met Italië zijn niet afgebroken, maar alleen ge schorst. De Italiaansche gedelegeerden zijn naar Rome teruggekeerd, ten einde, zooals van te voren met de Italiaansche regeering was overoengekomen, nieuwe instructiën te vragen. Daarna zullen zij weder naar Parijs terugkomen en de dan te hervatten onderhandelingen zullen naar alle waarschijnlijkheid haar beslag krijgen. In eene nota van „Havas" wordt gezegd dat, volgens particuliere aan den heer Dilke toegeschre ven gesprekken, do onderhandelingen over het han delstractaat met Engeland geregeld voortgaan. De heer Dilke moet als zijne meening hebben te kennen gegeven, dat de Engelsche gedelegeerden zich ge noopt zouden zien om zich naar Londen te begeven, ten einde met hunne regeering in overleg te tre den, maar dat zij wederom naar Parijs zouden terug- keeren, waar dan het tractaat bijna zeker zal tot stand komen. Gri-oot-Brit-aruiië. Bij zijn bezoek aan Leeds zal aan Gladstone een feestmaal worden aangeboden, waaraan 2000 personen zullen deelnemen. Er zal een meeting van 20,000 personen in de Cloth Hall worden gehouden. - Uit Dover wordt bericht dat de pogingen, die thans door goede duikers worden aangewend om (le vóór enkele jaren gezonken Döitsche schepen „Groszer Kiirfürst" en „Pomerania" te lichten, in weerwil van het ongunstige weer, naar wensch uit vallen. In den loop der vorige week zjn o. a. uit laatstgenoemden bodem 300 vaten reuzel en boter en meer andere artikelen te voorschijn gebracht. Turkije. In do volle vergadering van de vertegenwoordigers der houders van Turksche schuldbrieven is de dis cussie voortgezet over de controle der Porte onder eene nieuwe administratie der indirecte belastingen. Die controle is in beginsel definitief goedgekeurd, en er is besloten in de volgende vergadering, op aanstaanden Maandag, te handelen over de samen stelling van den Raad van Administratie der be doelde belastingen. De schikking, met de bankiers van Galata is op den goeden weg. Wegens de cholera te Mekka zullen de pel grimstochten waarschijnlijk worden verboden, evenals in 1874 en 1875. —Uit Aden wordt officieel bericht dat van 2 Aug. tot 29 September 175 gevallen van cholera voorkwamen, waarvan 141 met doodelijken afloop. Telegrammen. WEENEN, 29 September. Yolgens hier ontvan gen bericht is do bevolking van Gusinje te wapen geloopen en hebben vele der bergstammen een bond gesloten. Yerscheidene Turksche soldaten zijn ver moord. - Een honderdtal inwoners van Dulcigno zijn teruggekeerd van Cettinje, werwaarts zij als deputatie naar den vorst waren afgezbnden. Zij ver klaren zich voldaan over de hun gegeven ophelde ringen. De twist tusschen de Montenegrijnen en Makomedanen van Dulcigno is bijgelegd. DURBAN, 30 September. De twee Boeren, be schuldigd van moord op den heer Barbour, zijn door het gerechtshof te Harrismith vrijgesproken. TUNIS, 30 September. De opstandelingen hebben Ali-bey, opperbevelhebber der Tunesische troepen,, opnieuw aangetast, maar zijn, naar men beweert, opnieuw teruggeslagen. Ali-bey verloor daarbij een deel zijner artillerie; ook liepen vele zijner soldaten naar den vijand over. Aan Boe-Amema moet het gelukt zijn zich in gemeenschap met de Tunesische opstandelingen te stellen. ST.-PETERSBURG, 30 September. Alhier is een geheim genootschap opgericht, dat ten doel heeft, het streven der nihilisten onschadelijk te maken en de voornaamste hunner leiders en aanvoerders te dooden. Het telt driehonderd leden, die allen hooge betrekkingen in Ruslands hoofdstad bekleeden en, ophet voorbeeld der revolutionairen, in groepen van vijf verdeeld zijn. De ijverigste medewerkers zjjn twee gewezen staatsambtenaren en eene dame. Deutsch, Krapotkine en twee anderen zijn aange duid als de nihilisten die het eerst van kant ge maakt moeten worden. BERLIJN, 30 September. Hier ontvangen be richten uit St.-Petorsburg melden dat binnenkort aldaar de openbaarmaking wordt verwacht van een keizerlijk besluit, waarbij maatregelen worden ge last tot bescherming van den persoon des keizers. Zoo zullen de troepen van het paleis, de keizerlijke lijfwacht, de paleispolitie en de geheime politie voor het onderzoek der spoorwegen, onder één bevel hebber worden geplaatst, aan wien de ministers en hoofdambtenaren van alles, wat de veiligheid des keizers zou kunnen bedreigen, mededeeling moeten doen. PRETORIA, 30 September. De Yolksraad heeft zijne zitting geschorst tot Maandag a. s.dan zal de commissie, belast met het onderzoek der met Engeland gesloten overeenkomst, rapport uitbrengen. LONDEN, 1 October. Men leest in de „Times": Weigert de Volksraad van de Transvaal de over eenkomst goed te keuren, dan vervalt deze geheel en komt de Transvaal weder in naam onder het gezag der koningin. Engeland wenscht niet de mili taire operatiën te hervatten, maar een oorlog om de conventie door te zetten, zal zonder bezwaard geweten ondernomen worden. Sir Evelyn Wood is gemachtigd om voor het geval dat zij noodig moch ten zijn, troepen, naar Engeland of naar Indië be stemd, niet te laten vertrekken en zijn leger gereed te houden om dadelijk in het veld te rukken. De „Times" hoopt echter dat het geval zich niet moge voordoen. CAIRO, 1 October. Het neger-regiment is heden morgen naar Damiette vertrokken. WEENEN, 1 October. Promiëntrekking der Oost. Aand. 1854 a 250 fl.Serie 312 N®. 48 40,000 fl., serie 2559 N°. 11 5000 fl.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2