en op klompen. Het knaapje heeft rood haar, blauwe oogen, breed gezicht on platten breeden neus en heeft gistermorgen omstveeks zes uren de woning zijner moeder verlaten. Men kan zich de wanhoop van de ongelukkige vrouw voorstellen, die voor eenigen tjjd haren man door den dood verloor en met han denarbeid grootendeels in het onderhoud van de twee haar achtergelaten kinderen moet voorzien. De politie doet al wat in haar vermogen is om het knaapje op te sporen, tot nog toe echter te vergeefs. Dat anderen haar eveneens helpen! Vrijdag a. s. zal de inauguratie plaats hebben van de candidaal-leden van het Dolftsche studentencorps en zal des avonds de gebruikelijke fakkeloptocht aldaar gehouden worden. Aangezien de muziek dor huzaren van Den Haag, die gewoonlijk het feest opluistert, voor dien dag verhinderd is, zal er waarschijnlijk muziek uit Leiden of Rotterdam genomen worden. Zaterdag daaropvolgende heeft de gedeeltelijk gekostumeerde rjj-jool plaats over Den Haag naar de Vink en de Wijkerbrug naar Delft terug. Gisteravond omstreeks halfzeven heeft bij het lossen van blokken mahoniehout, bij de draaibrug aan het Groenewegje te 's-Hage, een treurig ongeval plaats gehad. Bjj het uithijschen van het laatste blok liet een kettinghaak los, waardoor de zoen van den schipper het blok op het hoofd kreeg. De ongelukkige, een jonge man van 24 jaren en «en maand geleden getrouwd, werd voor dood naar het gasthuis gebracht. De 2de luit. E. M. J. Colajo Belmonte, van het 1ste reg. vesting-artillerie, is bij een door het hoog-mil. gerechtshof goedgekeurd vonnis van den krijgsraad in het 3de militair arrondissement veroordeeld tot de straf vaa cassatie, met ontzetting van het recht om ooit weder bij de gewapende macht te dienen of een betrekking van militair geëm ployeerde te bekleeden, en zulks ter zake van ontrouw in een bewind van penningen. Naar het garnizoen te Haarlem is gis teren teruggekeerd het te Hillegom tot handhaving der orde nog overgebleven gedeelte van het deta chement cavalerie. De hardlooper Dibbels zal Zondag a. s. van Amsterdam naar Haarlem en terug loopen. Yertrek van Amsterdam (Willemspoort) om 1 uur; aankomst te Haarlem (Groote Markt) om 2 uren. Yertrek van de Groote Markt halfdrie; aankomst te Amsterdam halfvier. Aan een paar eenvoudige lieden is te Eist bij Rhenen f 600 ontstolen, die zij in den grond begraven hadden. De politie doet onderzoek. DekleermakerVanOplo o, dieuitde cel lulaire gevangenis te Rotterdam wist te ontkomen is gisteren te Antwerpen gearresteerd. Hij vertoefde daar onder den valschen naam van De Bruyn. Hij droeg bij zich een schroefdraaier en den sleutel zijner cel. Het schrijven van een brief door den «ntvlugte aan zijne moeder te Rotterdam, moet tot de ontdekking zijner schuilplaats hebben geleid. Maandag-middag stortten twee in aan bouw zijnde woningen aan de Boomgaardlaan te Gouda in, met het ongelukkig gevolg dat een werk man onder het puin bedolven werd. Met moeit9 er onder uitgehaald, bleek het dat hij zwaar gekwetst was. De schoenmaker K. S. te Werkendam heeft voor de vierde maal gepoogd zich van het leven te berooven. Hij had zich in zijn huis, waar van hij het raam en de deur wijd had opengezet reeds opgeknoopt, toen een zijner buurvrouwen hem zag hangen. Onmiddellijk ijlde de vrouw, vergezeld van een jongen, het huis in en sneed hem nog juist bijtijds af. Genoemde persoon heeft zich reeds tweemaal willen verdrinken en tweemaal willen ophangen. Een der dienstboden van den heer J. O. W. F. R. aan de Grootekerksbuurt te Dor drecht meende gisternacht omstreeks één uur, ter wijl zij op het punt stonden zich ter ruste te be geven, eenig verdacht gekraak in huis te hooren, hetgeen bjj haar de vrees deed ontstaan, dat zich dieven in buis bevonden. Op haar hulpgeschrei snelden onmiddellijk de commissaris van politie met eenigen zijner ondergeschikten toe om, zoo de vrees waar bleek te rijn, aan de indringers direct eiken uitweg af te snijden. Op hetzelfde oogenblik meende echter de 21-jarige W. v. d. G. dat het gekraak zich herhaalde en door den schrik overmand en door hare slaapgezellin alleen gelaten, wiorp zij zich uit het opengeschoven venster der derde ver dieping op de straat. Terstoud werd de ongelukkige opgenomen en vervoerd naar het nabjjzijnde politie- bureel, waar zij gedurende een;gen tijd op de meest liefderijke wijze werd verpleegd. Yervolgens per draagbaar naar het ziekenhuis overgebracht zijnde, bleek dat haar bij den versohrikkelijken val het rech terbeen boven den enkel gebroken, en de rug ernstig inwendig gekneusd was. De politie, die inmid dels het geheele huis doorzocht had, heeft niet het minste spoor van braak of diefstal ontdekt. De gewezen ontvanger van Yerseke, S., die wegens een tekort in de kas gearresteerd en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht was, is, na 5| maand preventief gevangen te hebben gezeten, weder in vrijheid gesteld. De stoker Radoux, die bij het spoorweg ongeluk van Vertryck zwaar gewond werd, is over leden. Men schrijft het ougeluk toe aan verzakking van den grond ten gevolge van den aanhoudenden regen. Een rij k Amerikaan, die, hartstochtelijk liefhebber van het bestijgen van bergen, tot drie malen toe tevergeefs poogde den top van den Mont- blanc te bereiken en vóór de vierde poging te Cha- mounix is overleden, heeft zijn drie neven zijn ge heel vermogen vermaakt onder voorwaarde dat zij zijn lijk op den bergtop brengen. De heeren zijn te Chamounix aangekomen om den laatsten wil van hun schatrijken erfoom te vervullen. Yolgens den Philadelphiaschen bericht gever der „Times", wordt het door den kogel ge troffen deel van generaal Garfields wervelkolom in het Medisch Museum te Washington tentoongesteld. - Te Denver, in Colorado, is eene beweging optouw gezet voor een gedenkteeken ter eere van den overledene te Washington. In het dorp Zlatorja, Oostenrijksch- Polen, zijn gedurende een buitengewoon hevig on- weder zeven boeren door den bliksem doodgeslagen. Eene nieuwe bergstorting dreigt in Zwitserland, ditmaal in de Schwendvallei, kanton Appenzell. De rotsen vertoonen groote scheuren. De regeering heeft ingenieurs naar het bedreigde oord gezonden, maar men vreest dat het gevaar niet af te wenden zal zjjn. Te Quincy, in Illinois, heeft een wervel storm groote schade aangericht. Yele huizen werden geheel of gedeeltelijk vernield. Yier personen verloren het leven en 13 werden gewond. BUITENLAND. Frankrijk. De Agence Havas" verneemt uit Tripolis dat aldaar weder Turksche troepen zijn aangekomen, waardoor het totaal tot 9000 man wordt gebracht. De Porte verzuimde in het onderhoud en de soldij dezer troepen te voorzien en was genoodzaakt daar voor een gedwongen leening in de stad Tripolis uit te schrijven. Daardoor is groote ontevredenheid onder de inlandsche bevolking gewekt. Intusschen wordt de aankomst van nieuwe contingenten ge meld. De sjeik Kamoer en zijn zoon Hadjali Cherfi, die eene belangrijke rol in den opstand van Sfax speelden, zijn te Tripolis aangekomen en zullen waar schijnlijk de beweging tegen Frankrijk aanwakkeren. Te Parijs werd Zondag in het gebouw der „Ecole libre", rue St.-Antoine, de negende alge- meene vergadering gehouden van het „Stenogra- phisch Instituut der beide Halfronden." De heer Honoré Arnoul behaalde de groote gouden medaille, terwijl bovendien nog verscheidene belooningen wer den toegekend. Des avonds vereenigden de leden van het Instituut zich aan een feestbanket. Het Senaatslid de heer Garnier is gisteren op 78-jarigen ouderdom overleden. Hij was een der ijverigste voorstanders van het vrijhandelstelsel. Italië. Reeds hebben ongeveer 300 bisschoppen doen weten dat zij aanwezig zullen zijn bij de canoni satie, op 8 December a. s. te Rome vastgesteld, en bij de consistories, die daaraan zullen voorafgaan Het Italiaansche budget voor 1882 is ge raamd op de volgende cijfers: gewone inkomsten 1,318,303,615, gewone uitgaven 1,236,501,289; saldo 81,802,326; buitengewone inkomsten 9,689,908, buitengewone uitgaven 80,948,722 deficit 71,258,813. In het geheel zal er dus nog een actief zijn van 10,543,512, wat door kosten op kapitaalomzetten zal verminderen tot 8,496,060. Bij de inkomsten heeft men de douane geraamd op 139 millioen, terwijl de inkomsten over 1881 ongeveer 146 millioen zullen bedragen. De verkeersbelasting op de spoor wegen heeft men in vergelijking met vroegere jaren naar het bestaande net berekend, zonder rekening te houden met het vervoer op nieuwe lijnen. Het fabricagerecht op spiritualiën is 2,275,000 hooger geraamd, wat men veilig doen kan met het oog op de vlucht, die deze nij verheid neemt. De bedrijfsbelasting is 3'/t mil lioen hooger gesteld, die op roerende waar den 4,200,000 hooger, de staatsloterij, na aftrek van meerdere kosten, 810,000 hooger. De tabak is 1 millioen lager geraamd. De spoorwegen dell' Alta Atalia zijn 3 millioen hooger geschat en pos terijen en telegrafen evenveel. Wat de uitgaven be treft, meende men de uitgaven voor leverantiën en andere aankoopen ten gevolge van de afschaffing van den gedwongen koers 6 millioen lager te mogen ramen. Daarentegen is voor leger en vloot op de gewone uitgaven 4 millioen (voor het leger alleen) en op de buitengewone 10 millioen (6 leger, 4 vloot) meer uitgetrokken. Ook voor openbare wer ken is op ruimer uitgaven gerekend. Spanje. De gemeenteraad van Madrid heeft het voorstel goedgekeurd om eene gemeenteljjke leening aan te gaan, bestemd om alle schulden der stad te unifi- coeren, het tegenwoordig tekort aan te vullen en. in de uitgaven voor het vervolg te voorzien. Luidens een telegram uit Lissabon zal de koning van Portugal zich niet naar Madrid begeven, maar zal de samenkomst tusschen hem en den koning van Spanje tegen den 16den October te Feria plaats hebben. Groot-Britannfë. Twee leden van het Engelsch Lagerhuis, de alder man Fowler en sir David Wedderburn, gaan naar- Zuid-Afrikaeerstgenoemde vertrekt Vrijdag en zal ook het Basuto-land bezoeken; Wedderburn zeilt eerst einde October uit. Yolgens bericht aan de „Standard" heeft sir Evelyn Wood volmacht tot regeling van alle moei lijkheden in de Transvaal en ziet men eene vrede lievende oplossing der gerezen bezwaren te gemoet. De couranten zijn vol van manifestatiën naar aanleiding van generaal Garfields uitvaart. In de St.-Paulskerk te Londen is een lijkzang gezongen en werd een doodenmarsch uitgevoerd. Maandag avond is in eene andere kerk een bijzondere avond dienst gehouden, waartoe in het bijzonder de Ameri kanen waren uitgenoodigd. In het stadhuis te Leeds zijn koorgezangen uitgevoerd, te Liverpool een plechtige dienst gehouden in de pro-kathedraal, welke in staatsie door den burgemeester werd bijge woond, enz. Oostenr.-Hong1. Monarchie. De Hongaarsche regeering is van plan een wets ontwerp in te dienen tot bescherming van den let terkundigen en artistieken eigendom. De duur van het eigendomsrecht zal 30 jaar zjjn. Aan de „Wiener Allgemeine Zeitung" wordt gemeld dat sedert eenige dagen te Granica toebe reidselen worden gemaakt tot de huisvesting van vele vorstelijke personen, en dat uit velerlei om standigheden wordt opgemaakt dat aldaar een bij eenkomst van de drie keizers zal plaats vinden. Mocht echter aldaar de noodige plaatsruimte niet kunnen gevonden worden, dan zou waarschijnlijk Warschau daarvoor in aanmerking komen. Yan zeer bevoegde zijde wordt de samenkomst te Granica daarentegen nadrukkelijk gelogenstraft. Telegrammen. PARIJS, 27 September. De president Grévy wordt den 2den of 3den October a. s. hier terugverwacht den 5den Oct. zal hij het voorzitterschap bekleeden in een ministerraad, welke de bijeenroeping der Kamer waarschijnlijk op 17 Oct. zal vaststellen. Het is nog onzeker of de heer Albert Grévy naar Algerië zal terugkeeren. Yolgens de „Événement" heeft de regeering in den laatsten tijd verscheidene personen, die om staatkundige redenen hun geboorteland verlaten en naar Frankrijk de wijk genomen hebben, in hechtenis laten nemen of het land doen uitzetten. LONDEN, 27 September. De heer Parnell is gisteravond te Dublin aangekomen en werd door de bevolking met de meeste geestdrift ontvangen. Twintig duizend personen waren aan het spoorweg station bijeen met muziekcorpsen, banieren en fak kels, en begeleidden hem, door de voornaamste straten der stad, naar het gebouw waar de Land- liga haren zetel heeft. Daar werd hem een adres aangeboden. Hij antwoordde met een toespraak, houdende betoog van de noodzakelijkheid van Ier- lands onafhankelijkheid op het gebied van wetgeving. MOSKOU, 28 September. Op de verkoopplaats alhier is een brand uitgebarsten, die twintig maga- zjjnen heeft in de asch gelegd.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2