naar A. Weeda, te kort hij de wieken van den molen gekomen, bleef met hare kleederen aan een daarvan haken, met het gevolg dat zjj naar om hoog werd gevoerd. Toen de wiek rechtstandig kwam, viel het kind van eene hoogte van 100 voeten naar omlaag en overleed eenigen tijd daarna. De gevaarlijke inbreker Johannes Van Reenen, die in den nacht van 28 op 29 Augustus jl. ten huize van den heer H. L. Van Buma te Houten een groot aantal gouden voorwerpen en tafel- en ander zilver door middel van braak ont vreemdde, is te Arnhem aangehouden. Hij werd 14 Mei jl. uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen, waar hij veertien jaar tuchthuisstraf had ondergaan. Men verdenkt hem ook van een aantal andere dief stallen, in den laatsten tijd gepleegd. In de vorige week zijn over de grenzen van het rijk verwijderd 26 vreemdelingen, die zon der middel van bestaan waren, 4 wegens bedelarij, 12 wegens landlooperij en 16 wegens gemis van papieren. De spoortrein, die Zondag-voormiddag van Harlingen te Leeuwarden moest aankomen, is niet ver van het station, op de brug over de Sneeker- vaart, ontspoord. Er scheen iets aan de brug te haperen, de brugwachter gaf het sein, dat ook door den machinist werd bemerkt, doch het was te laat om den trein te doen stilstaan. Even voorbij de brug had de ontsporing plaats met zoodanig geweld, dat de locomotief kantelde en als in den grond werd geperst. De tenderwagen, de bagagewagen en de drie voorste wagens werden zwaar beschadigd en meeren- deels tegen elkander gedrukt; de beide achterste wagens leden niet zoo erg. Als door een wonder bekwam niemand eenig letsel. Het personeel van de locomotief wist er nog bijtijds af te springen en de reizigers waren in de achterste wagens gezeten. In de laatste coupé van het rijtuig, dat op den bagagewagen volgde, zijn de banken nagenoeg geheel tegen elkander gedrukt, zoodat, indien er zich men- schen in hadden bevonden, de gevolgen treurig zouden zijn geweest. Het grootste gedeelte van den trein stond ontspoord op de brug. De brug is aanmerkelijk verzakt en zal misschien wel door een geheel nieuwe moeten worden vervangen. De reizigers naar en van Harlingen worden tot waar de weg goed is, gevoerd en moeten dan overstappen. Iemand heeft berekend dat ertotheden een 50,000,000,000,000,000 menschen op aarde hebben geleefd, of anderhalf millioen per kwadraat- mijl, of vijf personen op een vierkanten voet vasten grond. Op eiken vierk. bunder, waar nauwelijks ruimte voor tien graven is, liggen tweeduizend menschen begraven. In elk graf zouden er dus zoo honderd liggen en zoodoende zou men gemiddeld de aarde 208 maal hebben moeten omgraven om alle lijken onder den grond te brengen. De proef op zjjn som hoopt hij later wel eens te leveren. Tot zoolang is twijfel aan de juistheid geoorloofd. Een banketbakker te Boulogne-sur- Seine werd dezer dagen des nachts wakker door gerucht in zijn winkel. Overtuigd dat er werd inge broken, schoot hij haastig eenige kleederen aan en sloop met een revolver gewapend naar beneden. Hij vond werkelijk een dief, maar van zeer bijzondere soorteen uit een circus losgebroken olifant name lijk, die ijverig bezig was met alle taartjes en lek kernijen te verzwelgen, likeurflesschen te ontkur ken en te ledigen enz. en volstrekt niet gezind scheen zich in dit aangenaam bedrijf, waarbij zijne aangeleerde kunsten hem zoo treffelijk te pas kwa men, te laten storen. Eerst toen de te hulp geroepen kornak verscheen, liet hij zich gedwee wegleiden. De banketbakker eischt 200 fr. schadeloosstelling. Vrijdag is de sneltrein, die om halfvier van Ostende naar Keulen vertrok, bij Vertryck (tusschen Leuven en Tirlemont) gederailleerd. De locomotief liep nog een oind voort op den weg en rolde om, waarbij de stoker en de machinist zwaar werden gewond. Een waggon eerste klasse werd ge heel verbrijzeld, andere waggons werden beschadigd. Do reizigers kregen slechts geringe verwondingen. Ten gevolge van het onheil moest do sneltrein van Brussel stoppen en do expres-trein van Brussel kwam in plaats van halféén te halftwee te Verviers aan. Het fonds voor Garfields weduwe be draagt reeds meer dan 306,000 dollars. Uit onze Oost, per laatste mail: Uit Medan is bericht ontvangen, dat aldaar op den 29sten Juli jl. de heer Van Rossem, klerk op het residentie- bureel, op gewelddadige wijze van het leven werd beroofd. De vermoedelijke moordenaar, die reeds in handen der justitie moet zijn, is een bediende van den verslagene zelf, dip tot de misdaad schijnt opge wekt te zijn door het geld en de preeïosa, welke zijn meester als agent der Bataviasche Weeskamer onder zijne berusting had. - Van andere zijde wordt hieromtrent geschreven: De heer Van Rossem, klerk op het bureel van den ass.-resident B., werd, 's avonds tehuis komende, met een van een mes op een stok gefabriceerde piek doodgestoken. De steek werd zoo juist toegebracht, dat de dood onmiddellijk volgde. Het getal personen, die bij en na het spoorwegongeluk te Charenton het leven verloren, beloopt thans 24; dat der gewonden, zooals bij de enquête gebleken is, 67. BUITENLAND. Fronkryk. In de bijeenkomst der uiterste linkerzijde is be sloten een manifest aan het land uit te vaardigen. In dit stuk wordt het ernstige van den toestand in Tunis blootgelegd, met de conclusie dat er nood zakelijkheid bestaat tot eene spoedige bijeenroeping der Kamers. Uit Tunis wordt van gisteren gemeld: Door voltigeurs, komende uit Maddia, is bericht gegevon van een ernstig gevecht nabij Djemmel, tnsschen de opstandelingen en onze troepen. De Arabieren hebben volgens hunne eigen opgaven verloren 50 man aan dooden en een groot aantal gekwetsten. Onze verliezen zijn nog onbekend. Naar men aan de „Indépendance" Bchrijft, is Vrijdag-avond te Parijs een banket gehouden van het Atheïsten-Congres - het is niet recht duidelijk of dit hetzelfde is als het vroeger vermelde Congres van vrijdenkers. Er waren 160 leden tegenwoordig. Het feest begon met eene opschudding, veroorzaakt door twee reizende muzikanten, die, in den waan van met eene bruiloft te doen te hebben, binnen waren gekomen en lustige dansen begonnen te doen hooren. - Aan het nagerecht werden een aantal dronken ingesteld op: douniverseele,democratische, sociale Republiekde rechten der vrouwde radicaal- socialistische pers; de stof; den haat tegen formules; den dood van het opportunisme, en den dood des mans [Gambetta?] die niet geaarzeld had de hand te drukken van een generaal Gallifet, den moorde naar der Communisten van 1871. Daarop verviel men tot personaliteiten en raakte men bij het uit eengaan min of meer aan het plukharen. Lu.xe mburg. Het officiëele Luxemburgsche blad behelst een besluit, waarbij dat betreffende het aannemen van biljetten der Nationale Bank door openbare kassen wordt ingetrokken. De genoemde Bank heeft hare betalingen gestaakt. Zij is niet langer in staat hare verplichtingen na te komen. Hare portefeuille schijnt gevuld te zijn met slecht papier; hare balans is overgelegd en zij is in staat van faillissement ver klaard; gisterochtend zijn de curators benoemd. Sedert bestormen de houders van biljetten de Bank, maar zij zijn tot nader order afgewezen. De Bank wordt door gendarmes bewaakt, want er heerscht hevige gisting, daar de kleine biljetten, voor een bedrag van ruim drie millioen, meest in handen van de arbeidersklasse zijn. Do schatkist van het Groot hertogdom is voor meer dan twee millioen bij het faillissement betrokken. De „Banque Nationale" (niet te verwarren met de oude „Banque Internationale", die goed aangeschre ven staat) is eenige jaren geleden opgericht door Errera Oppenheim en de „Banque de Bruxelles," Gebroeders Sulzbach te Frankfort en de „Handels-^ vereeniging" te Rotterdam. Te Amsterdam zullen geen verliezen geleden werden. Duibschland. Duitschland heeft thans 45,194,000 inwoners. De Rijksdag, die 397 leden telt, behoorde dus volgens de grondwet 452 leden sterk te zijn. Berljjn met 1,122,440 zielen heeft slechts 6, in plaats van 11 afgevaardigden, waarop het recht heeft. Nog voordat de huwelijksfeesten te Karlsruhe geheel waren afgeloopen, is de keizer naar Baden- Baden vertrokken. Het jeugdige echtpaar heeft daar Zaterdag een bezoek aan den keizer en de keizei in gebracht en is den volgenden dag naar Stockholm vertrokken. De feestelijkheden van Donderdag zijn bijzonder schitterend geweest. De toovloed van vreem delingen om den allegorischen optocht te zien, was zoo groot, dat reeds tegen twee uren in den namid dag te Karlsruhe geen eten of drinken in eenige restauratie te bekomen was en de banketbakkers winkels bestormd werden door de nieuwsgierigen, om met taartjes en bonbons, crème de vanille en orgeade hun honger en dorst te stillen. De vereeniging Jablonowski looft een prijs van 700 mark uit voor het beste werk over de ge schiedkundige wording en den tegenwoordigen staat der grenzen van het Hoogduitsch en het Nederduitsch, ten oosten van de Elbe. De stukken moeten vóór 30 November 1884 worden ingezonden. Groot-Brltannlê. De Raad van houders van bnitenlandsche fondsen heeft uit Caracas van 1 dezer bericht ontvangen, dat 8324 pd. at. in wissels op Londen verzonden zijn voor de betaling der coupons van 15 Februari 1882 der obligation van de geconsolideerde schuld van 1881 van Venezuela. Er is een brief van den Afrika-reiziger Stanley ontvangen, gedagteekend van de Congo-rivier 4 Juli. Hij meldt dat hij doodziek is geweest in Mei, maar geheel hersteld was toen hjj den brief verzond- De regeering heeft nog geen enkel bericht ontvan gen, waarbij het telegram van de „Standard" bevestigd wordt, als zou de conventie met Engeland door den Transvaalschen Volksraad verworpen zjjn. Rusland. De Russische regeering zal de brieven en papieren van Peter den Grooten uitgeven. De uitgave kost meer dan 6000 roebels. De nihilisten hebben een nieuwe proclamatie uitgegeven, waarbjj het volk aangespoord wordt alle woekerzuchtige handelaars in koren (dat zijn zoowel Christenen als Joden) dood te slaan. INGEZONDEN. AfijnAeer de Redacteur De concept-overeenkomst met Leiden, aangeboden door den heer Swaan te 's-Gravenhage, eigenaar der bouwonderneming „Vreewijk" bij Leiden, gemeente Zoeterwoude, verplaatst ons weer te midden van het veelbesproken vraagstuk der grensverandering, - een quaestie die voor alle groote gemeenten van belangisen bij toeneming op den voorgrond zal treden. Wat toch is hier het geval? Een terrein, vlak aan Leiden gelegen, wil men zoo bebouwen, dat het als het ware, wat het uiter lijk voorkomen betreft, een gedeelte der stad zelve wordt; terwijl dan Leiden vriendelijk wordt uitge- noodigd de toegangen tot dat gedeelte zoo te wijzi gen en in te richten, dat het in den kortst moge lijken tijd en met de minst mogelijke moeite te bereiken is- dat men er zoo maar instapt, zonder aan iets te bemerken dat men het grondgebied van de gemeente heeft verlaten. Men zou dan krijgen een stadsgedeelte - (niet op het papier maar in werkelijkheid), waar de inge zetenen ten volle alles genieten, wat de Leidenaars, door samenwerking en door zich geldelijke offers van beteekenis te getroosten, hebben verkregende nieuwe buren zouden daar echter geen cent voor te betalen hebben, - het zou hun worden aangeboden uit pure blijdschap over de eer die zij ons aandoen door zich zoo dicht in onze nabijheid te komen vestigen. Ja, zelfs zouden wij goede Leidenaars nog een beetje dieper in den zak moeten tasten, om het hun maar erg gemakkelijk te makenvooral om te zorgen dat hun kinderen zonder eenig bezwaar onze scholen kunnen bezoeken. Dat nieuwe gedeelte zou dus nogal aardig in trek komen. Verbeeld u, een plek, feitelijk een hoek van Leiden, waar geen inkomstenbelasting, geen hoog percent op de rijksbelastingen betaald behoeft te worden, - een soort van financiëel asy lum, - wel, men zou er wat voor overhebben om daar te kunnen wonen; en de heer Swaan zou liefhebbers genoeg krijgen, zoodat zijn huurprijzen niet zoo heel krap genomen behoefden te worden. Is werkelijk de heer Swaan naïef genoeg geweest om te verwachten dat Leiden zijn overeenkomst zou aannemen - waarbij de voordeelen geheel aan de eene, de nadeelen - een uitgave van bij de veer tigduizend gulden - geheel aan de andere zijde zouden komen (zonder nog te spreken van de ver meerdering van uitgaven, die het gevolg wordt wan neer kinderen van buiten de gemeente tot onze inrichtingen van onderwijs worden toegelaten) -: heeft hij inderdaad één oogenblik die gedachte ge koesterd Wij kunnen het niet gelooven. Veeleer is het slechts een poging geweest om het terrein der onderhandelingen te verkennen. Anders begrijpen wij er niets van. Stond er slechts één voordeel tegenover de nadeelen, er zou dan ten minste een schaduw van verklaring te vinden zijn voor het feit der aanbieding van het contract; maar de heer Swaan biedt niets, volstrekt niets aaa dan - dat hij zich verbinden wil gas en water uit Leiden te gebruiken. Wel, 't wekt geenszins onze jaloersch-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2