koloniën. Hat stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap Eocca; de „Amsterdam" is dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokkende W. A. Scholten" Vrijdag-avond van Rotterdam te Nienw-York aangekomen; de „Koning der Nederlanden" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdamde „Koningin Emma", va* Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer J. A. De Gelder, hoofdingenieur, ehef van den dienst der Bataviasche havenwerken- benoemd tot notarissenbinnen het arrondissement. Tiel, ter standplaats de gemeente Culenborg, J. G. Moorrees, cand.-notaris te Delft; binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Zntfen, F. M. Graevestein Van Heyst, thans not. te Almeloo; binnen het arrond. Zutfen, ter standplaats de gem. Loshem, A. A. D. E. Hooglandt, thans notaris te Enschedee; binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats de gem. Arnhem, J. W. Tulleken en C. F. P. Böhtlingk, beiden candidaat-notaris aldaar; - J. Bubberman, thans leeraar aan de R. H. B.-school te Heerenveen, met 1 Nov. a. s. benoemd tot leeraar aan de R. H. B.- school te Leeuwarden. Gemengd Nieuws.] In hetElisabeth-gasthnishofjeaan de Oude Vest heeft gistermorgen omstreeks acht uren een betreurenswaardig ongeval plaats gehad. Een der bejaarde inwoonsters, de 58-jarige weduwe K., viel tegen de brandende kachel in haar ver trekje en bekwam daardoor deerlijke brandwonden ïn de zijde. Hoewel, na voorloopige behandeling, onmiddellijk ter verpleging naar het academisch ziekenhuis overgebracht, overleed de ongelukkige reeds dienzelfden morgen te kwart over elven. De wakkere landsverdedigers, die wij de eer hebben binnen onze muren te huisvesten, schijnen de omstreken nog steeds onveilig te maken. Naar ons althans heden uit Voorschoten wordt ge meld, brachten een paar beschonken cavaleristen in de nabijheid van dat dorp op dea anders zoo stillen Zondag-avond, heel wat opschudding teweeg. Een landbouwer, die omstreeks acht uren met vronw en dochter het zingende en tierende paar nabij den tol ontmoette, werd het eerst door hen lastig ge vallen, en ontving, toen hij zich tegen de vrijpos tigheden, die de vrouwen van de zijde der militaire te lijden hadden, wilde verzetten, een dracht slagen met zijn eigen parapluie. Op het hulpgeroep van den man kwamen eenige personen toeschieten, waarop de cavaleristen „beenen maakten." Met dit ééae feit was echter hun heldenvuur, door overmatig gebruik van jenever tot een hellen gloed aangeblazen, nog niet gebluscht. Op de hoogte van de katholieke kerk passeerden hen twee jon gelieden, die een paar meisjes van hun leeftijd en een jeugdig kind te huis brachten, terwijl ze, waar schijnlijk nog een weinig vermoeid door den harden loop van straks, zachtjes op den weg naar Leiden voortsukkelden. Dat was juist hun zaak! Met ge trokken messen - bij gebrek aan het anders meer gebruikelijke zijdgeweer - vielen zij eensklaps op de niets kwaads vermoedende jongelieden aan, die natuurlijk doodelijk verschrikt uiteenstoven. Een der jonge meisjes viel daarbij in handen der woes telingen en zou van hunne dronkenmans-onbe- schaamdheid misschien nog veel te lijden hebben gehad, zoo niet gelukkig een redder was komen opdagen. Een heer, die toevallig van de aanranding vol verontwaardiging getuige was, wist nl. door zijn kloek optreden de lieden te bewegen hun prooi los te laten. De andere vluchtelingen hadden intusschen een wijkplaats gezocht en gevonden op het buiten goed „Berenstein" van den heer Van Kempen, waarvan de eigenaar zijn tuinman met de weer eenigszins van hun schrik bekomen jongelingen medezond ten einde een onderzoek op den weg in te stellen. Zij vonden echter niets meer, daar onze krijgshaftige stadgenooten het raadzaam geoordeeld hadden, het er nu maar bij te laten en, onder be gunstiging der duisternis, reeds uit het oog verdwe nen waren. Herhaaldelijk moet men in de gemeente Voor schoten over de brooddronkenheid van uit onze ge meente overgewaaide militairen te klagen hebben. De Oegstgeestsche politie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag de hand gelegd op twee personen van die plaats, M. en H., terwijl zij een zak uien vervoerden, door hen van een akker onder de gemeente Rijnsburg ontvreemd. De vorige week kwam door een onge lukkig toeval het dochtertje van W. O., oud tien maanden, te Zevenhoven, met een pot kokende koffie in aanraking, en wel zoo, dat het deerlijke brand wonden bekwam; thans is het aan de gevolgen overleden. De arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage heeft W. De Vink te Oudshoorn veroor deeld tot een 1/t jaar cellulaire gevannisstraf wegens diefstal van kaas. Uit Verdun wordt bericht dat de bliksem een compagnie trof, die op marsch was. Vier sol daten werden gewond, één daarvan bezweek dadelijk. Donderdag 11. verscheen bij een banket bakker in de Temple-straat te Parjjs een deftig gedecoreerd heer, die eene menigte schoolkinderen binnen liet komen om naar hartelust te smullen. De onthutste banketbakker riep politie-agenten te hulp, doch de heer vroeg wat hij schuldig was. Het antwoord lnidde 800 fr. De heer reikte een bankbiljet van 1000 fr. over en vertrok kalm met hetgeen hjj terugkreeg. Zekere Valcourt, bankier te Brussel, is op den loop. Hij laat een deficit van bijna een half millioen fr. achter. Valcourt werd indertijd ridder van het Legioen van Eer, omdat hij, door de Pruisische linies heen, Gambetta had weten te be reiken om hem Bazaines capitulatie te berichten. De pastoor van Jussy-le-Chandrier (Cher) begaf zich Donderdag naar het naburige dorpje Précy, om daar een kerkdienst waar te nemen, doch keerde niet in zijne gemeente terug. Vijf dagen later vond men het lijk van den alge meen geachten en beminden grijsaard in eene steen groeve, onder doornstruiken verborgeneen kogel, die hem door het achterhoofd gejaagd was, had blijkbaar den dood ten gevolge gehad. Het Italiaansche driemast schip Pri- mavera", komende van Nieuw-York en geladen met petroleum, is Woensdag in de haven van Cette in brand gevlogen. Door den bodem in allerijl in volle zee te sleepen, slaagde men er in het dreigende gevaar voor andere vaartuigen te voorkomen. De „Primavera'en hare lading, ter waarde van 400,000 fr., Z1jn geheel een prooi der vlammen geworden. Één matroos bekwam brandwonden. In dea nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn verscheidene dorpen in Calabrië en het oude koninkrijk Napels geheel door eene 'aardbeving vernield. „Als het getij verloopt, verzet men de bakens", zegt vader Cats, en hoewel het nu niet denkbaar is dat de koningin van Otaheite hare levenswijsheid uit onzen volksdichter geput zal hebben, blijkt H. M. er toch precies zoo over te denken. Toen nl. admiraal Blin, onder het presi dentschap van Mac-Mahon, als zaakgelastigde van het Fransche gouvernement, een officieel bezoek bij de vorstin aflegde, stond hij niet weinig verbaasd in haar salon een gesteendrukt portret van kei zerin Eugeunie te vinden, waarvan het oorspron kelijk onderschrift op kunstige wijze vervangen was door het volgende: „Portret van de gemalin van maarschalk Mac-Mahon." Volgens getuigenis van reizigers is de koningin met haren tijd medegegaan, zoodat thans dan ook onder het conterfeitsel van de keizerin leukweg te lezen staat: „Portret van mevrouw Grévy!" BATAVIA, 19 Augustus. Uit Atjeh is geen nieuws te berichten. De laatste officiëele rapporten, uit dat gewest, in de „Jav. Crt.", dragen het gewone, geruststellend en ver goelijkend karakter. „Veel goeds" werd weder „ver wacht", en de met klewang en Beaumont-geweer stout aanvallende Atjehers worden volgens het geestig en inderdaad éénig spraakgebruik der Atjeh- rapporten nog steeds zeer zoetsappig „kwaadwilli gen" genoemd. Java-Bode De Indische regeering wil te Palembang een kweekschool voor inlandsche onderwijzers oprich ten, voor de kweekelingen afkomstig uit Riouw, Smnatra's Oostkust, Palembang, de Lampongs, Banka en Biliton. De kosten worden geraamd op f 20,000 'sjaars. Te Batavia wil het bestuur een hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes oprichten. Te Makassar zal een raad van justitie worden •pgericht, geheel bestaande uit rechterlijke ambte naren. Onder dien raad zullen ressorteeren het gouvernement Celebes en de residenties Amboina, Menado, Ternate en Timor. Daarentegen zullen de thans bestaande gebrekkig georganiseerde kleine raden van jastitie te Amboina, Ternate en Banda vervallen. Wat de inlandsche rechtspraak betreft, deze zal worden uitgeoefend door districts- ofregent- schapsgerechten, door de magistraten en door land raden, die op de gewichtigste standpunten door rechtskundigen zullen worden voorgezeten. In hoofd zaak zal overigens de voor Sumatra's Westkust geldende organisatie worden gevolgd. Het plan bestaat om de spoorweglijn Soerabaia- Pasoeroean tot Probolingo door te trekken. Deljjn zal, met inbegrip van een zijspoor naar de haven van Probolingo, 41 kilometer lang zijn. De kosten worden geraamd op 2,371,000 of 57,800 per kilometer, dank zij het gunstig terrein. De lijn, die door een zeer welvarende streek loopt, zal waar schijnlijk reeds dadelijk bruto opbrengen ƒ223,000, f netto 111,000 of 4.7 pet. van het aanlegkapitaal1 men kan echter op een spoedige toeneming der op brengsten rekenen. Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot adspir.-contr. bij het bionenl. best. op de hezitt. buiten Java en Madura, de ambt. voor den burgerl. dienst G. De Waal; tot vendam, tevens kas sier en boekh. bij het vendukant. te Amboina, L. A. Braun; tot alg. ontv. te Macassar, L. J. Berlijn; tot chef der 1steafd. hij den dienst der txpl. der westerl. van de staatsspoorw. op Java, A. C. Uljee; tot lsten commies bij den alg. dienstenden aanleg van staatsspoorw. op Java, J. W. Carter; tot onderw. 2de kl. bij het openb. lager onderw. J. W. H. Muller; tot adj.- inspect. van financiën, jhr. C. J. Van der Wijck; tot alg. pak- j huism. te Samarang, A. Smits; tot Sden commies hij het depart, der hurgerl. openb. werken, A. J. Pluym en H. M. Mossel. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: Tot contr. 1ste kl. L. C. A. F. Lange en H. E. Steinmetz; id. 2de kl. J. Bosch; tot asp. contr. H. N. Kiliaan. Bij de in- en uitvoerr. en accijnzenTot ontvanger te Singkawang, H. J. Krijtid. Pamangkat, R. Riekerk; id. Boender P. J. Van Emmerik; tot verific. 3de kl. H. Th. Wilkens; id. 5de kl. J. A. Beemer, J. Raaff en R. Wigeri Van Edema; tot tijdelijk id. J. Bronkhuyze, P. N. Brunner en F. D. G. De Vos. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid, om gedurende den tijd van één jaar dienst te doen bij de bestrjjding der veepest, de milit. paardenartsen 2de kl. van het Ned. leger, A. Overbosch en J. N. Ballangée. T ij del ij k gesteld: Ter beschikking van den gouvem. van Atjeh en onderh. met den rang en titel van control, der 2do kl., de adspir. control, bij het binnenl. best. op de be zittingen buiten Java en Madura F. L. K. Storm van's Gra- vesande. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opziener 1ste kl. bij het mijnwezen, L. F. Roi;id. aan den 3den comm. bij de algem. rekenk. L. F. Reijnhert. Ontslagen: De gewezen secretaris der resid. Pekalongan, J. A. Krahmer; eervol de vendum. te Amboina Th. Hermens; id. met ingang van 20 Aug. 1881 de adj.-comm. bij den post en telegraafd. J. W. C. Von Winckelmann. Departement van Oorlog. Vergund: Naar Nederland terug te keeren, aan den voor den tijd van vijf jaren bij het leger in Nederl.-Indiï gedetacheerden lsten luit. der inf. van het Nederl. leger P. J. Wijsman; op verzoek, om na 1 October 1881 naar Nederland terug te keere», id. aan den id. F. Van Giessen. Overgeplaatst: De luits. der inf. Schutter naar Bandjer- massin en Ebell naar Samarang. Afgelost: Van Atjeh, de kapt. der inf. Beunk en de 2de luit. der inf. Dendenlein De Win. Verleend: Zes maanden verlof naar Nederland, buiten be zwaar van den lande, aan den offic. v. gez. 2de kl. dr. R. A. J. Snethlage: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. F. A. J. Schröter; id., wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Nederl.-Indië aan den kapt.-kwar tieren. H. C. W. Kogenschot; id., wegens ziekte, aan de 1ste luits. der iof. A. E. C. V. H. Veerman en T. J. F. N. De Steenhuysenid., wegens 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.- Indië, aan den lsten luit. der infant. J. W. Wijs en aan den kapt. der inf. H. C. P. De Bruyn. Ontslagen: Eervol, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor alle militaire diensteu, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. F. J. Meis. Departement van Marine. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den machin. bjj de gouvern.- marine H. Prins. BUITENLAND. Frankryb. De opbrengst der indirecte belastingen en inkom sten van Frankrijk overtrof in de eerste helft van September de raming met 11,076,000 fr. De minister van justitie Cazot arbeidt in over leg met den prefect van politie Camescasse aan een wetsontwerp, ten doel hebbende om voor sommige gevallen de vaderlijke macht te beperken. De hoofd gedachte is namelijk, als vagebonden opgebrachte kindereD, ook in strijd met het verlangen hunner ouders, in daartoe ingerichte koloniën te honden en voor een ambacht op te leiden. De telegraphische gemeenschap in Tunis is hersteld. Met uitzondering van de onderdrukking van eenige strooptochten, wordt van geenebelangrijke gebeurtenis melding gemaakt. België. Te Brussel werd gisteren het feest gevierd, ter eere van den by na 70-jarigen Conscience. Volgens het programma had des morgens de vorming van den stoet op het plein bij het Noorderstation plaats, waar niet minder dan 200 genootschappen bijeen

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2