j Echt Amerikaansch! Te Nieuw-Yorkis onlangs overleden de heer Delmonico, restaurateur, een der grootste sterren op gastronomisch gebied. Het volgende kan bovendien gelden als een staaltje van zijn echt Yankey-vernuft: Daar het tot den bon-ton behoorde diners van Delmonico aan de gasten voor te zetten, is het niet te verwonderen dat een geheel leger van zijne koksjongens met mandon en korven, waaruit zich de heerlijkste geuren verspreidden, dagelijks, tegen den fashionabelen etens tijd, zich met moeite langs de zoo woelige straten der stad voortbewoog. Geen wonder ook dat menig fijn dineetje in het gedrang op de straatsteenen verloren ging, tot schade van den eigenaar en teleurstelling van de wachtende gasten. Delmonico wist echter raad. Hij schafte zich een aantal kinderdoodkisten aan, kleedde zijne koksmaats als lijkdragers, plaatste op de doodkisten de verschillende schotels, overdekt met een zwart laken met zilveren franje, en expedi- eerde op die wijze zjjne fijne gerechten. Op de drukste punten weken nu de voorbijgangers bij het zien der lijkkistjes eerbiedig ter zijde en do bestelling arriveerde steeds in goede orde op de plaats van bestemming. De „Gazetta di Torino" bericht dat de aanrander van den Duitschen consul Niemack, zekere Rappeti, van Yercelli, gevat is. Hij werd met twee anderen, op wie verdenking rustte, te Turjjn in het hotel van den heer Niemack dezen voorgebracht en onmiddellijk herkend. Rappeti, verbleekende, zeide „Neem u in acht, ik heb vrouw en kind", doch do heer Niemack antwoordde slechts: „Ik herken ook zjjne stom". De man zal eerlang terechtstaan. Hij had getracht den Dnitschen consul te Livorno in een spoorwegrijtuig te vermoorden en hem zjjne portefeuille ontroofd. Alle goede dingen bestaan in drieën! Zoo dacht er ook Ernestine B., een jeugdige Parjj- sche schoone, over, die eergisteren voor de derde maal in een maand tijds zich door kolendamp van het leven trachtte te berooven. Hoewel zij deuren en vensters van haar kamertje hermetisch gesloten had, bemerkten de buren, door de ondervinding geleerd, toch spoedig onraad, trapten de deur opon en brachten de ongelukkige, die reeds lag te ziel togen, zooals zij dit reeds tweemaal gedaan had, voorzichtig naar het ziekenhuis over. Nadat zij daar meor dan drie uren lang met den dood ge worsteld had, in welken strijd de jeugdigo en krach tige constitutie van het meisje eindelijk de over winning behaalde, verklaarde zij het ditmaal zóó geweldig benauwd gehad te hebben, dat zij er thans voorgoed genoeg van had en plechtig beloofde wat er ook mocht gebeuren nooit meer zoo dwaas te zullen zjjn, de hand aan zich zelve te slaan. BUITENLAND. Frankrijk. Na eene vergadering, gisternamiddag ten huize van den heer Louis Blanc te Parijs door een aantal afgevaardigden gehouden, hebben vijf gede legeerden doaer vergadering zich naar het ministerie van onderwijs begeven, waar de minister Jules Ferry hun de redenen ontvouwde, waarom de regee ring van meening is niet tot eene buitengewone samenroeping der Kamers te moeten besluiten. liuitschland. De Duitsche regeering heeft aan den Ameri- kaanschen zaakgelastigde te Berlijn hare oprechte deelneming doen kennen in het zware verlies, dat volk en regeering der Yereenigde Staten geleden hebben door den dood van president Garfield. De zaakgelastigde heeft alle Amerikaansche burgers te Berlijn uitgenoodigd, zich heden (Zaterdag) in het gebouw der ambassade te vereenigen, om een lijk dienst ter nagedachtenis van don president bij te wonen. Het kerkelijk huweljjk der prinses Victoria van Baden met den kroonprins van Zweden - den 20sten dezer des avonds te zes uren te Karlsruhe voltrokken - is met bjjzonderen luister gevierd, vooral ook door de omstandigheid dat het zilveren bruids paar, de groothertog en de groothertogin van Baden, naar Duitsch gebruik, de kerkelijke inzegening ont ving. De stoet, die zich naar de kerk begaf, bestond uit 47 vorstelijke personen, allen door hun gevolg omgeven en leverde een ongemeen schitterend schouw spel op. Bij gelegenheid van dit vorstelijk huwelijk is de verloving bekend geworden van een adjudant van den Zweedschen kroonprins, ritmeester Yon Rüterswals, met freule Von Sternberg, eene dochter van den directeur van des groothertogs kabinet. Een verslaggever der Augsburgsche „AllgemeiceZeitung" vermeldt dat als eene reden van blijdschap voor de jeugdige Z weedsche kroonprinses, omdat de Z weedsche hof-ótiquette verbiedt dat aangehuwde prinsessen iemand uit haar vaderland medebrengen; zij zal tegenover dat strenge verbod nu eenige vergoeding kunnen vinden in de echtgenoote van den adjudant van haar gemaal. Do koning van Zweden is gisteravond te zes uren over Frankfort naar Zweden teruggekeerd. De keizer is gisternamiddag te Baden-Baden aangekomen met het voorneinen er geruimen tijd te vertoeven. Groot-Br tannlS. De „Times", over de aanstaande samenkomst van de keizers van Rusland en van Oostenrijk spre kende, zegt: Als de tweede samenkomst der kei zers een resultaat oplevert, dan zal het drie-keizers- verbond hersteld zijn. In stede van in dat verbond der drie groote rijken eene bedreiging te zien, moe ten wij het als een waarborg voor de rust van Europa verwelkomen. Oostenrijk kan bijna als En- gelands vertegenwoordiger in het verbond der drie rijken besohuwd worden. Zijne deelneming daaraan is een voldoende waarborg hiervoor, dan niets, dat Engelands politiek in Oost-Europa schaden kan, in de bedoelingen van het bond kan worden opgenomen. Koningin Victoria heeft bepaald dat het hof den rouw, voor den tijd van acht dagen, zal aan nemen, wegens het overlijden van den President der Yereenigde Staten. Dit huldeblijk aan de groote Amerikaansche republiek verdient te meer opmer king daar het zonder antecedent is. Nog nooit heeft het Britsche hof den rouw over een President der linie aangenomen. Turkije. Waarschijnlijk zal de sultan geen buitengewonen commissaris naar Egypte zenden, maar een aide-de- camp met een brief, in antwoord op de mededeelingen van den khedive omtrent de jongste gebeurtenissen waarin hij hem tot voorzichtigheid aanspoort. In eene opnieuw gehouden zitting van de vertegenwoordigers der houders van Turkscheschuld brieven is het onderzoek der bevoegdheid, op te dragen aan het nieuwe bestuur der indirecte belas tingen, voorgoed ten einde gebracht. Het bevestigt zich dat de Russische ambassa deur, de heer Nowikoff, spoedig esne nota tot de Porte zal riohten, ten einde namens zijne rogeeriDg te protesteeren tegen den eventueelen afstand, ten gunste der fondsenhouders, van alle belastingen, welke nog niet vóór den Rassisch-Turkschen oorlog geheven werden, zooals het patentrecht, verhooging der invoerrechten en andere, uit welker opbrengst de oorlogsvergoeding zou moeten gekweten worden. Vcreenigde Staten. President Garfieldastoffelijk overschot heeft Wosns- dag-ochtend in de villa ts Longbranch, waar hij overleed, ten toon gelegen en eene groote menigte belangstellenden kwamen het zien. Zijne trekken waren door het langdurig lijden zoozeer veranderd dat zijne huisvrienden hem nauwelijks herkenden. Te halftien werd eene godsdienstoefening gehouden, welke door de betrekkingen van den doode, do minis ters en eenige persoonlijke vrienden, te zam9n om streeks vijftig in getal, werd bijgewoond. Daarop werd de kist onder toesicht van den gouverneur van N.'euw-Jersey, Ludlow, naar den trein gebracht- President Arthur en generaal Grant waren met een specialen troin uit Nieuw-York gekomen, die met de familie en de ministers het lijk naar Washington vergezelden. In alle steden, welke men langs spoorde, werden de klokken geluid en vele duizenden stonden aan de stations; de mannen ontdekten 2ich het hoofd en tal van vrouwen braken in tranen los toen de met zwart behangen wagens voorbijreden. Te Prin ceton bestrooiden een driehonderdtal studenten de baan honderd el ver met bloemen en boden prach tige ruikers aan, om welke te ontvangen de trein langzamer reed. Deze legde denzelfden weg af, langs welken de gresident naar Longbranch werd overgebracht. Te halfdrie reed men over de Susquehanna. Te Wil-' mington, Delaware, stonden tien duizend menschen aan het station en al de stationsgebouwen langs de Pennsylvaansche lijn waren met zwart behangen. Zuid-Afrika. Frans Joubert - aldus meldt men nog uit de Transvaal - hield vóór eenige dagen een merkwaar dige rede te Bronkers Spruit. Yooruitgang, zeide hjj, moest de leuze der toekomst zijn; stilstand ware achteruitgang; telegraaf- en spoorwegverkeer moesten ontwikkeld wordenmaar vooral moest het verschil tusschen Boer, Engelschman, Hollander of Kaffer verdwjjnen; het verledene moest vergeten of alleen om het goede herdacht wordende vriend schap tusschen alle burgers moest zich ook tot alle vreemdelingen uitstrekken. Hij had nooit aan de Britsche natie een kwaad hart toegedragen, maar zich slechts geërgerd aan die persoonlijke hande lingen van sommigen, die deze natie hadden mis leid. Engelschen en Hollanders hadden één afstam ming en moesten als broeders leven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In uw Dagblad van 14 September komt een ver slag voor van het verhandelde in de Gemeente raadszitting van Leiderdorp, waarin de concessie aanvrage der Nederlandsche Stoomtrammaatschappij wordt besproken. Met verbazing las het bestuur van de Stoomboot maatschappij „de Volharding" in dat verslag de woorden door den burgemeester, den heer Van Geer, bij die gelegenheid gesproken. Het zij ons vergund die verbazing wat nader toe te lichten. De burgemeester, het hoofd der politie, wijst met klem op de onverantwoordeljjke wijze, waarop door onze Stoombootmaatschappij met de verorde ning omtrent het varen door de gemeente wordt omgesprongen. Heeft men immer eene grootere zelfbeschuldiging uit den mond van den burgemeester vernomen? Deze, die zelf het hoofd der politie is en dus verplicht is voor de verordeningen te waken, geeft aan zich zelf een brevet van nalatigheid. Immers, wanneer hebben we eene bekeuring ont vangen wegens politie-overtreding in de gemeente Leiderdorp In de laatste jaren nimmer; wel hebben we in drie jaren tijds één klacht ontvangen, maar is dit noemenswaardig, als men nagaat dat daar dagelijks 8 booten passeeren, dat is in 3 jaren dus meer dan 7200 maal? Ééne klacht dus op 7200 keeren. Heeft de burgemeester dan het recht om te zeggen dat alle klachten bij de Maatschappjj ingebracht, vergeefsch zijn geweest? Ten slotte „begroette de burgemeester de nieuwe onderneming met groote ingenomenheid, in de hoop dat zij het oude vervoermiddel te water zeer spoe dig mocht verdringen." Mijnheer de Redacteur! Wat zegt U van zeo'n redeneering in onze negentiende eeuw, niet in een achterhoekje van ons land, maar in een naburige gemeente? Overal tracht men de vervoermiddelen te vermeerderen, ten einde het verkeer met nabij- liggende plaatsen en vooral met grootere steden te verlevendigen. De burgemeester van Leiderdorp wil wel een stoomtram, maar dan moet het vervoer te water ophouden; of aan die opheffing voor zijne gemeenteleden bezwaren verbonden zjjn, daaraan stoort zich de burgemeester niet. Onze Maatschappij vervoert op hare verschillende lijnea minstens tien duizend stuks- vee 'sjaars. Nu vragen wij, afgezien van het personenvervoer, zullen al die koeien en schapen, wanneer overal stoom trams aanwezig zijn en tevens aan den liefdevollen wensch van den heer Van Geer voldaan is, ook per stoomtram worden vervoerd of zullen daarvoor af- zenderlijke trammen worden opgericht? Wij laten aan het publiek over te beslissen of onze Maatschappij de aantijging van den burge meester verdient. Bijna 30 jaren hebben we met steeds toenemende uitbreiding Rjjn, Gouwe en Am- stel bevaren; den naam onzerVereenigingwaardig, hebben we met groote inspanning alle hindernissen, die nog steeds toenemen, het hoofd geboden; onze booten hebben ter wille van het publiek geen dag stil gelegen. Door een en ander hebben we op onze waterwegen vertrouwen mogen verwerven, niet alleen van het publiek, maar ook van vele gemeentebestu ren, wier welwillende bejegening we meermalen ondervonden en die zeiven dikwijls hebben erkend dat onze Maatschappij veel heeft bijgedragen tot den bloei van handel, nijverheid, veeteelt enz. in de welvarende Rijn- en Amstelstreken. Dit alles beteekent echter bij den Leiderdorper burgemeester niets; met één pennestreek wil hij onze booten vernietigen. De tijd zal het leeren of de gevaarlijke stoom trams onze vervoermiddelen te water op den duur zullen verdringen. Ook deze concurrentie hopen we trots allen tegenstand het hoofd te bieden. Wij betuigen U, Mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de welwillende plaatsing van dit stuk. Het Bestuur der Leidsche Stoombootmaatschappij de Volharding

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2