Maandag 126 September. N°. 6628. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Fnneo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. LEIDEN, 24 September. Onder overlegging van de ingekomen adressen aangaande het al of niet wegnemen van de pomp in de Doizenddraadsteeg en van het daaromtrent ingewonnen advies der commissie van fabricage, geven B. en Ws. den Raad in overweging om tot het behouden van de pomp te besluiten en zulks op grond van het daarvoor door de commissie van fabricage aangevoerde, die meent te moeten vol harden in hare meening, dat er geen overwegende redenen bestaan om de pomp weg te nemen, maar als politiemaatregel kan worden toegezien op het misbruik, dat daarvan gemaakt mocht worden. Gelijk men weet heeft de heer S. A. Klaassen te Utrecht, na de afwijzende beschikking door den gemeenteraad alhier op zijn verzoek tot het aan leggen en exploiteeren van een stoomtram tusschen Leiden en Noordwijk langs de Haarlemmertrekvaart, een gewijzigd verzoek ingediend, strekkende om den tram te leggen langs de Haarlemmertrekvaart van Noordwijkerhoek tot aan het spoorwegstation Piet- Gjjzenbrug met overbrugging van de vaart bij be doeld station. Thans zijn het daaromtrent inge wonnen advies van de comm. van fabricage en de betrekkelijke stukken verschenen. Met genoemde commissie zijn B. en Ws. van oordeel dat tegen het thans ontworpen plan niet die bezwaren bestaan, die tot de afwijzing van het vroeger gedaan ver zoek aanleiding hebben gegeven. Ook met het oog op het belang dat deze gemeente heeft bij eene kortere en snellere verbinding met Noordwijk, meenen zij in overweging te moeten geven het gewijzigd plan te steunen en stellen nu voor: 1#. aan adressant, behoudens voor zooveel noodig de goedkeuring van het gemeentebestuur van Haarlem, de gevraagde vergunning te verleenen tot het leggen van de rails in den berm langs de Haarlemmertrekvaart en van een nieuwe hou ten brug over die vaart, op 15 meters afstand van Piet-Gijzenbrug, met dezelfde doorvaarthoogte en opritten, een en ander onder toezicht en overeenkom stig aanwijzing van den gemeente-architect en onder verplichting de brug behoorlijk te onderhouden; 2°. aan adressant den bedoelden grond voor den tijd dat de stoomtram wordt geëxploiteerd, den tijd van 30 jaren niet te boven gaande, in erfpacht uit te geven, tegen betaling van een erfpacht van 3'/2 cent per centiaren, onder bepaling dat voordee- len van de overschietende stukken grond van den berm komen ten bate van den ondernemer, mits daaraan geene andere dan de tegenwoordige be stemming worde gegeven zonder toestemming van den gemeenteraad, en verder onder voorwaarde o. a. dat, alvorens de grond in erfpacht wordt uitgege ven behoorlijke verklaringen worden overgelegd, waarbij door de tegenwoordige erfpachters of gebrui kers van de in erfpacht of gebruik uitgegeven gron den van hunne rechten afstand wordt gedaan. Evenals vroeger blijft de commissie van fabricage van gevoelen dat de grond niet in eigendom, maar in erfpacht behoort te worden afgestaan. Eene juiste schatting der waarde van die bermen is uit dem aard der zaak moeielijk en zij acht het daarvoor van belang dat de gemeente de beschikking over den grond terugkrijgt, wanneer te eeniger tijd de onder neming wordt gestaakt ef de concessie eindigt. Ter bepaling van den census geeft zij, evenals in haar vroeger advies, in overweging daarvoor te bepalen 31/, cent per vierk. meter. Bij eene lengte van 2660 en eene breedte van 4 m. zoude alzoo eene erfpacht- som van f 372.40 'sjaars betaald moeten worden. Door den heer Swaan te 's-Gravenhage is, zooals bekend is, aangekocht het buitengoed „Vrees wijk" met daarbjj gelegen gronden aan den Witten Singel onder Zoeterwoude, ter grootte van ongeveer 51/, hoctaren, ten einde daarop een 300-tal woon huizen te doen oprichten. De heer Swaan heeft B. en Ws. doen toekomen eene schetsteekening van hot terrein, alsmede eene concept-overeenkomst, waarin is opgenomen hetgeen door hem wordt verlangd dat vanwege deze gemeente zal geschieden, ten einde de uitvoering van het bouwplan te bevorderen. Na met de commissie van fabricage ter zakë in overleg te zijn getreden, komt het hun voor dat het voor gesteld plan niet geacht kan worden in het belang der gemeente Leiden te zijn. Dat eene vermeerdering der bevolking met de be woners van circa 300 huizen in het voordeel van de neringdoende belastingbetalende inwoners van Leiden zoude wezen, is voorzeker niet te ontkennen, doch daarbij behoort o. m. in het oog gehouden te worden dat voor een zoo aanzienlijk getal huizen niet dade lijk nieuwe bewoners gevonden zullen worden, zoo dat hot eerste waarschijnlijke gevolg van de totstand koming van deze bouwplannen zal zijn dat die huizen spoedig bewoond zullen worden door tegenwoordige bewoners van Leiden, die het voordeeliger zullen vinden te big ven genieten van al de voordeelen welke deze gemeente aanbiedt, zonder verder inde lasten bij te dragen. Dientengevolge zal er aanmerkelijk en direct na deel voor deze gemeente ontstaan, waardoor alle belastingschuldigen ljjden en hetwelk zich eer3tna eenig tijdsverloop zal herstellen als gaandeweg de in Leiden onbewoond geraakte woningen weder door van elders komende personen worden betrokken. Ook wordt er door B. en "Ws. op gewezen dat nog ruim de helft van het bouwterrein der onlangs ge dempte Binnenvestgracht beschikbaar is en dat, wanneer de vrije beschikking over de Ruïne weder aan de gemeente terugkomt, een gedeelte daarvan voor bouwterrein zou kunnen worden aangewe zen. Het behoeft geen betoog dat de genoemde bouwplannon niet bevorderlijk zullen zijn aan een eventueelen verkoop van laatstbedoelde terreinen. Yerder wordt door den heer Swaan belangrijke hulp van de gemeente verzocht. De opofferingen zijn niet gering en de daarmede gepaard gaande uitgaven aanzienlijk te noemen. Immers volgens een gemaakte berekening zou Leiden worden belast met do volgende werkena. Het leggen van gasbuizen en het plaatsen van lantaarns, geraamd op f 5700, b. het dempen van de Singelsloot en het aanleggen van waterkanalen eu wandelpad op f 3400, c. het maken van een vaste rijbrug over de Singelgracht ter hoogte van de Kaiserstraat op f 16,600, d. het vervangen van de vaste Singelbrug bij de Naakte Sluis door een beweegbare op f 5500 en e. de straat verlichting met circa 250 lantaarns en het schoon houden en opsteken, ongeveer op f 8000, te zamen f 39,200, waarbij nog gevoegd moeten worden de kosten van bediening der beweegbare Singelbrug, waarvoor geen bruggeld zou kunnen worden geheven, omdat de doorvaart steeds vrij was. Bovendien zou het leggen der waterbuizen door de Leidsche Duinwa termaatschappij eene uitgaaf vorderen van f 4900. Dit alles leidt tot de conclusie dat deze bouw plannen eerder als een nadeel of een bezwaar dan als een voordeel voor de gemeente Leiden moeten worden aangemerkt, zoodat het niet raadzaam schijnt deze in de hand te werken. Gemengd Nieuws. Het zesjarig dochtertje van B. viel hedenmiddag te één uur aan de Waardgracht in het water, doch werd, terwijl het reeds in zinkenden toestand verkeerde, door A. Y., oud 22 jaren, na gesprongen. Daar de edelmoedige jongeling de zwem kunst niet machtig was, zou hij zijne poging waar schijnlijk duur hebben moeten bekoopen, zoo niet verscheidene personen waren komen toeschieten, die er gelukkig in mochten slagen de beide dren kelingen behouden op het droge te brengen. Als een staaltje hoe het er in sommige plaatsen van ons land met de schutterij uitziet, wordt ons uit Leiden nog gemeld, dat daar het geheele jaar door geen geregelde schietoefeningen worden gehouden. De schietbaan ligt onder Katwijk, een uur of anderhalf van de stad; men heeft geen recht den schutters te gelasten daarheen te gaan en het meeren- deel bedankt er zuinig voor dat uit eigen beweging te doen. Yandaar dat menige schutter er zelfs niet weet hoe een patroon in het geweer wordt gelegd. Gelukkig dat de vijand om andere redenen weg- bljjft; uit ontzag voor onze schutterij zou hij het zeker niet doen. RottNbl.) Een Haagsche slagersknecht, die nog één klant te bedienen had, aan wien hij twee kilo gram biefstuk moest brengen, werd dat vleeseh, terwijl hij op de Plaats naar de begrafenis van prins Frederik stond te kijken, ontstolen. Met een leege mand trok de man naar zijns meesters slagerij. Bij het einde van een bal in den „fau bourg St.-Germain" ontstond een hevige woorden strijd tusschen een paar van de dansers, waarvan de één zijn mes trok en daarmede den ander drie geweldige steken in de borst en den buik toebracht. De getroffene zakte ineen, terwijl hij met beide handen moeite deed de uitpuilende ingewanden tegen te houden. Naar het hospitaal Saint-Antoine" over gebracht, bezweek hij spoedig onder de afgrijselijkste pijnen. De misdadiger werd op staanden voet door de omstanders gegrepen en aan de politie over geleverd. Dicht bij Madrid reed een goederentrein tegen een pleiziertrein aan, die van Alicante kwam 46 personen werden gewond, 1 stierf. In strijd met hetgeen vroe ger bericht werd, zegt de Philadelphiasche correspondent der „Times" dat Guiteau, de doodstijding van Garfield vernemende, zijne ingenomenheid daarmede te kennen gaf, zeggende dat de wal des Heeren volbracht was. Daarop begon hij een brief aan president Arthur, die, naar hij gelooft, hem beschermen en beloonen zal. Yoor het overige is hij zeer bevreesd dat het volk hem te lijf wil; de wachten zijn echter zoo versterkt, dat dit nauwelijks denkbaar is. - Bij de lijkschouwing moet gebleken zijn dat de kogel niet was waar men ondersteld had - men heeft er drie kwartier naar gezocht - en dat geene menschelijke kunst den dood had kunnen voorkomen. Men ver zekert dat dit mevrouw Garfield tot greoten troost verstrekt. Tijdens de kermis te MabendorfbgSuh^ in Saksen, is een treffend ongeluk gebeurd. In een herberg aldaar werd gedanst en een talrijk gezel schap was bezig zich daarmede te vermaken, toen om 11 uren een petroleum-hanglamp van den zolder viel en terstond den vloer in brand stak. De ver schrikte lieden snelden de deur uit en de trap af, doch ontmoetten daar anderen, die zich naar boven spoedden om te blusachen; door het gedrang, dat hiervan het gevolg was, brak de trap en stortten ongeveer vijftig personen over elkander in den diepen kelder. Toen op het vreeselijke angstgeschrei hulp toegeschoten was, bleek het dat zes meisjes van 16 tot 24 jaar en twee knapen bij deze ramp den dood hadden gevonden; 24 a 30 der overige feest- gepooten waren meer of minder ernstig gekwetst. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 25 en 27 dezer storing in den damp kring verwacht worden, die zich uitstrekken zal tot op de Engelsche en Noordsche en waarschijnlijk ook Fransche kusten, vergezeld van regen met harden wind van het Zuidoosten tot Noordwesten,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1