Vrijdag 23 September. N°. 6626. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. In het vertrouwen dat het hun welkom izal zijn, wordt onzen Abonné's door den Uitgever bij dit nommer aangeboden het portret van wijlen Z. K. H. Willem Frederik Karei, prins der Nederlanden, een Yorst voor wien zelfs reeds het denkbeeld is geopperd een standbeeld op te richten, niettegen staande hij niet regeerde, geen beroemde krijgsbedrijven verrichtte, bij geenerlei groote onderneming zich zeiven op den voorgrond plaatste, maar die alleen door de uitmuntende eigenschappen des harten, zijne liefde voor zijne medemenschen en zijne schier onbeperkte mildheid zich een onuitwischbaren naam verwierf bij het volk, in welks midden hij leefde. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.V7» .TTTT7» 1.10. Franco per post.-/»g 1.40. Afzonderlijke Nommers ."'.'SS!42flM£?S5?5fr O.0S. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels....ïi'.ïï.v.Tï;:. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. -- :r 1.05. 0.17s. STADS-BBRICHTEN. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patent- bladen voor de wijken ZEVEN, ACHT en NEGE N, over het dienst jaar 1881/82, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 21sten tot en met den 24sten September e. k., terwijl na het verstreken van dien termijn de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan S. STERN en zijne rechtverkijgenden, tot het oprichten van een slachterij in het pand in de Morschstraat N®. 2 en aan de wed. G. P. TIMP en hare rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een heetssatcroven in hare koekbakkerij aan den Ouden Rijn N». 118. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Bargemeester. 22 September 1881. E. KIST, Secretaris. Oproeping In werkclijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des IConings in de provincie Zuid-Holland, van den 6den September 11., A n°. 1879/1 (2de afd.), Provinciaalblad n®. 51 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. S7 van het Ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof z§n gezonden, op Maandag den 3den October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij jp gemelden dag vóór vier uren des namiddags bij hunne Corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 September 1881. DE KANTER. LEIBEtf, 22 September. Door den Koning zijn, ingevolge art. 50 der wet op het hooger onderwijs, voor het tijdvak van 1 September 1881 tot en met 31 Ang. 1882, Rijks beurzen verleend aan J. J. Pigeaud, student in de geneeskunde te Leiden, en aan P. A. Tichelaar, student in de rechten te Utrecht. De heer A. Yaa Yeelo, oandidaat tot de EL dienst, is beroepen tot pred. bij de Ned. Herv. gem. te Eemnes-buiten (cl. Amersfoort). Ds. P. A. J. Jas te Sassenheim is beroepen naar de Ned.-Hervormde gemeente te Leeuwarden. De heer J. J. Graaf, secretaris van het bisdom Haarlem, is benoemd tot deken en pastoor van Ouder kerk a/d. Amstel en gaat dientengevolge tegen October a. s. Haarlem verlaten. Zijne vele vrienden zullen met leedwezen den man zien vertrekken, die als geschiedkenner en kunstminnaar een belangrijk deel heeft gehad in de oprichting der gewaardeerde „Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem" en die zulk een krachtigen stoot heeft gegeven aan de stichting van het merkwaardig Bis schoppelijk Museum. Naar men verneemt, bestaat het voornemen binnenkort een detachement onderofficieren en min deren der zeemacht per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Prins Albert van Pruisen en de kroonprins van Denemarken, die beiden tegenwoordig zullen zijn bij de plechtige begrafenis van prins Frederik, zijn heden te 11 u. 35 m. in de residentie aange komen. De koning van Zweden en Noorwegen heeft ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid afgevaar digd den hofmaarschalk bij zijn hof den heer Frohlich. De hoofd- en verdere officieren van het Duitsche leger, aldaar reeds aangekomen, ten einde hun corps te vertegenwoordigen bij de uitvaart van den Prins, chef van hun regiment, zijn: Overste Von Wiss- mann, majoor Yon Bossberg, kapitein Yon Beren horst en de lste luit. Yon Etzel I, allen van het 2de garde-regiment te Berlijn; de luitenant-kolonel Stockmarr, majoor Bene, lste luit. Eltze, 2de lnit. baron d'Ablaing Yan Giessenburg van het infanterie- regiment Westphalen, n°. 15 te Minden. De deputatie zal, met vergunning der vorstelijke familie, een prachtigen krans toevoegen aan de vele huldeblijken, die bestemd zijn het graf van wijlen den prins te sieren. De baden te Scheveningeu zullen morgen van 9 tot 2 uren gesloten zijn. Ook te Rotterdam wordt morgen geen beurs ge houden. De openbare scholen zullen er dan mede gesloten zijn. De zoo verdienstelijke solo-oboïst in het orkest der Fransche opera, de heer J. Hemmes, heeft zich om redenen van gezondheid genoopt gezien zijn taak voorloopig over te dragen aan den tweeden oboïst, den heer De Wit. Naar het Vad. verneemt, zal er in de maand November a. s. door de verschillende vrijmetselaars loges in Nederland een rouwloge te 's-Hage gehouden worden ter nagedachtenis van den overleden Groot- Meester Nationaal Prins Frederik der Nederlanden. De cavalerie-oefeningen op groote schaal, in het Z.-O. gedeelte des lands te houden, welke ten gevolge van het overlijden van prins Frederik eerst geen voortgang zonden hebben, zullen nu toch worden uitgevoerd. De aanvang is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 2E dezer. Het vocaal en instrumentaal concert, dat de „Kon. Ned. Zangschool" te 's-Hage in November a. s. zal geven, belooft zeer schitterend te zullen zijn. Het doel zal tooh zijn, daarmede hulde te brengen aan generaal Yan der Heijden en het Ned.-Indisch leger. Daarvoor zullen worden uitgenoodigd alle hoofd- en verdere officieren, die bij het Ind. leger gediend hebben en zich daar ter stede bevinden, waaronder natuurlijk generaal Yan der Heijden, alle dragers der Mil. Willemsorde en van de Atjeh- medaille. Gen. Yan der Hegden heeft het denkbeeld van de Zangschool zeer toegejuicht; niets kan dien generaal toch aangenamer zijn dan dat mem de daden van het leger, dat hij aanvoerde, naar waarde weet te schatten. De Groningsche universiteit telt thans 310 studenten; in 1877, 78, 79 en 80 resp. 189, 183, 202 en 251. Ook de gemeenteraad van Haarlem heeft in zijne gisteren gehouden vergadering vastgesteld adressen van rouwbeklag, het eene gericht aan den Koning, het andere aan mevrouw de prinses Zu Wied, bij gelegenheid van het overlijden van prins Frederik der Nederlanden - Aan den heer G. Kalff is eervol ontslag verleend als leeraar in de Nèder- landsche taal en letterkunde en in de geschiedenis aan het gymnasium, ingaande 29 October, of zoo veel vroeger als zijn opvolger zal kunnen in dienst treden. - Ten einde in de behoefte te kunnen voor zien, die door dat ontslag ontstaat, wordt op een voorstel van curatoren besloten tot het benoemen van een leeraar in de Nederl. taal en letterkunde en geschiedenis, en van een leeraar in oude talen en geschiedenis aan het gymnasium, beiden op eene jaarwedde van 2000. Aan de Yereeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen van het Nederlandsche leger is door prinses Marianne tot weder opzeggen s een j aarlij ksche ondersteuning toegezegd van f 100, over welk bedrag voor 1881 reeds dadelijk kan worden beschikt. Het bestuur van de „Haagsche Panorama maatschappij" heeft besloten den toegang voor militairen en kinderen op de helft van den gewonen entreeprijs te stellen. Het panorama-Langlois zal daardoor zeker het aantal zijner bezoekers nog be langrijk zien toenemen. Het stoomschip „Gelderland", 6 Augustus van Batavia vertrokken, is gisteren te Hellevoetsluis aangekomen. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van de Maandag 11. aan den Marensingel alhier op oen kolenschipper gepleegde aanranding, reeds in ons dien avond ver schenen blad vermeld, is door de politie alhier tegen een viertal mannen en een vrouw proces verbaal opgemaakt. De daarbjj betrokken J. K. is bovendien wegens poging tot moord heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Niet de molenaarsknecht H., maar de depothouder der Leidsche Broodfabriek L., moet het meest hebben bijgedragen tot redding der vrouw, die eergisteravond aan de Zijdgracht te water geraakte. Twee grenadiers in de Oranje-ka- zerne kregen gistermiddag met elkander twist, welke zoo hoog liep dat de een den ander over de leuning der trap wierp. De man kwam met het hoofd op het steenen plaveisel van het benedenportaal neer. Bewusteloos en met een diepe wonde aan het hoofd werd hij naar het hospitaal gebracht. De dader is natuurlijk dadelijk in arrest genomen. Het voornemen om een Haagsche Rijtuigmaatschappij op te richten, moet niet zijn opgegeven. De oprichters wenden thans opnieuw pogingen aan om het benoodigd kapitaal alsnog bij een te brengen. Tussclien drie en vier uren gistermor gen is, naar het H. D. meldt, op brutale wijze in gebroken in de R.-K. kerk te Rijswijk. Door het uitsnijden van een ruit heeft men zich toegang verschaft in de kerk. Een ketting is verbroken en met een beitel heeft men getracht de deur der

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1