Woensdag 21 September. A0. 1881. 6 (>24. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. m btads-berichten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIENs Van 16 regels.......;1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gaderingen van den 25sten Augustus en den 6den September 1S81, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING houdend- wijziging der Verordening van den 11 Nouember 1880, regelende het getal, de jaarwedden, de benoeming en hel orlslag der leeraressen en leeraren aan de Hoegere Burgerschool voor Meetjes ie Leiden (Gemeenteblad n°. 2 van 1881). Do arü. 1 en 2 der Verordening van den llden November 18S0, re.elende het getal, de jaarwedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren der Hoogere Burgerschool voor Me; je3 te Leiden Gemeenteblad n°. 2 van 1881), wor den gewij igd als volgt: Art. 1. De jaarwedden der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Borgend jol voor Meisjes worden vastgesteld als volgt a. enz. c. Ie. voor een leeraar in de wiskunde, op 1500, 2e. natuur- en schei kunde, op1000, d. enz. Art. 2. De directrice geniet enz. De onder c sub 1 genoemde leeraar geniet 2maal cene ver hooging van jaarwedde van 200, om de 3 jaar. De onder c. sub genoemde leeraar geniet 2maal eene verhoogiDg van jaarweddi van 100, om de 3 jaar. De eer te verhooging gaat in enz. Vastgesteld door den gemeenteraad van Leiden, in zijne open bare vergaderingen van den 25sten Augustus en den 6deu Septem- ter 1881 De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening goedgekeurd door den minister van Binaenla .dsche Zaken, bij zijne beschikking van den loden Sep tember 1381, n°. 3343 afdecling O. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20sten September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 20 September 1881. E. KIST, Secretaris. PATENTBLADEX. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patent bladen voor de wijken ZEVEN, ACHT en NEGE N, over het dienst jaar 188.1 82, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags vnn één lot drie uren, en wel van den 21sten tot en met den 24sten September e. k., terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 1881. DE KANTER. LEIDEN, 30 September. Yan de werf der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten het ijzeren schroefstoomschip „Voor uitgang", aangebouwd voor rekening van de stoom bootmaatschappij „Boskoop-Waddingsveen-Gouda", om dienst te doen voor passagiers- en goederenver voer tusschen de verschillende plaatsen van dien naam. Mej. C. E. Boon, hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool in de Scheistraat alhier, is door den minister van justitie genoemd tot directrice van do gevangenis en het opvoedingsgesticht voorjengdige vrouwelijke veroordeelden te Montfoort, ter vervan ging van den tegenwoordigen directeur den heer P. Beylevelt, aan wien met 1 October a. s. een pensioen wordt toegekend. „Isis", maandschrift voor natuurwetenschap, bevat, zooals wij reeds met een enkel woord aan kondigden, eene vooral voor deze gemeente zeer be langrijke historischo studie van de hand van onzen stadgenoot prof. E. A. Yan der Burg, getiteld: „Bijdrage tot de geschiedenis der pharmacie van Leiden." Daaruit bljjkt dat de eerste gedrukte be scheiden op de pharmacie betrekking hebbende, dag- teekenen van het jaar 1638. Het is een zeer merk waardig boekje in vier nfdeelingen gesplitst en een der eerste waarin melding gemaakt wordt van de bereiding van scheikundige praeparaten. - In het jaar 1G63 is het apothekers-van het kruideniersgild gescheiden, onder het bestuur van een deken en twee hoofdlieden, terwijl zes jaren later de ordon nantiën in werking traden, waarbij de visitatie der apotheken en het afnemen van examen werd opgedra gen aan deken en hoofdlieden en aan eene commissie, bestaande, behalve uit die personen, uit een praeses en twee assessoren in 1718, in welk jaar tevens de Pharmacopoea Leidensis verscheen. Bij verordening van 1765 werd voor den candidaat, alvorens zich aan het apothekers-examen te kunnen onderwerpen, als eisch gesteld vier achtereenvolgende jaren in woning bij een meester en voldoende kennis van de Latijnsche taal. In het jaar 1805 werd de Phar macopoea Batava ingevoerd, terwijl in 1807 het Collegium Pharmaceutium hare plaats moest ruimen voor de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzicht, die op hare beurt, in verband met de wet van 12 Maart 1818, vervangen werd door een provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzicht. De invoering der geneeskun dige wetten in 1865 maakte ook aan het bestaan van dit laatste lichaam een einde. Zooals men weet, hebben we thans weder op de Papestraat een Pharmaceutisch Laboratorium ver kregen. Naar aanleiding nu van het jongste verslag der commissie voor het apothekersexamen brengt de heer M. J. Markx in het Pharm. Weekblad deze rijksinrichting ter sprake. Hij vraagt nl. of het niet wenschelijk ware dat, naar het voorbeeld van Am sterdam, aan de universiteiten gelegenheid bestond, om zich te oefenen in de practische recepteerkunst op haar tegenwoordig standpunt. Die gelegenheid bestaat te Leiden reeds. Het aantal leerinrichtingen onzer universiteit is dezer dagen verrijkt met eene volledige apotheek. In een afgeschoten ruimte op het magazijn van het Phar maceutisch Laboratorium vindt men aan weerszjjden de verplichte geneesmiddelen: de praeparaten in flosschen van fijn kristalglas, keurig van vorm en met ingebrand etiquet, waarop de verschillende syno niemen en, voor zoover noodig, de maximaal-doses; zijn aangeduid; de extracten en zalven in potten met dito etiquet en van afschrapper (steg) voorzien de drogerijen in blikken bussen met geschilderd op schrift. In een afzonderlijk mahoniehouten kastje, in twee afdeelingen verdeeld, bevinden zich de ver giften A on B. Het midden wordt ingenomen door eene fraaie, breede toonbank, aan het eene einde van een lessenaar, aan het andere van een étagère met mortieren, vijzels en maten voorzien. Zij biedt plaats aan voor vier receptarii, die twee recepteer en twee milligram-balansen, twee stel gewichten, en bovendien elk een los werkblad, een kastje en eenige laden tot hunne beschikking hebben, waarin alle groote en kleine utensiliën voor eene volledige receptuur naar de nieuwste eischen voorhanden zijn. Het ge heel is met zorg en zaakkennis door den hoogleeraar Yan der Burg ingericht. Terwijl b. v. in verreweg de meeste apotheken de standflesschen in open vak ken zijn geplaatst, bevinden zij zich hier alle in kasten met schuiframen, waarvan de ruiten uit nraniumglas bestaan, zoodat niets aan het oog ont trokken, en toch alles voor het daglicht beschut is een wenk, die bij de oprichting van nieuwe apo theken volgens den heer Markx der behartiging over waard is. Het pharmaceutisch onderwjjs te Leiden is dus weder met een belangrijk hulpmiddel vermeerderd, dat ongetwijfeld goede diensten zal bewijzen, Tot secretaris, tevens ontvanger, der gemeente Sassenheim is door den Raad benoemd de heer P. F. Van Slijpe te Hillegom. Op de door B. en Ws. opgemaakte voordracht was tevens de heer H. Vlasveld van Wormerveer geplaatst. Het plan, om ter nagedachtenis van wijlen Prins Frederik een monument op het Frederiksplein te Amsterdam op te richten, schijnt door verschillende vrijmetselaars-loges warm te worden ondersteund. Het album, dat door Noord-Nederland aan Hendrik Conscience zal worden aangeboden op Zon dag 25 dezer, wordt ter bezichtiging gesteld in de Bibliotheekzaal van het Kon. Zoölog. Gen. „Natura Artis Magistra" te Amsterdam op "Woensdag en Donderdag 21 en 22 dezer van 10—3 uren. De gelegenhoid tot inzending van albumbladen, boekwerken, portretten, enz. bij den secretaris, den heer Adriaan Bom, Kal verstraat 17 Amsterdamr wordt gesloten Donderdag a. s. Onder de civiele autoriteiten die dezer dagen door prins en prinses Von Wied in audiëntie van rouwbeklag zijn ontvangen, behoorde jl. Zaterdag eene commissie uit den Raad van State, bestaande nit den vice-president en twee leden van dat staats college. De hooge staatslichamen zullen na de be grafenis van den betreurden Prins tot dat einde bij den Koning worden toegelaten. PrinB Albert van Pruisen, die heden in Den Haag aankomt ter volbrenging zijner opdracht, hem door den keizer van Duitachland verstrekt, om dien monarch bij de uitvaart te vertegenwoordigen, zal in verband met die hooge missie, in 's Koning» paleis verblijf houden. Met het oog op de verschillende lezing die aan het programma voor de begrafenis wordt gegeven, wordt het niet ondienstig geacht mede te deelen dat het eigenlijk oogenblik van den ronwtocht te negen uren aanvangt van af het Huis „de Pauw"- Eerst te elf uren stelt de lijkstoet zich ten paleize van wijlen prins Frederik, in het Yoorhout, in beweging. De hooge personen die voor deze gelegenheid aanwezig zullen zijn, komen achtereenvolgens in de residentie aan. Zondag-avond stapte aan het „Hotel Paulez" af de graaf Yon Puckier, opper-hofmaar- schalk en opperstalmeester van den keizer van Duitschland, gisterochtend gevolgd door den heer Rieloff, generaal-directeur van 's prinsen grondbe zittingen te Muskau en die als zoodanig deel uit maakt van den lijkstoet. In afwijking van vorige gelegenheid zullen alleen de hoofdbeambten en officianten van wijlen den prins den tocht grafwaarts medemaken. Aan hen wordt ook opgedragen de overbrenging van den vorste- lijken doode in de daartoe bestemde rouwkamer, alwaar de huiselijke godsdienstige plechtigheid zal plaats vinden in tegenwoordigheid der koninklijke familie, de dames en heeren der prinselijke hofhou ding en enkele vreemde genoodigden. Onder hen, die aan het Huis van wijlen prins Frederik verbonden waren en tot 's prinsen meest vertrouwde raadslieden en vrienden behoorden, was de geheimhofraad en secretaris de heer W. F. Van Otterloo zeker degene, die het langst met den Prins heeft gewerkt. Ruim 59 jaren was de heer Yan Otterloo 's prinsen secretaris24 October a. s. zal het 60 jaren geleden zijn dat hij zijne betrek king aanvaardde. Namens de offieieren van de Haagsche dd. schutterij is een fraaie krans gelegd op de lijkkist van wijlen prinB Frederik. - Door de officieren van de artillerie zal aan den betreurden voormaligen grootmeester van dat wapen een laatste holde worden gebracht in den vorm van een fraaien zilveren lauwerkrans; insgelijks door de te 's-Hage verblijfhoudende officie» ren aan het Indische leger.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1