Vrijdag 16 September. N°. 6620. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. b SI "IS jrt» X a T lü IV» DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN 4oen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 22eten Juli 1881, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende wijziging der Verordening van den Hden Januari 1868 (Gemeenteklad n». 1) gewijzigd bij de Verordeningen van den 14den Februari 1878 (Gemeenteblad n°. 8) en den 26zien Augustus 1880 (Gemeenteblad n». 7houdende aanwijzing der plaalzen, dagen en uren voor de verzchillende markten binnen de gemeente Leiden. De RAAD der gemeeite Leiden, Gezien art. 135 der Wet van den 29sten Jani ¥851 (Staats blad n*. 85); Heeft beslaten: Met wjjziging in zooverre van de Verordening van den 9den Janniri 1868 (Gemeenteblad n°. 1). gewijzigd bij de Verorde ningen van den Hden Februari 1878 (Gemeenteblad n°. 8) en den 26sten Angnstu» 1880 Gemeenteblad n°. 7), de plaatsen, dagen en uren voor de verechillende markten binnen deze ge meente te bepalen als volgt: Dagelijks den gsnschen dag, enz. Dagelijks van 1 Februari tot en met 30 September, van acht oren des morgens tot vijf uren des namiddags, en van 1 Octo ber tot en met 31 Januari, van negen uren des morgens tot drie men des namiddags: voor de verkoopers van zeevisch en zalm, op de Yischmarkt, de Vischbrug, de Hoogstraat en de Gedempte Vollersgracht; de riviervisch- en palingmarkt enz. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne open bare vergadering van den 22«ten Juli 1881. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15den September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 September 1881. E. KIST, Secretaria. LEIDEN, 16 September. Dinsdag a. s., des namiddags te twee nren, zal de rector magnificus der universiteit alhier, de hoog leeraar dr. T. Zaayer, in het groot auditorium ver slag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan zjjn opvolger, den hoogleeraar dr. M. J. DeGoeje. In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Leiden en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw is een comité benoemd tot het noteeren van de prijzen der boter op de wekelijksche markt alhier en het openbaar maken daarvan. Dit comité bestaat uit de heeren P. H. Steenhauer alhier, P. Rijneveld te Koudekerk, als handelaren, en J. Yan der Maarel als veehouder. Tot huune plaatsvervan gers werden gekozen de heeren F. Osterlöh te Leiden, H. Overes te Alphen en J. Duivenvoorde te Voorschoten uit de handelaars en S. Pennings te Noordwijk en L. Hoogduin te Alphen uit de vee houders; welke keuze bij het lot plaats had uit de door de zuster-afdeelingen voorgedragen personen. De maatregel zou met October aanvangen. Aan ons gemeentebestuur zal verzocht worden eene verordening in het leven te roepen in het be lang van den boterhandel. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring te Schagen, welke wegens het overlijden van prins Frederik, acht dagen is uitgesteld, werden benoemd de heeren J. Rinkes Borger en J. D. Speet, en tot plaatsvervanger de heer N. J. Stallinga. De heer J. J. Groenewoud zal, blijkens achter staande advertentie, met 1 October een nieuwen cur sus openen voor gymnastiek-, scherm- en dansonder- wgs. Er bestaat dus weder een uitstekende gelegen heid - de goede naam van den heer Groenewoud op dit gebied staat er borg voor - voor hen die ook de maar al te dikwijls verwaarloosde ontwikkeling van het lichaam op prijs stellen of de wintermaanden wenschen dienstbaar te maken tot het verkrijgen van een vaste hand of een vluggen voet. De minister van financiën, ad interim, maakt bekend dat bij hem ontvangen is een aan het post kantoor te Leiden ingeschreven postwissel groot 19.32, door een onbekende wegens te weinig be taald successierecht ingezonden. De nieuwbenoemde hoogleeraar aan de Utrecht- sche universiteit, dr. Pekelharing, zal niet op Don derdag 22, maar op Woensdag 21 dezer zijn ambt in de ziektekunde en de ziektekundige ontleedkunde aanvaarden met het honden eener oratie in het groot auditorium der academie. In de jongste gemeenteraadszitting van Haar lemmermeer werd mededeeling gedaan dat de heer Ewouds zijne benoeming tot hoofd der school N°. 9 heeft aangenomen. De gemeenterekening dienst 1880 werd goedgekeurd in ontvang op f 97,766.54'/, en in uitgaaf op f 72,982.65, alzoo met een batig saldo van f 6,783.89'/,. Eveneens werd goedgekeurd de rekening van het burgerlijk armbestuur in ontvang op f 5028.72 en in uitgaaf op 4870.07, alzoo met een batig saldo van f 185.65. Er werden benoemd in de finantiëele commissie: tot voorzitter de heer Bultman, tot leden de heeren Knaap en Yerkuyl; in de commissie voor de gemeentewerkentot voor zitter de heer Bultman, tot leden de heeren Dorbeck en Yerkuyl; - tet onderwjjzer aan de school N°. 1 de heer D. L. J. Gehring, van Hillegom, en tot onderwijzer aan de school N*. 4, in plaats van den heer Hoeksma, de heer J. Yreeken (bevordering). Omtrent het vergrooten van school N°. 4 werd besloten, van de commissie voor de gemeentewerken in overlog met de schoolcommissie en den gemeente opzichter een plan te vragen. Het kohier van de belasting op de honden werd vastgesteld tot een bedrag van f 872.87'/j- Toen men tot de benoeming van een wethouder wilde overgaan, bleek het, nadat eenige leden zich hadden verwijderd, dat geen ge noegzaam aantal leden meer tegenwoordig was, waarna de vergadering door den voorzitter werd opgeheven. Met het oog op het te wachten aftreden van den heer De Jonge als lid van de Tweede Kamer, wordt in het hoofddistrict Middelburg van liberale zijde de heer H. J. Bool, oud-directeur van open bare werken in Oost-Indië en lid van den gemeen teraad van Leiden, reeds als aanstaand candidaat ge noemd. Het bestuur van „Volksonderwijs" in het kanton Oostburg heeft den heer Bool, die, zooals men weet, te Middelburg candidaat is geweest en toen slechts weinig stemmen miste om gekozen te zijn, gevraagd hoe hij denkt over: 1°. afschaffing van de patentwet en vervanging door een belasting op het inkomen; 2°. herziening van de grondwet, om in de kieswet de capaciteiten als factor op te nemen. In een brief aan het bestuur heeft de heer Bool verklaard beide stellingen toegedaan te zjjn, en tevens te kennen gegeven te behooren tot hen, die in Indië een krachtig gezag wenschen, doch een te groote inmenging der Nederlandsche regeering in het bestuur der koloniën nadeelig achten, en die er de liberale beginselen wenschen toe te passen, doch geleidelijk en met inachtneming der bestaande toestanden. Op de vergadering, waar die brief werd voorge lezen, werd de verklaring van den heer B. met ge juich begroet en het bestuur der afdeeling „Volks onderwijs" gemachtigd om met de liberale vereeni- gingen en hoofden der liberale partij in het hoofd district in overleg te treden. Voor het Conscience-Album hebben ongeveer vierhonderd Noord-Nederlanders hunne bijdrage of naamteekening gezonden. Het feest zal te Brussel worden gevierd op den 25sten September a. s. Door den heer Leon De Vries, graveur en fabrikant te 's-Hage, is een gedenk- en rouwpenning, gewijd aan wijlen prins Frederik, in den handel gebracht. De fraai uitgevoerde penning, die met een goed gelijkend portret versierd is, kost slecht» tien cents. Ook de gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten een adres van rouwbeklag aan den Koning en prinseB Von Wied te zenden. Door het gemeentebestuur van Dordrecht is mede aan den Koning een adres van rouwbeklag verzonden. De Staatscourant van heden bevat het konink- ljjk besluit bepalende dat op voordracht van den raad van ministers, ingevolge van artt. 95 en 98 der Grondwet, de gewone vergadering van de Sta- ten-Generaal op Maandag 19 dezer, te één uur des namiddags, in een vereenigde zitting van de beide Kamers vanwege den Koning geopend zal worden door een commissie, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministeriëele departementen. De voornoemde ministers zijn belast met de uit voering van dit besluit, waarvan afschrift zal wor den gezonden aan de beide Kamers der Staten-Ge- neraal, aan den Raad van State, aan de departemen ten van algemeen bestmur, aan de algemeene reken kamer en dat in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het was gisteren voor de parochianen van de Willebrordus-kerk te 's-Hage een feestdag, daar de heer Schagt den dag mocht gedenken, waarop hij vóór 50 jaren tot priester gewijd werd. Op het door den Koning aangekochte land goed „Grunsfoort" (Oranje-Nassan) zal een post en telegraafkantoor gebouwd worden. Dr. Hartogh Heijs Van Zouteveen te Assen heeft, ten gevolge zijner niet-toelating als raadslid aldaar, een adres aan den Koning gezonden, waarin hij o. a. er op wijst, dat naar zijn meening de burgemeester door de weigering om adressant de belofte te laten afleggen, gehandeld heeft in strijd met de Gemeentewet, die den burgemeester gebiedt den eed of de belofte af te nemen, terwijl de burge meester de bevoegdheid behield om, zoo hij meende dat adressant niet aan de wet had voldaan, hem geen zitting te laten nemen. Dr. II. H. v. Z. meent verder dat, zelfs wanneer gezindheid betel0",ent kerkgenootschap, hij met een belofte of verküring had kunnen volstaan, omdat hij geen lid is van eenig kerkgenootschap. In verband met het steeds vermeerderend aantal landverhuizers naar Nieuw-York heeft de directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam besloten in de maand October, in plaats van twee, drie stoomschepen naar Amerika uit te rusten. De bekende mr. A. Van Brussel, redacteur van „Asmodée", is Maandag 11. te Brussel overleden. Gemengd Nieuws, Op de eerste paardenmarkt te Katwijk- binnen waren ruim 40 paarden aan de lijn en veel menschen op straat. De koopluist was goed, want een groot deel der aangebrachte paarden werd ver kocht. Men mag deze eerste Katwijksche paarden markt als goed gelukt beschouwen. Men meldt uit Rijnsburg: De verzending van uien naar het buitenland wordt door het aan houdende natte weder zeer vertraagdkan de teelt daarvan dit jaar groot genoemd worden, aan de prijzen wordt dit geenszins gemerktdeze variëeren van f 2.00 tot 2.50. De bloemkoolvelden. hebben voor het meerendeel ten gevolge van don overvloe- digen regen hun schoonheid verloren, en bljjven in wasdom achterlijk.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1