ft0. 6619. Donderdag 15 September. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH '4. DAGBLAD PRIJS DEZER COURAST Yiior Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. gTADS.BBBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN i Gezien art. 1 der verordening op het Brand wezen van den l^len 'lu j1871 (Gemeenteblad n°. 14); 24sten Augustus Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot adjunct brand meester bij de stads-spnit N°. 5 de heer G. J.W. HUURMAN en zulks in de plaats van den heer A. RIJK, overleden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 14 September 18S1. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 September. Prinses Hendrik is heden haar 27ste jaar inge treden. Uithoofde van den hof- en nationalen rouw bleef ditmaal de gebruikelijke viering achterwege. De beer A. Kolling alhier is geslaagd bij het examen voor aspirant-onderdirecteur bij de Rjjks- telegraaf. Do 1ste luit. W. A. Sodenkamp van het 3de rog. vc ing-art. is overgeplaatst bij het 2de reg. veld-art en ingedeeld te Leiden. Do por Hollandsche mail door ons ontvangen Indisch, bladen loopen van 6 tot en met 12 Augustus. G' durende de eerste helft der maand Aug. zijn aai, het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Tor Steeg, Alkmaar; Maria Geritsma, Alpben; Yeldmo B. Timmerman, wed. G. T. M. Salomonski- Körmai; W. T. Schimmel, Smeeding, Starkenburg, mej. J Per si, B. J. Yan Oerle, mej. II. Kok, L. Koenon mej. Kraayer, wed. J. Couvóo, M. "Wolff, Willcrt D. A. Cortewegh, Amsterdam; wed. Holt- man, D Ifzijl; P. Hoefsloot, DeventerVan den Berg, Edam; C. Spiering, 's-Gravesande; J. Westerik, Kampei,; mej. M. Schokker, Leiden; L. J. Wijten- burg, Leiderdorp; F. Klawellen, LichtenvoortF. Yan Ooydonk, Oostorhout; J. Yan Drag, Oisterwjjk; C. v. Leeuwen, Vianen; wed. Richel, Ylaardingen; wed. P ns, Voorschoten; Willem Van Gustelen, niet vermeld. - Briefkaarten: mej. C. T. HindormaD, Amsterdam; M. Yerlegh, 's-Gravenhago; C. Van Doorn, LeidenH. Ph. Z. en B. M. Buschkamer, Scheveilingen; E. B. Kleinscbmit, Yelp; Vroede, N. H. De Lange, E. Brandei, niet vermeld. Te Hazerswoude heeft de installatie plaats gehad «Ier nieuwbenoemde raadsleden, t. w. voor do periodieke aftreding de herkozen heeren Simon Yan Beek, fan Dirk Yan den Akker en Willem Van Driel en ten gevolge der vermeerdering der bevol king de nieuwgokozen heeren Nicolaas Van den Toorn, Willem Van der Poel, Samuel Geysbeek Molenaar en Jacob Koetsier, terwijl opnieuw met algemeone stemmen tot wethouder der gemeente werd herkozen de heer Arnoldus Van den Burg. Ook was het dertig jaren geleden dat de heer Ger- rit Matthijs Langhout tot lid van den raad was gekozen, die gedurende die vele jaren, met lusten ijver, steeds de belangen der gemeente heeft behar tigd en voorgestaan, en ten allen tijde als wethou der, daartoe in 1867 verkozen, niet zelden in moeie- lijke omstandigheden den burgemeester trouw heeft ter zijde gestaaD. De Ned.-Herv. gemeente te Leeuwarden heeft het volgende drietal voor de beroepiDg van een predikant opgemaakt: ds. Jas, te Sassenheim, Blaauw te Eist en Dryber te Dieren. Thans wordt bevestigd hetgeen reeds vroeger is medegedeeld, dat de plechtige begrafenis van prins Frederik op Vrijdag den 23sten dezer zal plaats hebben. De Senatus Veteranorum van het Utrechtsch Stndentencorps heeft den rouwtijd oyer den dood van prins Frederik bepaald op vier weken, inge gaan den 12den September. De te Utrecht gehouden algemeene vergade ring van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde werd geopend door den voorzitter mr. D. Visser Van Hazerswoude. Uit het verslag bleek dat het ledental verminderde en dat de finan- tiëele toestand in alle opzichten gunstig was. Een uitvoerig schrij ven werd voorgelezen van den minister van koloniënhoudende afschrift van een brief van den directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg, houdende aanbeveling aan Nederland- sche kweekers tot uitzending van planten en tot het in verbinding treden met den tuin tot ruil van planten. Zaden door don directeur gezonden, wer den ter vergadering rondgedeeld. Besloten werd nog het volgende jaar de gewone voordrachten in de afdeelingen te houden. Een voorstel van Arnhem, om do voordrachten der rond reizende sprekers door hen te doen op papier bren gen, ten einde den inhoud te drukken, werd bestre den door deafd. Leiden en Gooiland, terwijl het hoofd bestuur het denkbeeld niet geheel afkeurde, maar facultatief wenschte te zien gesteld, - een wijziging waarmee Amsterdam instemde. Zoo gewijzigd werd het voorstel aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren dr. D. J. Cosier to Amsterdam, W. C. Boer te Boskoop en dr. H. Boursse Wils te Leiden. De aftredende voorzitter, de heer Visser Van Ha zerswoude, in wiens plaats mr. H. L. A. Obreen to Leiden was gekozen, werd tot eerelid van het hoofdbestuur bonoomd. Voor de volgende vriendschappelijke bijeenkomst werd Haarlem en voor do 11de algemeene vergade ring Arnhem aangewezen. Blijkens de eersto mededeelingen van den nieuwen minister van financiën heeft de opbrengst van 's Rijks middelen over de afgeloopen acht maanden 2,776,000 meer opgebracht dan in het vorige jaar, hetgeen voornamelijk is toe te schrij ven aan eene vermeerdering der successierech ten mot ruim één, der zegel- en registratierechten met een half millioen en van den suikeraccijns mede met een half millioen. Verder is vooruitgang op te merken bij de rechten op den invoer, verschillende accijnzen, de posterijen en de telegraphie. Tegen over de raming is de opbrengst nog altijd 526,000 ten achteren. Aan de gemeente-instelling te Delft voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië hebben zich voor den cursus 1881/82 tot heden laten inschrijven 98 studenten. Naar men verneemt, zal de eerste zitting der internationale commissie tot regeling der visscherij op de Noordzee eerst den 8sten October gehouden worden. De heer Murad Effendi, de overleden Turk- sche gezant bij ons Hof, heette eigenljjk Franz Von Werner. Zijn vader woonde te Weenen en had groote bezittingen in Croatië. Tijdens den Rnssisch-Turkschen oorlog van 1854 trad Franz in Turkschen dienst en kreeg na den vrede diplo matieke zendingen. Hij is 45 jaar oud geworden. De thans in druk verschenen gemeente-begroo ting voor Rotterdam sluit in ontvangsten en uit gaven met 4,475,586.411/2. Onder de uitgaven is een post van l,238,330.46l/a voor buitengewone uitgaven, waarop o. a. is uitgetrokken voor aanleg van nieuwe straten 50,000; voor de drinkwater leiding 30,000; voor aanleg van havens en kaden op Feyenoord 108,952.69; voor een nieuw Eras- miaansch Gymnasium ƒ145,000; voor nieuwe school - localen 210,000; voor bewaarscholen 37,000; voor het abattoir 274,562.41 T/avoor het drijvend droogdok 221,595.28 en voor de nieuwe viseh- markt 91,220.08. Aan het ministerie van buitonlandsche zaken heeft gisteren de onderteekemng plaats gehad van een overeenkomst tusschen Nederland en Rumenië tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Do Staatscourant van heden bevat het ver slag aan den minister van justitie, uitgebracht door de staatscommissie tot het afnemen van het nota- riëel-examen. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der suc cessierechten en domeinen te 's-Gravenhage T. Wildeboer, thans ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te Rotterdampensioen verleend ten laste van den staat, aan II. Leeman, gewezen rijksveldwachter 2de kl., ten bedrage van f 344 's jaars; met 1 Oct. benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren P. W. Van West, thans telegrafist 2de kl. Gemengd Nieuws, Onder de rouw-étalages alhier munt ook uit die in het kleederenmagazijn van don heer J. Van Geylik op de Haarlemmerstraat. Hedennamiddag omstreeks twee uren is in de Bakkersteeg aan de Haarlemmerstaaat een driejarig jongetje, genaamd J. D., wonende aldaar, door het wiel van een beladen wagen over den arm gereden, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel ernstig werd gekneusd. Dr. v. d. S. heeft het kind het eerst behandeld. Een beschonken persoon, die zich gister avond omstreeks halfacbt aan de Zijdgracht op zijne wijze vermaakte door de wagens, die daar dichtbij den kant stonden, in het water te werpen, is door oen paar burgers, na eonigo worsteling, gogrepon en aan de politie overgeleverd. Aangezien de rust te Hillegom verder ongestoord is gebleven, is gisteren van daar naar de garnizoensplaats Haarlem vertrokken het nog- overgebleven gedeelte van het detachement infan terie; zijnde er thans nog gekantonneerd gebleven een detachement huzaren, sterk 2 korporaals en 5 manschappen, onder bevel van een wachtmeester. Een kind, dat vóór een paar dagen te 's-Hage in de Sirtemastraat in een tobbe met heet water viel, is aan de daarbij bekomen brandwonden bezweken. - Onder de paarden van het 2de reg. veld.-art., die aldaar in de Alexanders-kazerne ge stald zijn, is de kwade droos uitgebroken. Gisteravond omstreeks halfzeven is te Amsterdam een vijf- a zesjarig meisje spelende in de Achtergracht bij den Amstel gevallen. Nadat de politie tot ongeveer middernacht tevergeefs gezocht had, is het kind hedenmorgen met dreggen ge vonden. Op elk gebied is vooruitgang mogelijk, doch zoo snel als thans de Amsterdamsche begrafe nissen vooruitgaan, was na den langdurigen stilstand hierin niet te denken. Niet alleen heeft de Amster damsche begrafenis-onderneming geheel nieuwe ge bruiken ingevoerdde hoofdstad zal nu hare dooden met stoom gaan begraven. Naar wij vernemen, is op de Haarlemscho rijtuigfabriek een tramwagen in bewerking tot dat doel. Hjj is in twee gedeelten ge splitst. Het voorste is ingericht tot opname van do lijkkist, het achterste zal de compartimenten voor de familie en vrienden van den doode bevatten.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1