of 2 dagenA. J. te Katwijk, w. rijden met verboden snelheid te Katwijk, tot f 3 of 1 dag; C. H. te Leiden, w. den weg versperren met een rijtuig, zich daarmede niet op aanmaning der politie verwijderen en het los en zonder toezicht op den weg laten staan te Leiden, tot 6 of 2 dagen en f 2.50 of 1 dag; J. R. te Katwijk, w. vee laten loopen op een anders beplanten grond te Katwijk, tot f 3 of 1 dagJ. R. te Valkenburg, w. idem en vee wijden langs den weg te Katwijk, tot 6 of 2 dagen; A. v. d. B. teNoord- wijkerhout, w. vastzetten van vee in Rijnlands onvrij duin te Noordwijk, tot 5 of 1 dag; P. v. d. P. te Leiden, w. baggeren in Rijnlands boezemwater te Warmond, tot f 10 of 3 dagen; G. De B. w. idem, tot f 25 ot 6 dagen; H. P. w. idem, tot f 10 of 3 dagen; C. S. w. idem (tweemaal), tot idem (tweemaal); J. O. w. idem (tweemaal), tot idem (tweemaal); W. K. w. idem (viermaal), tot idem (tweemaal) en vrijspraak. Omstreeks halftwaalf's avonds kwa men voor den tol te Zwammerdam 4 rijtuigen aan van de harddraverij te Woerden. Toen S. van Lei derdorp het rijtuig van J. v. L. wilde passeeren, pakten zij elkanders wielen zoodanig, dat de til bury van S. omsloeg, waardoor een arm van den voerman ontwrichtte. Na door den geneesheer v. d. Steen onderzocht en verbonden te zijn, vervolgde hij, met een eenigszins kreupel paard, zijn weg. Als eene bijzonderheid wordt ge meld dat in den tuin van de heeren Berkhoff en Markse te Nieuwveen eene reusachtige pompoen staat, welke - nog in vollen groei - een omvang heeft van een meter en 22 centimeter. In de afgeloopen maand Augustus zijn met den stoomtram van Den Haag naar Scheveningen en omgekeerd 184,859 personen vervoerd. Ten vorigen jare bedroeg het vervoer in dezelfde maand 236,301 passagiers. Het fête de nuit te Zandvoort, dat wegens het overljjden van prins Frederik uitgesteld moest worden, zal Zaterdag a. s. plaats hebben. De extra-treinen welke voor den lOden waren aange kondigd, zullen nu den 17den loopen. Te Haarlem is aangehouden een sol daat van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, die sedert eenige dagen voortvluchtig was. Toen hij gearresteerd werd, heeft hij nog getracht te ont komen en is hij in do Leidsche vaart gesprongen, waaruit hij na veel inspanning door een paar poli- tie-agenten werd gered. Hij is vervolgens aan het militaire gezag overgeleverd. Nog zijn do naweeën van de schrik kelijke overstrooming in den vorigen winter niet vergeten en zijn de vergoedingen voor de toen ge leden schade nog niet uitbetaald, of eene herhaling derzolfde ramp staat weer voor de deur. De lage hooilanden staan al onder water, de oogst van het nagras is weg; wat handen en voeten hoeft is aan het werk getogen om de nog grootendeels te veld staande aardappelen te redden, voor zoover het water ze nog niet overstelpt heeft. De plotselinge, snelle en hevige was van Maas, Waal en IJsel veroorzaakt groote ongerustheid. Er zijn oogenblik- ken geweest, dat de Maas 20 cM. per uur steeg. Honderden handen zjjn aan het werk om van de uiterwaarden, die onderloopen, het gras te maaien en met een groot aantal karren naar hooger terrein te vervoeren. Men hoopt de hooge uiterwaarden, waarin het vee graast, te behouden. De beerdam men in de overlaten Dreumel en Rossum hielden tot gisteren stand. Gelukkig is het stil weder. Aan den Maasdjjk te Alem, die verlegd werd, maar nog niet op genoegzame hoogte was, wordt dag en nacht gewerkt. - Uit Maastricht wordt echter nader ge meld dat het gevaar voor overstrooming voorshands geweken is. De Maas was daar beginnen te vallen. De korporaal J., van het 3de regiment infanterie, die door den krijgsraad veroordeeld was tot 8 dagen gevangenisstraf, wegens het toebren gen van slagen met eon sabel aan een burger, is nu door den regiments-commandant in rang verlaagd tot gewoon soldaat, naar aanleiding van het onlangs door den minister van oorlog bepaalde omtrent het dragen van wapens door onderofficieren en min deren buiten dienst. Door den krijgsraad te 's- Bosch is EL K., soldaat bjj het 6de regiment infanterie, veroordeeld tot zes maanden cellulaire militaire detentie, met bevel dat hij, na zijn ontslag uit de detentie, voor den tijd van één jaar zal worden ge plaatst in eene klasse van militairen aan eene ge- strengere krijgstucht onderworpen, wegens misbruik tegen den dienst en de subordinatie, door een meerdere in rang door gebaren te beleedigen, welke zaak bij het hoog militair gerechtshof in hooger beroep zal worden behandeld. De uitdrukking: „van achter gezien was het een meisje", schijnt van Marken afkomstig te zijnkleine jongens en meisjes gaan nl. op dat eiland I gekleed in dezelfde dracht; de jongens loopen er in een langen rok en dragen als de meisjes een bont mutsje op het hoofd. In dat mutsje zit echter het onderscheidingsteoken. Bij de jongens is er ach ter op de kruin van het hoofd een rood lapje van andere kleur ingenaaid, dat bij de meisjes ontbreekt. Wie dus een kind tegenkomt, moet het noodzake lijk omdraaien, zijn achterhoofd bekijken en zal dan tot de ontdekking komen of het een hij of oen zij is. Een trein in Kentucky derailleerde door een koe, die over de rails liep; een spoorwegbrug werd vernield en de trein stortte van een hoogte van 30 voet naar beneden; 7 reizigers werden ge dood en men telt een groot aantal gewonden. Opnieuw is bij Independence (Missouri) een trein aangevallen; 12 roovers stapelden steenen op de rails op en toen de trein stopte, grepen zij den machinist en de andere beambten, plunderden de goedoronwagens en de reizigers en namen toen de wijk in de bosschen. Drie zijn reeds gevat. Ze hadden zoo wat voor 15,000 dollars buitgemaakt. Men schat dat 500 menschen zijn omge komen bij de boschbranden in Michigan en dat er 5000 van huis en goed zijn beroofd. De streek, waar de brand uitbrak, was door 50,000 menschen bewoond, meestal nieuwe bewoners met beperkte middelen. Er was in twee maanden geen regen geweest. Yan de 125 personen, die van 9 tot 22 Augustus in het hospitaal van Saint-Louis (Sene gal) kwamen, bezweken 110 aan gele koorts. Te Saint-Louis sterven 22 personen per dag. Reeds zijn 229 personen gestorven. Alle tuinen, weilanden, fabrieken tus- schen Luik en Yerviers staan onder water door de overstrooming van de Yesdre. Te Yerviers stonden de straten onder water en konden de bewoners slechts uitgaan door op stoelen te loopengelukkig duurde deze toestand niet lang. De Maas heeft het voorbeeld van de Yesdre gevolgd en is buiten hare oevers getreden. Zondag-avond heeft bij Elm, inhetkan- ton Glaus (Zwitserland) eene bergstorting plaats gehad, waardoor dertig huizen bedolven werden en tweehonderd menschen het leven verloren. - Bij eene aardbeving te Khoi (N. Perzië) zijn verscheidene huizen verwoest, doch zjjn geene menschen omge komen. De inwoners kampeeren buiten de stad. De bruidssluier voor prinses Yic- toria, die binnenkort met den kroonprins van Zwe den in het huwelijk zal treden, wordt vervaardigd in de groote fabriek van Wechselmann te Hirsch- berg. Behalve de sluier wordt daar ook vervaar digd de zakdoek en de waaier dien de prinses bij het huwelijk zal dragen. De sluier, die vijf en een half el lang is, zal samengesteld worden uit oranje- en myrthenbloesem, omzoomd door verschillende soorten van bloemen. Het geheel wordt uit de hand vervaardigd. In Noord-Carolina pleegde kortelings een man, met name "William Drookes, zelfmoord onder eigenaardige omstandigheden. Weinige dagen vóór zijn dood beproefde hij zijne vrouw dood te schieten, maar het pistool weigerde. Drookes werd daarover zoo kwaad, dat hij openlijk vertelde dat hij zich van kant zou maken, en wel den 17den Augustus door den strop; hij zou door een pistool schot aan de nieuwsgierigen de plaats van den zelf moord kenbaar maken. Stipt te 12 nren op dien dag deed het schot zich hooren. Zijne vrienden snelden toe en zagen Drookes in den top van een boom zitten met den strik van een koord om den hals. Men verzocht hem naar beneden te komen, maar Drookes maakte eene vriendelijke buiging, sprong van den tak af en de strik brak hem den nek. Het dorp Reichenbach, in het Berner Oberland, is bijna geheel vernield door het vallen van rotsblokken. Terwijl in Nieuw-York en elders verle den week zulk eene groote hitte heerschte, heeft op de bergen van Dacota een hevige sneeuwstorm gewoed. BUITENLAND. Frankr(jk. Uit Tunis wordt gemeld dat de minister Mou- stapha, wiens gezondheid geschokt is, zijn ontslag heeft ingediend, dat, naar men gelooft, door den bey zal worden aangenomen. Het gerucht eener nederlaag van de Fransche troepen bij Kabes is tot dusver niet bevestigd. Een brief uit Londen aan Hava's agentschap vestigt de aandacht op de groote bezwaren eener Turksche bezetting van Egypte, waardoor al de daar verkregen vooruitgang zou te niet gedaan worden. De correspondent gelooft dan ook niet dat Frank rijk en Engeland eene dergeljjke fout zouden be gaan. Hij herinnert dat hnnne overeenstemming in de finantiëele quaestie Egypte gered heeft, en constateert dat de openbare meening in Frankrjjk en Engeland den levendigen wensch koestert, dat: deze goede verstandhouding gehandhaafd worde. Dultschland. Het blijkt thans uit de rondborstige bekentenis van de „Nordd. Allg. Zeit." dat dit blad opzettelijk de berichten der „Danziger Zeitung" over de samen komst der twee keizers heeft tegengesproken, en deze taktiek was noodig met het oog op het onop houdelijk en, helaas, maar al te dikwijls ondervon den woelen en werken der internationale bende moordenaars. „Wij zijn er trotsch op", zegt het ministeriëele orgaan, „onzen plicht te hebben ver vuld tegenover onbescheidenen, die aan al do ban dieten van Europa rendez-vous te Dantzig hadden gegeven." In Engeland wordt de samenkomst der twee kei zers als een familiegebeurtenis aangemerkt, waar mede de politiek al zeer weinig te maken heeft. De „Times" laat zich zeer voorzichtig uit en zegt: „Geen nieuwe oorlog, geene nieuwe bondgenoot schappen, geen nieuwe politieke stroomingen zijn te verwachten. De bestaande toestand wordt beves tigd en Europa zal na de samenkomst blijven zoo- als het vóór de samenkomst geweest is." Italië. De te Rome verschijnende „Riforma" gelooft dat eene bezetting van Egypte, welke sedert geruimen tijd is voorbereid, onvermijdelijk is. Reeds sedert drie jaren wordt Egypte administratief beheerd door twee Europeesche mogendheden, die het ook op militaire wijze zouden willen bezetten, ten einde te beletten dat het zich onttrekt aan den opgedrongen staat van zaken. De bezetting door Turkije, dat Engeland achter zich heeft, zegt genoemd blad, is veel waarschijnlijker dan eene zuiver Engelsche of Engelsch-Fransche bezetting. Wat er ook gebeure, het is gedaan met de schaduw van onafhankelijk heid, die Egypte nog bezat sedert de uitzetting van Ismaïl-pacha. De „Riforma" spoort den heer Mancini aan zich te verstaan met Engeland, ten einde ge heel of ten deele de positie terug te krijgen, die Italië in Egypte verloren heeft door de schuld der vorige ministers. Gri-oot-Britaniile. De Iersche bladen van alle richting leggen hunne verbazing aan den dag over den uitslag der ver kiezing te Tyrone. Sommige meenen, dat, nu de regeering daar zulk eene overwinning behaald heeft, zij verstandig zou doen met thans aan de onder de dwangwet gevangengenomenen amnestie te verleenen. De correspondent van de „Times" is echter van oor deel, dat dit eene wel edelmoedige, maar zeer ge waagde proefneming zou zijn, waarmede waarschijnlijk niets voor de zaak van vrede, rust en goede uit voering der landwet zou gewonnen worden en een aantal oproermakers op vrije voeten komen zouden. De heer Parnell heeft eene redevoering gehouden, waarin hij betoogde dat voor eene eerste proefneming om in het noorden van Ierland een candidaat van de Land-Liga te doen verkiezen, het resultaat der verkiezing te Tyrone nog zoo slecht niet was. Hij deelde tevens mede dat de Raad van Bestuur der Land-Liga bezig was met een programma voor eene gedragslijn op te stellen, dat aan de nationale conventie der Liga zou wordeB voorgelegd. "Vereenig-cle Staten. Zondag-avond verkeerde men in groote bezorgd heid omtrent generaal Garfield. De geneesheeren achtten den toestand echter niet van ernstigen aard. Er is eene ontsteking aan het onderste gedeelte van de rechterlong, welke dr. Bliss echter niet be denkelijk acht. Intusschen had de lijder een slechten dag. Te elf uren des avonds sliep hij en was de pols rustiger. Zekere onderofficier Mason heeft op Guiteau ge schoten. De kogel ging rakelings langs zijn hoofd en sloeg in den muur zijner cel. Mason is in hech tenis genomen. Langs de Oostkust heeft een storm gewoed. In de westeljjke Staten hebben stortregens aan de droogte een einde gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2