Woensdag 14 September. A". 1881. Leidens nood en ontzet in 1574, N°. 6618. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Premie LEIDSCH DAGBLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0-Hi- Grootere letters naar plaatsruimte. iDe Uitgever van het Leidsch Dagblad, aange moedigd door het steeds klimmend succes, zal in de volgende maand weder als premie, tegen betaling van 15 Cents, een werkje aanbieden, ditmaal, met het oog op den a. s. gedenkdag, van C. Fogteloo, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alk maar, en getiteld: HISTORISCHE NOVELLE met photographie, in geïllustreerd omslag. Het zal ook verkrijgbaar zijn zonder photographie in gewoon omslag voor 10 cents. i Later zal een bon in ons blad worden afgedrukt. Het aanbod is slechts geldig voor zoover de voor raad strekt. LEIDEN, 13 September. Niet onwaarschijnlijk is het dat de Noordwijk- sche stoomtram eerstdaags weder in onzen ge meenteraad zal ter sprake komen en wel naar aan leiding der nieuwe aanvraag van den heer Klaasen om den berm te mogen pachten van Noord wij kerhoek tot Pietgijzenbrug. Naar wjj vernemen, heeft de Hollandsche Spoor wegmaatschappij den heer Klaasen alle hulp en bijstand verleend, o. a. tot het doen loopen van lokaal-treinen van Pietgijzen naar Leiden enz., zoo dat men dan toch in ongeveer een half uur van hier te Noordwijk zou kunnen zijn. Door dit nieuwe ontwerp zijn de bezwaren, die er bij den Leidschen gemeenteraad tot het verleenen der concessie bestonden, zoo niet geheel dan toch grootendeels vervallen, en zal de stoomtram een belangrijke schrede tot zijne totstandkoming gena derd zijn. Vroeger toch werd de verpachting van den geheelen berm van Noordwijkerhoek tot Leiden geweigerd op grond van gevaar. Hiervan kan op dezen weg geen sprake zijn, daar er volstrekt geen rijtuigen passeeren, getuige de weg zelf die geheel groen begroeid is. Heden had de zitting van den raad der ge meente Leiderdorp plaats, bestemd t«t het nemen van een eindbeslissing in zake de concessie-aanvrage der Nederlandsche Stoomtramwegmaatschappij voor het leggen van een spoorbaan door de gemeente. Zoowel door voor- als tegenstanders werd ook thans nog herhaaldelijk het woord gevoerd, waarbij de laatsten zich o. a. beriepen op een ingekomen missive van de heeren Dibbitz c. s. te 's-Hage, waarbij deze te kennen gaven hun plan voor den aanleg van een stoom tramlijn Leiden-Woerden in zooverre te wijzigen dat zij geen gebruik meer wenschten te maken van de Lage zijde, op grond „dat die weg toch eigenlijk te gevaarlijk was." De wethouder, de heer Parmentier, betoogde daarentegen hoe weinig waarde in casu aan deze veranderde zienswijze was te hechten. Door den voorzitter, den heer Van Geer, werd nog met klem gewezen op de onverantwoordelijke wijze, waarop door de stoombootmaatschappij „Vol harding" met de verordening omtrent het varen door de gemeente werd omgesprongen, zoodat door het spoelen van gaten in de oevers als anderszins ontzaglijke schade aan de gemeente werd toegebracht. Daar alle klachten bij de Maatschappij ingebracht, vergeefsch waren geweest, begroette hij ook daar om met ingenomenheid de nieuwe onderneming, in de hoop dat zij het oude vervoermiddel te water spoedig mocht verdringen. Ten slotte werd door den raad met zes tegen vier stemmen (die van de heeren Rijnsburger, Bos, Buys en De Koning) gunstig op de concessie-aan vrage beslist, waardoor aizoo de eerste stap gezet is op den weg om Leiderdorp het voorrecht te ver schaffen van in het groote tramwegnet, dat de Maatschappij zich voorstelt te leggen, opgenomen te worden. Met korte doch gevoelvolle woorden bracht de voorzitter bij het openen der vergadering het af sterven van den hoogbejaarden prins Frederik in herinnering. De raad van Woubrngge heeft besloten om na 1 Mei 1882 geen tol meer te heffen op den 's Molenaarsweg, zijnde die weg het eigendom der gemeente, doch gelegen onder de gemeente Ouds hoorn. - De begrooting voor 1882 beloopt in ont vangst en in uitgaaf f 16,767.91. In de raadsvergadering van Zwammerdam zijn tot wethouders benoemd de heeren J. Van Dam Sz. ter vervanging van den heer J. Van Dobben, afge treden raadslid, en G. Van Dam, laatstgenoemde ten gevolge van diens aftreding. - In dezelfde ver gadering is de gemeentebegrooting voor 1882 vast gesteld, en wel in ontvangst en uitgaaf ter somma van f 9884.581/,. Hoofdst. VJLLkosten van onder wijs, is geraamd op f 4640, Te Oegstgeest zijn tot wethouders herbenoemd de heeren H. Duivenvoorde en D. M. Van der Hoef, de laatste tevens tot ambtenaar van den burgerlijken stand, en te Voorhout werden tot wethouders her benoemd de heeren D. Van Rijn en H. Romijn. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Nov. a. s. te 's-Hage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf De rijkstelegraafklerken worden onderscheiden in kler ken der 1ste en der 2de kl. Aanstelling geschiedt op een jaarwedde van f 350, welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot f 800. De klerken kunnen, mits vol doende aan de daarvoor gestelde eischen, en voor zooveel de behoefte dit mocht vorderen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegraphist. De candidaten moeten zich v.óór of op 15 Oct. a. s. onder overlegging der vereischte bescheiden aan melden bij het departement van waterstaat, handel en njjverheid door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. De nieuwbenoemde hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, dr. Pekelharing, zal Donder dag 22 September a. s. zijne intreerede houden in het groot auditorium en daarna zijne lessen openen. Evenals in vorige jaren, is door den minister van oorlog verlof verleend aan de militairen, die den Israëlietischen godsdienst belijden, bij gelegen heid hunner kerkelijke feesten in de laatste helft van deze en in de eerste helft van de volgende maand. De heer Murad-Effendi, Tnrksch gezant in Den Haag, is gisternacht door een beroerte getroffen, en volgens zijn geneesheer, dr. Le Rütte, bestaat er weinig hoop op herstel. Wegens het overlijden van prins Frederik zal door de officieren der weerbaarheid, schutterijen, van de zee- en landmacht en van het leger in Oost- en West-Indië, gedurende den tijd van zes weken, ingegaan 9 dezer, de rouw worden aangenomen, be staande in het dragen van een rouwband om den linker-bovenarm, ter breedte van G centim., voorzien van een rozet van gelijke middellijn. Gedurende dien tijd mogen er geen groote parades worden gehouden, geen trom worden geroerd en geen muziekuitvoe» ringen plaats hebben. Aan de „Figaro" wordt nit Den Haag gete- legrapheerd dat de erfenis van prins Frederik geschat wordt op 160 millioen franken. De berichtgever voegt er bij, dat de goederen en kasteelen, welke de Prins in Limburg bezat, weder aan den Staat vervallen. Blijkens bericht uit Berlijn zal de begrafenis van prins Frederik ook worden bijgewoond door een deputatie uit het 2de garderegiment te voet, waarbij de Prins den rang van kolonel bekleedde en aan welks hoofd de overste Yon Wissmann staat. Volgens „Eigen Hulp" is tot dusverre door 212 belanghebbenden voorloopig adhaesie betoond in de ontwerp-statuten der coöperatieve afdeeling voor de zee- en landmacht en is door hen deelne ming tot een bedrag van 750 aandeelen toegezegd. In de St.-Jacobie-Parochie-kerk in de Parkstraat te 's-Hage zijn Zondag tachtig militairen opgenomen in den bond, die door den kapelaan Moormans is opgericht. Voor het altaar legden deze jongelieden de plechtige verklaring af, dat zij God bovenal, maar ook den Koning trouw zouden zijn, dat mj ook in tijd van nood het Vaderland trouw en eerlijk zouden dienen en dat zij zich van dronkenschap, ontucht en godslastering zouden onthouden. De plechtigheid was zeer indrukwekkend. Hun werd als teeken van toetreding een aan een rooden han delier bevestigde vergulden medaille om den hals gehangen. Een toespraak, waarin hun opnieuw hunne verplichtingen werden onder het oog gebracht en hun o. a. op het hart werd gedrukt hunne wapenen nimmer te misbruiken, besloot de plechtigheid? De Rotterdamsche Lloyd, die voor haar stoom vaartdienst op Java de stoomschepen „Hampton", „Wyberton" en „Torrington" tot nog toe vaneene Engelsche maatschappij in huur had, heeft deze thans aangekocht. De bodems zullen op de gewone wijze dienst blijven doen, onder andere namen; reeds is de „Hampton" herdoopt in „Limburg." Den lsten October a. s. zal de „Limburg" eene reis naar Java ondernemen. - Op dien datnm zal nog een in aanbouw zijnd stoomschip, dat door de Rotterdamsche Lloyd was besteld, gereed komen en alzoo de Maatschappij zeven stoomsche pen voor den dienst op Java tot hare beschik king hebben. De gewone audiëntie van den minister van financiën, ad interim, zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Bij het verrichten van eenige werk zaamheden tot stelling van een steiger voor cfe woning van den verver S. in de Raamsteeg is heden morgen omstreeks tien uren een ladder gebroken; de metselaar K., die zich daarop bevond, sprong naar beneden, doch brak daarbij zijn rechterbeen- Door dr. Rutgers Van der Loeff werd het eerste gipsverband gelegd. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in Btrafzaken gedaanA. De G. te Leiden, A. v. S. te Noordwijk, N. D. te Leiden, M. D. en H. D. te Zandvoort, allen wegens paard en rijtuig los en zonder toezicht op den weg laten staan te Oegstgeest, ieder tot 3 of 1 dag; A- Z. te Rijnsburg, w.: onder het rijden zitten op een kar getrokken door ongemuilbande honden, tot 6 of 2 dagen; J. H. te Rijnsburg, w. idem en een hond omgemnilband aangespannen hebben te Leiden, tot 9 of 3 dagen; G. M. te Leiden, w. idem, tot ƒ6

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1