N°. 6616. Maandag 12 September. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Kï;.®Ë62Sra^BSS!®E LEIDSOH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: V'oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. ISTADS-BBBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konirigs in de provincie Zuid-Holland, van deu 91en September 11. n°. 7086 Brengen ter algemeene kennis dat, wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Fraderik der Nederlanden, tooneelvoorstellingen binnen deze gemeente tot en met den 17den dezer en op den dag der begrti'enis van Zijne Koninklijke Hoogheid zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 September 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO September. Het stoffelijk overschot van wijlen dr. C. Ter Laag werd hedenmiddag op de begraafplaats aan de Groonesteeg ter aarde besteld, waar reeds eenigen tijd vóór de treurige plechtigheid vele vrienden en bekenden van den overledene zich vereenigd hadden. Toen do met vier kransen bedekte lijkkist in de groeve was nedergelaten, herdacht ds. Rumke vol diepen weemoed wat er door den dood van dezen trouwen vriend verloren wordt. Aan hem was het niet de verdiensten des overledenen als geneesheer na te gaanmaar erkennen deed ieder 't dat hij een humaan geneesheer was. De hulde hem hier door zijn vrienden gebracht, was hij in alle opzichten waard. Vreeselijk was zijn lijden in het laatste jaar, maar niet het minst in de laatste dagentoen werd hem d: last te zwaar; maar na lijden kwam er verblijden, na strijd overwinning. Hij ruste in vrede Na nog een woord van opwekking tot do nage laten betrekkingen gericht te hebben, daarbij er op wijzende hoe allen het voorbeeld van den geliefden doode in hunne verschillende betrekkingen mochten volgen, bracht prof. Yan Iterson uit naam zijner vakgenooten in treffende woorden hulde aan den overledene. Ook bij hen stond Ter Laag in hooge achting èn om zjjne hulpvaardigheid èn om zijne kundigheden. Hij was een trouw ambtgenoot en vriend «n als zoodanig zal zijne nagedachtenis in eere blijven. Zijne assche ruste in vrede! Ook onze vroegere stadgenoot, ds. Rogge, thans te Amsterdam, kan van deze plaats niet scheiden zonder een woord aan de nagedachtenis van den ontslapene te hebben gewijd, die in alles vast van beginsel was: als kundig geneesheer, als trouw echtgenoot, als liefdevol vader. Men wist wat men aan hem had. Hij eerbiedigde ieders overtuiging, en daprom was hij geliefd bij Protestant, Katho liek en Israëliet. Alom genoot hij ieders achting. Wat hi| onder ons was, zal niemand vergeten. De heer Yan Ketwich was in deze droeve stonde de tolk der vele aanwezige broeders der vrijmet selaarsloge „La Vertu." Ook voor hen is dit afster ven een zwaar verlies, want Ter Laag was hun allen lief. Voordat hij, met de hand in de zijne, voor do laatste maal was neergezegen, zeide hij T groet de broeders van mij en zeg dat ze brave menschen zijn en moeten blijven!" Ook de overle dene was een braaf mensch. Hij ruste zacht! Met aandoening het lijden in den laatsten tjjd herinnerende en de deelneming van zoo verschillende zijden ondervonden, betuigde de schoonzoon, dr. N ij kamp, ook voor de thans bewezen hulde namens de familie hartebjken dank. De afdeeling Leiden en omstreken dor Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde hield gisteravond op Zomerzorg hare gewone vergadering, welke grootendeels gewijd was aan het bespreken der punten van beschrijving voor de tiende algemeene vergadering, Dinsdag a. s. in „Tivoli" te Utrecht te houden. Deze bespreking bad ten doel om den beiden afgevaardigden dezer afdeeling, de heeren Jentink en Yan Veen, de laatste in plaats van den heer Yan Lelyveld, die door familie-omstandigheden verhinderd is - te doen kennen hoedanig zij hun mandaat hebben op te vatten en uit te voeren. Na het lezen der notulen was ingekomen het reglement voor de bekroningen van nieuw inge voerde of uit zaad gewonnen planten. Het aantal leden werd weder met één vermeerderd. Door den heer Dee werd een belangrijk uitvoe rig rapport gegeven van het dezer dagen te Ant werpen gehouden tuinbouwkundig congres, waarop hij de afd. Leiden had vertegenwoordigd. Op ver zoek van den voorzitter stond de heer Dee dit ver slag aan „Sieboldia" af, waarin het door den heer Witte gaarne zal worden opgenomen, die echter in overweging gaf, daar niet alle leden dit weekblad lezen, er bovendien ook overdrukken van te laten maken en daarvan er een aan het hoofdbestuur op te zenden. Uit de daarbij door den heer Dee gegeven mede- deelingen bleek tevens dat hem door een Antwerpsch lid van het congres nauwkeurige inlichtingen waren gevraagd omtrent de wijze waarop hier ter stede de tentoonstellingen van door den werkman ge kweekte planten zijn ingericht, hoe men de bekro ningen regelt, welke de resultaten er van zijn enz., omdat hij trachten zou deze Floralia-tentoonstel lingen ook te Antwerpen navolging te doen vinden. De heer Dee houdt zich thans onledig de noodige gegevens daartoe te verzamelen. Men verzekert ons dat er, voor het geval dat Leiden weder in het bezit zijner Ruïne komt, reeds plannen zijn gemaakt hoe het plein dan zal worden ingericht. Zoo zullen er b. v. ook twee fonteinon op verrijzen, in verbinding met de duinwaterleiding. Als dit tot verfraaiing van het terrein strekt, zal er zeker niemand iets op togen hebben, mits de fon tein op het Plantsoen in vredesnaam maar niet tot model genomen wordt. Door hare plomp- entevens nietigheid on smakelooze leelijkheid kan deze tot voorbeeld strekken hoe ze een sehoone omgeving zouden kunnen ontsieren. De heer A. Van Yeelo is na volbrachte stu die alhier door het provinciaal kerkbestuur van Groningen tot de evangeliebediening in de Ned.- Hervormde Kerk toegelaten. Ook de heer B. Blankenberg, boek-, muziek- en kunsthandelaar op de Mare alhier, heeft naar aanleidiDg van het overlijden van prins Frederik een prachtige rouw-étalage voor zijne beide winkel ramen ingericht. Naar men verneemt, is de 1ste luit.-adm. van kleeding en wapening G. E. Lubbers, gedeta cheerd bij het koloniaal werf-depot, overgeplaatst naar Leiden en zal bij dat depot vervangen worden door den lsten lukt. W. H. J. Kuipers, van het zelfde dienstvak, thans gedetacheerd bij het garni zoensmagazijn te Leiden. Op „Rhyazigt" werden deze week 305 baden door heeren en 53 door dames genomen. De tem peratuur van het Rijnwater was 17° Celsius. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5172 volwassen personen en van 4—11 kinderen. Naar het Yad. verneemt, zal de plechtige be grafenis van het stoffelijk oversohot van wijlen Prins Frederik waarschijnujk plaats hebben op Vrijdag 23 September. De Kamerheer-Ceremoniemeester maakt he kend, ingevolge de bevelen des Konings, dat het Hof den rouw heeft aangenomen, voor den tijd van drie maanden, w^pks het smartelijk overlijden van Zjjne Koninklijke Hoogheid Willem Frederik Karei, Prins der Nederlanden, verdeeld in: een maand zwaren, een maand middelbaren en een maand lich ten rouw. In de zitting van den gemeenteraad te Hillegom, Donderdag gehouden, kon, wegens onvoltalligheid, geen besluit genomen worden betreffende de inge komen beschikking van Gedeputeerde Staten van Znid-Holland, waarbij deze hunne goedkeuring ont houden aan het besluit van den Raad tot het houden van de kermis in dit jaar. - De kramers, die hunne tenten op particulieren grond zullen opslaan, hebben een patent voor een maand genomen. Nader wordt gemeld dat de bewoners van deze gemeente zich, nadat zij kennis hadden verkregen van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, zeer rustig hebben gehouden. Het gemeente bestuur heeft dan ook geoordeeld, dat tot eene vermindering van de militaire bezetting kan worden overgegaan. Dientengevolge wordt het detachement infanterie teruggebracht op 17 man en het peloton huzaren op 12 man, onder commando van den lsten luitenant der infanterie D. J. Heinsius. Gisteren jp aangeplakt geworden de navolgende publicatie: „De burgemeester van Hillegom, in aan merking nemende dat de orde en rust in deze ge meente, ook na de publicatie van het besluit van heeren Gedeputeerde Staten aangaande de kermis, niet is gestoord geworden; „Willende dienvolgens zooveel mogelijk de inge zetenen ontheffen van den last van inkwartiering, - heeft, in overleg met het dagelijksch bestuur, be sloten, van heden 9 September af, de sterkte van het detachement infanterie en huzaren te vermin deren tot 1/5; „En zal de opheffing der inkwartiering geheel en al plaats hebben zoodra in de gemeente vol doende is gebleken dat voor het vervolg geeno stoornis der openbare orde zal plaats hebben; „Doet, hiermede overeenkomstig, een beroep op de goede gezindheid en het welbegrepen eigenbe lang van de inwoners der gemeente. „De burgemeester voornoemd (get.) S. Van Heemstra." Omtrent de ziekte en de laatste uren van wijlen Prins Frederik wordt nog het volgende gemeld De Prins gevoelde zich reeds Maandag onwel, doch bracht niettemin zijn dagelijksch bezoek in het Paleis in het Voorhout en ontving 's middags den heer Mazel, den Nederlandschen minister-resi dent in Portugal, ten gehoore. Dinsdag gevoelde de Prins zich nog ongesteld, doch zonder dat zijn toestand tot bezorgdheid aan leiding gaf. Zelfs bleef Ujj voornemens den vol genden dag naar Muskou te vertrekken, 's Avonds en 's namiddags was hij onrustig en Woensdag ochtend had zijn toestand reeds een ernstigen keer genomen. Men bleef dien dag tusschen hoop en vrees geslingerd, daar koorts en kalmte elkander afwisselden. Toen echter hevige benauwdheden volgden, werden de Prins en de Prinses YonWied met den toestand van hun vader in kennis gesteld. Zjj kwamen reed's den volgenden nacht, vergezelt van prinses Hendrik, die te Neuwied vertoefde, op het Huis „de Pauw" aan. Donderdag-ochtend eerst werden zijne kinderen bij den Prins toegelaten. Te tien uren verergerde de toestand en was alle hoop verloren. De Prins nam toen afscheid van zijne kinderen, prinses Hendrik en zijne geheele omgeving. Zijn geart was helder tot het laatst. Tot sommigen richtte hij nog het woord. Op zijn verlangen werd hij wegens

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1